بهترین کشورها برای زندگی در سال ۲۰۲۴

معیار انتخاب بهترین کشورها برای مهاجرت نزد افراد ممکن است بسیار گوناگون باشد، بنابراین سوال بهترین کشور برای زندگی کدام است ممکن است پاسخ‌های احتمالی فراوانی داشته باشد. معیارهایی چون سطح رفاه، ثبات سیاسی و اقتصادی، آب‌وهوا در اولویت انتخاب مکان زندگی هستند. پژوهشگران و خبرنگاران زیادی نظر سنجی‌های مختلفی برای پیدا کردن بهترین کشور برای زندگی اجرا کرده‌اند و لیستی از بهترین کشورها برای اقامت را منتشر کرده‌اند که در این مقاله بررسی می‌شود.

معیار انتخاب بهترین کشورها برای زندگی

برنامه توسعه سازمان ملل متحد هر ساله شاخص‌های مختلفی را برای تعیین شاخص توسعه انسانی کشورها را اندازه‌گیری می‌کند. بسیاری از این شاخص‌ها نشان می‌دهند که کدام کشورها برای زندگی بهتر هستند، طبق گزارش به ‌دست ‌آمده متغیرهایی چون برابری جنسیتی، سواد، میزان امید به زندگی و ثبات مالی از مهم‌ترین شاخص‌های کشورها هستند که مورد توافق جهانی هستند.

۱۰ کشور برتر با بالاترین شاخص توسعه انسانی

عامل اصلی قرارگرفتن کشورها در لیست زیر شاخص‌های اصلی توسعه انسانی و کیفیت زندگی است. لیست زیر گزارشی از سازمان ملل متحد است.

  • نروژ (۰.۹۵۷)
  • سوئیس (۰.۹۵۵)
  • ایرلند (۰.۹۵۵)
  • هنگ‌کنگ (۰.۹۴۹)
  • ایسلند (۰.۹۴۹)
  • آلمان (۰.۹۴۷)
  • سوئد (۰.۹۴۵)
  • استرالیا (۰.۹۴۴)
  • هلند (۰.۹۴۴)
  • دانمارک (۰.۹۴)

بهترین کشورها برای زندگی

بر اساس گزارش توسعه انسانی سازمان ملل بهترین کشورها برای زندگی به ترتیب زیر بیان شده‌اند:

نروژ

نروژ از بهترین کشورها برای زندگی

طبق گفته سازمان ملل، نروژ به‌ عنوان بهترین کشور برای زندگی شناخته شد. نروژ مقام اول را در لیست برترین مکان‌های زندگی کسب کرده است و بالاترین امتیازها را در زمینه‌های مختلف مورد مطالعه سازمان ملل به دست آورده است. طول عمر در این کشور اروپایی به طور متوسط بالای ۸۲ سال است و از سیستم بهداشتی و درمانی پیشرفته‌ای استفاده می‌کند.

مردم نروژ تحت پوشش سیستم مراقبتی و بهداشتی هستند که برای عموم مردم به‌ راحتی در دسترس است. چکاپ‌های سالانه و معاینات پزشکی برای شهروندان این کشور ضروری است که نتیجه آن امید به زندگی بالا و طول عمر بیشتر است. مردم نروژ از رفاه و کیفیت بالای زندگی برخوردارند.

سوئیس

در سوئیس مانند آنچه در نروژ در جریان است سلامتی و امید به زندگی مردم آن در سطح بالایی قرار دارد. سوئیس برای شاخص امید به زندگی بالای خود توسط سازمان ملل متحد تحسین می‌شود. سلامت در شهروندان سوئیس به دلیل عدم وجود بیماری‌های خطرناک بالا است که نشان می‌دهد مردم این کشور از سیستم مراقبتی فوق‌العاده‌ای برخوردارند. درآمد و دستمزد خوب، مناظر زیبا و نزدیکی به کشورهای اروپایی این کشور را به انتخاب اول بسیاری از مهاجران تبدیل کرده است.

دانمارک

دانمارک از بهترین کشورها برای زندگی

دانمارک اگرچه برخلاف سال‌های قبل رتبه اول را در دست ندارد اما بالاترین شاخص شادی و رضایت از زندگی را در میان کشورها دارد. به اعتقاد مردم دانمارک، تعادل بین کار و زندگی مهم‌ترین رضایت و شادی مردم این کشور است. علاوه بر این دانمارک توانسته سیستم بهداشتی قوی و قابل ‌رقابت با سطح جهانی را در دسترس مردم خود قرار دهد و رتبه پنجم را در شاخص مراقبت بهداشتی کسب کند.

هلند

هلند از بهترین کشورها برای زندگی

هلند با کسب بالاترین رتبه در همه شاخص‌های کیفیت زندگی توانسته در صدر جدول بهترین کشور برای زندگی قرار بگیرد. رضایت از زندگی نزد مردم هلند به دلیل امکاناتی مانند: سیستم آموزشی باکیفیت، سیستم سلامت و بهداشتی قوی، انسجام اجتماعی بالا درصد بالایی دارد. وجود همه این شاخص‌ها هلند را برای مهاجران دیگر کشورها به مقصدی جذاب تبدیل کرده است.

فنلاند

فنلاند از بهترین کشورها برای زندگی

فنلاند با شاخص بالای تحصیل و شادی و به ‌عنوان کشوری امن دوباره در لیست بهترین کشور جهان برای زندگی قرار گرفته است. این کشور به برابری جنسیتی در کشور خود بسیار اهمیت می‌دهد به همین دلیل خانواده‌های جوان برای مهاجرت، فنلاند را در انتخاب اول خود قرار می‌دهند. بیش از ۸۰ درصد مهاجران انگلیسی در این کشور زیر سن بازنشستگی هستند.

اتریش

اتریش از بهترین کشورها برای زندگی

اتریش کشوری ثروتمند و مرفه است که ثبات بالای اقتصادی و سیاسی آن به کیفیت زندگی مردم این کشور افزوده است. وین پایتخت کشور اتریش با قیمت مناسب مسکن، میراث هنری و فرهنگی غنی به ‌عنوان برترین شهر اروپایی با سطح رفاه و کیفیت بالا برای زندگی شناخته می‌شود.

استرالیا از بهترین کشورها برای زندگی

استرالیا از بهترین کشورها برای زندگی

استرالیا کشوری آرام و با ثبات با سواحل زیبا است که سال‌های متوالی در لیست بهترین کشورها برای زندگی قرار گرفته است. این کشور رتبه بالایی در شاخص کیفیت زندگی دارد. اگرچه هزینه زندگی در استرالیا نسبتا بالا به نظر می‌رسد اما دستمزد بالا مشاغل این نگرانی را نیز حل کرده است.

ایسلند

ایسلند از بهترین کشورها برای زندگی

شاید عجیب به نظر برسد اما ایسلند با تمام افسانه‌ها، ترول‌های شرور و آتش‌فشان‌های فعال توانسته در لیست برترین کشور برای زندگی قرار بگیرد. ایسلند رتبه بالایی در کیفیت زندگی و شاخص‌های توسعه دارد. ایسلند با امید به زندگی طولانی، اقتصاد پررونق، مناظر بی‌نظیر و قیمت پایین ملک از بهترین کشورها برای زندگی شناخته شده است.

آلمان

آلمان با سیستم بروکراسی قوی و دولت کارآمد توانسته سطح بالایی از کیفیت زندگی را برای شهروندان خود به وجود بیاورد. از مهم‌ترین دلیل سطح بالای کیفیت زندگی آلمان اقتصاد قوی و پویای آن است. زندگی در آلمان از هزینه نسبتا پایینی برخوردار است که با توجه ‌به کشوری پیشرفته و وسعت یافته ویژگی ممتازی به‌ حساب می‌آید. علاوه ‌بر آن فرهنگ و تاریخ غنی آن و وجود تفریحگاه‌های مختلف شادی شهروندان آلمان را تضمین می‌کند.

نیوزلند از بهترین کشورها برای زندگی

نیوزلند از بهترین کشورها برای زندگی

نیوزلند با در اختیار داشتن مناظری بی‌نظیر و آب‌وهوای عالی توانسته است امتیاز بالایی در شاخص‌های توسعه و کیفیت زندگی کسب کند. این کشور سیستم بهداشت و سلامت قوی و کارآمدی در اختیار دارد که باعث طول عمر شهروندان می‌شود. در زمان همه‌گیری ویروس کرونا نیوزلند بهترین عملکرد را در کنترل بیماری داشته است. علاوه‌ بر آن نیوزلند کشوری مهاجرپذیر است به همین دلیل مهاجران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

گزارش سازمان ملل از شاخص توسعه انسانی کشورها تحلیلی جامع و کامل برای زندگی در برترین کشورها را ارائه می‌دهد. این گزارش رضایت جهانی از زندگی را بیان می‌کند و یک نمای کلی از زندگی در این کشورها را ارائه می‌دهد تا نشان دهد کدام کشورها شادترین، سالم‌ترین و پایدارترین جمعیت را در مقایسه با دیگر کشورها دارند. ارائه این لیست به این معنی نیست که دیگر کشورها از جاذبه و کیفیت لازم برای زندگی برخوردار نیستند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!