جاب آفر آلمان | شرایط و مراحل دریافت

آلمان دارای بزرگ‌ترین اقتصاد در اروپا و پنجمین اقتصاد بزرگ در جهان است، بنابراین مشاغل زیادی در آلمان برای خارجی‌ها با مهارت‌های تخصصی وجود دارد، اگرچه پیدا کردن کاری معمولی که نیاز به تخصص ندارد نیز نسبتا آسان است. همچنین امکان یافتن مشاغل انگلیسی ‌زبان در آلمان وجود دارد، اما در بیشتر مواقع مقدار کمی تسلط به زبان آلمانی موردنیاز است. در آلمان موقعیت‌های شغلی مختلفی وجود دارد که کارفرمایان به دنبال کارکنان با انگیزه و ماهر هستند و برایشان اهمیتی ندارد که این افراد از کدام کشور آمده‌اند. در این مقاله ما به بررسی تمام اطلاعات لازم درباره جاب آفر آلمان می‌پردازیم، تا انتها همراه ما باشید.

جاب آفر آلمان چیست؟

جاب آفر آلمان چیست؟

جاب آفر آلمان همان پیشنهاد کاری است که شخص از یک کارفرمای آلمانی دریافت می‌کند. این پیشنهاد کاری یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین عامل برای دریافت ویزای کاری آلمان و مهاجرت به آلمان است. بدون جاب آفر آلمان، تنها از طریق جاب سیکر آلمان می‌توانید برای اشتغال در این کشور اقدام کنید. با دریافت جاب آفر آلمان می‌توانید ویزای کاری دریافت کنید و سپس برای اخذ اقامت کاری این کشور اقدام کنید. یکی از بهترین مزایای این روش، دریافت اقامت دائم آلمان و تابعیت آلمان پس از چند سال کار در این کشور است.

بازار کار در آلمان

آلمان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در اتحادیه اروپا را دارد که در ماه می ۲۰۲۰ به ۳.۹ درصد رسید. این میزان بسیار کمتر از میانگین‌های جهانی است به طور مثال نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا و منطقه یورو به ترتیب ۶.۷ و ۷.۴ درصد است. در برخی از مناطق جنوب آلمان، مانند باواریا (جایی که مونیخ قرار دارد)، نرخ بیکاری حتی کمتر از این عدد است.

یک مطالعه که توسط موسسه فدرال آلمان برای تحقیقات جمعیت انجام شده بود نشان داد که یک‌ سوم مهاجران غیر اتحادیه اروپا در آلمان در سال ۲۰۱۰/۱۱ ظرف ۱۲ ماه کار پیدا کردند، اگر چه این وضعیت با توجه ‌به هجوم پناهندگان آلمان از سال ۲۰۱۵ و با بحران کووید ۲۰۲۰ تغییر کرده است. با این‌ حال، اگر شما واجدشرایط هستید و دانش اولیه از زبان آلمانی را دارید، شانس بسیار بیشتری برای یافتن شغل در آلمان برای شما وجود دارد.

فرصت‌ های شغلی در آلمان

با توجه ‌به پایین بودن نرخ بیکاری در آلمان، این کشور به ‌اندازه کشورهای دیگر اروپا تحت‌ تاثیر کمبود مهارت‌ها نیست. با این ‌حال، در مواردی به کارکنان و متخصصان ماهر در زمینه‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات و مشاغل بهداشتی، به‌ ویژه در جنوب و شرق آلمان، موردنیاز است به همین دلیل است که این کشور برای حل این مشکل طرح‌های مختلفی از جمله جاب آفر آلمان را طراحی و اجرا کرده است.

طبق آمار جولای ۲۰۲۰، در حال حاضر بیش از ۵۷۳.۰۰۰ شغل در آلمان وجود دارد. این نسبت از حدود ۸۰۰.۰۰۰ در سال گذشته کاهش‌ یافته است. موقعیت‌های خالی شامل مشاغل ماهر و همچنین کارهای معمولی در زمینه‌هایی مانند آموزش انگلیسی است.

حقوق کار در آلمان

حداقل دستمزد در جاب آفر آلمان هر سال تعیین می‌شود. از ژانویه ۲۰۲۰، ساعتی ۹.۳۵ یورو است که در حال حاضر آن را در بین کشورهای اتحادیه اروپا در رتبه پنجم قرار می‌دهد. میانگین درآمد ماهانه در آلمان ۴۰۲۱ یورو است. با این‌ حال، این در بخش‌ها، مناطق و جنسیت متفاوت است. شکاف دستمزد جنسیتی تا سال ۲۰۱۸، ۲۱ درصد است.

فرهنگ کار در آلمان

فرهنگ تجارت آلمان به طور سنتی و با مدیریت قوی است. آلمانی‌ها روی کارهایی که با دقت برنامه‌ریزی ‌شده کار می‌کنند و بر اساس حقایق تصمیم می‌گیرند. جلسات منظم و کارآمد هستند و از یک دستور کار و برنامه دقیق پیروی می‌کنند، جایی که بحث‌ها با هدف دستیابی به توافق صورت می‌گیرد و تمرکز روی تصمیم نهایی است.

زمانی که صحبت از کار در آلمان به میان می‌آید، زمان یک مفهوم کاملا تعریف شده است. به همین دلیل، مردم بسیار وقت‌شناس هستند و شما نیز اگر می‌خواهید در برنامه جاب آفر آلمان شرکت کنید باید در هر موقعیت حرفه‌ای باشید.

قوانین کار و حقوق کار در آلمان

میانگین کار در هفته در آلمان حدود ۴۰ ساعت در هفته است، اگر چه حداکثر کار در هفته ۴۸ ساعت است. یک کارمند می‌تواند تا ۱۰ ساعت در روز کار کند اگر میانگین ساعات کاری در روز در یک دوره ۲۴ هفته‌ای از ۸ ساعت بیشتر نشود.

حداقل حق تعطیلات قانونی سالانه در آلمان ۲۰ روز در سال است. کارگران آلمانی از مزایای دیگر جاب آفر آلمان مانند دستمزد بیماری و حقوق زایمان نیز بهره‌مند می‌شوند. بیشتر کارها، اعم از تمام‌ وقت و پاره ‌وقت، توسط یک قرارداد کار تنظیم می‌شود. با این ‌حال، باید قبل از امضای قرارداد، جزئیات دقیق هر قرارداد را بررسی کنید، زیرا برخی از کارفرمایان سعی می‌کنند بندهایی را در جاب آفر آلمان لحاظ کنند که به‌ شدت به نفع آن‌ها است.

دوره‌های اعلان برای کارفرمایی که قرارداد را در آلمان فسخ می‌کند معمولا از ۲ هفته در طول دوره آزمایشی شروع می‌شود و برای اکثر قراردادهای استاندارد به ۴ هفته افزایش می‌یابد. برای کارگران طولانی ‌مدت، دوره‌های اخطار می‌تواند بسیار طولانی‌تر باشد (مثلا تا ۷ ماه در برخی موارد برای کسانی که بیش از ۲۰ سال سابقه خدمت دارند).

سایت ‌های کار عمومی برای یافتن جاب آفر آلمان

سایت ‌های کار عمومی برای یافتن جاب آفر آلمان

بسیاری از سایت‌ها به شما در پیدا کردن شغل مناسب در برنامه جاب آفر آلمان کمک می‌کنند برای مثال آژانس کار فدرال Bundesagentur für Arbeit ،BA که به‌ عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌ دهنده خدمات بازار کار در آلمان شناخته می‌شود، دارای شبکه‌ای است که بیش از ۷۰۰ آژانس و دفتر در سراسر این کشور دارد. خدمات بین‌المللی آن اطلاعاتی در مورد فرصت‌های کاری به شما ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید رزومه خود را در پورتال شغلی آن‌ها پست کنید و با توجه‌ به صلاحیت و نکات برجسته شغلی خود، می‌توانید بگویید که در چه نوع شرکتی به دنبال چه نوع پستی هستید.

وب‌ سایت‌ های کاریابی در آلمان

مشاغل در آلمان اغلب در وب‌سایت‌های کاریابی و استخدام آلمان Jobörsen آگهی می‌شوند که برخی از آن‌ها در صنایع خاصی تخصص دارند یا بر روی مشاغلی که در آلمان که برای خارجی‌ها مناسب هستند تمرکز دارند بنابراین شما می‌توانید از این وب‌سایت‌ها نیز برای پیدا کردن شغل مناسب در جاب آفر آلمان نیز استفاده کنید.

شما همچنین می‌توانید در خارج از کشور به ‌عنوان یک داوطلب معمولا در ازای دریافت غذا، بیمه و کمک ‌هزینه اندک کار کنید. برای افراد بین ۱۷ تا ۳۰ سال، برنامه‌های داوطلبانه تا ۱۲ ماه را در خدمات داوطلبانه اروپا می‌توان یافت.

مشاغل جاب آفر آلمان

آلمان کشوری است که در بازار کار به نیروی کار از خارج کشور نیاز دارد. فارغ‌التحصیلان داخلی به‌ سادگی نمی‌توانند خواسته‌های شرکت‌ها را برآورده کنند و این تقریبا در همه بخش‌ها، از گردشگری و پذیرایی، تا امنیت سایبری و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها صدق می‌کند به همین دلایل این کشور برنامه جاب آفر آلمان را برنامه‌ریزی کرده است تا با استفاده از آن بتواند نیروی کار ماهر را به این کشور فراخوانی کند. البته در برخی از بخش‌ها تقاضاهای بالاتری نسبت به سایرین دارند.

مهندسی حوزه‌ای است که کار در این حوزه بدون ورود به آلمان و از خارج از کشور با مشکل مواجه می‌شود. آلمان صنایع تولیدی و فناوری اطلاعات عظیمی دارد و آنقدر پیشرفت کرده است که استعدادهای داخلی نمی‌توانند امیدی به پاسخگویی به تقاضا داشته باشند؛ بنابراین انتظار می‌رود که طیف گسترده‌ای از گشایش‌ها در مهندسی خودرو و هوافضا، مهندسی عمران، پردازش فلزات، تولید پلاستیک، اتوماسیون و همه جنبه‌های علوم کامپیوتر وجود داشته باشد.

فناوری اطلاعات، حوزه اصلی رشد برای آلمان

در واقع، فناوری اطلاعات یک حوزه اصلی رشد برای آلمان است. بنابراین هر متخصص فناوری می‌تواند انتظار اشتغال سریع در برنامه جاب آفر آلمان را داشته باشد. با این ‌حال، مهندسی و فناوری اطلاعات تنها بخش‌هایی نیستند که ارزش بررسی دارند. به‌ عنوان‌ مثال، حرکت به سمت اقتصاد سبز، گسترش انرژی خورشیدی، زیست‌ توده و انرژی آبی و همچنین معماری سبز را تحریک کرده است و تغییرات جمعیتی در آلمان به این معنی است که مراقبت‌های بهداشتی نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. پرستاران و پزشکان در گذشته هرگز چنین تقاضای زیادی را که امروزه وجود دارد در برنامه جاب آفر آلمان نداشته‌اند.

در نهایت، مشاغل مربوط به مهمان‌نوازی و گردشگری همچنان در آمار تقاضای بالا هستند. این مشاغل دارای تعداد زیادی پست مرتبط با اقامتگاه‌ها و همچنین مشاغل مربوط به آشپزخانه‌ها، همراه با موقعیت‌های ماهری مانند مدیریت هتل، طراحی وب و متخصصان تدارکات حمل‌ونقل است.

شرایط سنی دریافت جاب آفر آلمان

برای گرفتن جاب آفر آلمان شما هیچ محدودیت سنی ندارید. زیرا فرد برای اقدام در این روش باید حداقل مدارک تحصیلی یا فنی و حرفه‌ای لازمه را گرفته باشد. برای گرفتن جاب آفر آلمان افراد باید حداقل مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های موردنیاز را داشته باشند.

بهتر است متقاضیان برای دریافت جاب آفر آلمان حداکثر ۴۵ سال سن داشته باشند. البته در صورتی ‌که افراد سابقه کار تخصصی بلند مدت داشته باشند و در شغل خود از مهارت بالایی برخوردار باشند، در صورتی ‌که شرکت کارفرما تائید کند تا ۵۰ سال نیز می‌توانند برای دریافت جاب آفر آلمان اقدام کنند.

درخواست کار در آلمان

هنگامی که در برنامه جاب آفر آلمان شرکت کردید و شغل مناسب خود را یافتید، باید درخواست خود را مطابق با انتظارات آلمانی آماده کنید. در آلمان، این موضوع اغلب به این معنی است که یک فایل درخواست شامل رزومه، کپی از گواهی‌های تحصیلی و گواهی‌های کارفرما و حتی نمونه‌هایی از کارتان را در صورت لزوم، قرار دهید.

همچنین برای همراهی با پرونده درخواست خود باید یک نامه پوششی بنویسید. به‌ علاوه، اگر به مرحله مصاحبه برسید، باید بدانید که در یک مصاحبه شغلی آلمانی چه انتظاری از کارفرماها دارید. همچنین در طول مصاحبه چه کاری باید انجام دهید و چه ‌کارهایی انجام ندهید.

ویزای کار در آلمان

ویزای کار در آلمان

اگر از اتحادیه اروپا یا اتحادیه تجارت آزاد اروپا هستید، تا زمانی که پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر دارید، برای کار در آلمان نیازی به مجوز ندارید. اگر چه ثبت آدرس شما الزامی است. اتباع غیر اتحادیه اروپا /EFTA برای کار در آلمان و شرکت در جاب آفر آلمان به ویزای کاری مرتبط نیاز دارند. روند این کار بستگی به این دارد که از کجا آمده‌اید و چه کاری را می‌خواهید انجام دهید.

الزامات زبان برای کار در آلمان و جاب آفر آلمان

در حالی‌ که ممکن است مشاغل انگلیسی ‌زبان در آلمان پیدا کنید، باید بتوانید حداقل مقداری آلمانی صحبت کنید تا شانس شما برای پیدا کردن کار در جاب آفر آلمان بیشتر باشد. (حتی کسانی که انگلیسی تدریس می‌کنند). اگر آلمانی صحبت نمی‌کنید، احتمالا به کارهای غیر رسمی که معمولا دستمزد کمتری دارند محدود خواهید شد. علاوه بر این، بعید است که بدون مهارت‌های زبانی، شغلی در سطح حرفه‌ای به دست آورید.

اگر نیاز به یادگیری زبان آلمانی خود دارید، آموزشگاه‌های زبان زیادی در آلمان وجود دارد.

شرایط کار در آلمان

حدود ۱۵۰ حرفه تحت نظارت در جاب آفر آلمان وجود دارد، از جمله معلمان، پزشکان و بینایی شناسان. اگر شغل شما یکی از آن‌هاست، قبل از این که بتوانید در آلمان کار کنید، باید مدرکتان توسط مقامات مربوطه یا انجمن حرفه‌ای آلمان به رسمیت شناخته شود.

شروع کار در آلمان با جاب آفر آلمان

دوره‌های آزمایشی جاب آفر آلمان به‌ طور کلی ۳ ماه است اما می‌تواند تا ۶ ماه نیز ادامه یابد. در این مدت ‌زمان اخطار برای فسخ قرارداد کار کوتاه‌تر خواهد بود. کارفرمای شما باید به‌ محض شروع کار شما را برای بیمه درمانی آلمان و سایر مزایای تامین اجتماعی آلمان ثبت‌نام کند. این شامل ثبت‌نام برای بازنشستگی دولتی آلمان و بیمه حوادث ناشی از کار در آلمان می‌شود.

بسته به کارفرمایتان، ممکن است به شما این فرصت داده شود که از حقوق بازنشستگی شرکتی برای تکمیل مزایای بازنشستگی دولتی خود و همچنین سایر مزایای حین کار استفاده کنید.

در آخـــر

آلمان آهنربایی برای کارگران است، خواه آن‌ها به دنبال ثروت خود در بخش مالی فرانکفورت باشند، یا در بخش بازاریابی برلین. با این ‌حال، اگر در نظر دارید در جاب آفر آلمان شرکت کنید، قبل از درخواست شغل باید نکاتی را بدانید. جای نگرانی نیست، اما مانند بسیاری از جنبه‌های زندگی، کار در آلمان نیز تفاوت‌های ظریف خاص خود را دارد که ما در این مقاله به بیان آن‌ها پرداختیم.

به این مطلب امتیاز دهید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!