کشور بلژیک که می‌توان از آن به ‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی با میراث‌ فرهنگی غنی و احترام به حقوق بشر یاد کرد، برای مهاجران بسیار مناسب است. آمارها نشان می‌دهد که جمعیت بلژیک در حال حاضر حدود ۱۱۴۲۰۱۶۳ نفر تخمین زده می‌شود. بلژیکی‌ها بزرگ‌ترین گروه قومی فنلاندی‌ها هستند. این کشور همچنین میزبان مهاجران زیادی از مراکش و ایتالیا است. زبان رسمی این کشور هلندی و همچنین فرانسوی و آلمانی است. در ادامه به بررسی شرایط و ضوابط موجود برای مهاجرت به بلژیک می‌پردازیم.

واحد پول رسمی بلژیک یورو است. بلژیک یکی از اعضای اصلی اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است که مزایای بسیاری را برای ساکنان آن فراهم می‌کند. امکان اخذ اقامت بلژیک وجود دارد. اگر اهل یک کشور اتحادیه اروپا هستید یا ویزای کار بلژیک لازم را دارید، امکان مهاجرت به بلژیک و کار در این کشور وجود دارد. بلژیک با داشتن بسیاری از شرکت‌های جهانی و موسسات بین‌المللی بزرگ مستقر در این کشور، مکان مناسبی برای یافتن کار است و کارگران ماهر بسیاری را جذب می‌کند.

مهاجرت به بلژیک

به دلیل سیاست‌های سختگیرانه مهاجرت به بلژیک، برخلاف سایر کشورهای اروپایی، گرفتن اجازه اقامت در بلژیک ممکن است بسیار دشوار باشد. در قوانین بلژیک تفاوت قابل‌توجهی بین «ویزا» ساده و اقامت طولانی‌ مدت یا اجازه اقامت وجود دارد که به طور رسمی «سند اقامت» نامیده می‌شود. اما برای اقامت در بلژیک تا ۹۰ روز نیازی به ویزای اقامت طولانی نیست.

علاوه بر این، شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا (لیختن‌اشتاین، ایسلند و نروژ)، و همچنین سوئیس می‌توانند بدون محدودیت به این کشور با همراه داشتن کارت شناسایی ملی، گذرنامه سفر کنند. علاوه بر این، اتباع منطقه اقتصادی اروپا، اتحادیه اروپا و سوئیس برای سفر به بلژیک نیازی به ویزا ندارند و برای شرکت در فعالیت‌های اقتصادی نیز نیازی به مجوز کار نیست.

اگر فردی شهروند غیر اتحادیه اروپا باشد، در فرآیند مهاجرت به بلژیک و برای اقامت بیش از ۳ ماه در بلژیک، به اجازه اقامت موقت، کارت اقامت یا اجازه اقامت بازنشسته نیاز دارد. بنابراین، هر فردی که با قصد اقامت بیش از ۹۰ روز وارد بلژیک می‌شود و قصد کار یا تحصیل در این کشور را دارد، باید ویزای بلند مدت یا مجوز ورود صادر شده توسط مقامات بلژیکی داشته باشد.

زندگی در بلژیک

زندگی در بلژیک

بلژیک نقاط مثبت زیادی به ‌عنوان مکانی برای زندگی دارد این امر تمایل به مهاجرت به بلژیک را در بین افراد از کشورهای دیگر افزایش داده است، تقریبا ۱.۴ میلیون نفر از ساکنان این کشور متولد خارج هستند که معادل نزدیک به ۱۲.۵٪ از جمعیت است.

همچنین این کشور زیبا، دارای جاذبه‌های برتر، فرهنگی دوستانه و متنوع است و خانه چندین موسسه اتحادیه اروپا است. فراتر از این، چیزهایی که بلژیک به‌خاطر آن‌ها مشهور است عبارتند از شکلات، سیب‌زمینی‌ سرخ ‌کرده، اسمورف‌ها و تن‌تن.

استانداردهای بالای زندگی و امکانات عمومی عالی دو موردی است که مهاجرت به بلژیک را افزایش داده است و این کشور را به مقصدی محبوب برای مهاجران تبدیل کرده است. بر اساس شاخص زندگی بهتر «OECD»، بلژیک کیفیت بالایی از مسکن، درآمد، اشتغال و آموزش را ارائه می‌دهد. از سوی دیگر نگرانی‌هایی در مورد آلودگی هوا و کیفیت آب وجود دارد که نسبت به سایر کشورهای «OECD» در رتبه پایین‌تری قرار دارند.

کار و تحصیل در بلژیک

کار و تحصیل در بلژیک

این کشور امکانات عالی و استاندارد بالای آموزشی ارائه می‌دهد. بلژیک از نظر آموزش در بین ۴۱ کشور «OECD» رتبه ۲۸ را دارد و ۸۰ درصد بزرگسالان تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده‌اند. بلژیکی‌ها به طور متوسط ۱۹.۵ سال را در آموزش می‌گذرانند که بالاتر از میانگین «OECD» است این امر نیز یکی از دلایل مهاجرت به بلژیک در میان افراد خارجی است.

سیستم آموزشی بلژیک به والدین یک انتخاب بزرگ ارائه می‌دهد، از جمله طیف وسیعی از مدارس بین‌المللی و آموزشگاه‌های زبان. کودکان می‌توانند از سن ۲ سالگی قبل از رفتن به مدرسه ابتدایی از سنین ۶ تا ۱۲ سالگی در مهد کودک سازمان‌ یافته شرکت کنند.

تحصیلات متوسطه تا سن ۱۸ سالگی اجباری است. پس از این، دانش‌آموزان می‌توانند در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های متعدد این کشور، از جمله موسسات مشهور جهانی مانند «KUU Leuven» یا دانشگاه گنت، ادامه تحصیل دهند.

اگر اهل یک کشور اتحادیه اروپا هستید یا ویزای کار بلژیک را لازم دارید، امکان مهاجرت به بلژیک و کار در بلژیک وجود دارد. بلژیک با داشتن بسیاری از شرکت‌های جهانی و موسسات بین‌المللی بزرگ مستقر در این کشور، مکان مناسبی برای یافتن شغل است. بسیاری از کارگران با مهارت بالا را جذب می‌کند.

خدمات و تولید قوی در بلژیک

بلژیک بخش خدمات و تولید قوی دارد. بیش از سه ‌چهارم بلژیکی‌ها در خدماتی از جمله حقوقی، مالی، رسانه‌ای و گردشگری کار می‌کنند. صنعت پتروشیمی نیز قابل ‌توجه است. بلژیک همچنین دارای یکی از بزرگ‌ترین صنایع الماس در جهان است. فرهنگ کار کاملا رسمی است، اگرچه این امر می‌تواند در مناطق و صنایع متفاوت باشد. هفته کاری قانونی در بلژیک ۳۸ ساعت است. در صورت توافق، کارگران می‌توانند ساعات بیشتری را اضافه ‌کاری کنند.

همچنین امکان راه‌اندازی کسب‌وکار خود در بلژیک وجود دارد. خوداشتغالی و مشاغل آزاد به‌ ویژه در شهرهایی مانند بروکسل و آنتورپ که دارای فرهنگ کارآفرینی هستند رایج است. با مهاجرت به بلژیک در صورت تمایل می‌توانید شغل دلخواه خود را داشته باشید.

انواع ویزا در بلژیک

انواع ویزا در بلژیک

برای مهاجرت به بلژیک و گرفتن ویزا اگر برای مدت کوتاهی زیر ۹۰ روز در بلژیک اقامت داشته باشید، یک تبعه کشور ثالث باید برای یکی از چندین نوع ویزا درخواست دهد تا سفر او قانونی شود. طبق قانون سیاست مهاجرت بلژیک، انواع مختلفی از ویزا وجود دارد که بسته به مورد و شرایط باید دریافت شود:

ویزای بلند مدت نوع D

شما می‌توانید تا ۹۰ روز در سرزمین اصلی بلژیک بمانید. بیمه درمانی مسافرتی، مدارک مربوط به بودجه کافی و مدرک اقامت موردنیاز است.

ویزای ملی نوع C کوتاه‌ مدت

شما می‌توانید تا ۹۰ روز در سرزمین‌های خارج از کشور بلژیک بمانید. بیمه درمانی مسافرتی، مدارک مربوط به بودجه کافی و مدرک اقامت موردنیاز است.

ویزای ترانزیت فرودگاهی نوع A

برای گرفتن این نوع ویزا، بلیت هواپیما الزامی است.

برنامه خود اشتغالی بلژیک

کشور بلژیک عضو ۳۰ کشور برتر از نظر استارت‌آپ می‌باشد. متقاضیان علاقه‌مند مهاجرت به بلژیک می‌توانند از راه برنامه خود اشتغالی بلژیک جهت کار آفرینی ثبت نام کرده و اقامت دائم اخذ نمایند. به طور کلی کشور بلژیک دارای ۳۰۹ استارت‌آپ می‌باشد که ۱۹۷ استارتاپ متعلق به پایتخت بلژیک (بروکسل) است. افرادی که این ویزا را اخذ نمایند تمامی امکانات مانند آموزش رایگان و بهداشت، شامل اعضای خانواده آن‌ها نیز می‌شود. همچنین متقاضیان می‌توانند جهت دریافت تابعیت بلژیکی، پس از گذشت ۵ سال برای اقامت دائم و یک سال بعد برای پاسپورت کشور بلژیک اقدام کنند.

مهاجرت به بلژیک و اجازه اقامت

مهاجرت به بلژیک و اجازه اقامت

مهاجرت به بلژیک و اخذ مجوز اقامت در بلژیک ممکن است بسیار چالش‌برانگیز باشد، با این‌ حال، با چارچوب صحیح و اسنادی که به‌ دقت پیش‌نویس شده‌اند. بسته به شرایط و جزئیات پرونده خود، می‌توانید یکی از انواع اجازه اقامت زیر را درخواست و دریافت کنید:

سند اقامت (ویزا) – این سند در اصل یک مجوز اقامت برای مهاجرانی است که با استفاده از ویزای اقامت طولانی از بلژیک بازدید می‌کنند و قصد دارند برای مدت طولانی‌تری در بلژیک بمانند. برای دستیابی و اخذ چنین مدرکی، متقاضی باید معیارهایی را رعایت کند از جمله اعتبار ویزای خود را که به ‌عنوان اجازه اقامت عمل می‌کند، یا در طول ۳ ماه اول اقامت خود در بلژیک برای اجازه اقامت اقدام کند.

سیستم مهاجرت بلژیک ۲ نوع سند اقامت را به متقاضیان ارائه می‌دهد

  • کارت اقامت – اجازه اقامت نامحدود در بلژیک، کار یا غیره، تحت شرایط مشابه و برخورداری از حقوق و مزایای مشابه با تبعه بلژیک.
  • اجازه اقامت – برای یک دوره زمانی صادر می‌شود و پس از انقضا قابل تمدید است.

کارت‌های اقامت نوع B، C، D، E+، F+ – برای همه دسته‌های دیگر متقاضیان ذکر شده در بالا.

لازم به ذکر است که با توجه ‌به مفاد قانون مهاجرت به بلژیک که اخیرا معرفی شده است که با هدف جذب کارکنان با مهارت بالا انجام شده است، روند درخواست برای دسته‌های خاصی از متقاضیان ساده شده است، از جمله:

  • مدیرانی که برای شرکت‌های چند ملیتی با درآمد ناخالص ماهانه یک مقدار مشخص کار می‌کنند
  • دانشمندان
  • کسانی که در صنعت سرگرمی کار می‌کنند
  • کارگران فصلی
  • حرفه‌های دارای مجوز (متخصصین مراقبت‌های بهداشتی، معماران، وکلا، معلمان و…)

مدارک لازم برای مهاجرت به بلژیک

مدارک لازم برای مهاجرت به بلژیک

۳ سند مهم در رابطه ‌با مهاجرت به بلژیک و اقامت در این کشور وجود دارد:

۱) ویزا
۲) اجازه اقامت
۳) گذرنامه

گذرنامه

گذرنامه یک سند هویتی است که اطلاعاتی در مورد یک شخص خاص ارائه می‌کند. در زمینه مهاجرت و اقامت، پاسپورت ثابت می‌کند که یک فرد تابعیت یک کشور خاص، مثلا بلژیک را دارد. پاسپورت بلژیک به ‌عنوان یکی از قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان شناخته می‌شود. این مدرک به دارنده آن اجازه می‌دهد تا تقریبا به هر کشوری در جهان سفر کند.

سند اجازه اقامت

مجوز اقامت بلژیک مدرکی است که به افراد خارج از بلژیک اجازه اقامت در این کشور را می‌دهد. برای مهاجرت به بلژیک این سند بسیار مهم است. این سند معمولا یا از نظر مدت اعتبار محدود است (RP موقت) یا حق اقامت نامحدودی را ارائه می‌دهد (RP دائم).

به‌ عنوان یک سند، اغلب کارتی شبیه کارت شناسایی یا گواهینامه رانندگی است. در بلژیک، ۷ نوع اصلی مدارک اجازه اقامت با تعدادی تغییرات احتمالی وجود دارد، مانند اسناد تخصصی برای اعضای خانواده دارنده سند اصلی.

ویزا

ویزای بلژیک مدرکی است که به افرادی که مقیم بلژیک نیستند اجازه ورود به این کشور را می‌دهد این سند نیز برای مهاجرت به بلژیک الزامی است. انواع مختلفی از ویزاها وجود دارد، به ‌عنوان‌ مثال ویزای ترانزیت فرودگاهی، ویزای توریستی و غیره. ۸ نوع اصلی ویزا برای مهاجرت به بلژیک وجود دارد.

در آخــــر

امروزه بلژیک یکی از کشورهای پر سکنه در سرتاسر جهان و یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان نیز می‌باشد. علاوه بر این، حدود ۹۷ درصد از ۱۰ میلیون نفر جمعیت در بزرگ‌ترین شهرهای آن زندگی می‌کنند. نواحی مرکزی و شمالی کشور توسط شبکه متراکمی از شهرهای کوچک و روستاهای متوسط پوشیده شده است.

بنابراین، افراد ممکن است در یک شهر زندگی کنند و در شهری دیگر کار کنند. حدود ۱۰ درصد از جمعیت آن در پایتخت – بروکسل، ۵۵ درصد در فلاندر و ۳۵ درصد در والونیا زندگی می‌کنند.

بلژیک دارای آب‌وهوای خنک و تحت ‌تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس است. میانگین دما در زمستان حدود ۳.۵ درجه سانتیگراد و در تابستان ۱۸.۵ درجه سانتیگراد است و حداکثر آن در حدود ۲۳ درجه است.

بلژیک یکی از شهرنشین‌ترین کشورهای جهان است که کمی بیش از ۹۸ درصد از جمعیت آن در مناطق شهری زندگی می‌کنند. اگرچه بلژیک به‌ شدت صنعتی شده است، اما در زمینه محیط‌زیست و پایداری عملکرد خوبی دارد. این کشور در شاخص عملکرد زیست‌محیطی ۲۰۲۰ در رتبه پانزدهم جهانی قرار دارد و شهرهای اصلی آن در شاخص کیفیت هوا به‌ عنوان خوب رتبه‌بندی شده‌اند.

در این مقاله به‌ تمامی موارد مهم در فرآیند مهاجرت به بلژیک پرداختیم. سپاسگزاریم که تا آخر مطلب همراه ما بودید.

 

فرم ارزیابی رو تکمیل یا مشاوره رزرو کنید

برای بررسی بیشتر فرم ارزیابی رو تکمیل یا وقت مشاوره رزرو کنید

درباره مهاجرت به بلژیک بیشتر بدانید

 

۵/۵ - (۳ امتیاز)