کار در انگلیس | شرایط و مدارک مورد نیاز

بسیاری به‌دنبال کار در انگلیس و مهاجرت به انگلیس از طریق کار هستند. اما قبل از آن با سوالاتی در ذهن خود مواجه می‌شوند از جمله اینکه شرایط کار در انگلیس برای ایرانیان چگونه است؟ قوانین به چه صورت است؟ مدارک لازم برای ویزا کار انگلیس کدام است؟ مشاغل مورد نیاز این کشور کدامیک است؟ پردرآمدترین شغل در انگلیس چیست؟ در این مقاله سعی کرده‌ایم به طور کامل و واضح به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم؛ با ما همراه باشید.

مهاجرت به انگلیس از طریق کار

پیدا کردن کار در انگلیس بسته به حرفه و مهارت‌های شما می‌تواند کاری خیلی سخت و یا خیلی آسان باشد. لندن محیطی بسیار رقابتی برای یافتن شغل است و با اجرایی شدن قوانین جدید مهاجرت به انگلیس، سیستم PBS با تغییراتی رو به رو شده است. اکنون ویزاهای Skilled Worker جایگزین ویزاهای Tier2 شده و فرد متقاضی باید 70 امتیاز از این سیستم را کسب کند تا ویزا کار را دریافت نماید. لازم به ذکر است که کسب 50 امتیاز در این پروسه اجباری است:

داشتن پیشنهاد شغلی20 امتیاز
مناسب بودن جایگاه شغلی20 امتیاز
دارا بودن حداقل سطح B1 زبان انگلیسی10 امتیاز

متقاضی از موارد اختیاری می‌تواند 20 امتیاز دیگر کسب کند که مهم‌ترین آنها به این شرح است: 

دریافت حقوق سالیانه بیش از 26.500 پوند20 امتیاز
داشتن جاب آفر از شغل‌هایی که وضعیت بحرانی دارند20 امتیاز
داشتن مدرک دکترا در رشته‌های مورد نیاز10 امتیاز

یکی از مهم‌ترین دست‌آوردهای این برنامه حذف قانون الویت در خصوص پیشنهاد شغلی است، زیرا در نیازی به آگهی شدن شغل در سطح کشور قبل از صدور جاب آفر برای نیرو کار بین المللی نخواهد بود.

ویزا Tier2 چیست؟

ویزا Tier2 یا ویزا کار انگلیس دائمی است و در واقع برای افراد متخصصی صادر می‌شود که به صورت بلندمدت قصد اقامت و یا کار در حوزه‌های حسابداری، فناوری اطلاعات، تدریس و مراقبت‌های بهداشتی را دارند. شغل مد نظر شما در ابتدا باید در لیست مشاغل Tier2 و یا مشاغلی که انگلیس در آن کمبود نیرو دارد، وجود داشته باشد، سپس به افراد داخل اروپا معرفی شود؛ اگر همچنان جای خالی باقی ماند افراد خارج از اروپا می‌توانند برای این شغل اقدام کنند (برای همین احتمال قبولی افراد خارج از حوزه اروپا بسیار کم و تقریبا نزدیک به صفر است).

ویزا Tier2 چیست؟

انواع ویزا Tier2

ویزا کار در انگلیس به 4 دسته تقسیم می‌شود:

ویزای کار عمومی

این ویزا برای افرادی است که جاب‌آفر و یک گواهی اسپانسری از کارفرمای انگلیسی خود دارند. همانطور که در مطلب بالا گفتیم در ابتدا این موقعیت شغلی باید برای افراد داخل بریتانیا ارسال شود، اگر نیرو درخواستی به حد نصاب نرسید به مهاجرین ابلاغ خواهد شد.

ویزای ورزشکاری

این ویزا مناسب ورزشکاران و مربیان حرفه‌ای و کاربلدی است که به‌صورت بین‌المللی شناخته شده‌اند و در بالاترین سطح خود قرار دارند.

ویزای مبلغ دینی

این نوع ویزا مناسب کارکنانی است که جاب‌آفری مانند مبلغان مذهبی از سازمان‌های مذهبی انگلیس دریافت می‌کنند، اقامت در این نوع ویزا مانند ویزا ورزشکاری 3 سال و کمتر خواهد بود.

ویزای انتقال داخل شرکت

این نوع از ویزا برای کارمندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که قرار است یکی از کشورهای خارج منطقه اروپایی، به شعبه‌ای از شرکت خود در انگلیس منتقل شوند. این نوع ویزا خود 3 مدل دارد:

کارکنان کوتاه‌مدت

در صورتی که قصد داریم کارمندی را کمتر از 12 ماه و یا 12 ماه به شعبه دیگر منتقل کنیم، از این نوع ویزا برای او استفاده خواهیم کرد. شایان ذکر است در صورتی می‌توانید از این نوع ویزا استفاده کنید که تا قبل از 5 آوریل 2017 گواهی اسپانسری به شما داده شده باشد؛ زیرا بعد از این تاریخ این نوع از ویزا بسته شده است.

کارکنان بلندمدت

این نوع ویزا برای کارکنانی است که قصد انتقال بیش از 12 ماه آن‌ها را داشته باشیم. البته مانند ویزا کوتاه‌مدت یک شرط دارد و آن هم این است که متقاضی انگلیسی نتواند در این موقعیت شغلی کار کند و شما باید یکسال یا بیشتر در این موقعیت بمانید و یا شرکت حاضر باشد حقوقی معادل 74،000 پوند در سال به شما بپردازد.

کارآموز فارغ‌التحصیل

این نوع از ویزا برای انتقال کارآموزان فارغ‌التحصیل است و باید حداقل 3 ماه سابقه کار در شعب خارج از بریتانیا را داشته باشند.

دریافت ویزای کار انگلیس

دریافت ویزای کار انگلیس

همانطور که گفتیم برای کار در انگلیس باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای مجاز با شرکتی معتبر در انگلیس دریافت کنید. از شرایط دیگر این دعوتنامه این است که کار در ابتدا باید آگهی شود و اگر شخص مورد نظر پیدا نشد، کارفرما می‌تواند از کشورهای دیگر نیرو بگیرد و هنگامیکه فرد از این طریق برای کار انتخاب شد، می‌تواند ویزا کار انگلیس را دریافت نماید.

شایان ذکر است که یافتن نیرو کار در اروپا دارای قانون مشخصی می‌باشد؛ بدین‌صورت که کارفرما باید حقوقی برای متقاضی مشخص کند، این درآمد ماهانه باید پاسخگوی هزینه‌های شخص و خانواده وی باشد(با توجه به اینکه حقوق پس از کسر مالیات محاسبه می‌شود).

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار در انگلیس

بعد از دریافت جاب آفر انگلیس از طرف کارفرما و اطلاع از لیست مشاغل مورد نیاز انگلیس، باید برای دریافت ویزا کار مدارک خاصی را به شرح زیر ارائه دهید:

 1. پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماهه
 2. ارائه جاب آفر دربافت شده و مورد تایید اداره کار انگلیس
 3. مدارک تحصیلی و سوابق کاری بهمراه ترجمه آن‌ها
 4. مدرک زبان آیلتس 5 یا 6
 5. نامه تمکن مالی برای یکسال زندگی در انگلستان
 6. بیمه‌نامه معتبر
 7. اجاره‌نامه
 8. گواهی سلامت که نشان دهد فرد از نظر جسمی و روحی سالم است

نرخ بیکاری در انگلیس

در 10 سال گذشته نرخ بیکاری در انگلیس رو به کاهش بوده و طبق آمار از حدود 8 درصد به زیر 4 درصد آمده است. در سال 2021 نرخ بیکاری 4.7 درصد بوده که این نشان‌دهنده‌‌ی این است که شرایط کار در این کشور مطلوب بوده و از هر 100 نفر 96 نفر مشغول به‌کار هستند.

کار در انگلیس و میزان درآمد

با توجه به اینکه انگلیس کشوری گران است و هزینه‌های زندگی به‌خصوص در لندن بسیار بالاست، پس میزان حقوق و دستمزد برای افراد متقاضی اهمیت بسیاری دارد؛ بنابراین در این قسمت یک جدول از پردرآمدترین مشاغل برای شما آماده کرده‌ایم:

لیست مشاغلحدود حقوق سالانه
مهندس نرم‌افزار72000 پوند
مهندس مکانیک86000 پوند
مهندس IT95000 پوند
مهندس عمران75000 پوند
مدیر فروش93500 پوند
مدیریت IT96150 پوند
مدیر مالی70000 پوند
مدیر اجرایی91000 پوند

در نمودار زیر میزان حقوق در انگلیس را طی 20 سال گذشته برایتان ترسیم کرده‌ایم، در واقع طبق آمار هر ساله میزان حقوق در حال افزایش است و خیلی از مشاغل به پردرآمدترین شغل‌ها در این کشور تبدیل شده‌اند.

کار در انگلیس

موسسات کاریابی در انگلیس

برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود می‌توانید از طریق وبسایت‌های کاریابی اقدام نمایید، در ادامه 5 وبسایت پربازدید کاریابی را برایتان نام‌برده‌ایم:

 • Monster: آدرس این وبسایت www.monster.co.uk است و در زبان فارسی به معنای هیولاست. امکان دسترسی به رزومه کاری و مشاوره حقوقی نیز در این سایت فراهم است.
 • Universal Jobmatch
 • NHS: سایت مربوط به این کاریابی www.jobs.nhs.uk می‌باشد و برای افرادی که در زمینه خدمات درمانی به‌دنبال شغل مناسب می‌گردند پرکاربرد است. این وبسایت با نیرو کار 1.7 میلیون نفری موقعیت‌های بسیاری برای متقاضیان دارد.
 • Indeed: این وبسایت با آدرس www.uk.indeed.com محبوب‌ترین پلتفرم کاریابی می‌باشد و در بیش از60 کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • LinkedIn: شما می‌توانید در وبسایت www.uk.linkedin.com/jobs رزومه خود را بهمراه سوابق کاری بارگذاری کنید. هر روزه تعداد شرکت‌ها و نهادهایی که به دنبال نیروی کار می‌گردند در این اپلیکیشن افزایش می‌یابد پس می‌توان گفت؛ شما شانس بالایی برای یافتن شغل مورد نظر خود از این طریق دارید.

10 شغل پر درخواست در انگلیس

برای یافتن شغل مورد نظر خود در انگلستان بهتر است بدانید پرطرفدارترین شغل‌ها کدامند:

 • مشاغل آموزشی
 • امنیت سایبری
 • مدیریت عملیات
 • مشاغل مهندسی
 • پشتیبانی
 • گرافیست
 • پرستاری
 • بازاریابی دیجیتال
 • مدیریت پروژه
 • توسعه نرم‌افزار

مبلغ مالیات در انگلیس

پرداخت مالیات در این کشور بستگی به درآمد کسب شده شما دارد و افرادی که 30 روز در انگلیس اقامت داشته باشند موظف به پرداخت مالیات خواهند بود.

گروه درآمدینرخ مالیاتمالیات پرداختی
میزان درآمدی که نیاز به پرداخت مالیات نداردصفر درصدتا مبلغ 13،570 پوند
نرخ پایه20 درصد13،570 تا 55،070 پوند
نرخ بالا40 درصد55،070 تا 160 هزار پوند
نرخ اضافی45 درصدبالای 160 هزار پوند

در انگلیس سن بازنشستگی برای آقایان 70 سال و برای خانم‌ها 68 سال است. دولت این کشور دارای یک سیستم است که در آن، کسانی که در حین کار بیمه ملیNI را پرداخت کرده‌ان، بعد از رسیدن به سن بازنشستگی،می‌توانند حقوق خود را دریافت کنند. افرادی که از کشور دیگری برای کار به انگلیس مهاجرت می‌کنند باید به مدت 10 سال حق بیمه خود را پرداخت کنند تا مشمول دریافت بیمه بیکاری شوند.

سخن پایانی

تا حد توان سعی کردیم تا اطلاعات کاملی در زمینه کار در انگلیس به شما ارائه دهیم، امیدواریم نکات مد نظر خود را با مطالعه این مقاله دریافت کرده‌باشید. نحوه دریافت ویزا کار، مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا، نرخ بیکاری و کارهای پردرآمد در انگلیس، موسسات کاریابی و میزان مالیات پرداختی با توجه به شغل متقاضی مباحثی بود که مورد بحث قرار دادیم. چنانچه ابهامی در مطالب وجود داشت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!