برنامه خود اشتغالی بلژیک | شرایط و مدارک لازم

کشور بلژیک جزو کشورهای توسعه یافته و پیشرفته می‌باشد که در سال‌های اخیر مهاجران بسیاری را جذب کرده است. اکنون در این مقاله به توضیحاتی درباره کشور بلژیک، شرایط و هزینه ها، برنامه خود اشتغالی بلژیک و به سایر مباحثی که جهت اخذ آن لازم است بدانید می‌پردازیم.

چرا بلژیک؟

کشور بلژیک ۳۰۶۸۹ کیلومتر مربع وسعت دارد. این کشور دارای ۳ منطقه جغرافیایی اصلی می‌باشد و با کشورهای فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ و هلند مرز مشترک دارد. بلژیک دارای اقلیم اقیانوسی بوده و بارندگی زیادی در تمام فصول دارد. پایتخت کشور بلژیک، شهر بروکسل می‌باشد و نظام سیاسی این کشور نظام پارلمانی فدرال است. در۶۰ درصد از مناطق بلژیک، با زبان هلندی صحبت می‌کنند و همچنین در ۴۰ درصد دیگر به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. واحد پول کشور بلژیک، یورو می‌باشد. بلژیک با جمعیت متراکم، در قلب یکی از مهمترین مناطق صنعتی جهان قرار گرفته است. این کشور به دلیل غذاهای خاصی که دارد، شهرت خاصی در جهان پیدا کرده است. بسیاری از سازمان‌های مهم اروپایی و سایر نهادها در این کشور قرار دارند. به دلایلی مانند دارا بودن مکان جغرافیایی خاص، شرایط سرمایه‌گذاری مناسب و محیط تجاری مطلوب، این کشور مکان مناسبی برای مهاجرت و شروع بیزینس به شمار می‌رود. از نکات مهم اقتصاد کشور بلژیک می‌توان به صنعتی بودن، رشد اقتصادی پی در پی، نرخ بالای برگشت سرمایه، استانداردهای بالا برای زندگی اشاره نمود. کشور بلژیک جزو کشورهای مرفه و پیشرفته در اروپا می‌باشد و بهترین کشور جهت سرمایه‌گذاری است.

شرایط زندگی در بلژیک

شرایط زندگی در بلژیک
به طور کلی می‌توان گفت کشور بلژیک از شاخص‌های استاندارد بالایی جهت زندگی برخوردار است. شهر بروکسل در بلژیک، بعد از نیویورک دارای ۱۵۰۰ نهاد بین‌المللی است. کیفیت رستوران‌های بلژیک بالا می‌باشد و همچنین سرگرمی‌های بی شماری دارد. کشور بلژیک مناسب‌ترین مکان جهت افزایش فرزند است. بلژیک از گران‌ترین کشورهای جهان برای زندگی می‌باشد، به طوری که پایتخت بلژیک (بروکسل) چند سال متوالی عضو ۵۰ شهر گران دنیا قرار داشت. در سال‌های اخیر نظام امنیتی و مالیاتی کشور بلژیک پیشرفت بسیاری داشته و همین موضوع سبب پرداخت درآمد تمامی قشرها به طور منصفانه شده است. کشور بلژیک هویت ملی یکپارچه ندارد. فرهنگ و زبان این کشور در محدوده هلندی، فرانسوی و آلمانی است. همچنین سیستم مراقبت‌های درمانی ۷۵ درصد از هزینه‌های پزشکی را پوشش می‌دهد. در کشور بلژیک هزینه‌های اجاره مسکن بسیار بالا می‌باشد به طوری که بخش عظیمی از درآمد کارمندان، صرف هزینه اجاره خانه می‌شود. هزینه‌های اجاره در این کشور به نحوی می‌باشد که افراد ترجیح می‌دهند در روستاهای این کشور زندگی کنند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های مختلف مسکن مورد نظر خود را بیابید. در ادامه به شرح هزینه‌های مسکن در پایتخت بلژیک (بروکسل) می پردازیم:
 • خانه دو خوابه بدون وسایل: ۱۱۰۰ یورو
 • آپارتمان دو خوابه بدون وسایل: ۷۵۰ یورو
 • آپارتمان دو خوابه مبله: ۹۵۰ یورو
هزینه‌های حمل و نقل در کشور بلژیک، بسیار ارزان است. گستردگی مترو، اتوبوس و واگن‌های برقی سبب شده است که تردد در بخش‌های مختلف شهر بدون دردسر انجام گیرد و همچنین ایستگاه‌های دوچرخه سواری در اختیار شهروندان قرار دارد. در ادامه به شرح برخی هزینه‌ها می‌پردازیم:
 • یک کیلومتر حمل و نقل با تاکسی: ۲ یورو
 • هزینه قطار شهری: ۲.۲۰ یورو
 • یک لیتر بنزین: ۱.۴۰ یورو
 • ۱۲ عدد تخم مرغ: ۲.۴۰ یورو
 • نان: ۱.۷۵ یورو
 • یک کیلو مرغ: ۸.۹۵ یورو
 • یک وعده ناهار در رستوران معمولی: ۳۰ یورو

برنامه خود اشتغالی بلژیک

کشور بلژیک عضو ۳۰ کشور برتر از نظر استارت‌آپ می‌باشد. متقاضیان علاقه‌مند مهاجرت به بلژیک می‌توانند از راه برنامه خود اشتغالی بلژیک جهت کار آفرینی ثبت نام کرده و اقامت دائم اخذ نمایند. به طور کلی کشور بلژیک دارای ۳۰۹ استارت‌آپ می‌باشد که ۱۹۷ استارتاپ متعلق به پایتخت بلژیک (بروکسل) است. افرادی که این ویزا را اخذ نمایند تمامی امکانات مانند آموزش رایگان و بهداشت، شامل اعضای خانواده آن‌ها نیز می‌شود. همچنین متقاضیان می‌توانند جهت دریافت تابعیت بلژیکی، پس از گذشت ۵ سال برای اقامت دائم و یک سال بعد برای پاسپورت کشور بلژیک اقدام کنند. اکوسیستم استارتاپی بلژیک چندین سال مقاوم بوده و این کشور محیط بسیار سالمی جهت ارائه بیزینس پلن می‌باشد. در بررسی کلی متوجه این موضوع خواهید شد که مورد پسندترین شهر جهت اخذ استارتاپ در بلژیک، بروکسل می‌باشد که در رتبه بندی جهانی استارتاپ ۲۰۲۰، رتبه ۶۴ جهانی را کسب نموده است.

شرایط دریافت برنامه خود اشتغالی بلژیک

برنامه خود اشتغالی بلژیک
جهت ایجاد استارتاپ در بلژیک بایستی در دفتر ثبت دادگاه تجاری محل استقرار شرکت، اساس نامه شرکت خود را ثبت کنید. شما پس از عبور از مرحله ثبت شرکت، می‌توانید شماره شرکت خود را اخذ نمایید. اگر شرکتی به فعالیت تجاری مشغول باشد بایستی:
 • به حرفه خود از راه پیشخوان شرکت دسترسی پیدا کند
 • فعالیت‌های خود را در پیشخوان شرکت ثبت کند
 • برای مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کند
 • در نهایت در حالی که خواستار استخدام پرسنل می‌باشد، بایستی در اداره تامین اجتماعی ملی ثبت نام کند

مدارک لازم برای برنامه خود اشتغالی بلژیک

تمامی مدارکی که پس از ثبت شرکت، برای دریافت برنامه خود اشتغالی بلژیک نیاز است شامل موارد زیر می‌باشد:
 • مدارک شناسایی
 • بیزینس پلن
 • اساس نامه
 • شماره مالیات بر ارزش افزوده
 • مجوزهای صادر شده از سمت سازمان‌های ذیربط

اعتبار برنامه خود اشتغالی بلژیک

برنامه خود اشتغالی بلژیک دارای ۱ سال اعتبار می‌باشد که این محدوده زمانی به راحتی قابل تمدید است. البته متقاضی می‌تواند پس از ورود به کشور بلژیک و یا از طریق سفارت‌های این کشور برای اخذ اقامت موقت نیز اقدام نماید که اعتبار اقامت در ابتدا ۱ سال و در مرحله تمدید ۲-۳ سال و تا مدت ۵ سال دیگر قابل تمدید می‌باشد و متقاضی می‌تواند پس از ۵ سال حضور در کشور برای اقامت دائم شهروندی و پاسپورت کشور بلژیک نیز اقدام نماید.

هزینه برنامه خود اشتغالی بلژیک

هزینه برنامه خود اشتغالی بلژیک
هزینه‌های قابل توجهی جهت اخذ این ویزا وجود ندارد و جهت سرمایه گذاری مبلغ ۳۵۰ الی ۵۰۰ هزار یورو وجه مورد نیاز است. به طور کلی مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در یک کسب‌وکار بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار یورو برآورد می‌شود در حالی که اگر متقاضی بتواند نظر یکی از سرمایه گذاران را جلب نماید می‌تواند از سرمایه‌های ارایه شده توسط آن‌ها استفاده نماید.

مدت زمان دریافت برنامه خود اشتغالی بلژیک

فرآیند برنامه خود اشتغالی بلژیک در صورتی که طرح کسب‌وکار آماده باشد از ابتدا تا مراحل صدور ویزا بین ۶ هفته تا ۳ ماه طول می‌کشد.

مزایای دریافت برنامه خود اشتغالی بلژیک

ممکن است کار آفرینان بلژیک، شرایط ساده‌تری جهت یافتن بودجه و راه اندازی بیزنس خود داشته باشند. البته این که شروع کار ساده می‌شود، دلیلی بر اطمینان صد در صدی پذیرش بیزنس پلن شما نیست. کشور بلژیک در سال‌های اخیر افزایش بودجه قابل توجهی در بخش فناوری مالی داشته و این کشور هم اکنون در فضا، اروپا را رهبری می‌کند. گذر از مراحل قانونی برنامه خود اشتغالی بلژیک به دلیل ایجاد مشاغل جدید، استارتآپ در بلژیک و گرم شدن اکوسیستم استارت‌آپ در بلژیک؛ همانند سایر کشورهای عضو اتحادیه سخت نیست و نیازی به عبور از موانع بسیاری ندارد. از دیگر مزایای کشور بلژیک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • دارای چند ملیت (هلندی، فرانسوی و آلمانی)
 • مستحکم در بخش فناوری
 • اخذ اقامت پس از ۵ سال اقامت دائم
 • موانع محدود جهت اخذ ویزا
 • سرمایه گذاران بی شمار
 • ارتباطات گسترده با سایر کشورها

سوالات متداول

جهت شروع استارت‌آپ به چه مبلغی نیاز است؟

۳۵۰ الی ۵۰۰ هزار یورو و یا جذب سرمایه گذار و متقاعد کردن آن‌ها

بهترین شهرهای بلژیک جهت ارائه بیزنس پلن کدام شهرها می‌باشند؟

بروکسل، آنتورب، لئوون، واترلو و خنت

مزایای برنامه خود اشتغالی بلژیک چیست؟

سرمایه گذاران بی شمار، ملیت‌های مختلف و موانع کم جهت اخذ ویزا

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!