تحصیل در سوئد فرصت های گسترده و جذابی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. این کشور به دلیل ارائه آموزش در سطح بین المللی  در بین دانشجویان خارجی شناخته شده و محبوب است. در واقع، سوئد به عنوان کشوری بزرگ و شگفت انگیز در منطقه اسکاندیناوی، برنامه های آموزشی و دوره های فنی و حرفه ای زیادی در زمینه های مختلف در زمینه آموزش عالی دارد.

بنابراین، اگر قصد تحصیل در سوئد را دارید، باید قبل از شروع دوره خود برای ویزای سوئد یا اجازه اقامت درخواست دهید. ویزای سوئد به شما این امکان را می دهد که وارد این کشور شوید، دوره های مورد نظر خود را بگذرانید و به این کشور سفر کنید.

 برای کمک به درک شما از مراحل درخواست، مدارک مورد نیاز و هزینه، این مقاله تمام اطلاعات مهم مربوط به ویزای تحصیلی سوئد را ارائه کرده است.

چرا سوئد

سوئد در شمال اروپا قرار دارد و از غرب با نروژ، از شمال شرقی با فنلاند و از جنوب غربی با دانمارک همسایه است و یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی به حساب می آید. این کشور چهارمین کشور بزرگ اروپا است، استکهلم پایتخت آن است و مردم آن به طور کلی به زبان سوئدی و آلمانی شمالی صحبت می کنند؛ اما شما به عنوان یک مهاجر مقیم سوئد می توانید به راحتی با مردم به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید و به عنوان زبان دوم مردم به حساب می آید.

 سطح رفاه و کیفیت بالای زندگی در سوئد باعث شده تا افراد زیادی به این کشور مهاجرت کنند. برخی از آنها با ویزای تحصیلی در سوئد زندگی می کنند.

سوئد با وجود اینکه کشوری غیر مذهبی است، اکثر ادیان جهان را می پذیرد و به حقوق همه آنها احترام می گذارد. مذهب اکثر مردم این شهر مسیحی (پروتستان) است. کلیسای لوتران کلیسای ملی سوئد است که کاتولیک ها و سایر مسیحیان در آن با هم عبادت می کنند.

از سوی دیگر، سوئد جمعیت کمی دارد و جمعیت آن تقریباً مشابه لندن است. از نظر اجتماعی، این کشور به خانواده اهمیت زیادی می دهد و این موضوع در تعطیلات این کشور برای بیمه اجتماعی، حمل و نقل عالی و خدمات رفاهی نمود پیدا می کند.

مهاجرت به سوئد

از آنجایی که راه های شروع یک زندگی جدید در این کشور متنوع است، شرایط مهاجرت به سوئد و روش های قانونی برای  افراد متقاضی آسان است و هر فردی با توجه به شرایط و توانایی های خود می تواند این کار را انجام دهد.

 علاوه بر این، شرایط اجتماعی خوب و وجود دانشگاه های بسیار معتبر در جهان، همواره این کشور را برای کسانی که قصد زندگی و تحصیل در سطوح بالا را دارند جذاب کرده است.

روش‌های محبوب و قانوی برای مهاجرت به سوئد عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار و سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طريق ازدواج
 • مهاجرت از طريق ملحق شدن به خانواده
 • مهاجرت از طريق پناهندگي

انواع ویزای تحصیلی سوئد

سوئد یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی است که طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی و سیستم آموزشی با کیفیت بالا را ارائه می دهد. برای تحصیل در سوئد معمولا نیاز به ویزای تحصیلی یا اجازه اقامت دارید.

انواع مختلفی از ویزای تحصیلی سوئد وجود دارد که هر کدام برای رده های مختلف دانشجویان و رشته های تحصیلی ارائه می شوند. در اینجا توضیح مفصلی در مورد انواع مختلف ویزای تحصیلی سوئد آورده شده است:

ویزای تحصیلی بلند مدت(ِنوع D)

این یک نوع مجوز تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است که برنامه تحصیلی تمام وقت در سوئد را دنبال می کنند. این نوع ویزا معمولاً تا مدت زمان تحصیل شما معتبر است و به شما این امکان را می دهد که در طول تحصیل به صورت پاره وقت و در طول تعطیلات به صورت تمام وقت کار کنید.

برای واجد شرایط بودن، باید نامه پذیرش از دانشگاه سوئد یا سایر مؤسسات معتبر داشته باشید و توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه های زندگی را ثابت کنید.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت(نوع C)

این نوع ویزا برای افرادی در نظر گرفته شده است که قصد دارند در برنامه های کوتاه مدت در سوئد شرکت کنند. مانند برنامه های تحقیقاتی، مدارس تابستانی، آموزش های کوتاه مدت.

مهاجرت تحصیلی به سوئد

سوئد با استاندارد زندگی بالا؛ سرگرمی های متنوع، هیجان انگیز و پویا برای تحصیل است. این کشور به دلیل کیفیت سیستم آموزشی و تحقیقاتی خود شناخته شده است و برخی از بهترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است.

به همین دلیل دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان ایرانی علاقه زیادی به تحصیل در سوئد دارند. وجود بهترین دانشگاه های سوئد در رتبه بندی جهانی و اخذ ویزای تحصیلی سوئد در کوتاه ترین زمان ممکن از مزیت های اضافی این کشور می باشد. سیستم آموزشی سوئد ایده‌های نوآورانه و تفکر مدرن را تشویق می‌کند و دانشگاه‌های سوئد به کار گروهی و همکاری اهمیت می‌دهند.

این کشور دارای بیشترین تعداد شرکت های چند ملیتی را در میان سایر کشورهای جهان است . بسیاری از برنامه ها در سوئد شامل دوره های کارآموزی است که به دانشجویان این فرصت را می دهد تا یک شبکه بین المللی قوی ایجاد کنند.

 همچنین هیچ محدودیت قانونی در مورد چند ساعت کار دانشجویان در حین تحصیل وجود ندارد که جزء قوانین سوئد است. شما می توانید به راحتی از طریق ویزای تحصیلی اقامت سوئد را دریافت کنید.

سوئد دارای یک سیستم آموزشی با کیفیت بالا، پیشرفته و جامع برای سطوح مختلف آموزشی است. علیرغم جمعیت کم، دانشگاه ها و مدارس برتر آن هر ساله پذیرای تعداد زیادی دانشجو از سراسر دنیا هستند.

سیستم آموزشی در این کشور به گونه ای عمل می کند که دانشجویان به انجام کارهای خلاقانه و گروهی تشویق می شوند و با کشف استعدادهای آنها در آینده عملکرد بهتری خواهند داشت.


کار در حین و بعد از تحصیل: قانون سوئد به شما اجازه می دهد در طول تحصیل به صورت پاره وقت کار کنید. پس از فارغ التحصیلی می توانید به کار ادامه دهید و برای اقامت دائم اقدام کنید.

اقامت پس از تحصیل: اگر بعد از فارغ التحصیلی ۳ تا ۵ سال در این کشور کار کنید، ممکن است واجد شرایط اقامت دائم باشید.

بورسیه تحصیلی: این کشور با دادن پول به عنوان بورسیه به افراد زیادی اجازه ادامه تحصیل در دانشگاه های سوئد را می دهد.

تحصیل به زبان انگلیسی: بسیاری از مدارس و دانشگاه‌های این کشور دوره‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند که تحصیل برای خارجی‌ها را آسان‌تر می‌کند.

"</h2

شرایط تحصیل در سوئد

ارائه مدرک زبان مورد نیاز برای ویزای تحصیلی سوئد یکی از مدارک مهم در هنگام ثبت نام و اخذ ویزای تحصیلی سوئد می باشد. با توجه به اینکه امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و سوئدی در دانشگاه های سوئد وجود دارد، اطمینان حاصل کنید که مدرک زبان مورد نیاز برای ویزای تحصیلی سوئد با زبان تحصیل در سوئد مطابقت داشته باشد.

 توجه داشته باشید که جهت تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی سوئد ارائه مدرک زبان الزامی می باشد. گواهینامه های زبانی که معمولاً برای ویزای تحصیلی سوئد مورد نیاز است عبارتند از IELTS Academic، TOEFL iBT، PTE Academic و C1 Advanced.

دانشجویان خارجی می توانند در مقاطع مختلف در سوئد تحصیل کنند. تحصیل در مقاطع تحصیلی مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکترا یکی از رایج ترین مقاطع تحصیلی است که دانشجویان بین المللی برای فارغ التحصیلی و ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

هزینه های ویزای تحصیلی سوئد

اخذ ویزای تحصیلی در سوئد شامل هزینه های مختلفی می باشد:

 • هزینه ثبت نام: این هزینه بسته به نوع ویزا و مدت اقامت متفاوت است. به طور کلی، هزینه درخواست ویزای دانشجویی در سوئد می تواند حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در سال باشد.
 • شهریه: میزان و نحوه پرداخت شهریه بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی دارد.
 • هزینه روند مدارک:. به طور کلی، ترجمه و گواهی مدارک تحصیلی و مدارک مرتبط ممکن است به هزینه هایی در حدود ۵۰ تا ۲۰۰ دلار نیاز داشته باشد.
 • هزینه معاینه پزشکی: در برخی موارد برای اخذ ویزای تحصیلی نیاز به معاینه پزشکی است. این هزینه ممکن است بسته به شرایط ویزای دانشجویی و قوانین سوئد متفاوت باشد و به طور کلی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار آمریکا در نظر گرفته می شود.

هزینه دقیق اخذ ویزای تحصیلی در سوئد به عوامل مختلفی از جمله نوع ویزا، مدت اقامت، دانشگاه و برنامه تحصیلی شما بستگی دارد. برای جزئیات بیشتر بهتر است به سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور خود مراجعه کنید .

بهترین دانشگاه های سوئد

دانشگاه لوند

دانشگاه لوند در سوئد یکی از دانشگاه های دولتی سوئد به شمار می آید. این دانشگاه دارای پردیس هایی در مالمو و هلسینبورگ است. بیش از ۲۷۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و در بیش از ۲۰ مرکز تحقیقاتی و مؤسسات سازمان یافته به طور فعال فعالیت می کنند.

کتابخانه دانشگاه لوند در سال ۱۶۶۸ در این موسسه تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین کتابخانه های سوئد است. قدمت شهر لوند به دهه ۹۹۰ برمی‌گردد، به این معنی که بیش از ۱۰۰۰ سال است که این منطقه خیابان‌های سنگفرش، رستوران‌های زیبا و جاذبه‌های دیدنی داشته است.

دانشگاه اوپسالا

این دانشگاه در سال ۱۴۷۷ تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های سوئد با تاکید بر الهیات است. این دانشگاه با ۵۰ دانشجو شروع به کار کرد. سه رشته اصلی این دانشگاه عبارتند از: هنر و علوم اجتماعی، پزشکی و داروسازی و علوم طبیعی و فنی و ۷۰ رشته دیگر در مقطع کارشناسی ؛ رشته های حقوق، پزشکی و روانشناسی پرطرفدارترین رشته ها در بین دانشجویان هستند.

این دانشگاه همچنین دارای بیش از ۴۰۰ برنامه تحصیلی درمقایسه با دانشگاه های دیگر در سراسر جهان است که به رشد و ایجاد سطح علمی بهتر کمک می کند.

این دانشگاه به عنوان قدیمی ترین باغ گیاه شناسی کشور شناخته می شود و بیش از ۹۰۰۰ گونه گیاهی دارد، در واقع این باغ ، بخشی از یک قلعه سلطنتی است که توسط پادشاه گوستاو سوم ساخته شده است.

دانشگاه استکهلم

این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ به عنوان کالج تاسیس شد و در سال ۱۹۶۰ تبدیل به دانشگاه شد و در حال حاضر بیش از ۲۷۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه پوشیده از پوشش گیاهی، درختان و جنگل های وسیع است و بیش از ۸۰۰ گونه مختلف گیاهی و بیش از ۱۰۰ پرنده مختلف دارد.

بهترین شهرهای سوئد برای زندگی

اگر به طبیعت و استانداردهای منحصر به فرد سوئد علاقه مند هستید، سوال بعدی که برای شما پیش می آید انتخاب بهترین شهرهای کشور سوئد برای زندگی است.در زیر به برخی از این شهرها اشاره شده است:

استکهلم

پایتختی چشم نواز و زیبا با یک میلیون و نیم نفر در دلش؛ این شهر که در میان چهارده جزیره واقع شده است، هم به دریاچه مالارن و هم به دریای بالتیک دسترسی دارد. استکهلم به خاطر فرهنگ، فروشگاه های سنتی، غذا و جذابیتش شناخته شده است.

این شهر که در ساحل جنوب شرقی واقع شده است، دمایی بین ۱۴ تا ۲۳ درجه در تابستان و منفی چهار درجه در زمستان را تجربه می کند. یکی دیگر از مواردی که این شهر را در صدر فهرست بهترین شهرهای سوئد برای زندگی قرار می دهد، دانشگاه ها، موزه های شگفت انگیز و بازار پر رونق آن است.

مترو این شهر یکی از بهترین و زیباترین طراحی‌ را دارد و اگرچه ممکن است هزینه  زندگی را کمی افزایش دهد، اما چشم‌انداز ساحل مقابل خانه شما قطعا ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

سولنا

سولنا در سواحل جنوب غربی و درست در شمال استکهلم واقع شده است. این شهر اغلب به عنوان بهترین شهر برای زندگی در سوئد ذکر می شود. نزدیکی این شهر به پایتخت به این معنی است که مهاجران می توانند به راحتی به استکهلم رفت و آمد کنند.

سولنا به دلیل نرخ مالیات پایین خود که توجه صنایع و استارتاپ ها را به خود جلب کرده است. این شهر با جمعیتی بالغ بر ۸۰۰۰۰ نفر، جنب و جوش کمتری نسبت به استکهلم دارد. دمای هوای این شهر در تابستان ۱۴ تا ۲۲ درجه و در زمستان منفی دو تا سه درجه است. این شهر می تواند فرصتی عالی برای شروع زندگی خانوادگی در سوئد باشد.

مالمو

این شهر با جمعیتی بالغ بر سیصد هزار نفر در جنوب کشور واقع شده است. مالمو به خاطر فرهنگ و سبک زندگی دوستدار طبیعت شهرت دارد. به دنبال ساختمان های آجری و خیابان های سنگفرش شده هستید؟ مالمو برای شما ساخته شده است! این شهر همچنین به خاطر مهمان نوازی و رفتار دوستانه خود نسبت به بازدیدکنندگان خارجی مشهور است. این شهر نسبت به استکهلم به کپنهاگ (پایتخت دانمارک) نزدیک‌تر است و دانشجویان، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناوری بیشتری را جذب می‌کند.

شهر حال و هوای جوان تری نسبت به استکهلم دارد. به غیر از پارک ها و ساختمان ها، می توانید جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی زیادی را در مالمو شاهد باشید. دمای این شهر با سولنا که در همین منطقه است تفاوت چندانی ندارد. مالمو خانه فرهنگ‌های گوناگون و رستوران‌های جالب بسیاری است و به همین دلایل می‌توانید ببینید که چرا مالمو به عنوان بهترین شهر برای زندگی در سوئد در نظر گرفته شده است.

بهترین شهرهای سوئد برای زندگی

ویزای همراه دانشجو در سوئد

فردی که در یکی از دانشگاه ها یا مراکز آموزشی سوئد پذیرفته شده و ویزای تحصیلی آن کشور را دریافت کرده است، می تواند با اخذ ویزای همراه، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به سوئد بیاورد. این افراد می توانند تا زمانی که فرد متقاضی به منظور تحصیل در سوئد اقامت دارد ؛امکان زندگی دراین کشور را دارند.

فرزندان مجاز به تحصیل در سوئد هستند و اگر این مجوز اقامت بیش از شش ماه اعتبار داشته باشد، همسر فردی که در سوئد تحصیل می کند می تواند در این کشور کار کند. همچنین همسر و فرزندان فرد شاغل به تحصیل در سوئد در مقطع دکتری می توانند به مدت چهار سال اقامت دائم سوئد را اخذ نمایند.

هزینه درخواست برای خانواده فرد متقاضی به شرح زیر است:

 • برای بزرگسالان: ۱۵۰۰ کرون
 • برای افراد زیر ۱۸ سال: ۷۵۰ کرون

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه عبارتند از:

 • یک کپی از صفحات گذرنامه که اطلاعات شخصی شما را نشان می دهد.
 • کپی سند ازدواج
 • یک کپی از وضعیت اقامت فرد مقیم سوئد
 • شناسنامه یا سند مشابه آن
 • ۲ قطعه عکس رنگی

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئد

برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد، مدارکی لازم است که درهنگام درخواست کتبی باید در دو نسخه ارائه شوند. یک نسخه اصلی و یک کپی از مدارک آماده شده باشد. برای درخواست آنلاین، تمام مدارک مورد نیاز باید آپلود شوند و حجم آنها نباید بیش از ۲ مگابایت باشد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر ) حداقل ۶ ماه اعتبار(
 • نامه پذیرش
 • اگر کمتر از یک سال در سوئد مقیم باشید، باید مدارک بیمه را ارائه دهید.
 • پرداخت شهریه حداقل ۲ ترم
 • اثبات توانایی مالی برای حداقل یک سال تحصیل و هزینه های زندگی
 • درخواست شما درباره دلیل انتخاب سوئد برای تحصیل باید شامل ۱۰۰۰ کاراکتر و حداقل ۱۵۰ کلمه باشد.
 • آخرین مدرک تحصیلی و سابقه کاری
 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی سوئد برای بزرگسالان ۱۰۰۰ کرون و برای افراد زیر ۱۸ سال ۵۰۰ کرون است.
 • بیمه سفر

پروسه دریافت ویزای تحصیلی سوئد معمولاً ۹۰ روز طول می کشد که اگر متقاضیان زیادی وجود داشته باشد ممکن است بیشتر طول بکشد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئد در مقاطع مختلف

ویزای تحصیلی مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی برای اتباع سایر کشورها در دسترس است و تحصیل در این مقطع معمولاً شامل مطالعات تکمیلی و دوره های متمرکز است. در سوئد دوره لیسانس به زبان های سوئدی و انگلیسی تدریس می شود و برای ورود به دوره زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس ۶ را داشته باشید.

مدرک لیسانس در سوئد معمولا ۳ یا ۴ سال است که بستگی به رشته و دانشگاه دارد. در مجموع باید ۱۸۰ واحد در این دوره گذرانده  شود. متقاضیان تحصیلات عالی توجه داشته باشند که ارائه مدرک تحصیلی ۱۲ ساله الزامی است.

 مجوز کار در این مرحله از ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته می باشد. هزینه لیسانس در سوئد البته بستگی به رشته و دانشگاه دارد که به طور متوسط ​​بین ۸۰۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰۰ کرون است که معادل ۸۳۰۰ تا ۱۳۰۰۰ یورو در سال می باشد.

ویزای تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز برای دانشجویان بین المللی، مانند مدرک لیسانس، به دو زبان انگلیسی و سوئدی امکان پذیر است. در این مرحله، برنامه ها و دوره های ارائه شده به دانشجویان بین المللی به سرعت در حال گسترش است.

 در حال حاضر دانشگاه های سوئد بیش از ۹۰۰ رشته را ارائه می دهند که اکثر آنها در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شوند. مدرک زبانی که افراد برای ادامه تحصیل در این مقطع باید ارائه کنند مدرک آیلتس ۶.۵ می باشد.

مدت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در سوئد یک و نیم تا دو سال می باشد و در طول مدت تحصیل باید بین ۶۰ تا ۱۲۰ واحد تحصیلی تکمیل شود.

برای درخواست مهاجرت به سوئد و درخواست تحصیلات تکمیلی باید آخرین مدرک تحصیلی یا مدرک لیسانس داشته باشید. مجوز کار در حین تحصیل در این مقطع ۲۰-۳۰ ساعت در هفته است. البته دانشجویان می توانند در تعطیلات و خارج از مدرسه به صورت تمام وقت کار کنند. متوسط ​​شهریه برای تحصیلات تکمیلی ۱۳۰۰۰۰ کرون یا ۱۳۰۰۰ یورو در سال است.

ویزای تحصیلی سوئد دکترا

مانند سایر کشورها، تحصیل در مقطع  دکترا در سوئد نیاز به تایید استاد راهنما دارد. آموزش در این زمان عمدتاً بر تحقیقات، مطالعات آموزشی و سمینارها متمرکز است. مدت زمان تحصیل در این مقطع معمولاً چهار سال طول می کشد.

 پس از پذیرش در دوره دکتری، افراد باید حدود ۲۴۰ واحد درسی را بگذرانند. مجوز کار در این زمان ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته است که می تواند بخشی از هزینه های افراد را پوشش دهد.

برای پذیرش در مقطع دکتری دو روش وجود دارد:

 • عناوین پروژه های ویژه اغلب در مقطع دکتری علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات منتشر می شود. شما باید حوزه های تحقیقاتی منتشر شده را بررسی کنید و بر اساس آنها پروپوزال تحقیقاتی خود را ارائه دهید. این اغلب به معنای ارسال یک بیانیه شخصی در کنار یک CV دانشگاهی است.

 • دانشجویان رشته های هنر، علوم انسانی و اجتماعی اغلب ایده های خود را ارائه می کنند. شما می توانید پس از دریافت راهنمایی و مشاوره از استاد راهنما طرح تحقیق خود را تهیه کنید.

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی سوئد

برای تحصیل در سوئد و اخذ ویزای تحصیلی از این کشور باید توانایی مالی خود را برای دریافت ویزای تحصیلی اثبات کنید. اثبات توانایی مالی برای ویزای تحصیلی سوئد به این معنی است که شما بودجه کافی برای تحصیل دوره مورد نظر و همچنین توانایی تامین  هزینه های زندگی در سوئد را دارید و نیازی به کمک دولت سوئد ندارید.

اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی در سوئد می تواند به صورت بورسیه تحصیلی، حامی مالی (دولتی یا خصوصی)، وام دانشجویی یا پول نقد شخصی ۸۱۹۰ کرون در ماه برای مدت اقامت شما در سوئد باشد. جهت اقامت یکساله در سوئد، باید حداقل مبلغ به مدت ۱۰ ماه در حساب خود درگردش داشته باشید.

شرایط زندگی در سوئد

در مقایسه با سایر کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه اروپایی، سطح و شرایط زندگی در سوئد به طور متوسط ​​از رفاه نسبتا خوبی برخوردار است. هزینه زندگی در سوئد ۵۸.۷۰ درصد بیشتر از ایران است .اجاره بها ۷۸.۱۹ درصد بالاتر از ایران (میانگین برای همه شهرها) است.

اقتصاد

 • بازار مسکن در شهرهای بزرگ بسیار رقابتی است.
 • بخش بزرگی از تحصیل در سوئد برای عموم رایگان است.
 • کارایی سیستم سلامت سوئد باعث افزایش امید به زندگی مردم این کشور شده است.
 • شما فقط باید بخش بسیار کمی از کل هزینه سیستم سلامت را بپردازید.

زندگی در این کشور به آرزوی بسیاری از خارجی ها تبدیل شده است. سیستم بهداشتی و آموزشی تنها دلایلی نیست که مردم را مجبور به مهاجرت به این بخش از اسکاندیناوی می کند. این کشور با مناظر خیره کننده خود بازدیدکنندگان را مجذوب خود می کند. بد نیست بدانید بسیاری از ساکنان سوئد در روستاهایی زندگی می کنند که در سواحل زیبای دریاچه ها و خلیج این کشور ساخته شده اند.

مالیات

شهروندان سوئد از خدمات پزشکی و آموزشی این کشور به صورت رایگان استفاده می کنند و این به دلیل مالیاتی است که هر ساله از آنها اخذ می شود. مالیات بر درآمد در سوئد نسبتاً بالا است، اما در مقایسه با حقوق پرداختی معقول است.

فرهنگ

فرهنگ سوئد نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی متاثر از فرهنگ رایج اروپایی است. از نظر فرهنگی، مردم این کشور بیشتر به موسیقی زنده، مطالعه کتاب و تماشای فیلم و تئاتر علاقه دارند. همچنین این کشور از نظر روابط اجتماعی و شادی مردم وضعیت بسیار خوبی دارد و از نظر  هماهنگی اجتماعی و هماهنگی فرهنگی بسیار مشهور است.

زبان

اگرچه زبان ارتباطی در بیشتر مناطق سوئد انگلیسی است و اکثریت مردم به این زبان مسلط هستند، اما زبان رسمی این کشور سوئدی است و برای استفاده از بسیاری از خدمات مهم شامل خدمات پزشکی ، باید به این زبان مسلط باشید. زبان سوئدی یکی از زبان های نسبتاً دشوار است.

شرایط کار برای دانشجو در سوئد

یافتن شغل پاره وقت در سوئد می تواند برای دانشجویان سخت باشد، اما غیرممکن نیست، اکثر کارفرمایان از شما می خواهند که سوئدی صحبت کنید، مهارتی که بسیاری از دانشجویان بین المللی آن را ندارند.

 • دانشجویان بین المللی با داشتن  اجازه اقامت و ویزای دانشجویی می توانند به کار مشغول باشند.
 • کار شما نباید مانعی برای مطالعه باشد. (به یاد داشته باشید که هدف شما تحصیل در سوئد است، بنابراین تمرکز اصلی شما باید روی این موضوع باشد.)
 • درآمد ماهانه مشاغل دانشجویی در سوئد حدود ۸ تا ۱۰ هزار کرون سوئد است که ۲۰ تا ۳۰ درصد مالیات از آن کسر می شود.
 • به طور معمول دانشجویان اجازه دارند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و بسته به مقطع تحصیلی، ساعات مجاز کاری نیز افزایش می یابد.

فراموش نکنید که درآمد شما از کار دانشجویی محدود است، نمی تواند هزینه های زندگی و تحصیل را پوشش دهد و نباید به درآمد دانشجویی متکی باشید.

شرایط زندگی در سوئد

هزینه های زندگی در سوئد

یکی از مهم ترین مراحل مهاجرت به سوئد بررسی میانگین هزینه ماهانه زندگی در سوئد است. بهتر است بدانید که میانگین هزینه ماهانه زندگی در سوئد چقدر است و آن را با درآمد خود مقایسه کنید.

متوسط ​​هزینه های ماهانه زندگی در سوئد برای یک خانواده چهار نفره، بدون در نظر گرفتن هزینه های اجاره یا خرید املاک، حدود ۳۲۵۴۲.۸۳ کرون است که معادل ۲۶۱۵.۶۶ یورو است. متوسط ​​هزینه های ماهانه زندگی در سوئد برای یک فرد مجرد ۸۷۷۰.۶۶ کرون برآورد شده است که معادل ۷۰۴.۹۵ یورو است.

البته در نظر داشته باشید که این هزینه های ماهانه متوسط ​​زندگی در سوئد است و بدیهی است که برای هر یک از استان های این کشور متفاوت و متناسب با وسعت استان خواهد بود.

به عنوان مثال، هزینه زندگی در استکهلم برای یک خانواده چهار نفره حدود ۳۶۱۴۱.۲۶ کرون است که از میانگین هزینه ماهانه زندگی در سوئد بیشتر است و هزینه زندگی در گوتنبرگ برای یک خانواده چهار نفره حدود ۲۵۲۸.۹۶ کرون است؛ که از میانگین هزینه زندگی در سوئد بالاتر است.

 هزینه ماهانه زندگی در سوئد کمتر است. البته متوسط ​​هزینه ماهانه زندگی در سوئد به سبک زندگی و سبک زندگی شما و همچنین شهری که در آن زندگی می کنید بستگی دارد. با مقایسه متوسط ​​هزینه ماهانه زندگی در سوئد و انگلیس می توان گفت که میانگین هزینه ماهانه زندگی در سوئد حدود ۴ درصد بیشتر است در حالی که هزینه اجاره یا خرید ملک حدود ۲۴.۲۴ درصد کمتر از انگلیس است.

شهر آپارتمان یک خوابه آپارتمان سه خوابه
مرکز شهر استکهلم ۱۲,۳۰۰ کرون ۱,۴۰۰ دلار ۲۱,۲۰۰ کرون ۲,۴۰۰ دلار
مرکز شهر گوتنبرگ ۱۰,۰۰۰ کرون ۱,۱۵۰ دلار ۱۶,۵۰۰ کرون ۱,۹۰۰ دلار

مایحتاج هزینه
یک وعده غذایی در رستوران های ارزان قیمت ۱۰۰.۰۰  کرون
غذا برای دو نفر در یک رستوران متوسط ۶۰۰.۰۰  کرون
Mc Meal  در McDonalds یا یک غذای کمبو ۷۸.۵۰  کرون
یک لیتر شیر ۱۰.۸۹  کرون
یک قرص نان سفید تازه ۵۰۰ gr ۲۱.۵۲  کرون
یک کیلو برنج سفید ۲۳.۶۰  کرون
۱۲ عدد تخم مرغ ۲۶.۹۸  کرون
یک کیلو پنیر محلی ۸۴.۶۳  کرون
یک کیلو سینه مرغ بدون پوست و بدون استخوان ۹۳.۳۵  کرون
یک کیلو گوشت گوساله ۱۳۹.۸۳  کرون
یک کیلو سیب ۲۳.۹۹  کرون
یک کیلو موز ۲۱.۱۳  کرون
یک کیلو پرتقال ۲۲.۹۰  کرون
یک کیلو گوجه فرنگی ۲۷.۴۶  کرون
یک کیلو سیب زمینی ۹.۷۳  کرون
یک کیلو پیاز ۱۰.۵۵  کرون
کاهو ( یک سر ) ۱۷.۹۹  کرون
بطری آب ۱.۵ لیتری ۱۳.۸۰  کرون
بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی ۲۹.۵۰  کرون
رفت و آمد معمول ماهانه ۷۵۰.۰۰  کرون
تاکسی ۱ کیلومتر ۱۵.۰۰  کرون
تاکسی ۱ ساعت انتظار ۵۱۵.۰۰  کرون
یک لیتر بنزین ۱۴.۹۹  کرون
هزینه یک روز کامل مهدکودک برای یک ماه ۲،۱۰۶ کرون
مدرسه ابتدایی بین المللی برای یک سال برای یک کودک ۳۰،۵۰۰ کرون

مزایای مهاجرت تحصیلی به سوئد

سوئد همیشه کشوری پذیرای مهاجران بسیاری بوده است و به دلیل داشتن دانشگاه های عالی؛ کشور مناسبی برای تحصیل نیز محسوب می شود. اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که تحصیل در سوئد در مقابل حجم فعلی متقاضیان چه مزیت هایی دارد. در زیر به برخی از این مزایا می پردازیم:

داشتن همراه

دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه های این کشورها می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به عنوان همراه به این کشور ببرند.

 یکی دیگر از مزایای این طرح این است که همسر متقاضی می تواند با ارائه مدارک معتبر به صورت تمام وقت در کشور مشغول به کار شود. همچنین با توجه به محل سکونت خانواده، فرزندان می توانند با هزینه کمتری در مدارس دولتی تحصیل کنند.

بازار کار خوب

فرصت کار پاره وقت در حین تحصیل یکی از بهترین مزیت های تحصیل در سوئد است، دانشجویان بسته به مهارت خود می توانند به صورت نامحدود کار کنند.

امنیت اجتماعی

سوئد همیشه یکی از بهترین کشورها از نظر امنیت بوده است. همچنین می توان به بانک های دولتی این کشور اشاره کرد که امن ترین و قدرتمندترین سیستم بانکی جهان است.

اقامت پس از تحصیل

متقاضیان اقامت دائم سوئد می توانند پس از اتمام تحصیلات خود برای دریافت گرین کارت مبتنی بر کار اقدام کنند و پس از ۳ تا ۵ سال کار در این کشور می توانند گرین کارت دریافت کنند.

آموزش رایگان

همانطور که اشاره شد، متقاضیان تحصیل در سوئد می توانند همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه به سوئد بیاورند. البته لازم به ذکر است فرزندانی  که به عنوان همراه وارد سوئد می شوند می توانند از مزایای تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شوند.

بورسیه تحصیلی

سوئد هر ساله میلیون ها دلار به دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی تحت عناوینی مانند بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی اختصاص می دهد و دانشگاه ها نیز این مبالغ را به متقاضیانی که قصد تحصیل در سوئد را دارند اهدا می کنند.

سیستم آموزشی با کیفیت

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سیستم آموزشی سوئد یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان محسوب می شود، اگر بخواهیم این سیستم را مرور کنیم، معمولاً از سن ۷ سالگی شروع می شود و تا دبیرستان وتا ۱۹ سالگی ادامه می یابد. پس از اتمام این دوره می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید دوره دانشگاهی را دنبال کنید یا خیر.

چطور برای مهاجرت تحصیلی برنامه ریزی کنیم؟

برای برنامه ریزی مهاجرت تحصیلی به سوئد، ابتدا باید پرونده‌ی تحصیلی و شخصی خود را ارزیابی کنید. در مرحله‌ی اول، تحقیق کنید و تصمیم بگیرید که کدام دانشگاه یا دانشکده به نیازهای شما بیشتر می‌خورد.

سپس، آموزش برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی را دریافت کنید و لیست دانشگاه‌ها را بررسی کنید. مرحله بعدی شامل تکمیل مدارک و ارسال درخواست به دانشگاه مورد نظر می‌شود. پس از اپلای، به سفارت سوئد مراجعه کرده و مراحل ویزا و اقامت را پیگیری کنید.

در نهایت، برنامه ریزی سفر به سوئد را انجام دهید. برنامه‌ریزی دقیق و صحیح این مراحل، اهمیت بالایی در یک مهاجرت موفق دارد.

کلام آخر

با توجه به قوانین و شرایطی که متقاضیان با آن مواجه هستند، ویزای تحصیلی سوئد نیازمند بررسی علمی و کامل این روش مهاجرتی توسط متقاضیان است. در این مقاله برای کمک فراوان به دوستان، سعی کردیم قوانین و شرایطی که افراد متقاضی ویزای تحصیلی سوئد با آن مواجه هستند را به تفصیل توضیح دهیم.

پیشنهاد می کنیم متقاضیان اگر از طریق مهاجرت تحصیلی ؛ سوئد را مقصد مهاجرتی خود قرار داده اند، قبل از هر اقدامی ابتدا مقاله فوق را به طور کامل مطالعه کنند تا اطلاعات کاملی در مورد قوانین مهاجرت سوئد و شرایط ویزای تحصیلی بدست آورند. جهت کسب اطلاعات تکمیلی می توانید با همکاران ما در تیم مهاجر ۲۴ تماس بگیرید.

سوالات متداول

پروسه ویزای سوئد معمولا چقدر طول می کشد؟

دانشجویان باید توجه داشته باشند که کل پروسه ویزا ۹۰ روز طول می کشد. اما بسته به شرایط می تواند کمی طولانی تر باشد.

نرخ رد (ریجکتی) درخواست ویزای تحصیلی سوئد چقدر است؟

نرخ رد درخواست های اجازه اقامت در سوئد برای سال ۲۰۲۰ بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است، بنابراین می توانید درک کنید که تکمیل فرآیند به درستی و رعایت شرایط چقدر اهمیت دارد.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی سوئد چقدر است؟

برای ویزای دانشجویی باید حدود ۱۶۰ دلار آمریکا بپردازید.

آیا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه سوئد می توانند در این کشور بمانند؟

بله، فارغ التحصیلان می توانند برای شروع یک کسب و کار جدید برای اجازه کار یا اقامت اقدام کنند.

شرایط ویزای تحصیلی کودک در سوئد چیست؟

کودکانی که والدین آنها در سوئد اقامت ندارند باید در این کشور سرپرست یا قیم قانونی داشته باشند. قیم ممکن است شخص باشد یا مدارس شبانه روزی ممکن است مسئولیت کودک را بر عهده بگیرند.

آیا می توان ویزای تحصیلی سوئد را به ویزای کار تبدیل کرد؟

برای تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری، باید امکان یافتن کار در سوئد وجود داشته باشد. پس از فارغ التحصیلی، این فرصت را خواهید داشت که در این کشور به دنبال کار بگردید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)