در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا یا در سطح جهانی، اتریش دارای ثروتمندترین و توسعه ‌یافته‌ترین اقتصادهای ملی است. بیش از ۳۰۰ شرکت بین‌المللی از اتریش به‌ عنوان پایگاهی برای مقر اروپایی یا تولید خود استفاده می‌کنند. اتریش با رونق اقتصادی، سیستم مراقبت بهداشتی توسعه‌ یافته، سیستم آموزشی مشهور بین‌المللی، ثبات و امنیت، استانداردهای زندگی بالایی را به ساکنان خود ارائه می‌دهد. در این مقاله ما به بررسی تمامی اطلاعاتی که برای مهاجرت به اتریش نیاز دارید می‌پردازیم.

اتریش علاوه بر یک محیط اقتصادی پایدار، شرایط زندگی عالی را نیز ارائه می‌دهد. این کشور شامل یک موقعیت جغرافیایی دل‌پذیر به دلیل آب‌وهوای معتدل و همچنین طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های اوقات فراغت است. اتریش به‌ عنوان یک کشور صنعتی مدرن، دارای تجارت خارجی پویا و بسیار متنوع است.

شرکت‌های اتریشی شبکه‌های بین‌المللی ایجاد کرده‌اند و محصولات و خدمات آن‌ها در سرتاسر جهان موفق هستند. علاوه بر این، این کشور یک مکان برتر برای نوآوری است، دستاوردهای برجسته در تحقیق و توسعه، رقابت‌پذیری اقتصاد اتریش را در داخل و خارج از کشور تقویت می‌کند. تمامی این عوامل دست‌به‌دست هم داده‌اند تا تقاضا برای مهاجرت به اتریش افزایش یابد. همچنین می توانید در صورت تمایل برای آشنایی با جاذبه های گردشگری اتریش به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

 

مزایای مهاجرت به اتریش

 

مزایای مهاجرت به اتریش

 

کیفیت زندگی بالا از مزایای مهاجرت به اتریش

کیفیت زندگی در اتریش بسیار بالاست. در واقع، یک مطالعه جهانی در سال ۲۰۱۹، اتریش را در رتبه دوم کیفیت زندگی قرار داده است، این امر تقاضا برای مهاجرت به اتریش را افزایش داده است. علاوه بر این، وین برای ۱۰ سال متوالی در صدر فهرست بهترین شهرهای جهان قرار دارد. اتریش همچنین در زمینه آزادی مطبوعات، حقوق زنان و حقوق بشر در رتبه بالایی قرار دارد.

 

حمل‌ و نقل از مزایای مهاجرت به اتریش

حمل‌ونقل عمومی در اتریش بسیار عالی است و اتوبوس‌ها، ترامواها و متروها به طور گسترده در داخل شهرها کار می‌کنند.

 

تحصیلات از مزایای مهاجرت به اتریش

سیستم آموزشی در اتریش بسیار باکیفیت و توسعه‌ یافته است این امر نیز یکی دیگر از افزایش نرخ مهاجرت به اتریش است. جمعیت اتریش با ارائه مدارس ابتدایی و متوسطه عمومی، پیش‌دبستانی و عمومی رایگان، تحصیلات خوبی دارند.

با مهاجرت به اتریش، دانش‌آموزان حتی می‌توانند بین مدارس حرفه‌ای و دانشگاهی یکی را انتخاب کنند. به طور منحصربه‌فرد، تمام دانشجویان اتریشی و اتحادیه اروپا می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای به دانشگاه‌های دولتی اتریش دسترسی داشته باشند و به طرز شگفت‌انگیزی، حتی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، هزینه‌های دانشگاه دولتی به طرز باورنکردنی پایین است.

 

مراقبت ‌های بهداشتی از مزایای مهاجرت به اتریش

مراقبت‌های بهداشتی در اتریش جهانی و در دسترس است. اکثریت ‌قریب ‌به ‌اتفاق مشکلات بهداشتی و داروها تحت پوشش قرار دارند و درمان باکیفیت بالا و کارآمد است. در واقع، مراقبت‌های بهداشتی به‌ قدری مورد توجه قرار می‌گیرد که بسیاری از مردم برای جستجوی مراقبت‌های پزشکی به اتریش سفر می‌کنند و هزینه‌ها را از جیب خود می‌پردازند. این امر یکی از بهترین مزایای مهاجرت به اتریش است.

 

مهاجرت به اتریش و بازار کار

 

مهاجرت به اتریش و بازار کار

در طول مهاجرت به اتریش فرصت‌های شغلی برتر به متخصصان با استعداد بین‌المللی، به ‌ویژه در صنایع روبه‌رشد مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، مهندسی برق و علوم زیستی ارائه می‌شود. فهرستی از مشاغل کمبود هرساله توسط وزارت کار فدرال، امور اجتماعی، بهداشت و حمایت از مصرف‌کننده با همکاری وزارت امور دیجیتال و اقتصاد فدرال تهیه می‌شود تا آمار مهاجرت به اتریش افزایش یابد.

این فهرست به ‌عنوان مبنایی برای مهاجرت به اتریش مبتنی بر معیار عمل می‌کند. اتباع کشور ثالث متعلق به این گروه‌های شغلی مشخص شده می‌توانند درخواست کارت قرمز – سفید – قرمز را به‌ منظور اعطای مجوز اقامت محدود و حق دنبال‌ کردن شغل سودمند ارائه دهند. مدارک موردنیاز برای مهاجرت به اتریش و پیداکردن شغل مناسب در این کشور عبارتند از:

 

۱) نامه درخواست کار

هدف اصلی نامه درخواست متقاعد کردن شرکتی است که شخص مایل است در آن کار کند که متقاضی فرد مناسبی برای پرکردن موقعیت شغلی آگهی شده است. در این مورد، بسیار مهم است که:

 

 • تمام تجربه کاری و مهارت‌های کسب شده مرتبط با موقعیت موردنظر را فهرست کنید
 • به حقایق پایبند باشید، واضح و متمرکز باشید و نامه درخواست را تا حد امکان کوتاه نگه دارید. نامه درخواست نباید بیشتر از یک صفحه A4 باشد
 • به شرکت و موقعیت موردنظر مراجعه کنید

 

۲) رزومه

برای مهاجرت به اتریش، رزومه شما باید کامل و به‌ روز و شامل موارد زیر باشد:

 

 • اطلاعات شخصی
 • یک عکس
 • آموزش و مسیر شغلی به ترتیب زمانی
 • مدارک خاص مانند زبان خارجی و مهارت‌های IT، گواهینامه رانندگی و…
 • تاریخ و امضای دست ‌نویس

 

۳) عکس

در روند مهاجرت به اتریش مانند چندین کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا، هیچ الزامی برای درج یا ضمیمه کردن عکس پاسپورت وجود ندارد. با این‌ حال، اگر کسی بخواهد در اتریش کار پیدا کند، هنوز مرسوم است که این کار را انجام دهد. در این ‌رابطه عکس شما باید:

 

 • توسط یک عکاس حرفه‌ای گرفته شده باشد
 • در سایز موردنیاز یعنی ۳.۵*۴.۵ سانتی‌متر (فرمت عکس پاسپورتی) ارسال شود

 

مصاحبه شغلی

در فرآیند مهاجرت به اتریش، متقاضیانی که به مصاحبه شغلی دعوت می‌شوند، علاوه بر حضور به ‌موقع، باید اعتماد به‌ نفس داشته باشند و مودب باشند. متقاضی باید لباسی بپوشد که مناسب شغل موردنظر باشد تا احساس فردی خوشایند، با اعتماد به‌ نفس و حرفه‌ای را به جا بگذارد. به طور طبیعی، متقاضی باید در این لباس‌ها احساس خوبی داشته باشد و لباس باید چیزی باشد که در زندگی واقعی نیز می‌پوشد.

 

انواع ویزای اتریش

 

انواع ویزای اتریش

اگر قصد سفر یا مهاجرت به اتریش را دارید، ممکن است نیاز به ویزا داشته باشید. ملیت و دلیل سفر شما تعیین می‌کند که آیا به ویزای اتریش نیاز دارید یا نه. انواع ویزا برای مهاجرت به اتریش عبارتند از:

 

ویزاهای کوتاه ‌مدت

این ویزاها به شما اجازه می‌دهد تا ۶ ماه یا کمتر در اتریش بمانید و به طور خودکار شامل مجوز کار نمی‌شود.

 

مجوزهای اقامت موقت

این ویزاهای طولانی‌ مدت برای کسانی طراحی شده است که قصد دارند در طول مهاجرت به اتریش بیش از ۶ ماه اقامت داشته باشند یا کسانی که قصد دارند برای یک ‌زمان یا هدف خاص در اتریش باشند، مانند مطالعه یا تحقیق.

 

مجوزهای اقامت دائم

این ویزاهای طولانی ‌مدت برای افرادی که قصد دارند برای مدت نامحدود در اتریش بمانند و برای کسانی که می‌خواهند کار کنند ایده‌آل است. این ویزا شامل افراد دارای قرارداد کاری و همچنین کسانی است که امیدوارند خانواده خود را از طریق ویزای خانوادگی مهاجرت به اتریش انتخاب کنند.

 

ویزای استارت آپ اتریش

به دلیل اهمیت و تاثیر استارت آپ در رشد و رونق اقتصاد کشور، تمامی کشورها سعی بر ارائه امکانات، ارائه خدمات استارت آپی مطلوب و صدور ویزای استارت‌آپ برای سرمایه‌گذاران خارجی دارند. کشور اتریش نیز مانند کشور‌های دیگر در تلاش برای جذب استارت آپ‌ها می‌باشد‌. اتریش از سطح آموزشی و علمی بالایی برخوردار بوده و بدین سبب؛ اهمیت بسیاری به متخصصان کشور در زمینه استارت آپ می‌دهد.

این کشور با ایجاد شرایط امن در محیط کسب و کار و امکان دسترسی آسان به بازارهای بین‌المللی، به سرمایه‌گذاران خارجی امکان ورود به کشور و راه اندازی ایده خود را می‌دهد. اما شرایط ورود به این کشور و راه اندازی ایده مانند سایر کشورها آسان نیست و دریافت ویزای استارت آپ اتریش سخت‌تر است.

 

پناهجویان و پناهندگان در اتریش

برای مهاجرت به اتریش لازم است بدانید که این کشور حق یک فرد برای درخواست پناهندگی را به رسمیت می‌شناسد. برای درخواست پناهندگی در اتریش، باید در اتریش باشید، شما می‌توانید درخواست پناهندگی خود را ارسال کنید این درخواست توسط اداره فدرال برای پناهندگان بررسی می‌شود.

در حالی ‌که روند رسیدگی‌ها برای مهاجرت به اتریش و پناهندگی در جریان است، پناه‌جویان حق دریافت غذا، بیمه درمانی، مسکن، پول جیبی و پول برای لباس مناسب را دارند. در سال ۲۰۱۹، نزدیک به ۱۳۰۰۰ نفر برای اولین‌بار درخواست پناهندگی در اتریش ارائه کردند.

 

اقامت و تابعیت در اتریش

 

اقامت و تابعیت در اتریش

اگر می‌خواهید مهاجرت به اتریش را انتخاب کنید و به طور دائم در اتریش بمانید، باید شرایط خاصی را داشته باشید، از جمله:

 

اقامت دائم اتریش

برای گرفتن اقامت دائم، برای ۵ سال گذشته باید موارد زیر را داشته باشید:

 

 • در ۵ سال گذشته بدون وقفه در اتریش زندگی کرده باشید
 • از طریق شغل، خوداشتغالی یا ابزارهای مستقل از خود حمایت مالی کنید
 • بیمه سلامت خود را حفظ کرده باشید
 • محل اقامت مناسب و ثبت شده خود را حفظ کرده باشید
 • تهدیدی برای امنیت یا نظم عمومی نباشید

 

شرایط موردنیاز برای شهروندی اتریش

در طول مهاجرت به اتریش و برای شهروندی اتریش باید شرایط زیر را داشته باشید:

 

 • حداقل ۱۰ سال به طور مداوم در اتریش زندگی کرده باشید که ۵ سال آن مقیم دائم بوده‌اید
 • از نظر مالی از خود حمایت کرده باشید
 • دانش کافی به زبان آلمانی داشته باشید
 • عدم سوءپیشینه کیفری
 • نگرش مثبت نسبت به اتریش داشته باشید

 

ویزای تحصیلی اتریش

 

ویزای تحصیلی اتریش

اگر به‌ عنوان دانشجو در یکی از دانشگاه‌های اتریش پذیرفته شده‌اید، باید برای مهاجرت به اتریش و مجوز تحصیل در کنسولگری اتریش محلی خود درخواست دهید. این مجوز تا زمانی که تحصیل شما ادامه خواهد داشت به شما حق زندگی و تحصیل در اتریش را می‌دهد اما به شما اجازه کار در اتریش را نمی‌دهد.

اگر شما یک شهروند کشور ثالث هستید و برای مهاجرت به اتریش نیاز به ویزای اتریش دارید، باید برای ویزای D برای ورود اولیه به اتریش برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. اگر قصد دارید در اتریش تحقیقات علمی و تدریس در سطوح عالی علمی را دنبال کنید، برای انجام این کار به مجوز مربوطه نیاز دارید. محققین دارای مدرک دکتری؛ کسانی که قرارداد میزبانی با یک موسسه تحقیقاتی معتبر دارند باید برای مجوز تسویه ‌حساب محقق درخواست دهند.

این مجوز معمولا برای ۲ سال یا ۳ ماه بیشتر از مدت قرارداد میزبانی شما خوب است. اگر محققی هستید که قصد تدریس و تحقیق در اتریش را دارید، اما قرارداد میزبانی ندارید، می‌توانید برای مجوز تسویه‌ حساب موارد خاص اشتغال سودمند اقدام کنید. این مجوز به مدت ۱۲ ماه اعتبار دارد و قابل تمدید است.

 

در آخـــر

اتریش به دلیل استاندارد بالای زندگی و تعادل عالی بین کار و زندگی، مقصد محبوبی برای مهاجرانی است که به دنبال مهاجرت به خارج از کشور هستند. در واقع، در سال ۲۰۱۷، ۱۹ درصد از جمعیت ساکن در اتریش در یک کشور خارجی متولد شده‌اند و این تعداد در شهرهای بزرگی مانند وین بیشتر است.

اتریش نه ‌تنها یک استاندارد زندگی استثنایی را نوید می‌دهد، بلکه فرصت‌های شغلی جالبی را نیز برای استعدادهای بین‌المللی ارائه می‌دهد. صنعت صادرات قوی، شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی متعدد، بیش از ۴۰۰ رهبر بازار و صحنه تحقیقاتی نوآورانه، همگی با هم ترکیب شده‌اند تا فرصت‌های شغلی جذابی را برای افراد با استعداد بین‌المللی ارائه دهند.

در این بخش به بررسی مزایا و شرایط لازم برای مهاجرت به اتریش پرداخته‌ایم، ممنون که تا آخر مطلب همراه ما بودید.

فرم ارزیابی رو تکمیل یا مشاوره رزرو کنید

برای بررسی بیشتر فرم ارزیابی رو تکمیل یا وقت مشاوره رزرو کنید

درباره مهاجرت به اتریش بیشتر بدانید

 

۵/۵ - (۴ امتیاز)