تحصیل در اتریش | بررسی شرایط تحصیل در این کشور

اتریش یکی از کشورهای فوق‌العاده زیبای اروپایی شناخته می‌شود که در قلب اروپا واقع شده است و طرفداران خیلی زیادی برای تحصیل دارد. به همین دلیل هم خیلی از افراد که قصد مهاجرت دارند، کشور اتریش را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. ما در این مقاله، اطلاعات کاملی درباره تحصیل در اتریش و مهاجرت به اتریش در اختیار شما قرار می‌دهیم تا مطمئن شوید که باید چه شرایطی برای درس‌خواندن در این کشور جذاب داشته باشید. پس حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مهم‌ترین موضوعی که باید درباره تحصیل در اتریش بدانید، این است که دانشگاه‌های این کشور سیستم آموزشی فوق‌العاده‌ای دارند. علاوه بر این‌که به‌خاطرداشتن فرهنگ غنی در این کشور، شما می‌توانید زندگی آرام و لذت‌بخشی در اتریش داشته باشید. به‌طورکلی، زندگی در اتریش به‌خصوص برای دانشجویان می‌تواند یک تجربه جذاب و فراموش‌نشدنی باشد. البته همه این‌ها مستلزم این است که شما اطلاعات کافی درباره شرایط تحصیل در اتریش به دست آورده باشید تا بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید.

درباره اتریش

قبل از این‌که اطلاعاتی درباره تحصیل در این کشور در اختیار شما قرار دهیم، بد نیست بدانید که اصلا این کشور چه ویژگی‌هایی دارد. اتریش، کشوری محصورشده در خشکی بوده که در رشته‌کوه‌های آلپ شرقی واقع شده است. این کشور شامل ۹ ایالت فدرال می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین آنها، وین است که یکی از مهم‌ترین شهرهای اتریش شناخته می‌شود. زیرا وین در واقع پایتخت کشور اتریش است.

درباره اتریش

این کشور از شمال غربی با آلمان، از شمال با جمهوری چک، از شمال شرقی با اسلواکی، از شرق با مجارستان، از جنوب با اسلوونی و ایتالیا و از غرب هم با کشورهای سوئیس و لیختنشتاین همسایه است. مساحت این کشور بیشتر از ۸۳ هزار کیلومترمربع بوده و جمعیتی نزدیک به ۹ میلیون نفر دارد. باتوجه‌به این مسئله و مقایسه آن با ایران، می‌توان متوجه شد که اتریش کشوری نسبتا کوچک است که جمعیت خیلی زیادی هم ندارد.

شاید همین کم‌جمعیت بودن آن موجب شده که سیستم آموزشی بسیار خوب و هدف‌مندی داشته باشد و خیلی از افراد برای تحصیل در اتریش اقدام کنند. نکته جالب‌توجه درباره دانشگاه‌های اتریش این است که رشته‌های جذابی مانند هنر و موسیقی را به بهترین شکل ممکن به دانشجویان آموزش می‌دهند. علاوه بر این‌که شما می‌توانید هر رشته‌ای که بخواهید را در بهترین و زیباترین دانشگاه‌های جهان در اتریش بگذرانید. تحصیل در اتریش مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه، به طور کامل درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

مزایای تحصیل در اتریش

بر اساس مواردی که پیش از این گفتیم، به‌احتمال خیلی زیاد متوجه مزایای فوق‌العاده تحصیل در اتریش شده‌اید. علاوه بر این، باید گفت که تحصیل در این کشور مزایای دیگری هم دارد که در ادامه، مهم‌ترین آنها را به‌صورت خلاصه نام می‌بریم.

 • داشتن دانشگاه‌های فوق‌العاده با امتیاز بسیار خوب در سراسر اروپا و جهان با رتبه زیر ۲۰۰
 • شهریه‌های پایین برای هر یک از ترم‌ها و رشته‌ها
 • هزینه مناسب زندگی برای دانشجویان بین‌المللی
 • بلوکه نشدن مبلغ تمکن مالی در بانک برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش

مقاطع تحصیلی در اتریش

مزایای تحصیل در اتریش

بر اساس فرایند بلونیا که در آن مجموعه‌ای از جلسات و توافق‌نامه‌های وزرای کشورهای اروپایی در نظر گرفته شدند، سیستم آموزشی در دانشگاه‌های کشور اتریش هم بدین صورت است که برای دانشگاه، سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ادامه می‌دهند. در ادامه، هر یک از این مقاطع در کشور اتریش را توضیح می‌دهیم و می‌گوییم که برای درس‌خواندن در هر یک از این مقاطع باید چه ویژگی‌ها و شرایطی داشته باشید.

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی هم مانند کشور ایران است و شما می‌توانید بعد از اتمام دوره دبیرستان و گرفتن مدرک دیپلم خود و انتخاب رشته، در دانشگاه موردنظر خود در اتریش شروع به تحصیل کنید. نکته مهمی که درباره مقطع کارشناسی باید بدانید، این است که تحصیل در این مقطع در کشور اتریش مستلزم این است که شما مدرکی مبنی بر شناختن کامل زبان آلمانی ارائه دهید.

زیرا اغلب دانشگاه‌های اتریش در این مقطع دروس را به زبان آلمانی ارائه می‌دهند و اگر این زبان را بلد نباشید، امکان ورود به مقطع کارشناسی در این کشور را نخواهید داشت. همچنین برای این‌که بتوانید در برخی از رشته‌های تحصیلی موردنظر خود درس بخوانید، باید در دانشگاه مخصوص به آن یک آزمون ورودی بدهید و بعد از قبولی، می‌توانید برای تحصیل در اتریش در رشته و دانشگاه موردنظر خود اقدام کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش

بعد از گذراندن دوره کارشناسی، طبیعتا باید برای ادامه تحصیل وارد مقطع کارشناسی ارشد شوید. خوشبختانه بیشتر رشته‌های این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و به همین دلیل هم نیازی نیست که حتما مدرک زبان آلمانی داشته باشید. در این شرایط، فقط کافی است که مدرک زبان انگلیسی با نمره موردنظر را ارائه دهید. به‌عنوان مثال، اگر مدرک زبان شما آیلتس باشد، حداقل نمره ۶.۵ لازم است. این در حالی است که حداقل نمره ۸۷ برای آزمون تافل ضروری خواهد بود.

مهم‌ترین شرایطی که باید برای تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشید، این است که حتما حداقل ۶ ترم در رشته مرتبط در مقطع کارشناسی را گذرانده باشید. برخی رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد هم مانند کارشناسی هستند و باید آزمون ورودی دانشگاه موردنظر خود را بدهید و بعد از قبولی، می‌توانید در آنها درس بخوانید.

مقطع کارشناسی ارشد در کشور اتریش بین ۲ تا ۴ ترم به طول می‌انجامد که مدت زمان آن بین ۱ تا ۲ سال خواهد بود. باید در طول تحصیل در اتریش و زمانی که در این کشور درس می‌خوانید، واحدهای مختلف اصلی و اختیاری مختلفی را سپری کنید. همچنین به‌احتمال خیلی زیاد مانند خیلی از کشورهای دیگر، باید دفاع شفاهی پایان‌نامه خود را نیز ارائه دهید.

تحصیل در مقطع دکترا در اتریش

تحصیل در مقطع دکترا در اتریش

در نهایت، آخرین مقطعی که شما می‌توانید برای تحصیل در اتریش از طریق آن اقدام کنید، مقطع دکترا است. این مقطع در کشور اتریش هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی تدریس می‌شود و همه چیز به دانشگاه و رشته موردنظر شما بستگی دارد. البته باید بدانید که در این مقطع به‌جای درس‌خواندن و تحصیل در اتریش باید بیشتر کارهای تحقیقاتی انجام دهید. بدین صورت که با تجزیه و تحلیل آمار و استفاده از آنها، در زمینه‌های مختلف مربوط به رشته خود تحقیق و جستجو کنید.

کاملا طبیعی است که برای تحصیل در اتریش در مقطع دکترا هم باید مدارک کافی از مقطع تحصیلی قبلی خود، یعنی مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه موردنظر خود ارائه دهید. همچنین ارائه مدرک زبان با نمره متناسب با دانشگاه موردنظر خود ضروری است.

شرایط تحصیل در اتریش چیست؟

بعد از این‌که اطلاعات کاملی درباره مقاطع مختلف تحصیل در اتریش به دست آوردید، ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که باید چه شرایط خاصی داشته باشیم تا بتوانیم در این کشور درس بخوانیم؟ برای پاسخ، باید گفت که شرایط تحصیل در اتریش بسته به رشته و مقطع تحصیلی شما می‌تواند متفاوت باشد.

مثلا شما می‌توانید هم در مدارس معمولی و هم در مدارس خصوصی اتریش مشغول به تحصیل شوید و یا فرزندان خود را در این مدارس ثبت‌نام کنید. مهم‌ترین تفاوت میان این مدارس، میزان شهریه و زبان آنهاست. این بدان معنی است که مدارس خصوصی اتریش به زبان انگلیسی هم تدریس می‌کنند و البته برای ثبت‌نام در آنها باید هزینه خیلی بیشتری بپردازید.

شرایط تحصیل در اتریش چیست؟

درست است که هیچ‌گونه محدودیت سنی برای تحصیل در اتریش وجود ندارد، اما هرچه سن شما کمتر باشد، شانس شما برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مدنظر خود تا حد خیلی زیادی بیشتر می‌شود. به‌علاوه، نداشتن گپ تحصیلی یا فاصله بین مقاطع تحصیلی هم می‌تواند در این امر تاثیر زیادی بگذارد. در کنار این موارد، مهم‌ترین شرایط تحصیل در اتریش در مقاطع مختلف، پرداخت شهریه برای دانشگاه و داشتن مدرک زبان است. علاوه بر این‌که باید در مقطع قبلی خود هم فارغ‌التحصیل شده باشید.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در اتریش

برای این‌که بتوانید در اتریش شروع به تحصیل کنید، باید مدارک خاصی داشته باشید که در صورت نقص هر یک از این مدارک، امکان ورود به دانشگاه را نخواهید داشت. به همین دلیل هم مطمئن شوید که همه این مدارک را آماده کرده‌اید تا ویزای تحصیلی شما رد نشود. بعد از آماده‌سازی همه این مدارک، باید تمام آنها به همراه رسید پرداخت‌های خود را به سفارت اتریش ارائه دهید و بعد از گذشت چند وقت، جواب درخواست ویزای شما ارسال می‌شود.

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل ۶ ماه و دو صفحه خالی
 • عکس در سایز پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر در کشور اتریش
 • ارائه مدرک زبان متناسب با دانشگاه موردنظر در اتریش
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی در طول مدت اعتبار ویزای تحصیلی
 • مدرک اقامت
 • اسناد مربوط به بیمه درمانی مسافرتی با حداقل پوشش ۳۵ هزار دلار
 • رزرو بلیت پرواز
مدارک موردنیاز برای تحصیل در اتریش

سخن پایانی

تحصیل در اتریش به‌خاطر ویژگی‌های بسیار مثبتی که دارد، می‌تواند یکی از رویاهای فوق‌العاده برای بسیاری از جوانان باشد. این کشور شرایط آموزشی بسیار خوبی دارد و به شما این امکان را می‌دهد که از خدمات فوق‌العاده آن بهره‌مند شوید.

پس اگر شما هم به دنبال یک مکان منحصربه‌فرد برای درس‌خواندن می‌گردید، باید بگوییم که تحصیل در اتریش می‌تواند انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما باشد. البته فراموش نکنید که برای جلوگیری از ریجکت‌شدن ویزای تحصیلی خود، بهتر است حتما با اطلاعات کافی برای درخواست ویزای اقدام کنید و با افراد متخصص و آگاه در این زمینه مشورت نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!