برنامه کارآفرینی آلمان | شرایط و مدارک لازم

آلمان از نظر توسعه اقتصادی کشور برتر اروپاست. این کشور دارای پول کلان و فرصت‌های بسیار خوبی است، کشوری با چشم‌اندازهای عالی برای استارت‌آپ‌های نوآور. جای تعجب نیست که این کشور هرسال برای مهاجرت تجاری و ثبت شرکت‌های جدید برای استارت‌آپ‌ها محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. خوشبختانه، برای کارآفرینان فعال و دارای تفکر خلاق، برنامه کارآفرینی آلمان وجود دارد.

آلمان یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپایی در بین کارآفرینانی است که قصد مهاجرت و توسعه استارت‌آپ خود را دارند. این کشور به دلیل وفاداری خود به بازرگانان و شرکت‌های نوپا همچنان جذاب است. ۳۰ درصد از شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذاری به آلمان مهاجرت کرده‌اند. در این مقاله ما به بررسی شرایط برنامه کارآفرینی آلمان می‌پردازیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

چرا آلمان؟

چرا آلمان؟

در سال‌های اخیر، اکوسیستم استارت‌آپ آلمان یک محرک در اقتصاد اروپا بوده است. برای جذب کارآفرینان فعال و پیشرو با ایده‌های نوآورانه، برنامه کارآفرینی آلمان معرفی شده است که یک سیستم مهاجرتی ساده با اخذ مجوز اقامت برای خود و کل خانواده است.

بنیان‌گذاران استارت‌آپ از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا حتی مجبور نیستند سرمایه شخصی خود را برای ایجاد کسب‌وکار خود به آلمان بیاورند. برای این کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری ویژه‌ای وجود دارد. آن‌ها با مشاوره به راه‌اندازی شرکت‌ها کمک می‌کنند و در مراحل اولیه آن‌ها را تامین مالی می‌کنند.

وام‌های بانکی نیز از سوی دولت آلمان ارائه می‌شود که جایگزین سودآوری برای جذب سرمایه‌گذار محسوب می‌شود. مزایا برای مالیات استارت‌آپ‌ها در آلمان نیز اعمال می‌شود؛ بنابراین آلمان با گردش سرمایه اندک و درآمد کمتر از ۸ هزار یورو، استارت‌آپ را از پرداخت مالیات معاف می‌کند و بهترین کشور برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری است.

شرایط زندگی در آلمان

آلمان فراتر از زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، استاندارد زندگی بسیار خوبی دارد. آلمانی‌ها معمولا احترام قابل‌توجهی به محیط‌زیست نشان می‌دهند. این امر در سیاست دولت و همچنین تمایل به حفظ جنگل‌ها و مناطق طبیعی نیز مشهود است.

هزینه‌های زندگی در آلمان بسیار معقول است. از آنجایی ‌که کشور دارای انواع زنجیره‌های مواد غذایی برای انتخاب است، قیمت مواد غذایی رقابتی است. جاده‌های آلمان نیز با بسیاری از نقاط اروپا متفاوت است. نبود جاده‌های عوارضی تجربه رانندگی لذت بخشی را به همراه دارد.

هزینه داروهای تجویزی در آلمان، کمتر از هزینه آن‌ها در سایر کشورها است و هنگامی که به دنبال مراقبت پزشکی هستید، متوجه خواهید شد که تعدادی از ارائه‌دهندگان به زبان انگلیسی تسلط زیادی دارند. آلمان یک سیستم مراقبت بهداشتی همگانی و چند پرداختی دارد. سیستم این کشور اغلب به‌ عنوان یکی از بهترین‌ها در جهان شناخته می‌شود.

دانش‌آموزان آلمانی از سنین پایین انگلیسی را یاد می‌گیرند و در نتیجه بسیاری از آلمانی‌ها به‌ خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند. متوجه خواهید شد که تسلط به زبان انگلیسی معمولا در شهرهای بزرگ‌تر، شهرهای دانشگاهی و مقاصد گردشگری بیشتر است. این امر برنامه کارآفرینی آلمان را پرطرفدار کرده است. اگر دوست دارید با بهترین شهرهای آلمان برای مهاجرت آشنا بشوید، می‌توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

برنامه کارآفرینی آلمان

برنامه کارآفرینی آلمان

افرادی با ایده‌های تجاری خوب، از سراسر جهان خواهان دریافت برنامه کارآفرینی آلمان هستند. شما برای راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان، به مجوز اقامت برای خوداشتغالی نیاز دارید.

۲ راه برای راه‌اندازی کسب‌وکار شما در آلمان وجود دارد اول این که می‌توانید به‌ عنوان یک فریلنسر کار کنید، دوم این که به ‌عنوان یک کارآفرین اشتغال کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید. ابتدا باید در مورد کار شما تصمیم‌گیری شود. قوانین و مقررات ممکن است بسته به نوع کسب‌وکاری که قصد دارید در آن شرکت کنید متفاوت باشد.

به طور کلی، فریلنسرها کسانی هستند که تحصیلات آکادمیک خاصی مانند وکلا، پزشکان، داروسازان، معماران، مهندسان و… دارند. مشاغل دیگر ممکن است به‌عنوان “تجارت” در نظر گرفته شوند و به‌ عنوان یک کارآفرین خود اشتغال انجام شوند.

شرایط برنامه کارآفرینی آلمان

فرد متقاضی باید قبل از ورود به آلمان برای ویزا در کشور مبدا اقدام کند. پس از ورود به آلمان، ویزا باید به مجوز اقامت تبدیل شود که نیاز به درخواست با دفتر خارجی صلاحیت‌دار داخلی در آلمان دارد.

اکثر خارجی‌ها قبل از آمدن به آلمان باید از طریق نمایندگی‌های دیپلماتیک آلمان در کشور محل اقامت خود برای ویزای خوداشتغالی مربوطه اقدام کنند. فقط تعداد بسیار کمی از ایالت‌ها دارای امتیاز هستند و می‌توانند بدون ویزا به آلمان سفر کنند تا پس از آن برای اجازه اقامت که اجازه خوداشتغالی را در آلمان می‌دهد، درخواست دهند. این کشورهای ممتاز عبارتند از: استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، نیوزلند، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا.

مدارک لازم برای برنامه کارآفرینی آلمان

اگر شرایط لازم برای ویزا را دارید، باید تمام مدارک لازم برای درخواست ویزای خود را جمع‌آوری کنید. لیست مدارک لازم را عموما می‌توانید در وب‌سایت سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت خود بیابید. درخواست ویزا باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت شما ارسال شود و باید با هدف اقامت شما در آلمان مطابقت داشته باشد. مدارک زیر برای درخواست ویزای تجاری آلمان موردنیاز است:

  • فرم درخواست ویزا کاملا تکمیل و امضا شده
  • دو عکس که اخیرا گرفته شده باید پیوست شود. طبق شرایط ویزای آلمان، هر دو عکس باید در ۳ ماه گذشته گرفته شوند.
  • پاسپورت معتبر باید حداقل ۳ ماه دیگر پس از تاریخی که قصد خروج از آلمان را دارید اعتبار داشته باشد.
  • رزرو سفر رفت‌وبرگشت یا برنامه سفر باید شامل تاریخ و شماره پرواز باشد که ورود و خروج از آلمان را مشخص کند.
  • بیمه‌نامه مسافرتی سندی که ثابت می‌کند شما بیمه مسافرتی برای آلمان و کل قلمرو شنگن دارید، با حداقل پوشش ۳۰ هزار یورو در صورت بروز هرگونه اورژانس پزشکی مانند بیماری، تصادف و حتی بازگشت به کشور در صورت فوت.
  • مدرک اقامت، سندی که نشان می‌دهد در طول اقامت خود در آلمان در کجا اسکان خواهید داشت. این مدرک می‌تواند رزرو هتل، قرارداد اجاره یا دعوت‌ نامه‌ای از میزبانی باشد که در خانه او اقامت خواهید داشت.
  • اثبات تمکن مالی، شواهدی مبنی بر این که شما پول کافی برای حمایت مالی خود را در طول سفر کاری خود در آلمان دارید. این مدرک می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:
  1. صورت‌حساب بانکی که نشان می‌دهد پول کافی برای سفر در حساب خود دارید. اظهارنامه نباید بیشتر از ۳ ماه باشد.
  2. ترکیبی از صورت ‌حساب بانکی شما و نامه حمایت.
  3. نامه حامی مالی، توسط شخص دیگری که تایید می‌کند از سفر شما به شنگن حمایت مالی می‌کند. برای این که این نامه معتبر باشد، باید صورت‌ حساب بانکی حامی، حداکثر ۳ ماه به همراه آن باشد.

هزینه برنامه کارآفرینی آلمان

هزینه تشکیل شرکت: هزینه تشکیل شرکت برای افتتاح یک شرکت خصوصی در آلمان تقریبا ۱۸۰۰ یورو است. هزینه‌های دفتر: هزینه‌ای در حدود ۳۰۰ یورو در ماه دارد. هزینه‌های حسابداری: هزینه‌های حسابداری برای شرکت‌های آلمانی از ۱۰۰ یورو در ماه شروع می‌شود. هزینه ثبت‌نام: هزینه‌های معمول ثبت‌نام برای ایجاد استارت‌آپ در آلمان تقریبا ۴۰۰ یورو است و سایر هزینه‌ها مانند هزینه‌های دفتر اسناد رسمی اعمال خواهد شد. حداقل سرمایه سهام: حداقل سرمایه سهام برای برنامه کارآفرینی آلمان، با مسئولیت محدود ۲۵ هزار یورو است.

مدت ‌زمان دریافت برنامه کارآفرینی آلمان

مدت ‌زمان دریافت برنامه کارآفرینی آلمان

ویزای کوتاه ‌مدت آلمان برای مقاصد تجاری تنها به شما اجازه می‌دهد حداکثر تا ۹۰ روز وارد آلمان شوید. مدت اعتبار ویزا از ۳ ماه تا ۲۴ ماه می‌تواند متغیر باشد ولی این ویزا برای تحصیل یا کار در آلمان اعمال نمی‌شود و دارنده این نوع ویزا می تواند طی بازه های زمانی ۱۸۰ روزه فقط ۹۰ روز در کشور و حوزه شنگن حضور داشته باشد. این ویزا از تاریخ تحویل مدارک به سفارت طی ۱۰ روز کاری صادر می شود ولی ممکن است تهیه کردن مدارک حدود ۳ الی ۶ ماه زمان ببرد.

نوع دوم ویزا که متقاضی می تواند آن را درخواست دهد ویزای بلند مدت نوع D می باشد که برای بازه های زمانی ۶ ماهه یک ساله و تا سقف ۲ سال صادر و تمدید می گردد. این نوع ویزا معمولا بر اساس مجوز کار و یا مجوز تحصیل صادر می گردد. از تاریخ تحویل مدارک به سفارت طی ۱۰ روز کاری سفارت نتیجه درخواست را اعلام می نماید ولی ممکن است تهیه مدارک٬ دریافت مجوز کار برای متقاضی و آماده شدن متقاضی برای مصاحبه در سفارت حدود ۳ الی ۶ ماه زمان ببرد.

مزایای برنامه کارآفرینی آلمان

مزایای برنامه کارآفرینی آلمان عبارتند از:

با شما بدون توجه به ماهیت شرکت شما مانند اتباع آلمانی رفتار می‌شود. _ شما نیازی به ضامن یا همکار آلمانی ندارید. _ شما و خانواده‌تان می‌توانید پس از ۳ سال از تاسیس کسب‌وکار خود اجازه اقامت دائم دریافت کنید. این فرصت به شما امکان می‌دهد که بارها و بارها به آلمان سفر کنید و برای همیشه در این کشور بمانید.

در آخر

انواع مختلفی از ویزا برای آلمان وجود دارد، ضروری است که شما برای ویزا مناسب درخواست دهید و مطمئن شوید که می‌توانید تمام شرایط ویزا را برآورده کنید. از آنجایی‌ که آلمان مغناطیسی برای شرکت‌ها و مشاغل شناخته شده جهانی است، هر ساله برنامه کارآفرینی آلمان به متقاضیانی که مایل به شرکت در جلسات تجاری، کنفرانس‌های مرتبط یا انجام تجارت در خارج از کشور هستند اعطا می‌شود. با این‌ حال، همه افراد برای ورود به آلمان برای مقاصد تجاری به ویزا نیاز ندارند.

در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد برنامه کارآفرینی آلمان بدانید، چه کسی باید آن را دریافت کند، الزامات آن و همچنین فرآیند درخواست را خواهید یافت.

سوالات متداول

چه کسب‌وکار کوچکی را می‌توانم در آلمان راه‌اندازی کنم؟

شما می‌توانید به‌ عنوان پشتیبانی فناوری اطلاعات و یا کارشناس خدمات مالی در این کشور فعالیت کنید و یا تدریس خصوصی زبان انگلیسی را انتخاب کنید.

ویزای نوع D در آلمان چیست؟

ویزای D برای کار به شما امکان می‌دهد به آلمان سفر کنید و برای اجازه اقامت از اداره مهاجرت محلی درخواست دهید یا در طول مدت اعتبار ویزا فعالیت اقتصادی را دنبال کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!