شرایط زندگی در لیتوانی | بررسی مزایا و معایب

شرایط زندگی در لیتوانی چگونه است؟ لیتوانی نام آشنایی نیست و در میان کشورهای مهاجر پذیر مانند فرانسه، کانادا و ایتالیا کمتر کسی هست که اسم لیتوانی را شنیده باشد. به همین دلیل در این مقاله مطالب جدیدی در مورد این کشور، شرایط زندگی در لیتوانی برای مهاجران و سطح رفاه عمومی این کشور توضیح داده شده است. هدف از نوشتن این مطلب آشنایی بیشتر شما با این کشور و شرایط زندگی در لیتوانی است.

معرفی کشور لیتوانی

معرفی کشور لیتوانی

کشور لیتوانی در شمال شرقی اروپا در ساحل دریای بالتیک واقع شده است. لیتوانی به طور رسمی به ده شهرستان (منطقه) تقسیم شده است و عمدتا دارای زمین‌های مسطح است. بلندترین نقطه آن تپه جوزاپین است که تنها ۲۹۲ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. مزارع، چمنزارها، دریاچه‌ها و جنگل‌های مختلط، منظره معمولی کشور لیتوانی هستند. این شرایط زندگی در لیتوانی برای مهاجران ایده آل به نظر می‌رشد.

 این کشور از توسعه مترقی اروپایی عقب نمانده است. جمعیت محلی آن بسیار در حفظ و مراقبت از اسطوره‌ها و افسانه‌ها تلاش می‌کنند. ۵پارک ملی و ۳۰ پارک منطقه‌ای در لیتوانی وجود دارد که تقریباً همه سواحل دارای پرچم آبی هستند و این موضوع نشان دهنده تمیزی و ایمنی مثال زدنی شرایط زندگی در لیتوانی است.

 تعجب آور نیست که این کشور به طور ضمنی به عنوان یک استراحتگاه بهداشتی بالتیک شناخته می‌شود و هر ساله صدها هزار گردشگر برای استراحت و بهبود وضعیت سلامت خود در بهترین استراحتگاه‌های آبگرم در بالتیک به اینجا می‌آیند. در ادامه برخی دیگر از ویژگی این کشور را جهت آشنایی بیشتر شما با شرایط زندگی در لیتوانی توضیح می‌دهیم.

رفاه عمومی

لیتوانی در دهه گذشته راه درازی را برای بهبود کیفیت زندگی شهروندان خود پیموده است. با این حال، در مقایسه با سایر کشورهایی که در شاخص زندگی بهتر گنجانده شده‌اند، لیتوانی به طور متوسط ​​در سطح درآمد، وضعیت سلامت و بهداشت، روابط اجتماعی و رضایت از زندگی سطح عملکرد کمتری دارد. این مورد ممکن است شرایط زندگی در لیتوانی را برای برخی دشوار کند.

اگرچه همیشه گفته شده است که پول نمی‌تواند خوشبختی بخرد؛ اما هیچ کس منکر این قضیه نمی‌شود که پول وسیله مهمی برای دستیابی به استانداردهای بالاتر زندگی است. در لیتوانی، متوسط ​​درآمد سرانه خالص خانوارها ۲۶۹۷۶ دلار است.

شرایط زندگی در لیتوانی از لحاظ اقتصادی به این صورت است که از نظر اشتغال، حدود ۷۲ درصد از افراد ۱۵ تا ۶۴ساله در لیتوانی در مشاغل دستمزدی مشغول به فعالیت هستند. حدود ۷۲ درصد از مردان در مقایسه با ۷۱ درصد از زنان، دارای شغل‌های با حقوق بالا هستند. در لیتوانی، ۱٪ از کارکنان حقوق بگیر ساعات بسیار طولانی کار می‌کنند.

یکی از شرایط زندگی در لیتوانی داشتن سطح تحصیلات بالا و مهارت‌های خوب برای یافتن شغل است. در لیتوانی، ۹۴ درصد از بزرگسالان ۲۵ تا ۶۴ساله تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده‌اند. این آمار در بین مردان و زنان کمی متفاوت است؛ زیرا ۹۱٪ از آنها تحصیلات متوسطه را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.

وضعیت بهداشتی جامعه در این کشور

از نظر سلامت، شرایط زندگی در لیتوانی ایده آل به نظر می‌رسد؛ زیرا امید به زندگی در بدو تولد در لیتوانی ۷۶ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۱ سال و برای مردان ۷۲ سال است. در لیتوانی ۸۳٪ از مردم می‌گویند که از کیفیت آب راضی هستند. هنگامی که از لیتوانیایی‌ها خواسته شد رضایت عمومی خود را از زندگی در مقیاس ۰ تا ۱۰ ارزیابی کنند، به آن نمره متوسط ​​۶.۴ دادند.

مسکن

داشتن مسکن مناسب یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی هر فرد است. مسکن برای تأمین نیازهای اولیه مانند نیاز به سرپناه ضروری است؛ اما مسئله تنها داشتن چهار دیواری و یک سقف نیست. خانه باید مکانی برای خواب و استراحت باشد که در آن افراد احساس امنیت کنند و از حریم خصوصی و فضای شخصی خود لذت ببرند. 

هزینه‌های مسکن بخش بزرگی از بودجه خانواده را مصرف می‌کند و با اضافه کردن اقلامی مانند اجاره، گاز، برق، آب، وسایل خانه یا تعمیرات، بیشترین هزینه را برای بسیاری از افراد و خانواده‌ها دارد. شرایط زندگی در لیتوانی به این صورت است که خانواده‌ها به طور متوسط ​​۱۸ درصد از درآمد ناخالص قابل تصرف خود را صرف اجاره بها و هزینه‌های مسکن می‌کنند.

شرایط زندگی در لیتوانی و میزان درآمد

 برخورداری از منابع اقتصادی بالاتر می‌تواند دسترسی به آموزش، خدمات بهداشتی و مسکن با کیفیت را بهبود بخشد. خالص درآمد مقدار پولی است که یک خانواده هر سال پس از مالیات و نقل و انتقالات دریافت می‌کند یا به دست می‌آورد. این میزان نشان دهنده پولی است که یک خانواده باید برای کالاها یا خدمات خرج کند. در لیتوانی، متوسط ​​درآمد سرانه خالص تعدیل شده خالص خانوارها ۲۶۹۷۶ دلار در سال اعلام شده است.

شرایط زندگی در لیتوانی و وضعیت شغلی

شرایط زندگی در لیتوانی و وضعیت شغلی

شاغل بودن فواید مهم بسیاری را به همراه دارد و شرایط زندگی در لیتوانی را آسان می‌کند. از جمله این فواید فراهم کردن منبع درآمد، افزایش شمول اجتماعی، تحقق آرزوهای شخصی، تقویت عزت نفس و توسعه مهارت‌ها و شایستگی‌ها است. در لیتوانی، حدود ۷۲ درصد از جمعیت در سن کار (۱۵ تا ۶۴ سال) دارای شغل حقوقی هستند. در این کشور، درصد نیروی کار بیکار برای یک سال یا بیشتر در حال حاضر ۲.۵٪ است.

دستمزدها و سایر مزایای شغلی جنبه‌های مهم شغل هستند. لیتوانیایی‌ها به طور متوسط ​​سالانه ۳۱۸۱۱ دلار درآمد دارند. یکی دیگر از عوامل ضروری کیفیت شغل، امنیت شغلی است. این مورد به معنی درصد احتمال از دست دادن شغل بوده و طول دوره احتمالی بیکاری و میزان کمک مالی که می‌توانید از دولت داشته باشید را شامل می‌شود. 

کارمندانی که در معرض خطر بیشتری برای از دست دادن شغل خود هستند، شرایط زندگی در لیتوانی برای آنان چالش برانگیز خواهد بود، آسیب‌پذیرتر هستند، به ویژه در کشورهایی با سیستم‌های تأمین اجتماعی کوچک‌تر. در لیتوانی، کارگران در صورت بیکار شدن با خطر از دست دادن درآمد مواجه می‌شوند.

شرایط زندگی در لیتوانی و وضعیت تحصیلات

جمعیت تحصیل کرده و آموزش دیده برای رفاه اجتماعی و اقتصادی یک کشور ضروری است. آموزش نقش اساسی در ارائه دانش، مهارت‌ها و شایستگی‌های لازم برای مشارکت مؤثر در جامعه و اقتصاد به مردم ایفا می‌کند. داشتن تحصیلات خوب احتمال یافتن شغل و کسب درآمد کافی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. 

کسب مدرک تحصیلی متوسطه در همه کشورها اهمیت فزاینده‌ای دارد؛ زیرا مهارت‌های مورد نیاز در بازار کار به طور فزاینده‌ای مبتنی بر دانش است. در نتیجه، نرخ‌های فارغ‌التحصیلی دبیرستان به وضوح نشان می‌دهد که آیا یک کشور دانش آموزان خود را برای برآورده کردن حداقل نیازهای آن بازار کار آماده می‌کند یا خیر.طبق شرایط زندگی در لیتوانی، 94 درصد از بزرگسالان ۲۵ تا ۶۴ساله تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده‌اند.

شرایط زندگی در لیتوانی و محیط زیست

کیفیت محیطی که در آن زندگی می‌کنیم تأثیر مستقیمی بر سلامت و رفاه ما دارد. آلودگی هوای فضای باز یک مشکل بزرگ زیست محیطی است که به طور مستقیم بر کیفیت زندگی افراد تأثیر می‌گذارد. با وجود مداخلات ملی و بین‌المللی و کاهش انتشار آلاینده‌های عمده، اثرات آلودگی هوای شهری بر سلامت آنها همچنان بدتر می‌شوند و آلودگی هوا می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ به عامل اصلی زیست محیطی مرگ و میر زودرس تبدیل شود.

 آلودگی هوا در مراکز شهری که اغلب در اثر حمل و نقل و سوزاندن چوب یا زغال سنگ در مقیاس کوچک ایجاد می‌شود. آلودگی هوا با انواع مشکلات سلامتی، از تحریکات جزئی چشم گرفته تا علائم تنفسی کوتاه مدت و اختلالات سلامتی مرتبط است.

بیماری‌های مزمن تنفسی مانند آسم، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان ریه در دراز مدت به کودکان و بزرگ‌ترها به ویژه آسیب پذیر هستند. بر اساس آخرین گزارسات از شرایط زندگی در لیتوانی، سطح ذرات PM2.5 10.5 میکروگرم بر متر مکعب گزارش شده است که کمی بالاتر از حد توصیه شده سالانه ۱۰ میکروگرم بر متر مکعب است.

شرایط زندگی در لیتوانی و سطح امنیت

ایمنی فردی یک عامل تعیین کننده برای سنجیدن میزان رفاه افراد است. آیا برای مثال هنگام پیاده روی در شب احساس امنیت می‌کنید؟ در لیتوانی، حدود ۶۲٪ از مردم می‌گویند که آنها احساس امنیت می‌کنند.

نرخ قتل (تعداد قتل به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر) معیار قابل اعتمادی برای سنجش سطح امنیت یک کشور است؛ زیرا برخلاف جرایم دیگر، قتل همیشه به پلیس گزارش می‌شود. بر اساس جدیدترین داده‌ها نرخ قتل در لیتوانی ۲.۵ درصد است.

شرایط زندگی در لیتوانی و تعادل زندگی کاری

یافتن تعادل مناسب بین کار و زندگی روزمره چالشی است که همه کارگران، به ویژه آنهایی که پدر و مادر هستند، با آن روبرو هستند. توانایی ترکیب موفقیت آمیز کار، تعهدات خانوادگی و زندگی شخصی برای رفاه همه اعضای یک خانواده مهم است. دولت‌ها می‌توانند با تشویق شیوه‌های کاری حمایتی و انعطاف‌پذیر که دستیابی به تعادل بین کار و زندگی را برای والدین آسان‌تر می‌کند، به حل این موضوع کمک کنند.

یکی از جنبه‌های مهم تعادل بین کار و زندگی، تعداد ساعات کار یک فرد است. شواهد نشان می‌دهد که ساعات کار طولانی می‌تواند برای سلامتی مضر باشد، ایمنی را به خطر بیندازد و استرس را افزایش دهد. طبق گزارشات شرایط زندگی در لیتوانی حدود ۱% از کارمندان با ساعات کاری بسیار طولانی دستمزد می‌گیرند که یکی از پایین‌ترین نرخ‌ها در میان سایر کشورها است.

شرایط زندگی در لیتوانی به نحوی است که کارمندان تمام وقت به طور متوسط ​​۱۵ ساعت از روز خود را صرف مراقبت‌های شخصی و اوقات فراغت مانند معاشرت با دوستان و خانواده، سرگرمی‌ها، بازی‌ها، استفاده از کامپیوتر و تلویزیون و غیره می‌کنند.

شرایط زندگی در لیتوانی و سیستم حمل و نقل

سیستم حمل و نقل لیتوانی به طور گسترده‌ای طراحی و اجرا شده است و هم نیازهای افرادی که به طور دائم در لیتوانی اقامت دارند و هم کسانی که برای مدت کوتاهی به لیتوانی می‌آیند را برآورده می‌کند و این فرصت را فراهم می‌کند تا آزادانه در سراسر کشور با وسایل نقلیه شخصی و عمومی سفر کنند.

در مورد حمل و نقل عمومی، قبل از هر چیز لازم به ذکر است که بگوییم سیستم اتوبوس شهری فقط در بزرگ‌ترین شهرهای لیتوانی وجود دارد. در بزرگ‌ترین شهرهای لیتوانی (ویلنیوس و کاوناس)، ساکنان محلی و مهمانان می‌توانند از خدمات اتوبوس‌ها و واگن برقی‌هایی که در مسیرهای تعیین شده در حال حرکت هستند استفاده کنند.

 هزینه خدمات ذکر شده بستگی به مدت زمان سرویس و واجد شرایط بودن کاربر برای مزایای خاص دارد. در سایر شهرهای لیتوانی که سیستم حمل و نقل عمومی شهری وجود دارد، می‌توان از اتوبوس‌های شهری که طبق مسیرها و برنامه‌های تعیین شده حرکت می‌کنند، استفاده کرد. هم ساکنان دائمی لیتوانی و هم مهاجران می‌توانند با خرید بلیط یکبار مصرف یا با خرید کارت استفاده طولانی مدت از خدمات اتوبوس یا واگن برقی استفاده کنند.

از دیگر شرایط زندگی در لیتوانی باید به این مورد اشاره کنیم که دوچرخه کرایه در این شهر وجود دارد که می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته در تمام روزهای هفته از آنها استفاده کنید. شما پس از استفاده از دوچرخه می‌توانید آن را در هر نقطه ترک کنید. برای استفاده از این سرویس باید کارت یا بلیط کرایه دوچرخه خریداری کنید.

شرایط زندگی در لیتوانی و مزایای زندگی در این کشور برای مهاجران

شرایط زندگی در لیتوانی و مزایای زندگی در این کشور برای مهاجران

تاکنون اطلاعات زیادی در مورد شرایط زندگی در لیتوانی به دست آورده‌اید. اکنون می‌خواهیم بیشتر در مورد شرایط زندگی لیتوانی توضیح بدهیم و مزایا و معایب زندگی در آن را بگوییم. مزایای زندگی در لیتوانی عبارت‌اند از:

 • ثبت ساده اقامت دائم راحت‌ترین کار برای درخواست اجازه اقامت در اینجا است، زمان و تلاش زیادی نمی‌برد، و علاوه بر این، نیازی به هزینه‌های زیادی ندارد.
 • سفر در اروپا یکی از مزیت‌های اصلی کشورهای اتحادیه اروپا است. با داشتن اجازه اقامت در لیتوانی می‌توانید به راحتی به هر کشور اروپایی سفر کنید و برای این کار نیازی به ویزا نخواهید داشت. در این ایالت، قیمت بلیط آن‌چنان بالا نیست و شما می‌توانید با قیمت بسیار مناسب به کشورهای همسایه بروید.
 • تحصیل در رشته پزشکی در لیتوانی برای بسیاری از افراد یک آرزو است. بسیاری از مهاجران خاطرنشان می‌کنند که بیمارستان‌ها و پلی‌کلینیک‌های لیتوانی بسیار مجهزتر از کلینیک‌های کشور خودشان هستند.
 • از دیگر مزایای شرایط زندگی در لیتوانی این است که بر خلاف سایر کشورهای اروپایی اجاره و خرید مسکن در این ایالت خیلی گران نیست. هزینه مسکن در لیتوانی بسیار کمتر از شهرهای بزرگ دیگر کشورها اعلام شده است.
 • در این ایالت قیمت‌های خوب و مالیات کم وجود دارد. قیمت غذا، لباس و لوازم ضروری در این شکور کاملاً قابل قبول است. علاوه بر این، در فروشگاه‌های محلی تنوع بسیار بالایی وجود دارد به‌طوری‌که هم محصولات داخلی و هم کالاهای وارداتی در اینجا ارائه می‌شوند.
 • آب و هوای لیتوانی به طور کلی خنک و معتدل است. در تابستان، گرمای شدیدی وجود ندارد و در زمستان، میانگین دما تنها به طور متوسط ​​۲- درجه است.
 • در لیتوانی مکان‌ها و مناظر تاریخی جالب زیادی وجود دارد. شهر قدیمی ویلنیوس سزاوار توجه ویژه است؛ جایی که معابد باستانی و ساختمان‌های سنگی آن به همان سبک قدیمی خودش حفظ شده است.

شرایط زندگی در لیتوانی و معایب زندگی در این کشور برای مهاجران

شرایط زندگی در لیتوانی بسیار ایده آل است و با مهاجرت به آن یا زندگی و کار در لیتوانی مزایای زیادی به دست می‌آورید؛ اما باید واقع بین باشید و به معایب زندگی در آن نیز فکر کنید. معایب زندگی در لیتوانی عبارت‌اند از:

 • بازار کار در این کشور وضعیت خوبی ندارد. در واقع کار پیدا کردن در لیتوانی بسیار سخت است و میزان حقوق و دستمزد نیز جای تأمل دارد و اصلاً به سطح کشورهای اروپایی نمی‌رسد.
 • از شرایط زندگی در لیتوانی و دیگر معایب آن این است که یادگیری زبان لیتوانیایی بسیار دشوار است. این زبان شباهت کمی به زبان‌های دیگر دارد؛ بنابراین یک مهاجر برای یادگیری آن باید سخت تلاش کند.
 • آب و هوا در لیتوانی کاملاً غیر قابل پیش بینی است.  به طور کلی، شرایط آب و هوایی در لیتوانی برای زندگی مساعد است؛ اما اغلب تغییرات شدید در شرایط آب و هوایی وجود دارد. این مورد می‌تواند شرایط زندگی در لیتوانی را اندکی سخت کند.
 • لیتوانی یک کشور در حال توسعه است. این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی توسعه نیافته محسوب می‌شود و استاندارد زندگی در اینجا بسیار پایین‌تر از کشورهایی مانند آلمان یا فرانسه است. بسیاری از جوانان سعی می‌کنند لیتوانی را به مقصد سایر کشورهای پیشرفته اروپایی ترک کنند.

به طور کلی زندگی در لیتوانی مزایا بیشتری نسبت به معایب آن دارد و شرایط زندگی در لیتوانی مناسب به نظر می‌رسد. این ایالت بیشتر برای مهاجران کشورهای کمتر توسعه یافته مناسب است. بزرگ‌ترین مزیت برای لیتوانیایی‌ها امکان حرکت آزادانه در اروپا است. برای ساکنان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، چنین حرکتی می‌تواند به نوعی سکوی پرشی برای فتح کشورهای توسعه یافته اروپایی باشد.

شرایط زندگی در لیتوانی و هزینه‌های آن

میانگین حقوق در لیتوانی تقریباً ۱۵۰۰ یورو در ماه است و اگر فردی بیش از هزار یورو در ماه درآمد داشته باشد، وضعیت اقتصادی خوبی خواهد داشت و شرایط زندگی در لیتوانی برای او سخت نخواهد بود. حداقل دستمزد در این کشور در سال ۲۰۲۳ در حدود ۳۸۰ یورو بوده است.

جهت آشنایی بیشتر با شرایط زندگی در لیتوانی در جدول زیر هزینه‌های زندگی در لیتوانی و قیمت مواد غذایی را مشاهده می‌کنید.

نوع کالا یا خدماتهزینه آن به یورو
یک وعده غذایی معمولی در رستورانی ارزان قیمت۸ یورو
وعده غذایی برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط شامل پیش غذا، غذای اصلی و دسر۵۰ یورو
آبجو نیم لیتری۴ یورو
آبجو وارداتی۴ یورو
کاپوچینو۲.۵ یورو
کوکاکولا یا پپسی هر بطری۱.۷۹
شیر یک لیتری۱.۲۰
نان سفید تازه ۵۰۰ گرمی۱.۲۰
یک کیلو برنج سفید۲ یورو
یک کیلو پنیر محلی۸.۶۵
یک کیلو گرم سینه مرغ۵.۷۱
یک کیلو گرم گوشت گاو۸.۸۶
هر کیلو سیب۱.۲۱
هر کیلو موز۲ یورو
هر کیلو پرتقال۱.۵۴
کاهو متوسط۱.۱۹
آب بطری یک و نیم لیتری۰.۷۲
هر بطری شراب۷ یورو
یک کیلو گوجه فرنگی۲.۳۵
یک کیلو سیب زمینی۱ یورو
پیاز هر کیلو۰.۵۵
تخم مرغ هر شانه ۱۲ عددی۱.۴۵

شرایط زندگی در لیتوانی و هزینه‌های سیستم حمل و نقل در این کشور

 شرایط زندگی در لیتوانی چندان سخت نیست و هزینه زندگی روزانه شما چندان بالا نخواهد بود. در جدول زیر قیمت‌های حمل و نقل در این کشور را آورده‌ایم.

نوع خدماتقیمت خدمات به یورو
بلیط یک طرفه مترو۱ یورو
بلیط ماهانه مترو۲۹ یورو
کرایه تاکسی برای هر کیلومتر۰.۷۰
کرایه تاکسی برای هر یک ساعت۱۰ یورو
کرایه ماشین فولکس۲۵ یورو
کرایه ماشین تویوتا کرولا۲۲ یورو
قیمت بنزین برای هر لیتر۱.۵ یورو

شرایط زندگی در لیتوانی و هزینه‌های اجاره خانه

توضیح دادیم که هزینه مسکن در لیتوانی بالا است و با درآمد ساکنین این کشور تناسب و همخوانی ندارد. از این رو افرادی که صاحب خانه نیستند شرایط زندگی در لیتوانی برای آن‌ها چالش‌های بیشتری دارد. در لیتوانی به طور حدودی قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهر ۳ میلیون یورو و در اطراف شهر ۲ میلیون یورو گزارش شده است. در جدول روبرو قیمت‌های خرید و اجاره خانه را در لیتوانی می‌بینید.

نام واحد مسکونیاجاره بها
 آپارتمان دارای یک اتاق خواب در مرکز شهر۶۰۲ یورو
 آپارتمان تک خواب در اطراف شهر۳۷۲ یورو
آپارتمان با ۳ اتاق خواب در مرکز شهر۱.۰۶۶
 آپارتمان ۳ خواب در اطراف شهر۶۴۸ یورو

شرایط زندگی در لیتوانی برای مهاجران چگونه است؟

به دلیل شرایط زندگی در لیتوانی از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸، تراز مهاجرت به لیتوانی منفی بود؛ اما در سال‌های اخیر تعداد مهاجران به طور قابل توجهی افزایش یافته است. طبق جدیدترین آمارها تراز مهاجرت خالص در سال ۲۰۱۸ به صفر نزدیک شده و در سال ۲۰۱۹ مثبت شد.

طبق آمارها در سال ۲۰۲۱، بیش از ۲۱ هزار خارجی به لیتوانی آمدند و در سال ۲۰۲۲، در اول جولای، ۱۴۵۱۱۸ خارجی در لیتوانی زندگی می‌کردند. سهم این مهاجرین در کل جمعیت لیتوانی در طول سال همچنان در حال افزایش است و به ۵.۱۳ درصد می‌رسد.

شرایط زندگی در لیتوانی و مهاجرت کاری به این کشور

شهروند یک کشور خارجی که می‌خواهد کار کند، شرایط زندگی در لیتوانی را بپذیرد و بر این اساس در لیتوانی زندگی کند، باید یک شرکت در لیتوانی پیدا کند که با استخدام او موافقت کرده باشد. برای مهاجرت کاری به لیتوانی باید مدارک لازم برای موقعیت مورد نظر، مدرک تأیید کننده چنین شرایطی و در موارد خاص مدارکی که حداقل یک سال سابقه کار در زمینه مربوطه را در ۳ سال گذشته تأیید می‌کند، به همراه داشته باشید.

لیست مدارک اجباری که به یک فرد حق کار و زندگی در لیتوانی را می‌دهد و شرایط زندگی در لیتوانی را برای او فراهم می‌کند بستگی به کار برنامه‌ریزی‌شده، صلاحیت‌های خارجی، حقوق و سایر شرایط دارد. اگر یک فرد مهاجر قصد دارد به عنوان یک متخصص واجد شرایط زندی در لیتوانی کار کند، مدارک اصلی که باید ارائه کند موارد زیر خواهند بود:

 • مدارک تأیید صلاحیت وی (دیپلم، گواهی پایان تحصیل، دوره‌ها و غیره)
 • مدارک تأیید کننده وجود سابقه کار در زمینه مربوطه (کپی دفترچه کار، گواهی صادره از کارفرما)

شما پس از اخذ مجوز کار در لیتوانی، به عنوان یک فرد خارجی می‌توانید برای ویزای ملی D نیز اقدام کنید که به شهروندان کشورهای خارجی تا حداکثر ۱ سال حق کار و زندگی در لیتوانی را می‌دهد.

 پس از ۱ سال، ممکن است برای یک شما اجازه اقامت در لیتوانی صادر شود. مدت زمان تصمیم گیری در مورد صدور ویزای ملی D تا ۱۵ روز و مدت زمان تصمیم گیری در مورد صدور اجازه اقامت در لیتوانی حداکثر ۲ تا ۴ ماه است.

شرایط زندگی در لیتوانی و مهاجرت تحصیلی به این کشور

شرایط زندگی در لیتوانی و مهاجرت تحصیلی به این کشور

یکی از دلایل شهروندان خارجی برای مهاجرت به این کشور و پذیرفتن شرایط زندگی در لیتوانی، ادامه تحصیل در این کشور است. برای تحصیل در لیتوانی، یک شهروند خارجی ابتدا باید یک مؤسسه آموزشی و برنامه تحصیلی در لیتوانی را انتخاب کند و با رعایت شرایط تعیین شده توسط مؤسسه آموزشی و رعایت سایر شرایط به تحصیل بپردازد.

 یک شهروند خارجی این حق را دارد که با داشتن ویزای تحصیلی خود برای اجازه اقامت موقت در لیتوانی درخواست دهد. شما می‌توانید مدارک برای صدور اجازه اقامت در لیتوانی را به یک نمایندگی دیپلماتیک یا دفتر کنسولی در خارج از کشور یا به اداره مهاجرت لیتوانی ارسال کنید.

شرایط زندگی در لیتوانی و مهاجرت تجاری به این کشور

مهاجرت تجاری یکی از اصلی‌ترین مهاجرت‌ها به لیتوانی است. در مورد مهاجرت تجاری، به موارد مهمی مانند ارزش سرمایه شرکت، میزان وجوه سرمایه گذاری شده توسط یک شهروند خارجی، میزان دستمزدها، ساعات کار و اجرای فعالیت‌ها توجه می‌شود.

برای اینکه شما بتوانید به عنوان یک شهروند خارجی در لیتوانی فعالیت تجاری داشته باشید و تجارت خود را به قصد گرفتن ویزا اقامت در لیتوانی ادامه دهید، باید علاوه بر پذیرفتن شرایط زندگی در لیتوانی نکات زیر را نیز رعایت کنید:

 • حداقل ۶ ماه قبل از درخواست شما برای صدور مجوز اقامت موقت باید شرکت خود را تأسیس کرده و شروع به فعالیت کرده باشید.
 • شما باید به عنوان سرمایه گذار ۱۴۰۰۰ یورو در این شرکت سرمایه گذاری کنید.

با احراز شرایط فوق، فرد می‌تواند برای ویزا اقامت موقت در لیتوانی درخواست دهد. ویزا اقامت موقت در لیتوانی را می‌توان برای مدت ۲ سال صادر کرد. اعضای خانواده یک شهروند خارجی نیز می‌توانند به طور هم‌زمان برای ویزا موقت درخواست دهند.

سوالات متداول

۱. هزینه‌های زندگی در لیتوانی چگونه است؟

در این کشور هزینه‌های زندگی چندان بالا نیست و با میزان درآمد افراد همخوانی دارد. شرایط زندگی در لیتوانی و هزینه‌ها در جدولی در همین مطلب قابل مشاهده است.

۲. آیا برای مهاجرت به لیتوانی باید زبان آن را بدانیم؟

برای مهاجرت به این کشور حتماً باید زبان آن را بشناسید؛ زیرا مردم آن با زبان‌هایی مانند انگلیسی آشنایی ندارند. یکی از شرایط زندگی در لیتوانی آشنایی متوسط با زبان آن است.

۳. آیا در لیتوانی می‌توانیم با ویزای تحصیلی برای اقامت موقت درخواست بدهیم؟

بله این شرایط برای مهاجران خارجی که با ویزای تحصیلی در این کشور هستند فراهم شده است.

سخن پایانی

در مطلب پیش رو سعی شده است به طور مفصل هزینه‌ها، شرایط زندگی در لیتوانی و سایر نکات صحبت شود. امیدواریم مطالعه مطلب حاضر به علاقه‌مندان کمک کرده باشد تا در این خصوص به دید شفاف‌تری برسند و بتوانند شرایط زندگی در لیتوانی را دقیق‌تر بررسی کنند.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!