کار در ایتالیا | شرایط و مدارک مورد نیاز

پایین بودن نرخ بیکاری در ایتالیا این کشور را به مقصد مناسبی برای مهاجرت ایرانیان تبدیل کرده است. علیرغم اینکه ایتالیا زیبایی‌هایی طبیعی و تاریخی فراوانی دارد، از نظر توسعه اقتصادی و صنعتی مانند کشور آلمان نیست. دو مزیت اصلی که مهاجرت کاری به ایتالیا را عاقلانه می‌کند حضور این کشور در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است. برای کار در ایتالیا نیازمند دریافت ویزا خواهید بود. فراموش نکنید افرادی که واجد برخی شرایط باشند قادر به دریافت ویزا هستند. آگاهی از شرایط، مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا، مشاغل و میزان حقوق در ایتالیا عوامل کلیدی برای موفقیت در مسیر مهاجرت هستند.

موقعیت اقتصادی ایتالیا

ایتالیا هشتمین اقتصاد قدرتمند جهان است. اما، نرخ بیکاری نسبتا بالای آن در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا سبب شده افراد خارجی تنها در صورت برخورداری از برخی شرایط موفق به یافتن کار مناسب در این کشور شوند. اگر تصمیم شما برای مهاجرت به ایتالیا جدی است باید با شهر‌های صنعتی و قطب‌های اقتصادی این کشور آشنا باشید. شهر‌های شمالی ایتالیا مانند میلان قطب‌های صنعتی این کشور محسوب شده و فرصت‌های شغلی فراوانی برای افراد غیربومی در آن‌ها وجود دارد. اما، اگر به فعالیت در دنیای مد علاقه‌مند هستید شهر رم بهترین انتخاب برای موفقیت شما خواهد بود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که رزومه و سابقه کاری در انتخاب شغل مؤثر است. پس، انتخاب شهر وابسته به مهارت و تجربه شما است. اگر جزء افرادی هستید که در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته به آن فعالیت دارید بدون شک در شهر‌های جنوبی ایتالیا موقعیت‌های شغلی بیشتری منتظر شما خواهد بود. بدون توجه به سابقه کاری در انتخاب مقصد نهایی برای مهاجرت با مشکلات جدی مواجه می‌شوید. استفاده از راهنمایی‌های مشاور یا وکیل مهاجرت بهترین گزینه برای یافتن کار در ایتالیا است.

نرخ بیکاری در ایتالیا

نرخ بیکاری در ایتالیا

زیبایی و رونق اقتصادی کشور‌های اروپا، افراد زیادی را برای یافتن کار و کسب درآمد بالا به سمت این منطقه می‌کشاند. اما، زمانی موفق خواهید بود که اطلاعات کافی درباره نرخ بیکاری و مشاغل پردرآمد مقصد خود داشته باشید. یکی از پارامتر‌های کلیدی در مهاجرت کاری بررسی نرخ بیکاری و بازار کاری کشور مقصد است. آمار‌های منتشر شده در سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۲۲ نشان می‌دهد نرخ بیکاری ایتالیا حدود ۹.۴ درصد است. علیرغم چالش‌هایی که دولت ایتالیا در دوران همه‌گیری کرونا با آن مواجه بود نرخ بیکاری این کشور در حال حاضر حدود ۸ درصد است. این عدد بسیار پایین است و چشم‌انداز روشنی برای کار در ایتالیا ترسیم می‌کند.

شرایط کار در ایتالیا

برای اینکه مسیر مهاجرت کاری را به درستی طی کنید باید از طریق ارسال مدارک در زمان تعیین شده برای دریافت ویزا اقدام کنید. پیش‌شرط اساسی دریافت ویزای کاری ایتالیا ارائه جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای معتبر است. ایتالیا از سیستم سهمیه‌ای برای جذب کارگران خارجی استفاده می‌کند که این امر محدودیت‌هایی را در مسیر مهاجرت این افراد ایجاد می‌کند. اما، مهندسان حرفه‌ای، مدیران، مشاوران و پزشکان با این محدودیت روبرو نیستند.

پس از بررسی مدارک، اگر فردی مجاز به ورود کاری به ایتالیا شناخته شد ویزایی با اعتبار ۶ ماهه دریافت خواهد کرد. در شرایط خاص متقاضی می‌تواند اعتبار این ویزا تا سه ما دیگر تمدید کند. همچنین در قوانین ایتالیا دستورالعمل‌های لازم برای مهاجرت صاحبان مشاغل موفق یا استارتاپ‌ها برای راه‌اندازی شغل یا اجرای‌ایده جدید در این کشور تدوین شده است. در چنین حالتی، اعتبار ویزای خود اشتغالی دو سال بوده و قابل تمدید است.

سؤال اصلی که اغلب افراد با آن درگیر هستند نحوه دریافت جاب آفر ایتالیا است. برای پیشنهاد شغلی ابتدا باید سایت‌های کاریابی معتبر ایتالیا را بشناسید. رزومه‌ای قوی درست کرده و آن را برای کارفرمایان مختلف ارسال کنید. برای موفقیت در مسیر کاریابی تسلط به زبان ایتالیایی الزامی است. افرادی که قصد دارند در حوزه گردشگری فعالیت کنند باید به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی مسلط باشند. داشتن سن بالای ۱۸ سال، مدرک دانشگاهی یا گواهینامه معتبر و اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی سایر پیش‌شرط‌های لازم برای کار در ایتالیا است.

انواع ویزای کار ایتالیا

انواع ویزای کار ایتالیا

افزایش تقاضا برای مهاجرت کاری به ایتالیا دریافت مجوز‌های شغلی مختلف را به یک ضرورت تبدیل می‌کند. بر اساس قوانین حاکم بر ایتالیا دریافت اجازه کار برای تمام کارگران، مهندسان و نیرو‌های کاری غیربومی لازم است. اعتبار ویزا‌های کاری متغیر بوده و در بازه زمانی سه ماه تا دو سال قرار دارد. در صورتی که متقاضی واجد برخی شرایط باشد می‌تواند برای تمدید اعتبار ویزای خود اقدام کند. در حالت کلی ویزا‌های کاری ایتالیا به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود.

ویزای کار فصلی

این مجوز در دو حوزه مختلف کشاورزی و گردشگری صادر می‌شود. شرکت‌های فعال در این حوزه می‌توانند برای نیروی کاری خود درخواست صدور ویزای فصلی دهند. پس از تأیید رزومه متقاضی توسط شرکت مربوطه، مسئول آن باید درخواست خود را به وزارت کشور ارائه دهد تا متقاضی بتواند وارد خاک این کشور شود. ویزای فصلی از نظر اعتباری در دسته ویزا‌های کوتاه مدت قرار می‌گیرد. دارندره این ویزا اجازه دارد بین ۲۰ روز تا ۳ ماه در ایتالیا اقامت کاری داشته باشد.

ویزای کاری موقت

دومین مجوزی که می‌توانید برای کار در ایتالیا از آن استفاده کنید ویزای موقت است. این مجوز به شما اجازه می‌دهد برای مدتی نامعلوم در این کشور کار کنید. اغلب شهروندان ساکن محدوده‌ای خارج از اتحادیه اروپا متقاضی دریافت این نوع ویزا هستند. دارندگان ویزای کاری موقت در صورتی که ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشند مجاز به ارائه درخواست برای اقامت دائم یا شهروندی ایتالیا خواهند بود. مزیت دیگر ویزای موقت این است که اگر در دوره اعتبار آن متقاضی خاک ایتالیا را ترک کند بدون نیاز به دریافت مجدد ویزا می‌تواند به این کشور برگردد.

ویزای اشتغال

ویزای اشتغال نیز توسط کارفرما دریافت می‌شود. به عبارت ساده، زمانی که شرکت یا موسسه تجاری رزومه متقاضی را تأیید کرد باید درخواست خود مبنی بر صدور ویزا برای متقاضی را به وزارت کشور ارائه کند. صدور قرارداد کاری با اعتبار معین یا نامحدود، ایجاد شرایط مناسب برای اسکان نیروی کاری و تامین هزینه‌های مرخصی کارگران خارجی برای صدور این ویزا الزامی است. اعتبار ویزای اشتغال ۲ سال و قابل تمدید خواهد بود.

ویزای کارآفرینی یا خوداشتغالی

یکی دیگر از روش‌ها برای مهاجرت و کار در ایتالیا دریافت ویزای کارآفرینی است. دریافت این ویزا به معنی اجازه برای تکمیل فرایند‌های شغلی مختلف در این کشور است. با دریافت ویزای خود اشتغالی اجازه خواهید داشت برای مدتی نامحدود در ایتالی سکونت داشته و کار کنید. اعتبار اولیه ویزای کارآفرینی دو سال بوده و شرایط برای تمدید آن فراهم است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار در ایتالیا

 • کپی امضا شده از قرارداد کاری معتبر
 • کپی از مجوز اشتغال
 • تکمیل فرم درخواست اقامت کاری در ایتالیا
 • پاسپورت دارای اعتبار بیش از سه ماه
 • دو قطعه عکس
 • اجاره نامه یا گواهی معتبر برای سکونت در ایتالیا
 • اثبات تمکن مالی از طریق ارائه اسناد و مدارک مالی معتبر
 • مدارک تحصیلی و گواهینامه‌های کاری
 • رزومه قوی و سوابق کاری
 • پرداخت هزینه دریافت ویزا

هزینه دریافت ویزای کاری ایتالیا

دریافت ویزا و مجوز کار بین‌المللی نیز مانند هر فرایند دیگری نیازمند پرداخت هزینه است. برای دریافت این ویزا پرداخت هزینه مستقیم ۱۱۶ یورو ضروری است. اما هزینه‌های جانبی دیگری جود دارد که متقاضی به صورت غیرمستقیم آن‌ها را پرداخت می‌کند. این مبلغ با توجه به کار و نیاز متقاضیان متفاوت است. همین امر سبب شده که نتوان هزینه‌های دریافت ویزا را به صورت دقیق محاسبه کرد.

میزان حقوق و مشاغل مورد نیاز برای کار در ایتالیا

میزان حقوق و مشاغل مورد نیاز برای کار در ایتالیا

عامل دیگری که هنگام کار در ایتالیا باید به آن توجه کنید مشاغل مورد نیاز و میزان درآمد ماهانه و سالانه آن‌ها است. باید بدانید که حداقل و حداکثر درآمد مشاغل به پارامتر‌های مختلف وابسته است. اما، میانگین حقوق در ایتالیا از میانگین حقوق در سایر کشور‌های اروپایی و عضو اتحادیه کمتر است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد حداقل میزان حقوق این کشور حدود ۷ یورو در هر ساعت است که بر اساس آن حداقل میانگین درآمد ماهانه حدود ۱۴۰۰ یورو محاسبه می‌شود. با این حال، میانگین درآمد منتشر شده از سوی وزرات کار و رفاه ایتالیا حدود ۳۲۰۰ یورو در ماه تعیین شده است. مشاغلی که درآمد خوبی در این کشور دارند عبارتند از:

 • پزشک
 • دندانپزشک
 • مدیر اجرایی
 • متخصصین نرم‌افزار
 • مهندس IT
 • وکیل و مشاور حقوقی
 • تجارت
 • مدیر کنترل و استراتژی

البته کار‌های این کشور تنها به این مورد محدود نمی‌شود، در سال‌های اخیر در برخی حوزه‌های نوین فرصت‌های شغلی مختلفی برای متقاضیان ایجاد شده است. اگر در هر یک از حوزه‌های زیر تخصص یا سابقه کاری داشته باشید می‌توانید برای دریافت پیشنهاد کاری و ویزا اقدام کنید. افراد دارای مدرک دانشگاهی یا سابقه کاری مفید در رشته‌های زیر شانس بیشتری برای یافتن کار مناسب در ایتالیا دارند:

 • مهندس کامپیوتر
 • مهندس الکترونیک
 • مهندس مکانیک
 • علوم کامپیوتر و ریاضیات
 • رشته‌های پیراپزشکی مانند سونوگرافی و پرستاری
 • مدیر فروش
 • معماری
 • روانشناس و مددکار اجتماعی
 • فیلم‌ساز یا انیمه‌ساز

شرایط کاریابی در ایتالیا

یکی از چالش‌های جدی مسیر کار در ایتالیا انتخاب کاریابی معتبر و یافتن شغل مناسب است. برای انتخاب کار مناسب در این کشور روش‌های مختلفی وجود دارد. اولین روش شناخت بستر‌های مناسب برای دسترسی به آگهی‌های شغلی و ارسال رزومه به کارفرما خواهد بود. فرایند دریافت ویزای کاری ایتالیا حدود ۳۰ روز کاری طول می‌کشد. دارندگان ویزا پس از ورود به خاک این کشور تنها ۸ روز برای عقد قرارداد کاری فرصت دارند. پس از امضای قرارداد کاری باید مجوز اقامت را از پلیس محلی دریافت کنید. معتبرترین مسیر‌های کاریابی که می‌توانید برای بررسی آگهی‌های آنلاین از آن‌ها استفاده کنید شامل موارد زیر است:

 • روزنامه: در اغلب روزنامه‌های محلی قسمتی وجود دارد که آگهی‌های جذب نیروی کار در آن منتشر می‌شود.
 • موسسات کاریابی: موسسات مختلفی وجود دارد که زیر نظر وزارت کار و رفاه ایتالیا اقدام به انتشار آگهی‌های کاری می‌کنند. امکان مراجعه حضوری و غیرحضوری به این موسسات فراهم است. اگر، بررسی آنلاین آگهی‌های جذب نیروی کار برای شما ساده‌تر است. استفاده از سایت‌های زیر بهترین گزینه است.
 • EURES Job search
 • Monster
 • Glassdoor
 • Indeed
 • Cicca Lavoro
 • jobOnline
 • The Local Italy
 • Jobs in Milan
 • Total Joba

ویزای همراه برای کار در ایتالیا

ویزای همراه برای کار در ایتالیا

بسیاری از متقاضیان کار علاقه‌مند هستند که از همراهی اعضای خانواده خود در دوره اقامت کاری در ایتالیا بهره‌مند شوند. ویزای همراه بهترین گزینه برای این متقاضیان است. سؤالی که اغلب افراد از من می‌پرسند این است که آیا راهی برای دریافت ویزای همراه برای تسهیل مسیر کار در ایتالیا وجود دارد؟ پاسخ به این سؤال مثبت است و باید بدانید حداقل اعتبار ویزای همراه حدود سه ماه خواهد بود.

ویزای همراه برای همسر یا شریک زندگی

در صورتی که ۶ ماه از زندگی مشترک متقاضی گذشته باشد از طریق ارائه مدارک معتبر می‌توانید برای دریافت ویزای همراه همسر اقدام کنید.

ویزای همراه برای فرزندان

بر اساس قوانین حاکم بر کشور ایتالیا، فرزندان زیر ۱۸ سال یا فرزندان معلول بالای ۱۸ سال که برای تأمین هزینه زندگی به خانواده وابسته هستند می‌توانند از طریق دریافت ویزای همراه با والدین خود به ایتالیا بیایند. اما، دریافت این نوع ویزا به اثبات توانایی تامین هزینه زندگی خانواده به مدت دو سال وابسته است.

ویزای همراه فرزند خوانده‌ها

اگر به‌صورت قانونی سرپرستی فرزندی را به عهده گرفته‌اید و سن او کمتر از ۱۸ سال است باید از طریق ارائه مدارک معتبر برای دریافت ویزای همراه اقدام کنید.

ویزای همراه برای والدین

در اغلب موارد استفاده از ویزای همراه برای همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال امکان‌پذیر است. اما، اگر متقاضی بتواند وابستگی مالی و جسمی والدین به خودش را اثبات کند شرایط برای دریافت ویزای همراه والدین فراهم خواهد بود. والدین بالای ۶۵ سال که فرزند دیگری برای مراقبت و نگهداری از خود ندارند در این دسته قرار می‌گیرند.

اقامت دائم از طریق مهاجرت کاری

اغلب متقاضیان کار در ایتالیا به دنبال دستیابی به رفاه اجتماعی و زندگی دائم در این کشور هستند. امکان، اقامت دائم و شهروندی ایتالیا از طریق دریافت ویزای کاری فراهم است. اما، متقاضی باید یک شغل رسمی داشته باشد که در قرارداد آن بیمه و میزان مالیات پرداختی مشخص شده باشد. دارندگان ویزای کاری پس از ۵ سال اقامت در این کشور می‌توانند برای شهروندی ایتالیا درخواست دهند.

سخن پایانی

عضویت ایتالیا در اتحادیه اروپا، حوزه شینگن، نرخ بیکاری پایین، فرصت‌های شغلی نسبتا زیاد، امنیت و رفاه اجتماعی دلایل اصلی افزایش تقاضا برای مهاجرت و کار در ایتالیا است. اما، قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرید حتما اطلاعات کافی درباره مدارک مورد نیاز، مشاغل پردرآمد، حداقل حقوق، تعداد ساعات کاری در هفته، مرخصب، شرایط بیمه، موسسات کاریابی، شرایط دریافت ویزای کاری و ویزای کسب کنید. اگر، این مسیر برای شما دشوار است بهتر از از راهنمایی و تجربه وکیل یا مشاور مهاجرت استفاده کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!