ای رزیدنسی استونی | نحوه درخواست اقامت الکترونیک

استونی اولین کشوری است که با شرایطی بسیار ساده برای افراد در هر جای دنیا کارت اقامت الکترونیکی یا ای رزیدنسی استونی صادر می‌کند. این کشور با جمعیت یک میلیون و سیصد هزار نفری در دهه آخر قرن بیستم از جماهیر شوروی جدا شد. استونی برای رشد اقتصادی بر توسعه کسب‌و‌کارهای دیجیتال متمرکز شد و امروز یکی از پیشرفته‌ترین جوامع الکترونیک جهان محسوب می‌شود. این کشور شرایط لازم برای جامعه الکترونیک را فراهم کرده و از امکاناتی مانند پلیس الکترونیک، مدرسه الکترونیک و دولت الکترونیک برخوردار است.

دولت استونی از سال ۲۰۱۴ بستر لازم برای اقامت الکترونیک اتباع سایر کشورها را فراهم کرده است. می‌توانید از این طریق برای سرمایه گذاری، ثبت شرکت یا دریافت مجوز اقامت در استونی اقدام کنید. اگر درخواست اقامت الکترونیک یا e-residency استونی فردی تایید شود، به ازای پرداخت ۱۰۰ یورو به او کارت شناسایی دیجیتال اعطا می‌شود. این کارت حاوی تعدادی کد رمز است. پس از دریافت این کار عملا مقیم استونی هستید. اگر می‌خواهید با نحوه دریافت این کارت و مزایای آن آشنا شوید با ما همراه باشید.

اقامت الکترونیک چیست ؟

اقامت الکترونیک یا ای رزیدنسی چیست ؟

اقامت الکترونیک یا ای رزیدنسی استونی برنامه‌ای است که برای اولین بار توسط استونی و در سال ۲۰۱۴ اجرا شد. در این برنامه به افرادی که مقیم استونی نیستند اجازه داده می‌شود پس از دریافت کارت هویتی دیجیتال از خدمات این کشور مانند افتتاح حساب بانکی، تاسیس شرکت، فرآیند پرداخت و حتی سیستم‌های مالیات استفاده کنند. بر اساس این برنامه به افراد متقاضی کارتی هوشمند داده می‌شود و آن‌ها می‌توانند با استفاده از این کارت مدارک خود را ارسال کنند.

هدف اصلی از اجرای این برنامه ترغیب کارآفرینان مستقل مانند برنامه‌نویس‌ها، فریلنسرها، نویسندگان محتوا، گرافیست‌ها و موارد مشابه است. استونی یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است و تاسیس یا ثبت شرکت در آن برای بسیاری از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای الکترونیک جذاب است. اما فراموش نکنید که ای رزیدنسی استونی به معنی مجوز اقامت در خاک این کشور یا سایر کشورهای اروپایی نیست. مهم‌تر از همه باید بدانید که اقامت الکترونیک سند شهروندی نیست اما فرد دارنده حساب بانکی و کارت e-residency موظف به پرداخت مالیات است.

نحوه درخواست برای e-residency استونی

نحوه درخواست برای e-residency استونی

فرآیند درخواست برای ای رزیدنسی استونی به ‌صورت کاملا آنلاین انجام می‌شود. باید وارد وب‌سایت رسمی این اقامت شده و فرم‌های لازم را پر کنید. اسکن پاسپورت و عکس پرسنلی از مراحل مهم ثبت درخواست اقامت الکترونیک است. باید دلیلی قابل‌ قبول برای درخواست خود ارائه دهید. یکی از معیارهای اصلی برای پذیرش درخواست شما عدم سوء‌پیشینه مالی و انجام اعمالی مانند پول‌شویی است.

پس از بررسی مدارک و تائید آن‌ها، متقاضیان حدود سه ماه بعد برای مصاحبه حضوری به سفارت استونی دعوت می‌شوند. افرادی که در مصاحبه موفق شوند کارت ای رزیدنسی استونی را دریافت خواهند کرد. اعتبار این مدارک حدود ۵ سال است. پس از اتمام این دوره، در صورتی که فرد، متقاضی استفاده مجدد از e-residency باشد باید مدارک لازم را دوباره ارسال کند. فرآیند تمدید کارت اقامت الکترونیک کاملا مشابه فرآیند دریافت کارت است. باید بدانید که افراد برای دریافت یا تمدید کارت اقامت الکترونیک موظف به پرداخت حق‌الزحمه دولت استونی هستند.

مزایای ای رزیدنسی استونی

مزایای ای رزیدنسی استونی

تمام فعالیت‌های مالی افرادی که موفق به دریافت ای رزیدنسی استونی شده است به‌ صورت دیجیتال و کاملا شفاف رصد می‌شود. باید بدانید که استفاده از کارت e-residency هیچ مسئولیت مالیاتی یا معافیت از آن را ایجاد نمی‌کند. اقامت الکترونیک به افراد اجازه می‌دهد که به‌ صورت الکترونیک و بدون نیاز به مراجعه حضوری برای اموری مانند ثبت شرکت، امضای اسناد تجاری، مبادله اسناد به‌ صورت رمزنگاری شده، ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی، دریافت نسخه‌های پزشکی، بانکداری آنلاین و موارد مشابه را انجام دهند.

گسترش این طرح امکان دسترسی به خدمات بیشتر را برای متقاضیان فراهم می‌کند. برای دسترسی به خدمات فوق، فرد موظف است که از کارت شناسایی دیجیتال و کاملا هوشمندی استفاده کند که توسط پلیس، گمرک یا سفارت استونی صادر شده است. کارشناسان معتقد هستند استفاده از خدمات ای رزیدنسی استونی برای مشاغل اینترنتی که دسترسی به بازار پرداخت آنلاین ندارند بسیار مفید و سودآور است.

عدم دسترسی استارت آپ های برخی کشورها به شبکه بانک جهانی

استارت‌آپ‌های فعال در کشورهایی مانند ایران، اوکراین و بلاروس به دلایل سیاسی دسترسی به شبکه بانک جهانی ندارند، استفاده از e-residency می‌تواند ر رفع مشکلات این استارت‎آپ‌ها مفید باشد. فراموش نکنید ای رزیدنسی استونی مجوز ورود به خاک این کشور را فراهم نمی‌کند، اما اگر علاقه‌مند به اقامت در این کشور هستید می‌توانید برای ثبت شرکت و اثبات سودآوری آن از این روش کمک بگیرید.

روش e-residency هزینه صادرات به سایر کشورها را کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید استارتاپی در حوزه صادرات محصول به کشورهای اروپایی راه‌اندازی کنید ای رزیدنسی استونی بسیار ارزان و کارآمد است. با استفاده از این کارت اقامت می‌توانید شرکت خود را در اتحادیه اروپا ثبت کنید. دارندگان این کارت از حساب بانکی مربوط به اتحادیه اروپا نیز بهره‌مند خواهند شد. با دریافت اقامت الکترونیک می‌توانید خدمات و محصولات خود را در اروپا گسترش دهید.

به ‌صورت خلاصه می‌توان مزایای ای رزیدنسی استونی را به صورت زیر بیان کرد:

 • هویت متقاضی در اتحادیه اروپا تائید شده و می‌تواند برای دریافت مجوز کار قانونی در خاک این کشور اقدام کند.
 • اگر متقاضی در آینده درخواستی مبنی بر دریافت ویزای کار استونی به سفارت ارائه دهد، فرآیند دریافت ویزا در مدت‌ زمانی کوتاه‌تر انجام می‌شود.
 • پروسه دریافت این اقامت کاملا به ‌صورت آنلاین انجام می‌شود و نیاز به حضور در کشور استونی نیست.
 • می‌توانید در هر نقطه از دنیا کسب‌و‌کار آنلاین خود را در استونی راه اندازی و مدیریت کنید.
 • فرآیند اداره شرکت بدون کاغذ بازی و هرگونه محدودیت مرزی و کاملا یکپارچه انجام می‌شود.
 • برقراری ارتباط با سایر شرکت‌های بزرگ در بستری کاملا امن امکان‌پذیر است.

اقامت الکترونیک استونی برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که ساکن استونی نیستند و قصد دارند با استفاده از این اقامت الکترونیک به بازار اروپا دسترسی داشته باشند.
 • افرادی که قصد دارند در این کشور شرکت ثبت کنند یا می‌خواهند بازاری مناسب برای محصولات خود در استونی پیدا کنند.
 • افرادی که نیازمند حساب بانکی اروپایی یا چند ارزی هستند می توانند از خدمات ای-رزیدنسی بهره مند شوند.
 • برنامه نویسان٬ فری لنسر ها٬ فعالان اقتصادی٬ تریدر ها و افرادی که خدماتی رو به صورت آنلاین ارایه می کنند.
 • افرادی که علاقه مند هستند با دریافت کارت ای-رزیدنسی٬ افتتاح حساب بانکی و ثیت شرکت با شرکت های اروپایی مراودات مالی داشته باشند.
 • افرادی که قصد دارند از طریق ویزای استارت آپ استونی و یا دریافت جاب آفر استونی به این کشور مهاجرت کنند.

اگر دوست دارید دارایی خود را در کشوری سرمایه‌گذاری کنید که دولت آن دائما سیاست کاهش بودجه کلان را دنبال نمی‌کند. استفاده از کارت اقامت الکترونیک استونی برای شما مفید خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای ای رزیدنسی استونی

فرد متقاضی اقامت الکترونیک باید در محدوده سنی بالای ۱۸ سال قرار داشته باشد. هیچ نوع سابقه کیفری یا تخلف مالی نداشته باشد. و بتواند ثابت کند که چطور می خواهد از کارت ای-رزیدنسی استفاده کند. تمام افرادی که از این شرایط برخوردار هستند می‌توانند برای درخواست ای رزیدنسی استونی اقدام کنند. همان‌طور که گفتیم این فرآیند به‌ صورت کاملا آنلاین انجام می‌شود.

مهم‌ترین مدارکی که برای ثبت درخواست خود به آن نیازمند هستید عبارتند از:

 • نام و اطلاعات هویتی
 • اسکن پاسپورت
 • اسکن تمام مدارک شناسایی و تائید آن در دفاتر معتبر
 • تکمیل فرم های پرسشنامه و توضیحات درباره دلیل و انگیزه درخواست برای اقامت الکترونیک
 • پرداخت هزینه اقامت الکترونیک استونی (مبلغی حدود ۱۲۰ یورو)

سخن پایانی

استونی کشوری بسیار کوچک و جزو اتحادیه اروپا است. استونی مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه از تمام مزایای آن برخوردار است. شرکت‌ها و استارت‌آپ‌هایی که قصد توسعه فعالیت‌های تجاری خود در اروپا را دارند می‌توانند از خدمات ای رزیدنسی استونی استفاده کنند. افراد متقاضی پس از تائید صلاحیت قادر به دریافت کارت شناسایی دیجیتال می‌شوند.

در طول مقاله اشاره کردیم که دریافت اقامت الکترونیک به معنی مجوز اقامت در خاک استونی نیست. اما، باید بدانید که یکی از شرایطی که برای اقامت در خاک کشورهای اتحادیه اروپا و استونی مهم است اثبات تمکن مالی یا ثبت شرکت در اروپا است. اقامت الکترونیک شرایطی امن برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار در استونی را فراهم کرده است. در صورت موفقیت تجاری خود می‌توانید مدارک لازم را به دولت استونی ارائه کرده و برای اقامت دائم درخواست دهید. تمام افراد بالای ۱۸ سال، فریلنسرها، سرمایه‌گذاران، صاحبان شرکت‌ها می‌توانند از طریق ای رزیدنسی استونی یک شخصیت حقوقی در این کشور و در اتحادیه اروپا داشته باشند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!