در میان روش‌های مختلفی که برای مهاجرت وجود دارند، مهاجرت تجاری یکی از بهترین و محبوب‌ترین آنها شناخته می‌شود. افراد با استفاده از این روش، می‌توانند خود به همراه خانواده‌شان به کشور مقصد بروند. با این حال، برای دریافت ویزای تجاری و مهاجرت از طریق تجارت به کشور مورد نظر، باید شرایط خاصی داشته باشید. ما در این مطلب به طور کامل شرایط لازم برای مهاجرت خود اشتغالی یا نمونه‌های دیگر تجارت را برای شما توضیح می‌دهیم.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که افراد قبل از دریافت ویزا برای کشور مورد نظر خود باید به آن توجه کنند، نوع مهاجرت است. ممکن است شرایط افراد با یکدیگر فرق داشته باشد. در این صورت، هر کسی باید بسته به شرایط مورد نظر خود، بهترین روش برای مهاجرت را انتخاب کند. مثلاً وقتی فردی قصد شروع یک کسب و کار جدید در کشور خاصی را دارد، می‌تواند از طریق مهاجرت کاری اقدام کند.

در این شرایط، ویزای تجاری برای افراد صادر می‌شود و آنها می‌توانند با استفاده از این ویزا به کشور مورد نظر خود مهاجرت کرده و کسب و کار خودشان را آغاز کنند. همچنین افراد می‌توانند همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال خود را نیز به همراه خودشان به کشور مقصد ببرند و زندگی جدیدی در آنجا آغاز کنند.

مهاجرت تجاری یعنی چه؟

مهاجرت تجاری

مهاجرت تجاری به نوعی روش مهاجرت گفته می‌شود که برای کارآفرینان و کارمندان شرکت‌های مختلف مناسب است. برای این نوع مهاجرت، ویزای تجاری برای افراد صادر می‌شود و آنها می‌توانند برای یک بازه زمانی مشخص، کسب و کار خود را در کشور مورد نظر راه‌اندازی کنند. این روش مهاجرت باعث می‌شود که کسب و کار افراد تا حد زیادی ارتقا پیدا کند و به صورت بین‌المللی نیز فعالیت حرفه‌ای داشته باشد.

ویزای تجاری به افراد این امکان را می‌دهد تا بتوانند به صورت قانونی از مرز عبور کرده و به کشور مقصد خود بروند. برای شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی، انواع جلسات و همایش‌های مربوط به کسب و کار خود  باید ویزای تجاری داشته باشند. حتی ممکن است افراد در صورت داشتن این ویزا، در کشور مقصد فعالیت‌های تجاری دیگری را نیز انجام دهند که هیچ‌گونه ارتباطی با کسب و کار اصلی آنها ندارد.

انواع مهاجرت تجاری

مهاجرت تجاری انواع مختلفی دارد و شما باید بر اساس شرایط خود، یکی از آنها را انتخاب کنید. در این قسمت، مهم‌ترین نمونه‌های این نوع مهاجرت را نام می‌بریم. با استفاده از این روش‌ها، می‌توانید ویزای کشور موردنظر خود را گرفته و به همراه خانواده، مهاجرت کنید.

مهاجرت خود اشتغالی

مهاجرت خوداشتغالی برای افرادی مناسب است که قصد دارند کسب و کار خود را در کشور مقصد راه‌اندازی کنند. این افراد باید در زمینه‌ای که قصد راه‌اندازی آن را دارند، حتما سابقه کاری مرتبط داشته باشند. افراد مختلف در زمینه‌هایی مانند نویسندگی، هنر، نقاشی، مجسمه‌سازی، تخصص در امور فنی، صنایع دستی، طراحی، موسیقی و سایر موارد این چنینی می‌توانند برای دریافت ویزای تجاری خود اشتغالی اقدام کنند.

مهم‌ترین عواملی که شانس شما را برای دریافت این ویزا افزایش می‌دهند، تحصیلات، سابقه کاری، سن مناسب، دانش زبان انگلیسی و انطباق هستند. در صورتی که این شرایط کافی را داشته باشید و بتوانید کسب و کار خود را راه بیندازید، امکان دریافت ویزای خوداشتغالی را خواهید داشت.

مهاجرت با ثبت شرکت

یکی از بهترین روش‌ها که از طریق آن می‌توانید اقامت دائم کشورهای زیادی را بگیرید، مهاجرت از طریق ثبت شرکت است. نکته مثبت این روش این است که با استفاده از این روش، شما می‌توانید خانواده‌تان را هم به همراه خود به کشور مقصد ببرید.

منظور از خانواده، همسر و فرزندان کمتر از ۲۱ سال است. برخی از مهم‌ترین شرایط برای استفاده از این نوع مهاجرت تجاری که باید حتما داشته باشید، شامل مواردی مانند تمکن مالی، پرداخت مالیات، داشتن سابقه شغلی و تحصیلی مرتبط، داشتن حداقل سن ۱۸ سال و داشتن برنامه اقتصادی مناسب باری شروع کار می‌شوند.

مهاجرت با خرید بیزینس

از دیگر روش‌های بسیار مناسب مهاجرت تجاری که طرفداران بسیار زیادی دارد، می‌توان به مهاجرت از طریق خرید بیزینس اشاره کرد. در کشورهای مختلف، بیزینس‌های مختلفی را برای فروش گذاشته‌اند و شما می‌توانید بعد از پیدا کردن بهترین کسب‌وکار و بررسی شرایط مختلف آن، برای خرید آن اقدام کنید.

بسته به کشور موردنظر شما، باید مقدار تمکن مالی خاصی در حساب بانکی خود پول داشته باشید. برای مثال، تمکن موردنیاز برای خرید بیزینس در کانادا، حداقل ۱۵۰ هزار دلار کانادا است. به‌علاوه، داشتن مدرک حداقل دیپلم، سابقه کاری سه سال مرتبط و ارائه بیزینس پلن، ضروری هستند.

مهاجرت کارآفرینی یا استارت آپ

شما می‌توانید با ایجاد شغل‌های جدید در کشور مقصد، به آنجا مهاجرت کنید. این فرایند با نام مهاجرت کارآفرینی یا استارت آپ شهرت دارد و در صورتی که بتوانید در کشور موردنظرتان کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید و تعداد مشخصی از شهروندان همان شهر یا کشور را هم استخدام کنید، امکان دریافت ویزای تجاری را خواهید داشت.

شرایط لازم برای مهاجرت تجاری

شرایط لازم برای مهاجرت تجاری

اگر قصد مهاجرت تجاری به کشور خاصی را دارید، باید بدانید که ممکن است شرایط هر کشور با کشور دیگر برای صدور ویزای تجاری متفاوت باشد. یکی از مهم‌ترین شرایط، داشتن سن مناسب و قانونی، سابقه کاری و سایر موارد این چنینی هستند. به‌علاوه، برای مهاجرت تجاری باید حتما ویزای تجاری برای شما صادر شده باشد تا بتوانید از مرز کشور خود عبور کرده و به کشور مقصد برسید.

علاوه بر این، شرایط مورد نیاز برای این نوع مهاجرت به نحوه مهاجرت شما نیز بستگی دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است شرایط مهاجرت خود اشتغالی با مهاجرت ثبت شرکت و یا حتی مهاجرت با خرید بیزینس کاملا متفاوت باشد.

مدارک ضروری برای مهاجرت تجاری

حتی مدارک ضروری برای دریافت ویزای تجاری نیز به نوع مهاجرت شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال، برای مهاجرت کارآفرینی و یا مهاجرت استارتاپ باید مدارک خاصی مربوط به ایده خود ارائه دهید. این در حالی است که برای مهاجرت با ثبت شرکت، باید اطلاعات کامل شرکت مورد نظر خود را داشته باشید.

با این حال، برخی از مدارک برای دریافت ویزای تجاری و مهاجرت از این طریق به کشور مورد نظر یکسان هستند. از این رو، شما می‌توانید همه این مدارک را برای مهاجرت خود از قبل آماده کنید. فراموش نکنید که هرگونه نقص در مدارک می‌تواند باعث رد شدن درخواست شما شود. به همین دلیل هم پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از قبل با افراد متخصص مشورت کنید و ببینید که بر اساس نوع مهاجرت تجاری شما، چه مدارکی باید ارائه دهید. در این قسمت برخی از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تجاری را نام می‌بریم.

پاسپورت معتبر

یکی از اصلی‌ترین مدارکی که برای دریافت ویزای تجاری به آن نیاز پیدا می‌کنید، پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه است. به این صورت که پاسپورت شما نباید تا قبل از شش ماه از ورود به کشور مقصد، منقضی شود. از این رو، اگر پاسپورت شما اعتبار کمی دارد، بهتر است حتماً قبل از اقدام برای دریافت ویزای تجاری آن را تمدید کنید.

عکس پرسنلی

مدرک دیگری که باید برای دریافت ویزای تجاری آماده کنید، دو قطعه عکس پرسنلی با پس زمینه سفید به صورت تمام رخ است. توجه داشته باشید که عکس پرسنلی شما باید کاملاً جدید باشد و حداقل در سه ماه گذشته گرفته شده باشد. این عکس را در سایز ۳.۵ در ۴.۵ ارائه دهید.

 فرم تکمیل شده برای درخواست ویزای تجاری

برای دریافت ویزا، باید حتماً فرم‌های مخصوص به آن را پر کرده باشید. تمام قسمت‌های مورد نظر فرم‌ها را تکمیل کرده و به همراه مهر و امضا، در کنار سایر مدارک خود قرار دهید. اگر هم نحوه تکمیل کردن فرم را به درستی نمی‌دانید، ما به شما کمک می‌کنیم.

ارائه برنامه سفر

سفارت کشور مورد نظر شما باید مطمئن شود که قصد دارید در کشور مقصد چه کارهایی انجام دهید. به‌منظور اثبات این موضوع، باید برنامه سفر خود را به طور کامل برای آفیسر توضیح دهید. منظور از برنامه سفر، این است که مشخص کنید قصد اقامت در چه مکانی را دارید و دقیقاً می‌خواهید چه کارهایی را در کشور مورد نظر انجام دهید. علاوه بر این موارد، باید بلیت پرواز برای رفتن به کشور مورد نظرتان را نیز رزرو کرده باشید و جزئیات پرواز را ارائه دهید.

تمکن مالی

از دیگر مدارک بسیار مهم برای دریافت ویزای تجاری به کشورهای مختلف، می‌توان به تمکن مالی اشاره کرد. شما باید به دولت کشور مقصد خود ثابت کنید که می‌توانید از نظر مالی از پس هزینه‌های خود بر بیایید. منظور از این هزینه‌ها، توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی، هزینه‌های سفر و آغاز کسب و کار مربوطه در کشور مقصد است. برای اثبات تمکن مالی، می‌توانید یکی از مدارک زیر را ارائه دهید.

گردش حساب از ۶ ماه اخیر

در گردش حساب صادر شده از طرف بانک در ۶ ماه اخیر، باید هزینه لازم برای پرداخت تمام هزینه‌ها در کشور مقصد وجود داشته باشد. مقدار تمکن مالی بر اساس نوع مهاجرت فرد متفاوت است و ممکن است گاهی مواقع تمکن مالی بیشتر و گاهی کمتر شود.

نامه حمایتی

با استفاده از نامه حمایتی نیز می‌توانید به دولت کشور مقصد خود ثابت کنید که از نظر هزینه‌ها می‌توانید از پس خود بر بیایید. زیرا در نامه حمایتی، در واقع شخصی از شما دعوت کرده که در این کشور اقامت داشته باشید و این شخص مسئولیت تمام هزینه‌های شما را بر عهده دارد.

ترکیب تمکن مالی و نامه حمایتی

علاوه بر موارد ذکر شده، شما می‌توانید علاوه بر نامه تمکن مالی و گردش حساب از طرف بانک، نامه حمایتی نیز ارائه دهید. در این دو مدرک در کنار یکدیگر، مشخص می‌شود که هزینه‌های شما در کشور مقصد به چه صورت محاسبه می‌گردد.

اثبات محل اقامت

یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که بسیاری از افراد بعد از مهاجرت تجاری باید بپردازند و مد نظر قرار دهند، هزینه مورد نیاز برای محل اقامت است. شما باید یا یک خانه در کشور مقصد بخرید و یا حداقل اجاره کنید. اگر مدت زمان ماندگاری شما در کشور مقصد کوتاه است، حتی می‌توانید اتاقی در هتل‌های مختلف رزرو کنید.

در هر صورت، باید مدرک محل اقامت خود را نشان دهید. مثلاً اگر قصد اقامت در هتل را دارید، باید تمکن مالی خیلی بیشتری داشته باشید تا زمانی که می‌خواهید در این بازه زمانی نزد یکی از دوستان یا آشنایان خود بمانید.

بیمه مسافرتی

هیچ تفاوتی ندارد که شما قصد مهاجرت به چه کشور و از چه طریقی را دارید. در هر شرایط برای دریافت ویزای تجاری و مهاجرت تجاری به کشور مورد نظر، باید حتماً بیمه مسافرتی داشته باشید. این بیمه باید بتواند در تمام مدت زمانی که شما در این کشور حضور دارید، از شما پشتیبانی کند. لازم به ذکر است که سقف بیمه مسافرتی در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است. اما به طور کلی، بهتر است سقف بیمه شما تا ۳۰ هزار یورو را شامل شود.

گواهی اشتغال به کار

مدرک دیگر برای مهاجرت تجاری به کشور مورد نظر، گواهی اشتغال به کار است. این گواهی باید از طرف کارفرمایان در کشور مورد نظر شما صادر شده باشد و نشان دهد که از شما برای کار کردن در شرکت مورد نظر خود دعوت کردند.

رسید پرداخت هزینه‌ها

برای دریافت ویزای تجاری و یا هر نوع ویزای دیگر، شما باید تمام مراحل مورد نیاز را طی کرده و هزینه‌های خاصی را بپردازید. داشتن رسید پرداخت هزینه‌ها برای دریافت ویزای تجاری، ضروری است. از این رو، حتماً بعد از پرداخت هزینه‌ها رسید آنها را نگه دارید.

مراحل مهاجرت تجاری

مراحل مهاجرت تجاری

به‌منظور مهاجرت تجاری به کشور مورد نظر، باید مراحل متعددی را طی کنید. در این قسمت، مهم‌ترین مراحل مورد نیاز برای مهاجرت تجاری و دریافت ویزای تجاری را به صورت مختصر نام می‌بریم. بهتر است برای انجام هر یک از این مراحل با افراد متخصص و آگاه مشورت کنید تا احتمال رد شدن درخواست شما پایین بیاید.

  1. کامل کردن فرم DS-160 برای دریافت ویزای تجاری
  2. پرداخت هزینه‌های مورد نیاز برای دریافت ویزای تجاری
  3. آماده شدن برای مصاحبه
  4. آماده کردن مدارک مهاجرت تجاری
  5. شرکت در مصاحبه و پاسخ دادن به تمام سوالات
  6. کامل کردن فرم DS-160

مدت زمان ارائه پاسخ به درخواست ویزای تجاری

مدت زمانی که طول می‌کشد تا شما بتوانید ویزای تجاری کشور مورد نظر خود را دریافت کنید، به نوع مهاجرت شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال، برای دریافت ویزای موقت باید بین چند هفته تا چند ماه صبر کنید. این در حالی است که برخی دیگر نمونه‌های ویزای تجاری در بازه زمانی خیلی بیشتری تایید می‌شوند.

علاوه بر این، برخی از کشورها در بازه زمانی کوتاه‌تری این نوع ویزا را صادر می‌کنند و برخی دیگر به زمان بیشتری نیاز دارند. شما با داشتن مدارک کافی و پرداخت ویزا، می‌توانید شانس خود را برای مهاجرت تجاری و دریافت ویزای آن افزایش دهید.

مدت زمان اعتبار ویزای تجاری

مدت زمان اعتبار این ویزا تا حد خیلی زیادی به دوره و کسب و کار شما بستگی دارد. در این بازه زمانی، دارنده ویزای تجاری می‌تواند در هر زمانی که خواست، از کشور خارج شده و مجدداً به خاک کشور مورد نظر خود بازگردد.

رعایت قوانین در تردد بین مرز کشور مورد نظر و کشورهای دیگر اهمیت زیادی دارد. اما به طور کلی، طول اعتبار ویزای تجاری تا حد زیادی به مدت زمان دوره تجاری و کسب و کار افراد بستگی دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است شما برای توسعه کسب و کار خود به ۱ تا ۲ سال زمان نیاز داشته باشید که در این شرایط، اعتبار ویزای شما نیز به همین مقدار خواهد بود.

سخن پایانی

در این مطلب متوجه شدید که ویزای تجاری به چه صورت صادر می‌شود و برای دریافت این ویزا باید چه مدارکی داشته باشید. همان‌طور که تاکنون متوجه شدید، مهاجرت با خرید بیزینس و یا حتی مهاجرت کارآفرینی و استارتاپ چالش‌های بسیار زیادی دارند. شما می‌توانید با صحبت کردن با افراد متخصص در این زمینه، بهترین چالش‌ها را شناخته و برای برطرف کردن آنها اقدام نمایید. اگر هر سؤال دیگری درباره مهاجرت خود اشتغالی یا مهاجرت با ثبت شرکت دارید، می‌توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

فرم ارزیابی رو تکمیل یا مشاوره رزرو کنید

برای بررسی بیشتر فرم ارزیابی رو تکمیل یا وقت مشاوره رزرو کنید
به این مطلب امتیاز دهید