کار در هلند | شرایط و مدارک مورد نیاز

کشور هلند یکی از کشور های مهاجرت پذیراست که شرایط کاری خوبی رو برای متقاضیان کار فراهم کرده است. فرهنگ و زندگی با کیفیت در کنار هم، این کشور را به مکانی جذاب برای مهاجران تبدیل کرده است. کشور هلند رتبه سوم در جهان در خصوص تسلط به زبان انگلیسی را به خود اختصاص داده است که باعث دوچندانی جذابیت برای مهاجران نیز شده است. از آنجا که اقامت هلند به سبب استانداردهای بالای زندگی در این کشور، ایرانیان بسیاری را مجذوب خود کرده است به همین دلیل قراره توی این مقاله درباره شرایط کار در کشور هلند صحبت کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کشور هلند

کشور هلند

کشور هلند در شمال غربی اروپا واقع شده است. با کشورهای آلمان، بلژیک و از طریق دریا با بریتانیا هم مرز است. هلند یکی از مهمترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. پایتخت هلند شهر آمستردام است که این شهر زیبا یکی از جاذبه های گردشگری هلند محسوب می شود. واحد پول این کشور یورو و زبان مردمشان هلندی است.

البته باید این نکته را نیز مد نظر داشت که اکثریت مردم هلند، به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند. هلند از نظر اقتصادی یکی از پیشرفته ترین و با ثبات ترین کشورها در میان کشورهای اروپایی است. مردم این کشور با وجود سطح بالای رفاه اجتماعی، کیفیت زندگی، ثبات اقتصادی، سیستم آموزشی قوی و وجود دانشگاه های معتبر جزو خوشحال ترین مردم جهان به حساب می آیند.

شرایط اقتصادی کشور هلند

زمانی که صحبت از اقتصاد کشور هلند می شود، احتمالا همه به یاد کشاورزی و به ویژه پرورش و صادرات گل می افتند. اما منابع درآمد هلند بسیار گسترده است و به همین دلیل در سال ۲۰۲۱ این کشور به عنوان هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی شد.

هلند مالک بیش از یک چهارم ذخایر گاز طبیعی اتحادیه اروپا است، قلب تپنده حمل و نقل قاره سبز محسوب می شود به طوری که روتردام با اختلاف بزرگترین بندر قاره است و آمستردام یکی از بزرگ ترین فرودگاه های دنیا را دارد. دفاتر بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا به دلیل معافیت های مالیاتی جذاب در آمستردام قرار دارند. اگرچه کشاورزی کشور هلند بسیار ماشینی شده و تنها حدود ۲ درصد از نیروی کار کشور در این بخش مشغول هستند، اما باعث شده صنعت تولید غذای فرآوری شده رشد کند و نیروی کار زیادی را جذب کند.

شرایط ویزای کار و اقامت در هلند

ایرانی هایی که قصد مهاجرت به هلند از طریق اخذ ویزای کاری دارند، به یک پیشنهاد کاری یا جاب آفر هلند نیاز دارند. در این روش داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای هلندی الزامی است.

اگر متقاضی بتواند از سازمان یا شرکتی دعوتنامه دریافت کند، کارفرما باید با انتشار آگهی از نیروی کار داخلی هلندی و حتی کشور های حوزه شنگن نیز اطمینان حاصل کند. در صورتی که فردی پیدا نشود که این شغل را بتواند انجام دهد، از نیروی کار خارجی استفاده می شود. در این روش متقاضیان می توانند از سایت ها و موسسات کاریابی در کشور هلند کمک بگیرند تا مشاغل مورد نیاز این کشور را پیدا کنند.

 از طرفی فرد متقاضی می تواند پس از گذراندن حدود ۵ سال اقامت در این کشور به واسطه ویزای کار هلند، درخواست اقامت دائم در کشور هلند را بدهد. البته دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای هلندی امری دشوار است که می توانید از طریق دیگری مانند تحصیل وارد هلند شوید. در ضمن در دوره تحصیل، دانشجو اجازه کار پاره وقت داشته و پس از اتمام تحصیل نیز به او فرصت داده می شود تا شغل مورد نظر خود را بیابد.

مدارک مورد نیاز ویزای کار در هلند

مدارک مورد نیاز ویزای کار در هلند

برای گرفتن ویزای کار هلند، مدارک و شرایط خاصی وجود دارد که متقاضیان می توانند با ارائه مدارک خود برای اخذ ویزا هلند درخواست بدهند. این مدارک برای کاریابی متقاضی نیز باید ارائه شوند که شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. پاسپورت معتبر
 2. گواهی عدم سوء پیشینه
 3. ارائه ی مدارک هویتی مانند، شناسنامه، کارت ملی
 4. رزومه ی کاری و تحصیلی  (CV)
 5. مدارک تحصیلی
 6. فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار هلند
 7. دعوتنامه کارفرمای معتبر
 8. مدرک مهارت زبان انگلیسی
 9. پرداخت هزینه های صدور ویزا
 10. بیمه سلامت
 11. قرارداد کاری بین متقاضی و کارفرمای هلندی
 12. ۱۲.   2 قطعه عکس پاسپورتی
 13. گواهی تمکن مالی

بازار کار و شرایط کار در هلند

دفتر بسیاری از شرکت های غول آسای چندملیتی در هلند است، مثل شل، فیلیپس، تام تام، آهولد؛ حتی دفتر مرکزی ایکیا هم در این کشور است. با وجود این همه کمپانی عظیم، نیاز به نیروی کار ماهر به شدت زیاد است و اگر کسی قابلیت های لازم را داشته باشد، می تواند به سرعت کار پیدا کند. در این میان، آژانس های کاریابی فراوانی هم درست شده که در تلاش هستند نیاز کمپانی ها به نیروی کار را برطرف کنند.

باید در نظر داشت که نرخ بیکاری در هلند بسیار پایین است و تقریبا برای هر مهارتی فرصت کاری پیدا می شود، به ویژه در صنایع مربوط به تولید غذای فرآوری شده، مواد شیمیایی، انرژی، IT، بهداشت و درمان و حمل و نقل.

شرایط مورد نیاز برای کار در هلند

شرایط سنی

کسانی که قصد کار در هلند را دارند، طبق قانون باید بین ۱۸ تا ۴۵ سال سن داشته باشند؛ اگرچه بعید است کسی زیر سن ۲۳ سال بتواند مهارت های لازم را برای پیدا کردن کار در این کشور به دست بیاورد.

مدرک تحصیلی

باید دست کم مدرک کارشناسی داشته باشید تا بتوانید در هلند کار پیدا کنید. بهتر است علاوه بر مدرک تحصیلی، توصیه‌نامه کارفرمای قبلی تان را هم همراه ببرید تا به مشکل نخورید.

مدرک زبان مورد نیاز

برای کار در هلند نیازی نیست زبان هلندی بدانید. امور شرکت های عظیم که تعدادشان در این کشور زیاد است، اغلب به زبان انگلیسی می‌گذرد اما اگر در شرکت های کوچک کار پیدا کنید، ناچارید برای شرکت در جلسات به هلندی حرف بزنید.

شرایط کار در هلند بدون مدرک تحصیلی

هلند از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، یا نیروی ماهر و تحصیلکرده می گیرد یا می توانید با سرمایه گذاری یک میلیون و ۲۵۰ هزار یورویی در یک شرکت هلندی و از طریق سرمایه گذاری، ویزای طلایی بگیرید و به این کشور بروید.

میزان حقوق و مالیات در هلند

حقوق و دستمزد در کشور هلند در هر شهر متفاوت است اما به طور کلی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر کدام از آنها می تواند بر روی حقوق ماهیانه هر فرد تاثیر چشمگیری داشته باشد. میزان تحصیلات، جنسیت، سابقه کاری و نیز محل کار از عواملی هستند که مستقیما روی میزان حقوق دریافتی می تواند موثر باشد.

افرادی که سابقه کاری بالاتری دارند حقوق دریافتی آنها نیز به میزان سابقه آنها افزایش می یابد. متوسط درآمد سالانه در کشور هلند در سال ۲۰۲۱، در حدود ۳۶۰۰۰€ یورو تعریف شده است. با توجه به آمار گزارش شده، بهترین و پردرآمد ترین مشاغل کشور هلند جراحان و پزشکان، قضات و وکلا، هستند.

مالیات در هلند هم در سال ۲۰۲۲ به این ترتیب است:

 1. درآمد تا ۶۹ هزار و ۳۹۹ یورو در سال: ۰۷/۳۷ درصد
 2. از ۶۹ هزار و ۳۹۹ یورو به بالا: ۵۰/۴۹ درصد

مالیات با حساب سهم بیمه درمانی محاسبه شده است.

نحوه کاریابی ایرانیان در هلند

نحوه کاریابی ایرانیان در هلند

سایت های کاریابی رایگان که فرصت های شغلی را به نمایش می گذارند، فراوان هستند. از طرفی آژانس های کاریابی وجود دارند که می توانید آنلاین با آن ها تماس بگیرید تا برای شما کار پیدا کنند. خیلی از شرکت های هلندی برای پیدا کردن نیروی کار مورد نیازشان با این آژانس ها در ارتباط هستند. حتی بعضی از این آژانس های کاریابی به طور تخصصی تنها در یک یا چند حوزه خاص فعالیت می کنند. برای نمونه، بعضی از آن ها فقط در حوزه IT فعال هستند. علاوه بر این ها، یکی دیگر از راه های قابل اطمینان، تماس مستقیم با خود کمپانی ها است.

ممکن است یک شرکت آگهی استخدام نیرو نداده باشد، اما کمپانی های هلندی خوشحال می شوند که نیروی جویای کار برای شان نامه بنویسد و خود را به آن ها معرفی کند. فقط باید دقت کنید که خطاب به مسئول این کار نامه را بنویسید.

نرخ بیکاری در هلند

بررسی نرخ بیکاری در روند مهاجرت کاری به کشور هلند بسیار مهم است. زیرا نرخ بیکاری مناسب و پایین می تواند رونق اقتصادی، توسعه صنایع، پویایی تجارت ها، کسب و کارهای بزرگ و کوچک را نشان دهد هرچه این نرخ پایین تر باشد رشد اقتصادی بالاتر است. نرخ بیکاری یکی از موارد مهم برای شناخت بازار کار یک کشور به حساب می آید.

طبق آمار نرخ بیکاری در هلند بسیار پایین است که در حدود ۴% گزارش شده است و در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، بسیار مطلوب است. به همین جهت بازار کار هلند ظرفیت خوبی مخصوصا برای افرادی که دارای تجربه و مهارت کافی دارند، است.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با شرایط کاری و اقتصاد کشور هلند آشنا کنیم تا بتوانید با آگاهی بیشتر برای مهاجرت و کار در هلند تصمیم بگیرید. باتوجه به مطالب گفته شده برای کار در کشور هلند لازمه تحصیلات و مهارت کافی و از طرفی تسلط کامل به زبان انگلیسی را داشته باشید تا بتوانید از شرایط کاری مطلوبی بهره‌مند بشوید. اگر شما پیشنهاد یا نظر خاصی درباره کار در هلند را دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بذارید، تا بقیه دوستانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند از تجربه‌های شما استفاده بکنند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!