نروژ به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی با تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی تبدیل شده است. اگرچه هزینه های زندگی در نروژ بالاست، اما تحصیل در دانشگاه های این کشور رایگان است، بسیاری از موانع را برای دانشجویانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند برطرف می کند.

بیش از ۲۰۰ برنامه کارشناسی ارشد در دانشگاه های نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شود و بسیاری از آنها به زبان نروژی تدریس می شوند. دوره های کارشناسی عمدتاً به زبان نروژی تدریس می شوند، اگرچه استثناهایی نیز وجود دارد. در این مقاله، می خواهیم شرایط اخذ ویزای تحصیلی نروژ را بررسی کنیم. پس اگر علاقه مند به تحصیل در نروژ هستید با ما همراه باشید.

چرا نروژ

نروژ یک کشور اروپایی است که با سوئد، فنلاند و روسیه مرز مشترک دارد، این کشور همچنین دارای خط ساحلی بزرگی به سمت اقیانوس اطلس شمالی در غرب است. خط ساحلی نروژ شامل بزرگترین شهرهای این کشور است.

این کشور اسکاندیناوی در حال حاضر بیش از ۵.۵ میلیون نفر را در خود جای داده است. در سال های اخیر، نروژ به عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی درسال ۲۰۲۴ بر اساس گزارش توسعه انسانی سازمان ملل متحد رتبه بندی شده است.

معمولاً این فهرست بر اساس معیارهایی مانند امید به زندگی، دستمزد و درآمد، کیفیت زندگی، حقوق بشر و آزادی فرهنگی تعیین می شود. این کشور اسکاندیناوی یکی از کشورهایی است که کمترین میزان جرم و جنایت، نرخ بالای سواد و ثروت مادی بالا را دارد. سیستم اجتماعی در نروژ بسیار خوب و سازمان یافته است به طوری که می تواند به طور کامل از افراد مشغول به کار پشتیبانی کند.

در سال های اخیر، نرخ مهاجرت به نروژ به قدری افزایش یافته است که بیش از ۶۲۰۰۰۰ نفر در اسلو، پایتخت کنونی نروژ، زندگی می کنند که بیش از ۳۳ درصد آن را مهاجران یا نروژی هایی با والدین مهاجر تشکیل می دهند. با توجه به بالا بودن میزان مهاجرت به نروژ، اکنون می توان این کشور مانند کشور سوئد چند فرهنگی به حساب آورد.

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ از طرق مختلف امکان پذیر است که در نهایت منجر به اخذ اقامت این کشور به فرد می شود. نروژ از نظر اقتصادی، رفاهی، اجتماعی، تحصیلی و غیره دارای فرصت ها و شرایط ایده آلی است و افراد بسیاری مایل به مهاجرت به این کشور هستند.

دلایل زیادی برای مهاجرت به نروژ وجود دارد :

طبیعت شگفت انگیز

قله های یخی نروژ و شفق های شمالی طبیعت این کشور را منحصر به فرد کرده است. مردم نروژ با جمعیتی حدود ۴.۵ میلیون نفر، آخر هفته ها به کابین ها و پیست های اسکی می روند و همیشه فضایی برای کاوش و هوا برای تنفس وجود دارد.

اسکی در نروژ یک تخصص ملی است که سرگرمی، هیجان و مناظر را به طور همزمان فراهم می کند. نروژ به دلیل نگرش خود به حفاظت از محیط زیست در جهان شناخته شده است. این کشور پیشرو در استفاده از خودروهای برقی در جهان است و بیش از ۹۵ درصد برق کشور از نیروگاه های آبی تامین می شود.

کشوری امن برای تحصیل

نروژ نرخ جرم و جنایت بسیار پایینی دارد و این یکی از دلایل محبوبیت این کشور در بین دانشجویانی است که به دنبال ویزای تحصیلی نروژ هستند. با در نظر گرفتن تفاوت فاحش جمعیت، ایالات متحده ده برابر نروژ هر سال زندانی و هشت برابر آمار قتل دارد. نروژ توسط یک دولت سوسیال دموکرات اداره می شود.

نروژ کشوری ثروتمند است و دارای توزیع عادلانه ی ثروت می باشد. مهمتر از همه، مسئولیت اجتماعی در نروژ وجود دارد، بنابراین بسیاری از مردم جرم و جنایت را به جای شکست فردی، مسئولیت جامعه می دانند.

تحصیل رایگان

یکی دیگر از مزیت های این کشوری که به فکر سود و منفعت مردم خود است ، این موضوع است که وزارت آموزش و تحقیقات نروژ برای اکثر مؤسسات آموزش عالی خود بودجه مالی تامین می کند.

دانشجویان، از جمله دانشجویان بین المللی، مجبور به پرداخت شهریه دانشگاه نیستند، مگر اینکه در یک دانشگاه خصوصی تحصیل کنند، در این صورت هزینه های تحصیل همچنان ارزان تر خواهد بود.

 کافی است دانشجویان در هر ترم برای پوشش دسترسی به برخی تسهیلات، هزینه ای را به اتحادیه دانشجویی پرداخت کنند. اما چیزی که متقاضیان ویزای تحصیلی نروژ باید بدانند این است که نروژ کشوری گران برای زندگی است و هزینه زندگی مانند غذا بسیار بالا است. با این حال، خوشبختانه برای فارغ التحصیلان و دانشجویان نروژی که در حین تحصیل کار می کنند، حقوق دریافتی تقریبا بالاست.

 زبان 

اکثر نروژی ها، به ویژه نسل جوان، به زبان انگلیسی مسلط هستند و نروژ اخیراً رتبه سوم جدول مهارت انگلیسی EF را کسب کرده است. متقاضیان ویزای تحصیلی نروژ با ارائه مدرک زبان مورد تایید دانشگاه های نروژ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی را خواهند داشت. البته، یادگیری زبان نروژی به دانشجویان کمک می کند تا با مردم راحت تر معاشرت کنند.

مهاجرت تحصیلی به نروژ

دانشجویان خارج از اتحادیه به ویژه ایرانیان نسبت به سال های گذشته شرایط بهتری برای مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل داشتند. چرا که در سفارت نروژ در ایران برخلاف سال های گذشته، سیاست ویزا برای ایرانی ها بهتر شده است.

 خوشبختانه تحصیل در نروژ حتی برای دانشجویان ایرانی همچنان امکان پذیر است و این نوع ویزا نیز تقاضای بالایی دارد. برای طی کردن این مسیر، ابتدا باید شرایط لازم برای این روش مهاجرت را داشته باشید و در صورت واجد شرایط بودن، مدارکی را ارائه دهید.

مهاجرت تحصیلی به نروژ

شرایط تحصیل در نروژ

با وجود اینکه نروژ یکی از سردترین کشورهای اروپاست، اما به دلیل فرصت ها و امکانات زیاد در این کشور و همچنین دانشگاه های عالی و معروف، سالانه افراد زیادی تمایل به مهاجرت به نروژ به ویژه ایرانیان دارند.

 نروژ در شمال غربی اروپا قرار دارد و مردم آن نروژی صحبت می کنند و به زبان انگلیسی هم مسلط هستند. نروژ حدود ۵ میلیون نفر جمعیت دارد و به دلیل وجود ذخایر نفت، گاز و معدنی، از نظر درآمد و ثروت در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

به این دلیل نروژ را در وضعیت اقتصادی بسیار خوبی قرار داده است. نرخ بیکاری در این کشور در حال حاضر ۳.۴ درصد است. از این رو بسیاری از دانشجویان به دلیل شرایط زندگی خوب و امکانات علمی و آموزشی بالا علاقه مند به ادامه تحصیل در این کشور هستند. علاوه بر این، امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد.

مدارک زبان مورد نیاز برای تحصیل در نروژ بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی و سطح تحصیل متفاوت است. در برخی موارد می توانید با آیلتس ۵ وارد دانشگاه شوید، اما دانشگاه های معروفی مانند دانشگاه اسلو از شما می خواهند که نمره آیلتس ۵.۶ را ارائه دهید.

 از سوی دیگر، دانشگاه NMBU به نمره آیلتس ۶ برای مقطع کارشناسی و برای کارشناسی ارشد و دکترا نمره ۷ نیاز دارد. بهترین راه برای یافتن نمره صحیح آیلتس یا تافل این است که دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و نمره زبان مورد نیاز آن را در سایت دانشگاه جستجو کنید.

هزینه های ویزای تحصیلی نروژ

هزینه ویزای دانشجویی نروژ به میزان توانایی شما بستگی دارد. بهاء صدور ویزای دانشجویی نروژ ۴۹۰۰ کرون معادل ۴۸۰ یورو می باشد. علاوه بر این، شما باید ۲۸ یورو برای خدمات VFS و ۷۵ یورو برای هزینه های درخواست کنسولی بپردازید. در مرحله درخواست ویزای دانشجویی در نروژ، متقاضی باید ۱۲۰۰۰ یورو را نزد دانشگاه میزبان واریز کند. این مبلغ نشان دهنده هزینه یک سال زندگی در نروژ است که البته پس از افتتاح حساب در بانک نروژی به حساب شما واریز می شود.

هزینه بررسی پرونده به صورت نقدی به سفارت پرداخت می شود و با توجه به سن متقاضی متفاوت است. کودکان زیر ۶ سال مجاز به پرداخت این هزینه نیستند، کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال بین ۳۵ تا ۴۰ یورو و افراد بین ۱۲ تا ۸۵ تا ۱۲۰ یورو به صورت نقدی در سفارت پرداخت می کنند. پس از پرداخت این مبلغ، پرونده شما تغییر خواهد کرد و بد نیست بدانید در صورت رد درخواست شما، هزینه پرداختی به شما مسترد نخواهد شد.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی نروژ ۵,۹۰۰ کرون نروژ (۵۶۶ دلار آمریکا )
هزینه پردازش ویزا ۳۰ یورو
میزان تمکن مالی موردنیاز ۱۴۵,۶۴۲ کرون نروژ (۱۴,۰۰۰ دلار آمریکا)
درخواست اجازه اقامت در نروژ ۵۵۶ یورو

بهترین دانشگاه های نروژ

دانشگاه اسلو

تعداد دانشجویان بین المللی: ۴۱۲۵

درصد دانشجویان بین المللی: ۱۵%

مکان: شهر اسلو

دانشگاه اسلو به عنوان قدیمی ترین دانشگاه نروژ شناخته می شود که در سال ۱۸۱۱ تاسیس شد. این دانشگاه با پنج برنده جایزه نوبل و ۹ مرکز علمی برتر، در خط مقدم تحقیقات علمی و نوآوری در اروپا و سراسر جهان قرار دارد.

 این موسسه آموزشی که در پایتخت کشور واقع شده است، تجربه ای جامع از فرهنگ و تاریخ نروژ را به دانشجویان خارجی ارائه می دهد. به عبارت دیگر، دانشگاه اسلو بهترین دانشگاه نروژ برای دانشجویان بین المللی است.

دانشگاه علم و فناوری نروژ

تعداد دانشجویان بین المللی: ۳۶۲۹

درصد دانشجویان بین المللی: ۹ درصد

مکان: شهر تروندهایم

دانشگاه علم و فناوری نروژ در سال ۱۹۹۶ با ادغام شش دانشکده و دانشگاه تحقیقاتی تأسیس شد. این دانشگاه با ۹ دانشکده یکی از بهترین دانشگاه های نروژ برای فناوری و علوم طبیعی است.

دانشجویان می توانند از میان رشته های مختلف از جمله مهندسی، پزشکی، علوم انسانی، اقتصاد و غیره انتخاب کنند. جایزه نوبل سال ۲۰۱۴ به دو دانشمند برجسته از دانشگاه علم و فناوری نروژ اهدا شد. این دانشگاه دارای ده ها برنامه مبادله و بیش از ۳۰۰ قرارداد مبادله با ۶۰ دانشگاه در سراسر جهان است.

دانشگاه برگن، نروژ

تعداد دانشجویان بین المللی: تقریبا ۲۰۰۰

میزان قبولی دانشجویان بین المللی: ۱۱ درصد

مکان: شهر برگن

دانشگاه بعدی در لیست دانشگاه های برتر در نروژ ، برگن است که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد. این دانشگاه در سه حوزه استراتژیک شامل تحقیقات دریایی ، تغییرات آب و هوا و چالش های جهانی تمرکز دارد. این دانشگاه با داشتن هفت دانشکده  به دانشجویان خود گزینه های مختلفی را برای انتخاب رشته های مورد علاقه خود ارائه می دهد.

برگن حتی قبل از تبدیل شدن به دانشگاه، فعالیت آکادمیک داشت. وجود موزه برگن قطعا می تواند دانش و تجربه عمیقی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار دهد.

بهترین شهرهای نروژ برای زندگی

اسلو

اسلو، پایتخت کشور نروژ و بزرگترین شهر نروژ و به عنوان دومین شهر قوی جهان شناخته می شود، از نظر تعادل بین کار و زندگی نیز بهترین شهر جهان است. قطعا هزینه زندگی در پایتخت یک کشور نسبت به سایر شهرها بیشتر است اما دریافت حقوق بالا هزینه زندگی را پوشش می دهد و این مشکل را جبران می کند.

این شهر مانند سایر شهرهای بزرگ کشور مرکز تجاری، اقتصادی و علمی نروژ است که حضور شرکت های مختلف داخلی و خارجی مانند شرکت های کشتیرانی و فرصت های شغلی مختلف را برای شهروندان و مردم محلی ایجاد کرده است.

در همین حال، اسلو به عنوان یکی از سریع ترین شهرهای اروپا از نظر رشد و توسعه در دهه اخیر شناخته شده است و برای اشتغال و تحصیل جوانان مناسب است. زیرا دانشجویان پس از گذراندن دوره تحصیلی می توانند بلافاصله مشغول به کار شوند و آینده ای مطمئن را برای خود رقم بزنند. بنابراین اسلو را می توان در صدر فهرست بهترین شهرهای نروژ برای کار دانست.

برگن

برگن دومین شهر بزرگ نروژ پس از اسلو است که به عنوان پایتخت فرهنگی نروژ و پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شده است. این شهر فرصت های شغلی ایده آلی را برای افراد با تجربه در بخش فرهنگ و هنر ارائه می دهد و یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای نروژ محسوب می شود.

شهر برگن که در ساحل غربی نروژ قرار دارد، اقتصادی مبتنی بر کشتی سازی و ماهیگیری دارد و توانسته به یک مرکز بین المللی در این مناطق تبدیل شود. صنعت نفت، فناوری، مراکز آموزش عالی، رسانه و گردشگری نیز از نقاط قوت این شهر هستند و پایگاه اصلی نیروی دریایی سلطنتی نروژ فرصت های شغلی خوبی را در صنعت دریایی برای افراد با دانش و تجربه در این زمینه فراهم می کند.

این شهر تقریباً نصف اسلو وسعت دارد، هزینه زندگی ارزان نیست و تنها هزینه  خوراک و غذا کمتر از اسلو است. شهر برگن با امکانات خوب، فرصت های شغلی و انواع تفریحات، نرخ جرم پایین و امنیت بالا، بیمارستان های خوب و خیابان های امن، خود را به یکی از بهترین شهرهای نروژ برای زندگی و کار تبدیل کرده است. این امر مهاجرت را برای افراد انگلیسی زبان آسان تر می کند.

تروندهایم

تروندهایم، شمالی ترین شهر نروژ و سومین شهر بزرگ این کشورهمچنین یکی از چشمگیرترین شهرهای نروژ است که ترکیبی از خانه های چوبی قدیمی و سنتی و ساختمان های مدرن است. این شهر به عنوان اولین پایتخت نروژ سالیان متمادی شناخته می شد. و اکنون امنیت بالا، امکانات رفاهی و اجتماعی از مزایای زندگی در این شهر است.

در زمینه مرکز تحقیقات و فناوری، این شهر فرصت های شغلی گسترده ای را در اختیار افراد جویای کار قرار می دهد و وجود دانشگاه های معتبر و بزرگی مانند NTNU و HiST تضمینی برای کار سریع پس از فارغ التحصیلی در این شهر است که کار و زندگی در این شهر را بسیار آسان کرده است.

البته اگر بخواهیم تروندهایم را یکی از بهترین شهرهای نروژ برای کار بدانیم باید بگوییم که هزینه زندگی در این شهر نسبت به سایر شهرها بیشتر است.

ویزای همراه دانشجو در نروژ

دسترسی به ویزا برای اعضای خانواده اغلب یک نگرانی برای متقاضیان مهاجرت است. خوشبختانه افراد متاهلی که در نروژ تحصیل می کنند می توانند ویزای همراه برای همسر و فرزندان خود دریافت کنند. شرایط اخذ ویزای همراه به شرح زیر می باشد:

 • متقاضیان باید ۲۴ سال سن داشته باشند.
 • پس از ورود به نروژ تصمیم بگیرید در یک مکان زندگی کنید.
 • دارندگان ویزای دانشجویی حداقل یک سال از تحصیلشان باقی مانده باشد.
 • توانایی پرداخت هزینه های زندگی حداقل ۲۶۵۰۰۰ کرون در سال.
 • فرزندان باید زیر ۱۸ سال سن داشته باشند.

ویزای همراه دانشجو در نروژ

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ

افرادی که مایل به تحصیل در نروژ هستند باید برای ورود و تحصیل در این کشور ویزای تحصیلی دریافت کنند. در واقع متقاضیان باید ابتدا برای پذیرش در یکی از دانشگاه های نروژ اقدام کنند و سپس پس از تکمیل مدارک به سفارت نروژ مراجعه و برای ویزای تحصیلی نروژ اقدام کنند. نروژ در صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی بسیار سخت گیر است، پس دقت کنید و تمامی مدارک را به درستی تهیه کنید. لیست زیر شامل مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ می باشد:

 • نامه پذیرش از دانشگاه نروژ
 • ترجمه گذرنامه و شناسنامه متقاضی
 • ۴ قطعه عکس ترجیحا رنگی
 • نامه تمکن مالی
 • حداقل ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو باید به حساب دانشگاه شما واریز شود. این مبلغ به محل اسکان دانشجو می رود و به عنوان وام نزد دانشگاه می ماند. دانشجویان پس از ورود به نروژ و افتتاح حساب ، پول را به حساب خود واریز می کنند.
 • بیمه نامه معتبر در نروژ
 • آماده کردن یک انگیزه نامه که هدف از تحصیل در نروژ را مشخص کند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی نروژ در مقاطع مختلف

تحصیل در مقطع کارشناسی

ویزای تحصیلی نروژ در سطوح مختلف قابل درخواست است. دانشگاه های نروژ برنامه های آموزشی مختلفی را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند و افرادی که مایل به تحصیل در نروژ هستند می توانند با توجه به علاقه خود رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

 متقاضیان ویزای تحصیلی نروژ برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید تقریباً ۳۰ واحد دانشگاهی را در همان سطح درخارج از کشور نروژ تکمیل کنند. به عنوان دانشجو باید تقریباً یک سال مدرک لیسانس یا فوق لیسانس را در دانشگاه های ایران گذرانده باشند و سپس برای پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی نروژ اقدام کنند.

درست است که افراد این کشور و افراد این سطح می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند، اما متقاضی قبل از ورود به دانشگاه باید یک سال زبان نروژی را به عنوان شرط لازم بگذراند و پس از یادگیری زبان نروژی می تواند وارد این مقطع تحصیلی شود.

 در نروژ، برخی از دروس محدود به زبان انگلیسی است و بیشتر رشته ها را می توان در مقطع کارشناسی به زبان نروژی مطالعه کرد، اما برای ورود معمولاً به مدرک زبان آیلتس ۵.۵-۶ یا مدرک زبان نروژی در سطح ۳ نیاز است. دوره های کارشناسی در دانشگاه های نروژ نیز سه سال طول می کشد.

هزینه تحصیل  رایگان
الزامات گذراندن دوره یک ساله زبان نروژی
مدرک زبان آیلتس ۵.۵ الی ۶ یا مدرک زبان نروژی در سطح حداقل ۳
طول دوره کارشناسی ۳ سال

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز در نروژ رایگان است. برخی از دوره ها به زبان نروژی و اکثر دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ شهریه پرداخت نمی کنند اما برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ باید ۱۰-۱۲ هزار یورو در حساب خود به سفارت این کشور نشان دهند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ، افراد باید نمره آیلتس ۶.۵ یا نمره تافل مربوطه را در زمان پذیرش داشته باشند.

برخی از دوره ها فقط به زبان نروژی ارائه می شوند. در این صورت افراد باید قبل از ورود به دانشگاه و سپس ورود به دوره کارشناسی ارشد یک دوره ۱ ساله زبان نروژی را بگذرانند. همچنین افرادی که قصد دریافت ویزای تحصیلی نروژ در مقطع کارشناسی ارشد را دارند باید دارای مدرک لیسانس همان رشته مورد نظر باشند. افرادی که معدل بالای ۱۶ دارند شانس بیشتری برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد خواهند داشت. طول دوره کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال می باشد.

هزینه تحصیل  رایگان
اخذ ویزای تحصیلی ۱۰ الی ۱۲ هزار یورو
مدرک زبان آیلتس ۶ و نیم و یا معادل تافل
طول دوره کارشناسی ۱ الی ۲ سال

تحصیل در مقطع دکتری

علاقه مندان به تحصیلات عالی می توانند برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های نروژ اقدام کنند. تحصیل در این مقطع معمولا دارای رشته های تحصیلی زیادی در دانشگاه های انگلیسی و نروژی است. برای پذیرش در این دوره، دانشجویان باید بتوانند با اساتید دانشگاه های نروژ مکاتبه کرده و نظر استاد راهنما را جویا شوند.

 شانس پذیرش در این مرحله به رزومه علمی و تحقیقاتی فرد بستگی دارد. به طور معمول، این مرحله به مدرک زبان آیلتس ۷ نیاز دارد و انتظار می‌رود که دانشجو در رزومه خود مقالات تحقیقاتی داشته باشد.

دانشجویان برای اخذ پذیرش باید مدارک خود را از اول دسامبر تا اواسط اسفند همان سال تحصیلی به دانشگاه تحویل دهند. مدت زمان تحصیل دکترا در نروژ معمولا ۳ تا ۵ سال است. تحصیل در این مقطع نیز رایگان است و اگر دانشجو با استاد خود یک پروژه تحقیقاتی انجام دهد، می تواند بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار کرون نروژ دریافت کنند.

 اما در مورد ویزای تحصیلی نروژ در مقطع دکترا این نکته را در نظر داشته باشید که دریافت این ویزا برای ایرانیان در صورت نداشتن استاد راهنما یا سوپروایزر، مهارت زبانی بالا و معدل خوب از دانشگاه های مناسب با سختگیری های سفارت نروژ مواجه می شوند.

هزینه تحصیل  رایگان
الزامات داشتن استاد راهنما و مدرک زبان بالا و داشتن معدل مناسب
مدرک زبان آیلتس ۷
طول دوره کارشناسی ۳ تا ۵ سال

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی نروژ

تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ یکی از مدارک مهم برای ارائه به سفارت این کشور می باشد. شما باید نشان دهید که هزینه های لازم برای تحصیل و زندگی در نروژ را دارید و برای اقامت در این کشور نیازی به کمک دولت این کشور ندارید. اگر توانایی مالی مناسب و کافی برای ویزای تحصیلی نروژ را نشان ندهید، درخواست ویزای شما رد خواهد شد. ظرفیت مالی برای ویزای دانشجویی نروژ ۱۲۳,۵۱۹ کرون نروژ است که شامل شهریه برای یک سال تحصیلی می شود که باید در حساب بانکی خود ارائه دهید.

شرایط زندگی در نروژ

شرایط زندگی در نروژ به عنوان یک کشور پیشرو در زمینه های مختلف از جمله مراقبت از خانواده، کیفیت زندگی، سطح بالالی آموزش و تحصیلات و فرصت های شغلی مناسب بسیار محبوب است. مردم این کشور از زندگی خود بسیار راضی هستند و درصد امید به زندگی در این کشور بسیار بالاست. از طرفی طبیعت دست نخورده نروژ برای مسافران و طبیعت گردان نیز بسیار جذاب است.

نروژ به عنوان یکی از امن ترین کشورهای جهان شناخته می شود. نروژ متعهد به برآوردن الزامات امنیتی شهروندان و بازدیدکنندگان این کشور است. در مقایسه با اکثر کشورهای جهان، این کشور میزان جرم و جنایت بسیار پایینی دارد. نروژ همچنین تدابیر امنیتی زیادی برای مبارزه با تروریسم دارد. همچنین در نروژ امنیت زیادی برای زنان وجود دارد.

نروژی ها علاقه مند به ماهیگیری ، پیاده روی و بودن در فضای باز هستند. در مناسبت های خاص لباس سنتی خود را به نام بوناد می پوشند. در فرهنگ نروژی، زن و مرد برابر هستند و برای کار یکسان دستمزد یکسانی دریافت می کنند.

 آنها زمان بیشتری را صرف مسائل خانه و تربیت فرزند می کنند. نروژی ها برای برابری ارزش قائل هستند و آن را در روابط خود لحاظ می کنند. مهمترین اصول اخلاقی در نروژ صبر است. این شامل احترام و برابری است. مردم نروژمتواضع و درستکار هستند ، و به تجملات اهمیت نمی دهند.

شرایط کار برای دانشجو در نروژ

معمولاً بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق نمی گیرد، بنابراین کار در نروژ می تواند راه خوبی برای تامین بخشی از هزینه های زندگی شما باشد. دانشجویانی که با ویزای دانشجویی در نروژ تحصیل می کنند می توانند به صورت پاره وقت کار کنند.

 دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند حداکثر ۱۰ ساعت در هفته و دانشجویان کارشناسی ارشد تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. حقوق در نروژ حدود ۷ تا ۹ یورو در ساعت است. برای اینکه بتوانند به راحتی کار کنند، البته باید به زبان نروژی یا یکی از زبان های اسکاندیناوی تسلط داشته باشند. پس از ورود به نروژ، دانشجویان می توانند تا ۳ ماه بدون مجوز کار کار کنند، اما پس از آن باید به اداره پلیس مراجعه و مجوز کار دریافت کنند.

دانشجویان می توانند در هتل ها، رستوران ها و کافه ها، آژانس های مسافرتی، مغازه ها و فروشگاه ها، توزیع تبلیغات و غیره کار کنند.

همچنین در مقطع دکتری افراد بیشتری می توانند به صورت عملی و تحقیقاتی کار کنند و از استاد خود حقوق مناسب بگیرند. علاوه بر کارهای تحقیقاتی، می توانند ۳۰ ساعت کار دانشجویی در هفته نیز انجام دهند.

مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته
مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته
حقوق پرداختی هر ساعت حدود ۷ تا ۹ یورو
الزامات زبان نروژی یا یکی از زبان های اسکاندیناوی

شرایط کار برای دانشجو در نروژ

هزینه های زندگی در نروژ

همانطور که گفته شد نروژ تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ارائه می دهد و از نظر هزینه ی تحصیل، دانشجویان تقریبا هزینه ای  ندارند. این امر باعث کاهش هزینه کلی تحصیل و زندگی در نروژ می شود. اما هزینه زندگی در نروژ ارزان نیست و نروژ یکی از گران ترین کشورهاست.

به طور متوسط، یک دانشجو در نروژ می تواند بین ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در ماه هزینه کند. اما این هزینه همانطور که گفته شد یک هزینه متوسط ​​است و در شهرهای بزرگ نروژ مانند اسلو یک دانشجو می تواند ماهیانه بین ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو هزینه زندگی داشته باشد. در شهری مانند برگن، هزینه های زندگی دانشجویان بین ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

در شهرهای دیگر مانند ترانسو، هزینه زندگی بین ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو است ، در حالی که در شهرهای کوچکتر در نروژ هزینه ها می تواند بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو باشد. در جدول زیر می توانید چند شهر نروژ و کوچکترین و بزرگترین شهرهای نروژ را با هم مقایسه کنید.

همانطور که اشاره شد دانشگاه های دولتی نروژ به ندرت شهریه دریافت می کنند و تحصیل در این دانشگاه ها رایگان است. یعنی شهریه دانشجو برای هر ترم بین ۳۰ تا ۶۰ یورو است. در عین حال، تحصیل در دانشگاه های خصوصی در نروژ گران است.

 مثلا، هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در نروژ بین ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی نروژ در مقطع کارشناسی ارشد بین ۹۰۰۰ تا ۱۹۰۰۰ یورو می باشد. این تغییرات به نوع رشته و دانشگاه بستگی دارد.

شهر بازه هزینه زندگی یورو
Oslo ۱,۲۰۰ – ۲,۰۰۰
Bergen ۱,۱۰۰ – ۱,۸۰۰
Tromso  ۱,۰۰۰ – ۱,۶۰۰
Trondheim ۱,۰۰۰ – ۱,۶۰۰
شهرهای کوچک ۸۰۰ – ۱,۰۰۰

عنوان هزینه (یورو)
آب بطری ۰.۳۳ لیتر ۲.۵۳
شیر ۱ لیتر ۱.۸۴
نان ۵۰۰ گرم ۲.۷۴
برنج ۱ کیلوگرم ۲.۶۴
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۳.۵۱
پنیر محلی ۱ کیلوگرم ۱۰.۳۲
مرغ ۱ کیلو گرم ۱۲.۳۱
گوشت گاو یا گوشت قرمز ۱ کیلو گرم ۲۶.۴۹
سیب ۱ کیلوگرم ۲.۷۰
موز ۱ کیلوگرم ۲.۰۷
پرتقال ۱ کیلوگرم ۲.۶۷
گوجه فرنگی ۱ کیلوگرم ۳.۳۷
سیب زمینی ۱ کیلوگرم ۱.۸۹
پیاز ۱ کیلو گرم ۲.۰۵
کاهو ۱ سر ۲.۲۲
آب بطری ۱.۵ لیتری ۱.۹۳
بنزین ۱ لیتر ۱.۹۴
اینترنت ۶۰ مگابیت ۴۹.۴۷
پیش دبستانی یا مهد کودک خصوصی ، ماهانه برای ۱ کودک ۳۰۰
مدرسه بین المللی ابتدایی ، سالانه برای ۱ کودک ۴۸۲۵
آپارتمان (۱ اتاق خواب) در مرکز شهر ۱۰۰۴
آپارتمان (۱ اتاق خواب) خارج از مرکز ۸۰۹
آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر ۱۷۵۳
آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز ۱۳۲۷
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۵۹۹۹
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز ۴۲۳۸

آپارتمان هزینه میانگین-کرون بازه هزینه ها-کرون
اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۱۰,۱۱۲.۶۰ کرون ۷,۵۰۰-۱۴,۰۰۰
اجاره آپارتمان (۱ اتاق خواب) خارج از مرکز ۷,۹۰۴.۱۶ کرون ۶,۰۰۰-۱۰,۰۷۷.۱۸
اجاره آپارتمان (۳ خوابه) در مرکز شهر ۱۶,۳۹۰.۵۵ کرون ۱۲,۰۰۰-۲۵,۰۰۰
اجاره آپارتمان (۳ خوابه) خارج از مرکز ۱۲,۸۴۴.۱۲ کرون ۱۰,۰۰۰-۱۸,۰۰۰

مزایای مهاجرت تحصیلی به نروژ

نروژ یکی از کشورهای توسعه یافته اروپاست که اقتصاد توسعه یافته ای نیز دارد، چرا که به عنوان یکی از مرفه ترین کشورهای جهان و قاره اروپا شناخته می شود. نروژ آب و هوای بسیار سردی دارد و دارای مناظر طبیعی بسیار زیبایی است.

این کشور حدود پنج میلیون نفر جمعیت دارد و زبان رسمی آن نروژی است. اقتصاد این کشور به دلایل مختلف در حال رشد است. یکی از دلایل آن وجود ذخایر نفت و گاز و سایر منابع طبیعی در کشور می باشد.

تحصیل در بیشتر موارد در این کشور رایگان است. عموما افرادی که در این کشور تحصیل می کنند پس از اتمام تحصیل می توانند مشغول به کار شوند زیرا فرصت های شغلی زیادی در این کشور اروپایی وجود دارد. به همین دلیل افراد زیادی از سراسر دنیا به این کشور به خصوص از ایران مهاجرت کنند.

در مجموع تحصیل در نروژ مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • این کشور دارای سیستم آموزشی با کیفیت خوبی است.
 • به طور کلی روابط نزدیکی بین استادان و دانشجویان در دانشگاه ها و مدارس این کشور وجود دارد.
 • در این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای مهاجران وجود دارد.
 • در نظام آموزشی این کشور تفکر انتقادی تشویق می شود و برای بهبود و حل مشکلات استفاده می شود.
 • دانشجویان فرصت های زیادی برای کسب تخصص دارند.
 • جامعه آموزشی در نروژ پیشرفته است و از آخرین فناوری های روز دنیا استفاده می کنند
 • این کشور بسیار امن است و طبیعت زیبایی دارد، بنابراین مکان خوبی برای مطالعه و تحصیل است.
 • افرادی که در حال تحصیل هستند اجازه دارند به عنوان دانشجو به صورت پاره وقت کار کنند و علاوه بر تحصیل درآمد داشته باشند.

چطور برای مهاجرت تحصیلی برنامه ریزی کنیم؟

برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی به نروژ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این مراحل شش گانه شامل ارزیابی پرونده، تحقیق و تصمیم گیری در خصوص مقصد و روش، تهیه لیست دانشگاه‌ها و ثبت درخواست، تکمیل مدارک و اپلای، مراجعه به سفارت، سفر به کشور نروژ می‌شوند. در ابتدا، باید پرونده خود را ارزیابی کنید و نیازمندی‌ها و پیش‌نیازهای دوره تحصیلی مورد نظر خود را بررسی کنید.

سپس، تحقیقات خود را درباره دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی در نروژ انجام دهید و تصمیم بگیرید که کدام دانشگاه و چه رشته ای برای شما مناسب است. پس از انتخاب، لیست دانشگاه‌ها و مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

در مرحله بعد، مدارک خود را تکمیل کرده و اپلای کنید. سپس، مراجعه به سفارت نروژ برای اخذ ویزا و اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت ضروری است. در نهایت، با برنامه‌ریزی دقیق، به کشور نروژ سفر کنید تا تحصیلات خود را آغاز کنید. این برنامه‌ریزی صحیح، کلید مهاجرت موفق به نروژ است.

به یاد داشته باشید: برنامه‌ریزی دقیق، رمز موفقیت در مهاجرت تحصیلی است. با دنبال کردن گام‌های ذکر شده و استفاده از منابع جامع آموزش برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی ، سفری پربار و تحصیلی درخشان را برای خود رقم بزنید.

کلام آخر

دراین مقاله تحصیل در نروژ و تمام جنبه های مهم آن به تفصیل بررسی کردیم. سیستم آموزشی عالی و امکان تحصیل رایگان یکی از دلایلی است که افراد را به تحصیل در نروژ تشویق می کند. این در حالی است که هزینه های بالای زندگی و سخت گیری در اعطای ویزا به ایرانیان نیز مانع تحصیل در نروژ می شود.

مهم ترین نکته ای که در این مقاله به آن پرداخته شده است، شما می توانید با مقایسه شرایط تحصیل در نروژ با کشورهایی مانند آلمان و اتریش که سیستم آموزشی نیز رایگان است ، مناسب ترین تصمیم را برای انتخاب مقصد تحصیلی خود بگیرید امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله بتواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی در تمامی زمینه های مهاجرتی می توانید با همکاران ما در تیم مهاجر ۲۴ تماس بگیرید.

 سوالات متداول

آیا تحصیل در نروژ رایگان است؟

امکان تحصیل به زبان های انگلیسی و نروژی در دانشگاه های رایگان این کشور وجود دارد.

آیا تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

ارائه مدرک زبان برای افزایش شانس اخذ ویزا توصیه می شود.

آیا امکان دریافت بورسیه در دانشگاه های نروژ وجود دارد؟

بورسیه ها معمولا در مقطع دکترا اعطا می شوند و شما باید یک رزومه قوی که شامل مدرک زبان با نمرات بالا، مقالات منتشر شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و غیره باشد ارسال کنید.

آیا پس از فارغ التحصیلی می توان در نروژ کار کرد؟

پس از فارغ التحصیلی، این فرصت به شما داده می شود که در نروژ کار پیدا کنید. اگر در شغل مناسبی مشغول به کار هستید، می توانید محل سکونت خود را به نوع شغل تغییر دهید.

بهترین زمان برای درخواست ویزای تحصیلی چه زمانی است؟

با توجه به اینکه دوره تحصیلی معمولا از شهریور ماه شروع می شود، با توجه به اینکه مدت زمان صدور ویزا می تواند بیش از دو ماه باشد، بهتر است حداقل سه ماه قبل برای ویزا اقدام کنید.

به این مطلب امتیاز دهید