دبی امروزه به‌عنوان قطب تجارت خلیج‌فارس معرفی و شناخته می‌شود. به همین خاطر افراد بسیاری به دنبال ثبت شرکت در آن و راه‌اندازی یک کسب‌وکار هستند. در سال‌های گذشته با روی کارآمدن امکانات و تسهیلات مختلف با ثبت شرکت در دبی، کارآفرینان و افراد بسیاری به این حوزه جذب شدند.

ثبت شرکت در دبی مراحل قانونی، زمان و هزینه زیادی به همراه ندارد و شما می‌توانید کم‌تر از یک ماه به این امر دست یابید. البته باید نکات ضروری برای این امر را بدانید و مطابق با آن پیش روید، پس تا انتها با ما همراه باشید.

شرایط ثبت شرکت در دبی

شرایط ثبت شرکت در دبی

جهت ثبت شرکت در امارات و دبی شرایطی وجود دارد که باید تمامی آن‌ها را به طور کامل رعایت نمایید. به‌طورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین این شرایط عبارت‌اند از:


   • نام‌نویسی شرکت در دپارتمان توسعه اقتصادی امارات با هدف تأیید اسم آن
   • ارائه اساسنامه
   • داشتن حداقل سن ۱۸ و حداکثر سن ۶۰
   • تمکن مالی کافی جهت پرداخت هزینه ثبت شرکت در دبی
   • داشتن ویزای معتبر کشور امارات
   • داشتن یک آدرس برای دفتر در دبی به‌عنوان نمایندگی قانونی کشور امارات
   • وجود حداقل یک فرد جهت ثبت شرکت
   • در حال حاضر جهت ثبت شرکت در دبی و امارات نیاز به داشتن کفیل یا شریک اماراتی نیست و شما می‌توانید مالک صددرصد شرکت خود باشید.

مزایا و معایب ثبت شرکت در دبی

مزایا و معایب ثبت شرکت در دبی

ثبت شرکت در امارات و دبی مزایا و معایب مختلفی به همراه دارد که در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

مزایای ثبت شرکت در دبی

ثبت شرکت در کشورهای عربی ازجمله دبی مزایای عمومی نظیر؛ فاصله نزدیک با ایران، رفت‌وآمد سریع و ساده و… دارد، در ادامه به بررسی کامل‌تر و دقیق‌تر این مزایا می‌پردازیم.

نداشتن محدودیت سنی

همان‌طور که گفتیم ثبت شرکت تجاری و غیرتجاری در دبی محدودیت سنی خاصی ندارد و شما با رسیدن به سن قانونی در این کشور می‌توانید اقدام به ثبت شرکت نمایید.

اخذ اقامت

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزایای ثبت شرکت در کشورهای عربی ازجمله دبی این است که شما با ثبت شرکت، یک اقامت سه ساله دریافت خواهید کرد. البته مطابق با آخرین تغییرات انجام‌شده، این زمان به دو سال کاهش پیدا کرده است.

شایان ذکر است که دبی از طریق ثبت شرکت به شما اقامت دائم نمی‌دهد، اما می‌توانید هر دو سال از طریق ارائه مدارک شرکت، نسبت به تمدید اقامت خود اقدام نمایید.

مزایای مالی

با افتتاح حساب بانکی در امارات و دبی و متصل‌شدن به شبکه جهانی بانکی، در مناقصه‌های دولتی می‌توانید شرکت نمایید و امکاناتی نظیر؛ تجارت آزاد در بازارهای جهانی و عدم نیاز به پرداخت مالیات برای شرکت، کسب خواهید کرد.

اجازه اقامت خانوادگی

شما می‌توانید هنگام ثبت شرکت، شرکای خود را خانواده معرفی نمایید. البته اگر تمایل به این امر هم نداشته باشید، برای همسر و فرزندان خود می‌توانید به سادگی ویزای همراه بگیرید و تنها تفاوت آن‌ها، میزان هزینه است.

تمدید اقامت به‌صورت نامحدود

هر دو سال پیش از پایان یافتن اجازه اقامت شما می‌توانید یک‌بار مدارک و اسناد شرکت را به دولت و سازمان مربوطه ارائه دهید تا به این ترتیب اقامت شما تمدید شود. جالب است بدانید که در این شرایط شما جهت تمدید اقامت خود هیچ نیازی به سوددهی شرکت ندارید.

تنوع کاربری شرکت

ثبت شرکت در دبی هیچ ربطی به حوزه فعالیت شما ندارد و شما می‌توانید در حوزه مارکتینگ، محصولات آرایشی، اجاره خودرو، ملک، تولید یک محصول جدید و هر چیز دیگر شرکت ثبت نمایید. در این شرایط هیچ لزومی به اجاره شرکت به‌صورت فیزیکی و استخدام منشی و پرسنل ندارید و می‌توانید شرکت را ثبت کنید و از منزل خود با فریلنسرها شروع به کار نمایید.

معایب ثبت شرکت در دبی

ثبت شرکت در کشور دبی علاوه بر مزایای بسیار با معایبی نیز همراه است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

   • با ثبت شرکت در دبی اگر نیاز به ایجاد شرکت‌های تولیدی یا خدماتی داشته باشید، باید یک شریک یا کفیل حتماً وجود داشته باشد.
   • جهت حفظ اقامت خود باید هر شش ماه یکبار به دبی سفر کنید.
   • با توجه به ارزش بسیار بالای پول امارات و دبی، هزینه‌های ثبت شرکت بسیار بالا است.
   • اگر قصد داشته باشید از نام‌های غیرعربی برای ثبت شرکت خود استفاده نمایید، باید هزینه اضافی پرداخت کنید.
   • آب‌وهوای دبی کویری و بسیار گرم است.
   • امکان اخذ پاسپورت امارات با ثبت شرکت در دبی یا امارات، غیرممکن است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در دبی

جهت ثبت شرکت در دبی به مدارک عمومی و تخصصی نیاز است و نوع شرکت موردنظر در بیش‌تر بودن و تخصصی‌تر بودن آن‌ها اثرگذار است. به‌طورکلی مهم‌ترین مدارک عمومی جهت ثبت شرکت در دبی عبارت است از:

   • کپی مدارک هویتی تمام افراد نظیر؛ مدیرعامل و افراد وابسته به وی
   • کپی پاسپورت
   • کپی لایسنس شرکت
   • کپی ویزای توریستی دبی
   • تکمیل فرم‌های ثبت شرکت در دبی
   • اساس‌نامه شرکت که باید به زبان عربی ترجمه شده باشد.
   • طرح کسب‌وکار یا بیزینس پلن
   • گواهی بانک سپرده سرمایه اولیه
   • گواهی تمکن مالی جهت تأمین سرمایه موردنظر
   • عکس با پس‌زمینه سفید

مراحل ثبت شرکت در دبی و امارات

به‌طورکلی مراحل ثبت شرکت دبی با مهاجر، از چند مرحله اصلی تشکیل شده است که مرحله اول آن در ایران انجام می‌گیرد، در ادامه به معرفی و بررسی کامل و دقیق این مراحل می‌پردازیم.

انتخاب نام شرکت و تأیید فعالیت تجاری

پیش از هر چیزی جهت ثبت شرکت در دبی باید نام شرکت و حوزه فعالیت آن را مشخص نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که این نام باید توسط DED تأیید شود. حال اسناد و مدارک موردنیاز را به همراه حوزه انتخابی به وزارت توسعه اقتصادی ارسال کنید و منتظر تأییدیه از جانب آن‌ها بمانید. در این گام حوزه فعالیت شما، مجوزی را مشخص می‌کند که قرار است برای شما صادر شود.

اگر قصد دارید مالکیت ۱۰۰ درصد شرکت با شما باشد، پیشنهاد ما این است که به سراغ بیزینس‌های تولیدی نروید.

ارسال اسناد و هماهنگی‌های مربوط به آن

در این مرحله باید تمام مدارک موردنیاز شرکا را آماده و به DED ارسال کنید. شما می‌توانید جهت افتتاح شرکت خود به‌صورت حضوری مراجعه یا اینکه نماینده یا وکیلی برای این امر انتخاب کنید. اگر شما سهام‌دار اصلی هستید، با نمایندگی از دیگر شرکا می‌توانید امور اداری را به سادگی انجام دهید.

درخواست اجازه اقامت

پس از تأیید نام و حوزه فعالیت شرکت، شما مجوز تجارت دریافت خواهید کرد. حال جهت دریافت ویزا و اجازه اقامت دوساله اقدام نمایید و درنهایت با مراجعه به سفارت امارات متحده و ارائه مدارک ثبت شرکت، درخواست ویزا نمایید. در این مرحله اگر قرار است با خانواده خود مهاجرت کنید، مدارک آن‌ها را نیز به مسئول سفارت ارائه دهید.

دریافت شناسه هویتی

همان‌طور که می‌دانید در هر کشور شما نیاز به یک شماره هویتی نظیر؛ کد ملی دارید. به همین جهت در ابتدا تست‌های پزشکی را در دبی انجام دهید. پس از مشخص‌شدن نتیجه این تست‌ها شما در لیست ارائه شناسه هویتی قرار می‌گیرید و درنهایت پس از گذشت چند روز کارت هویتی شما ارسال خواهد شد.

افتتاح حساب بانکی

آخرین مرحله جهت ثبت شرکت در دبی، افتتاح حساب بانکی است. افتتاح حساب را می‌توان به‌صورت غیرحضوری نیز انجام داد و هیچ ضرورتی مبنی بر حضور شما وجود ندارد. البته جهت تاییدیه نهایی باید حتما به‌صورت حضوری به شعبه بانک مراجعه نمایید.

انواع لایسنس و مجوز ثبت شرکت در دبی

انواع لایسنس و مجوز ثبت شرکت در دبی

همان‌طور که گفتیم هنگام ثبت شرکت در دبی شما می‌توانید در هر زمینه‌ای کن تخصص دارید، ثبت شرکت انجام دهید. برای مثال شرکت موردنظر شما می‌تواند تولیدی، خدماتی یا واسطه باشد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که لایسنس‌ها یا مجوزها با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند. درنتیجه این امر پیش از هر چیزی حوزه کاری خود را مشخص و سپس اقدام به دریافت مجوز کاری نمایید.

مجوز حرفه‌ای

به‌طورکلی جهت ثبت شرکت در دبی نیاز به تحصیلات آکادمیک خاصی نیست. اما هنگام دریافت مجوز حرفه‌ای این امر کاملاً متفاوت است و اگر شما قصد داشته باشید یک شرکت مهندسی، حسابداری، ساختمانی و عمرانی یا حقوقی تأسیس کنید، باید تحصیلات آکادمیک داشته باشید. به عبارت دیگر داشتن مدرک تحصیلی مرتبط، حداقل یک سرمایه‌گذار و داشتن کفیل از شرایط ضروری جهت دریافت مجوز حرفه‌ای است.

منظور از کفیل در امور حقوقی، ضامن است. در اینجا ضامن از جانب شما به مسئول یا ادارات مرتبط ضمانت می‌دهد که شما نسبت به تعهدات خود متعهد هستید. درنتیجه این امر هنگام دریافت مجوز حرفه‌ای ثبت شرکت در دبی باید یک شهروند با تابعه دبی پیدا کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که کفیل در مالکیت شریک شما نیست و نام وی تنها در قراردادها ذکر می‌شود. درنهایت پس از فراهم کردن شرایط شما می‌توانید لایسنس خود را دریافت و کار خود را شروع کنید. البته یک دفتر کار حقیقی با آدرس و مشخصات باید داشته باشید.

مهم‌ترین حوزه‌های موردنیاز مجوز حرفه‌ای عبارت است از:

   • دفتر وکالت
   • خدمات پزشکی
   • سالن زیبایی
   • دفتر مشاوره کسب‌وکار
   • دفتر طراحی و معماری
   • خدمات مالی و حسابداری
   • خدمات آموزشی

مجوز تجاری

افرادی که قصد دارند در حوزه واردات و صادرات فعالیت داشته باشند، باید به سراغ دریافت مجوز تجاری بروند. پس از دریافت لایسنس تجاری شما می‌توانید طیف وسیعی از کالاها ازجمله پوشاک، زیورآلات، طلا و فلزات گران‌بها، تجهیزات خودرو و… را به دبی وارد یا از آن صادر نمایید.

خوب است بدانید که اگر شما تمایل داشته باشید که در حوزه‌ی خریدوفروش ملک فعالیت داشته باشید، مجوز تجاری باید دریافت نمایید. هنگام دریافت مجوز تجاری مالکیت ۵۱ درصد از شرکت با کفیل و ۴۹ درصد با شما است.

مجوز صنعتی

به‌طورکلی قوانین دریافت مجوز صنعتی و تجاری یکسان است. در این شرایط اگر شما به جای صادرات و واردات قصد داشته باشید در حوزه‌ی تولید، تهیه و عرضه کالاهای مختلف ازجمله خوراکی، دارویی، صنعتی یا شیمیایی فعالیت داشته باشید، باید مجوز صنعتی دریافت کنید. به کمک مجوز صنعتی افراد می‌توانند شرکت خود را با حضور یک کفیل ثبت نمایند. لازم به ذکر است که در مجوز صنعتی مالکیت ۵۱ به ۴۹ است.

انواع شرکت در دبی

انواع شرکت در دبی

پیش از هر چیزی این نکته را در نظر داشته باشید که دلیل اصلی رونق گرفتن ثبت شرکت در دبی، تنوع کسب‌وکارها و تسهیلاتی است که به آن‌ها تعلق می‌گیرد. در حال حاضر شکل‌های مختلفی از راه‌اندازی شرکت در دبی و امارات مشاهده می‌شود که در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

شرکت با مالکیت انفرادی

شرکت با مالکیت انفرادی ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع شرکت است که همان‌طور که از نام آن مشخص است تمام فعالیت‌های تجاری و مالی آن برعهده یک نفر است. با ثبت و راه‌اندازی این شرکت شما مجوز اقامت در دبی را دریافت خواهید کرد.

شایان ذکر است که اگر شما یک فرد خارجی باشید، جهت ثبت شرکت در دبی همان‌طور که گفتیم باید یک شهروند دبی یا کفیل خدمات، افتتاح بیزینس را برای شما انجام دهد.

شرکت تضامنی

در این نوع شرکت، مالکیت میان دو یا چند نفر تقسیم می‌شود و به این ترتیب در سود یا زیان با یکدیگر شریک می‌شوند. شرکت تضامنی دو نوع عمومی و محدود دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که اتباع امارات و دبی عضو عمومی شرکت تضامنی و افراد خارجی عضو محدود این نوع شرکت‌ها هستند. البته در این شرکت‌ها، شرکایی که مسئولیت محدود برعهده دارند در امور مدیریتی یا اداری نمی‌توانند دخالتی داشته باشند.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین انواع شرکت در دبی برای ایرانیان است. در این نوع شرکت‌ها مسئولیت شرکا وابسته به میزان سرمایه‌گذاری آن‌ها در شرکت است.

شرکت سهامی خاص

این شرکت از حداقل سه سرمایه‌گذار تشکیل می‌شود که برای ثبت آن باید از وزارت اقتصاد تأییدیه دریافت نمایید و حتماً بیش از یک شعبه داشته باشد. لازم به ذکر است که حداقل ۵۱ درصد از سهام شرکت سهامی خاص باید متعلق به یک تبعه دبی یا امارات باشد.

شرکت سهامی عام

با ثبت این شرکت در دبی شما می‌توانید شروع به انجام هرگونه فعالیت تجاری، صنعتی یا حرفه‌ای کنید. شرکت سهامی عام از حداقل پنج مدیر منصوب و پنج عضو تشکیل می‌شود و در آن تقسیم سهام باید به‌گونه‌ای انجام گیرد که ۷۰ درصد در اختیار اتباع دبی و امارات باشد.

شرکت مدنی

مشاغل شناخته‌شده نظیر؛ پزشک، حسابدار، مهندس و وکیل می‌توانند در امارات شروع به ثبت شرکت‌های مدنی کنند. جالب است بدانید که جهت ثبت این شرکت هیچ ضرورتی مبنی بر کفیل نیست و شما می‌توانید با هر ملیتی آن را تأسیس نمایید. البته اگر شرکت موردنظر شما در حوزه‌ی مهندسی وکالت فعالیت داشته باشد، به یک شریک تبعه امارات احتمالاً نیاز دارد.

شعبه یک برند خارجی

در این نوع شرکت بابت مدارکی ارائه دهید که شرکت شما در یک کشور دیگر شعبه اصلی دارد.

هزینه ثبت شرکت در دبی

به‌طورکلی هزینه ثبت شرکت در دبی بر اساس ماهیت کسب‌وکار و نوع شرکت کاملاً متفاوت است. با این وجود این هزینه چندان زیاد نیست و هیچ هزینه پنهانی وجود ندارد.

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین هزینه‌های ثبت و تأسیس شرکت‌های تجاری در دبی می‌توان به هزینه‌های تهیه اسناد و گواهینامه، مجوز کسب‌وکار، پردازش ویزا و مهاجرت اشاره کرد. لازم به ذکر است که برای فعالیت‌های تجاری خاص شما باید تأییدیه‌های اضافی و تأیید اسناد را نیز از مقامات مربوطه دریافت نمایید.

جمع‌بندی

در مطالب فوق به چگونگی ثبت شرکت در دبی پرداختیم. همان‌طور که گفتیم دبی امروزه به‌عنوان قطب تجارت خلیج‌فارس معرفی و شناخته می‌شود. به همین خاطر افراد بسیاری به دنبال ثبت شرکت در آن و راه‌اندازی یک کسب‌وکار هستند. در سال‌های گذشته با روی کار آمدن امکانات و تسهیلات مختلف ثبت شرکت در دبی، کارآفرینان و افراد بسیاری به این حوزه جذب شدند. همان‌طور که گفتیم ثبت شرکت در دبی به نوع و حوزه‌ی فعالیت شما وابسته است و می‌توانید با توجه به نوع شرکت موردنظر خود، مجوز مربوطه را دریافت نمایید.

درخواست خدماتتون رو ثبت یا مشاوره رزرو کنید

اگر درخواست خدمات دارید یا می‌خواهید مشاوره داشته باشید با ما در ارتباط باشید

اطلاعات بیشتر درباره خدمات حقوقی

۵/۵ - (۱ امتیاز)