کشور ایتالیا سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند. بسیاری از این گردشگران عاشق این کشور می‌شوند و تصمیم می‌گیرند به‌ صورت دائم به ایتالیا نقل‌ مکان کنند زیرا ایتالیا یکی از آسان‌ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت است. در ادامه به بررسی تمام اطلاعات موردنیاز علاقه‌مندان به مهاجرت به ایتالیا می‌پردازیم.

ایتالیا بدون شک یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان است که سالانه میلیون‌ها میلیون نفر در سراسر جهان از آن دیدن می‌کنند. آب‌وهوای معتدل ایتالیا، هزینه نسبتا پایین زندگی (به طور طبیعی، بسته به سبک زندگی و محل زندگی شما) و همچنین مراقبت‌های بهداشتی عالی را می‌توان از مزایای این کشور دانست. همچنین ما مطلبی درباره جاذبه های گردشگری ایتالیا تهیه کردیم که در صورت تمایل می توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

اگر می‌خواهید به‌ صورت انفرادی به ایتالیا مهاجرت کنید، انواع مختلفی از ویزاها وجود دارد که می‌توانید درخواست دهید.

مزایای مهاجرت به ایتالیا

مزایای مهاجرت به ایتالیا

سبک زندگی ایتالیایی چیزهای زیادی برای ارائه دارد که همه از آن‌ها لذت خواهند برد. غذا در ایتالیا شگفت‌انگیز است، اما این تنها چیزی نیست که این کشور را به مکانی عالی برای زندگی تبدیل می‌کند. ایتالیایی‌ها فعالیت‌های اوقات فراغت خود را جدی می‌گیرند. از ورزش گرفته تا اپرا، آن‌ها می‌دانند چگونه سرگرم شوند و در عین‌ حال از نظر فکری نیز لذت ببرند.

اگر به خارج از شهرها سفر کنید، متوجه خواهید شد که ایتالیا زیباترین مناظر جهان را دارد. انتخاب بی‌پایانی از دامنه‌های تپه‌ای، باغ‌های انگور تا جایی که چشم کار می‌کند، و شهرهای ساحلی لاجوردی خواهید داشت.

سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایتالیا یکی از بهترین‌ها در جهان است و خدمات آن برای همه شهروندانی که به بیمارستان‌های دولتی مراجعه می‌کنند رایگان است. البته، بسیاری از گزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی خصوصی در سراسر کشور وجود دارد، اما آنها معمولا بسیار گران هستند؛ بنابراین، اگر به دنبال مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت هستید و نمی‌خواهید پولتان را خرج کنید، ایتالیا مکانی عالی برای زندگی‌کردن است!

مهاجرت به ایتالیا برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا

مهاجرت به ایتالیا برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که به مهاجرت به ایتالیا فکر می‌کنند، شرایط متفاوتی در مقایسه با شهروندان اتحادیه اروپا اعمال می‌شود. به‌ عنوان ‌مثال، مهاجرت به ایتالیا از ایالات متحده آمریکا یا کشور دیگری که در اتحادیه اروپا نیست، فرآیندی بسیار طولانی‌تر و پیچیده‌تر دارد.

روند مهاجرت به ایتالیا نیز به تمایل فرد به مهاجرت بستگی دارد. اگر شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، قبل از این که بتوانید به ایتالیا مهاجرت کنید، باید ویزای اقامت طولانی‌ مدت ایتالیا را دریافت کنید. این نوع ویزا به شما اجازه می‌دهد تا با قصد اقامت طولانی‌ مدت وارد ایتالیا شوید.

پس از ورود به ایتالیا، باید در مدت ۸ روز برای اجازه اقامت ایتالیا درخواست دهید. اجازه اقامت چیزی است که به شما اجازه می‌دهد تا پس از مهاجرت به ایتالیا بیش از ۳ ماه به طور قانونی در ایتالیا زندگی کنید. با ویزای کوتاه ‌مدت ایتالیا نمی‌توانید برای اقامت ایتالیا اقدام کنید.

انواع روش های مهاجرت به ایتالیا

انواع روش های مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا برای کار

متاسفانه، اگر از اتحادیه اروپا نیستید، نمی‌توانید به ‌سادگی به ایتالیا مهاجرت کنید و شغلی پیدا کنید. دولت برای مهاجرت به ایتالیا سهمیه‌ای برای تعداد ویزای کاری و شغلی صادر می‌کند. در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ این سهمیه ۳۰۸۵۰ بوده است. علاوه بر این، زمانی که هنوز در کشور خود هستید باید در ایتالیا شغلی پیدا کنید و از کارفرمایتان بخواهید برای مجوز کار شما در ایتالیا درخواست دهد.

ویزای استارتاپ ایتالیا

ایتالیا بین ۲۰۲ کشور جهان، در رتبه ۲۵ استارتاپ قرار دارد. بیشترین شرکت های استارتاپ ایتالیا، در شهر میلان با ۵۳۱ شرکت و همچنین ۱۳۷ شرکت در شهر رم می باشد. یکی از روش های اخذ اقامت دائم کشور ایتالیا، ویزای استارتاپ می باشد. جهت دریافت این ویزا ابتدا فرد باید مدارک خود را به کنسولگری ایتالیا ارسال کرده و بعد از این که مورد بررسی واقع شد، جهت مصاحبه با شما تماس گرفته می شود و در صورتی که بتوانید آن ها را متقاعد کنید، ویزای استارتاپ برای شما صادر می گردد.

ویزای استارتاپ بهترین راه برای افرادی است که ایده ای دارند و می خواهند در مسیر موفقیت آن را به کار ببرند. ویزای استارتاپ ایتالیا زیر مجموعه ثبت شرکت و کار آفرینی در ایتالیا است و نیاز به سرمایه چندان زیادی ندارد.

مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل

به ‌عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا، قبل از این که برای تحصیل به ایتالیا بروید، باید قبلا در یک موسسه آموزشی ایتالیایی ثبت‌نام کرده باشید. سپس، شما باید برای ویزای طولانی ‌مدت ایتالیا با هدف تحصیل اقدام کنید و پس از ورود به ایتالیا، اجازه اقامت ایتالیا را دریافت کنید.

دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا احتمالا ساده‌ترین راه برای مهاجرت به ایتالیا است، اما با آن، شما فقط اجازه دارید ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. با این‌ حال، پس از پایان دوره تحصیلی، شما مجاز به درخواست مجوز کار در این کشور هستید.

مهاجرت به ایتالیا برای پیوستن به یکی از اعضای خانواده

اگر عضوی از خانواده شما مقیم ایتالیا است، می‌توانید از طریق ویزای اتحاد مجدد خانواده ایتالیا، مهاجرت به ایتالیا را تجربه کنید. با این ‌حال، قبل از این که بتوانید برای ویزا درخواست دهید، یکی از اعضای خانواده شما باید برای اجازه حضور شما درخواست دهد. این کار در ایتالیا انجام می‌شود. پس از این که مقامات ایتالیایی به شما اجازه دادند، می‌توانید برای ویزای خانوادگی ایتالیا درخواست دهید و وارد ایتالیا شوید. شما باید ظرف ۸ روز پس از ورود به این کشور برای اقامت ایتالیا درخواست دهید.

مهاجرت به ایتالیا برای بازنشستگی

ایتالیا این امکان را برای افرادی که می‌توانند بدون کارکردن از نظر مالی زندگی خود را تامین کنند، فراهم می‌کند. اتباع خارجی که برای ویزای اقامت انتخابی درخواست می‌کنند، باید ثابت کنند که دارای تمکن مالی کافی (حداقل ۳۱۰۰۰ یورو در سال) از حقوق بازنشستگی، پس‌انداز یا سایر منابع برای تامین زندگی خود هستند.

اگر برای ویزای اقامت انتخابی اقدام می‌کنید، اجازه کار در ایتالیا را ندارید. این ویزا در بین افرادی که مایل به بازنشستگی در ایتالیا هستند محبوبیت دارد، به همین دلیل است که گاهی اوقات به ‌عنوان مجوز بازنشستگی شناخته می‌شود.

انواع ویزا برای مهاجرت به ایتالیا

انواع ویزا برای مهاجرت به ایتالیا

در روند مهاجرت به ایتالیا برای افراد غیر اتحادیه اروپا، چندین نوع ویزا وجود دارد که افراد می‌توانند به ایتالیا نقل‌ مکان کنند. از جمله:

 • ویزای اقامت موقت که به یک خارجی اجازه می‌دهد چند سال در ایتالیا زندگی کند
 • مجوز کار که برای کسانی که بر اساس رابطه کاری به ایتالیا می‌آیند در دسترس است
 • مجوز کارآفرینی که افراد غیر اتحادیه اروپا را قادر می‌سازد تا یک کسب‌وکار کوچک راه‌اندازی کنند
 • ویزای دانشجویی که برای مدت محدودی به کسانی که در ایتالیا تحصیل می‌کنند اعطا می‌شود
 • ویزای دیگری که در طول مهاجرت به ایتالیا برای افراد غیر اتحادیه اروپا صادر می‌شود، ویزای پناهندگی و افراد بدون تابعیت و ویزای الحاق خانواده است که در ایتالیا چندان رایج نیستند
 • یک دسته خاص از ویزاهایی که برای شهروندان خارجی صادر می‌شود، ویزای طلایی است که امکان درخواست مجوز اقامت بر اساس سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند. این نوع ویزا معمولا به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اعطا می‌شود که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری قابل ‌توجه در ایتالیا با هدف اخذ شهروندی هستند

اخذ ویزای اقامت موقت برای افراد در ایتالیا

ساده‌ترین راه مهاجرت به ایتالیا به ‌عنوان یک فرد خارجی، اخذ مجوز اقامت موقت است. این ویزا معمولا برای کسانی صادر می‌شود که می‌خواهند در ایتالیا زندگی و کار کنند. به همین دلیل این نوع مجوز همراه با قرارداد کار صادر می‌شود.

اخذ ویزای اقامت موقت مستلزم ثبت مجموعه‌ای از مدارک نزد مقامات مهاجرت ایتالیا است. از جمله این موارد اشاره می‌کنیم به:

 • فرم‌های درخواست ویزا، بر اساس نوع مجوز درخواستی متقاضی
 • گذرنامه‌ای که در زمان درخواست باید حداقل ۳ ماه اعتبار داشته باشد
 • ۲ قطعه عکس در اندازه پاسپورت که نباید بیشتر از ۳ ماه از زمان آن گذشته باشد
 • سایر مدارک خاص بسته به دلیل آمدن به ایتالیا

نحوه درخواست اقامت دائم در ایتالیا

هم شهروندان اتحادیه اروپا و هم شهروندان غیر اتحادیه اروپا حق درخواست مجوز اقامت دائم در ایتالیا را دارند، اما این رویه در مورد شهروندان اتحادیه اروپا ساده‌تر است. با این ‌حال، افرادی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا که می‌خواهند به طور دائم در ایتالیا اقامت داشته باشند، گزینه‌های بیشتری برای نقل ‌مکان در این جا دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مجوز اقامت برای کارآفرینان است.

افرادی که از کشورهای اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا به ایتالیا مهاجرت می‌کنند ابتدا باید ثابت کنند که سطح کافی از زبان ایتالیایی را دارند و مدرکی ارائه دهند که نشان دهد می‌توانند بدون مراجعه به بودجه عمومی از خود حمایت کنند. افرادی که قصد مهاجرت دائم به ایتالیا را دارند می‌توانند از مسیرهای زیر استفاده کنند:

۱) از طریق یک مجوز کار که به متقاضی این حق را می‌دهد که قبل از درخواست برای اقامت دائم برای مدتی از پیش تعیین شده در ایتالیا زندگی و کار کند.
۲) از طریق مجوز اقامت برای طرح کارآفرینی که به یک شهروند خارجی اجازه می‌دهد تجارت خود را در ایتالیا راه‌اندازی کند.
۳) از طریق طرح ویزای طلایی که به معنای سرمایه‌گذاری در یک حوزه خاص موردعلاقه است که توسط دولت ایتالیا تایید شده است.
۴) از طریق ویزای خوداشتغالی که به شهروندان خارجی اجازه می‌دهد به‌ عنوان یک تاجر انحصاری در ایتالیا کار کنند.
۵) از طریق ویزای دانشجویی که یک گزینه برای دانشجویان خارجی است که می‌توانند چنین ویزایی را به مجوز کار تبدیل کنند.
۶) همچنین برای شهروندان خارجی که با ایتالیایی‌ها ازدواج کرده‌اند می‌توانند اقامت دائم را از طریق ویزای همسر یا شهروندی ایتالیا دریافت کنند.

مدارک لازم برای اجازه اقامت دائم به ایتالیا

 • اجازه اقامت موقت که به ‌عنوان مدرکی برای زندگی در کشور برای مدت ‌زمان موردنیاز عمل می‌کند
 • گواهی ثبت‌نام (سندی که توسط مقامات ایتالیایی هنگام ورود به کشور صادر می‌شود)
 • اثبات داشتن آدرس قانونی در ایتالیا (قرارداد اجاره یا قبض آب و برق اخیر)
 • مدرکی مبنی بر دارا بودن وسایل تامینی کافی (صورت‌حساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی، چک حقوق صادر شده توسط کارفرما) و سابقه کیفری

در آخــــر

لازم به ذکر است مهاجرت اتباع خارجی به ایتالیا با توجه ‌به ملیت و دلیل مهاجرت با شرایط خاصی روبه‌رو خواهد شد. به همین دلیل است که به افراد خارجی توصیه می‌شود در هنگام تهیه مدارک موردنیاز برای مهاجرت به ایتالیا جستجوی کامل را انجام دهند.

برای افراد غیر اتحادیه اروپا که می‌خواهند به ایتالیا مهاجرت کنند ابتدا اجازه اقامت موقت صادر می‌شود که می‌توانند پس از ۵ سال زندگی در این کشور به اجازه اقامت دائم تبدیل شوند. همچنین می‌توانند پس از ۱۰ سال اقامت در این کشور تابعیت ایتالیا را دریافت کنند.

در مجموع، ایتالیا کشوری زیبا با غذاهای فوق‌العاده، تاریخ شگفت‌انگیز و مناظر باشکوه است. توجه داشته باشید که اگر بخواهید در یکی از شهرهای اصلی مانند رم یا میلان زندگی کنید، سبک زندگی ایتالیایی برای شما هزینه بالایی دارد.

فرم ارزیابی رو تکمیل یا مشاوره رزرو کنید

برای بررسی بیشتر فرم ارزیابی رو تکمیل یا وقت مشاوره رزرو کنید

درباره مهاجرت به ایتالیا بیشتر بدانید

 

۵/۵ - (۳ امتیاز)