تحصیل در دانمارک | بررسی شرایط تحصیل در این کشور

کشور دانمارک یکی از بهترین و موفق‌ترین کشور‌های اروپایی شناخته می‌شود که به‌خاطر داشتن مردم شاد، شهرت زیادی در سراسر جهان دارد. سیستم آموزشی فوق‌العاده این کشور موجب شده که خیلی از افراد برای تحصیل در دانمارک اقدام کنند. این کشور در سال ۲۰۱۲، بانشاط‌ترین کشور را در سراسر جهان شناخته شد. اگر می‌خواهید زندگی شادی داشته باشید و تحصیل کنید، دانمارک می‌تواند مقصد مناسبی برای شما باشد.

آشنایی با دانمارک

قبل از این‌که درباره تحصیل در دانمارک اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم، خوب است کمی با این کشور فوق‌العاده آشنا شوید. دانمارک کشوری کوچک، اما بی‌نظیر است که تنها ۵.۷ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور در شمال اروپا واقع شده و از شمال با دریای بالتیک، از جنوب با آلمان و از شرق با کشور سوئد همسایه است.

پایتخت این کشور، شهر کپنهاگ است که طرفداران بسیار زیادی دارد و شما با حتی یک روز سفر به این شهر هم تا ابد به یاد آن خواهید بود. همچنین خوب است بدانید که واحد پول این کشور کرون است. این کشور اروپایی فقط از نظر شادی مردم شهرت ندارد، فاکتورهای دیگری نیز موجب شهرت دانمارک شدند.

به‌طورکلی، یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که باعث شده شرایط زندگی در دانمارک برای شهروندان این کشور عالی به نظر برسد، استاندارد بالای زندگی است. فرقی ندارد که شما بخواهید برای تحصیل در دانمارک زندگی کنید و یا در این کشور کار کنید. در هر شرایطی، زمینه برای همه این تصمیمات شما هم فراهم است. در اغلب این رتبه‌بندی‌ها، دانمارک در صدر فهرست قرار دارد.

آشنایی با دانمارک

اطلاعاتی درباره آموزش عالی و سیستم آموزشی دانمارک

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شد تحصیل در دانمارک برای خیلی از دانشجویان بین‌المللی یک رویا باشد، سیستم آموزشی فوق‌العاده و پیشرفته این کشور است. بیشتر از ۶۰۰ رشته تحصیلی مختلف در حدود ۳۰۰ آموزش عالی این کشور تدریس می‌شوند که شما می‌توانید همه آنها را به زبان انگلیسی پیدا کنید.

سیستم پیشرفته آموزشی این کشور موجب شده که تحصیل در دانمارک برای خیلی از دانشجویان آرزوی بسیار بزرگی باشد. به علاوه، دانشجویان با درس خواندن در دانشگاه‌های این کشور، می‌توانند علاوه بر خلاقیت و نوآوری، از سیستم آموزش عالی فوق‌العاده این کشور نیز بهره‌مند شوند و درباره رشته مورد نظر خود اطلاعات بسیار زیادی به دست بیاورند.

بازار کار برای فارغ‌التحصیلان در دانمارک چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که خیلی از افراد درباره تحصیل در دانمارک می‌پرسند، این است که بازار کار در دانمارک برای فارغ‌التحصیلان تقریبا چگونه است؟ آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بعد از ادامه درس خود، کار مناسبی برای خودشان پیدا کنند یا خیر؟

برای پاسخ، باید بگوییم که اگرچه تحولات سیاسی در سال‌های اخیر در این کشور موجب شده که پیدا کردن شغل برای برخی از فارغ‌التحصیلان کمی سخت باشد، اما همچنان غیر ممکن است که بعد تحصیل در این کشور نتوانند کاری مربوط به رشته خود پیدا کنند. به خصوص در شهر کپنهاگ که اصلی‌ترین شهر این کشور است، شرایط اقتصادی خیلی بهتر است و افراد می‌توانند در رشته‌های مختلف صنایع، مشغول به کار شوند.

بازار کار برای فارغ‌التحصیلان در دانمارک چگونه است؟

البته توجه داشته باشید که اگرچه یادگیری زبان اسکاندیناوی ضروری نیست، اما می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در پیدا کردن شغل بعد از تحصیل در دانمارک برای شما داشته باشد. با یادگیری زبان محلی این کشور، خیلی راحت‌تر می‌توانید با افراد صحبت کنید و به رقابت بپردازید. به همین دلیل هم موقع تحصیل در دانمارک و قبل از شروع کسب و کار، حتما در دوره‌های زبان انگلیسی کشور شرکت کنید.

هزینه تحصیل در دانمارک

موضوع بسیار مهم دیگری که برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی اهمیت بالایی دارد، هزینه تحصیل در دانمارک است. تحصیلات عالی در این کشور برای دانشجویان لیسانس و کارشناسی ارشد که از کشورهای منطقه اتحادیه اروپا و سوئیس می‌آیند، رایگان است. به علاوه، اگر شما اجازه اقامت دائم یا موقت هم داشته باشید و بخواهید در یکی از دانشگاه‌های دولتی این کشور تحصیل کنید، نیازی به پرداخت هزینه ندارید.

به علاوه، تحصیل در دانمارک درصورتی برای شما رایگان است که یکی از والدین‌تان اهل یکی از کشورهای غیراتحادیه اروپا باشند و در دانمارک مشغول به کار کردن باشند. در غیر این صورت، باید هزینه قابل توجهی برای تحصیل در دانمارک بپردازید که در ادامه، این هزینه را توضیح می‌دهیم.

اگر هیچ یک از شرایط بالا را ندارید، برای تحصیل در دانمارک باید بین ۶۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ یورو در سال بپردازید. ممکن است برخی رشته‌ها و سطوح تحصیلی، هزینه بالاتری از این رقم و یا حتی هزینه کمتری داشته باشند. به همین دلیل هم بهتر است قبل از تحصیل در دانمارک و اقدام برای درس خواندن در این کشور، از هزینه دقیق شهریه دانشگاه مورد نظر خود مطمئن شوید.

هزینه تحصیل در دانمارک

بورسیه تحصیل در دانمارک

خوشبختانه دولت این کشور شرایطی را فراهم کرده که شرایط تحصیل در دانمارک برای خیلی از دانشجویان بین‌المللی مناسب‌تر باشد. در این کشور، برنامه‌های مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت کنید و هزینه‌های زندگی و درس خواندن شما در این کشور تا حد خیلی زیادی کاهش پیدا می‌کند.

فقط باید هر یک از این برنامه‌ها را به طور کامل بشناسید و بر همان اساس، تعیین کنید که شرایط شما با کدام یک از آنها مناسب‌تر است. هدف دولت از بورسیه این است که سایر مردم از کشورهای دیگر به تحصیل در دانمارک ترغیب شوند و بعد از مهاجرت به دانمارک، با فرهنگ جدید این کشور آشنا شوند. به عنوان مثال، برخی از برنامه‌های بورسیه این دانشگاه‌ها فقط برای دانشجویان آمریکا هستند و برخی دیگر، برای همه افراد کاربرد دارند.

بهترین دانشگاه‌های دانمارک

همان‌طورکه در این مقاله به طور کامل متوجه شدید، شرایط تحصیل در دانمارک برای دانشجویان بین‌المللی به خاطر سیستم آموزشی فوق‌العاده این کشور بی‌نظیر است. به علاوه، خوب است بدانید که سیستم آموزش عالی این کشور در سراسر جهان، رتبه پنجم را از آن خود کرده است. شما می‌توانید در این کشور، دوره‌های مورد نظر خود را به زبان انگلیسی خیلی راحت پیدا کنید.

بهترین دانشگاه‌های دانمارک

محبوب‌ترین دوره‌های تحصیلی در دانمارکی که طرفداران خیلی زیادی دارند، دوره‌هایی مانند ارتباطات، علوم کامپیوتر، فناوری، طراحی، بازاریابی و گردشگری هستند. از سوی دیگر، دانشگاه‌های متعددی نیز در این کشور وجود دارند که تحصیل در دانمارک را برای دانشجویان مختلف لذت‌بخش‌تر می‌کنند. برخی از نظر دانشگاه‌های این کشور، عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه فنی دانمارک
 • دانشگاه فنی آرهوس
 • دانشگاه فنی آلبورگ
 • مدرسه بازرگانی کپنهاگ
 • دانشگاه جنوب دانمارک

چه مدارکی برای تحصیل در دانمارک نیاز است؟

موضوع مهم دیگری که خیلی از متقاضیان برای تحصیل در دانمارک می‌پرسند، این است که چه مدارکی برای درس خواندن در این کشور نیاز است؟ برای پاسخ، باید بگوییم که شما برای تحصیل در دانمارک باید مدارک متعددی داشته باشید که برخی از مهم‌ترین آنها، شامل موارد زیر می‌شوند. حتما موقع درخواست ویزای دانشجویی، این مدارک را آماده کرده باشید تا مشکلی برای شما پیش نیاید و درخواست ویزای دانشجویی شما رد نشود.

 • مدارک تحصیلی سطح قبلی به همراه ریز نمرات
 • مدارک شناسنامه ای کامل
 • پاسپورت
 • عکس ۳ در ۴
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • رزومه تحصیلی
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی یا زبان دانمارکی

به یاد داشته باشید که بعد از آماده کردن همه این مدارک، تنها در صورتی می‌توانید برای تحصیل در دانمارک درخواست دهید که این مدارک به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند. توجه داشته باشید که این مدارک باید حتما در یک دارالترجمه رسمی ترجمه شوند و خودتان نمی‌توانید آنها را ترجمه کنید.

چه مدارکی برای تحصیل در دانمارک نیاز است؟

مدارک مربوط به دریافت ویزای تحصیلی در دانمارک

در نهایت، آخرین موضوع خیلی مهمی که خیلی از افراد درباره تحصیل در دانمارک می‌پرسند، مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور است. علاوه بر مدارکی قبل از این گفتیم، شما باید برای درخواست ویزای تحصیلی از مدارک زیر را نیز داشته باشید.

در این شرایط، می‌توانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید. البته این ویزا تنها یک سال اعتبار دارد بعد از گذشت این بازه زمانی و داشتن شرایط مورد نیاز، می‌توانید آن را تا ۲ سال دیگر هم باشد. مهم‌ترین مدارک برای درخواست ویزای دانشجویی، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های مورد تایید در کشور دانمارک
 • تسلط کامل به زبان انگلیسی یا دانمارکی و داشتن مدرک آیلتس یا تافل
 • ارائه نامه مربوط به اثبات تمکن مالی (مبلغ ۶۳۹۷ کرون دانمارک و ۹۱۳.۵۲ دلار آمریکا)
 • رسید پرداخت اجاره اقامت
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر برای کپی از تمام صفحات
 • عکس در ابعاد پاسپورت
 • رسید پرداخت هزینه سفارت
 • بیمه مسافرتی

سخن نهایی

همان‌طورکه در این مقاله متوجه شدید، تحصیل در دانمارک به خاطر شرایط آموزشی فوق‌العاده، آرزوی خیلی از افراد در سراسر جهان است. سیستم آموزشی این کشور بی‌نظیر بوده و شما می‌توانید تجربه فوق‌العاده‌ای از زندگی در این کشور به همراه تحصیل داشته باشید. اگر شما هم به دنبال یکی از کشورهای اروپایی‌ها می‌گردید که شرایط زندگی و تحصیل خوبی داشته باشد، کشور دانمارک می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها به نظر برسد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!