آموزش مهاجرت تحصیلی | صفر تا صد مهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت همیشه نامی بزرگ و مفهومی گنگ بوده است که توانسته مفاهیم ریز و درشت زیادی را در خود جای دهد. آموزش مهاجرت یکی از دغدغه‌های همیشگی مهاجرین بوده است. این افراد می‌خواهند در مورد کشورها، بازارهای کار، دانشگاه‌های معروف، مراحل مهاجرت و مدارک موردنیاز اطلاعاتی کسب کنند. این اطلاعات به‌صورت پراکنده در اینترنت موجود است. گاهی شما می‌توانید با مشاورین صحبت کنید؛ اما بسیاری از نکات و سؤالات در جلسات مشاوره فرصتی برای بررسی پیدا نمی‌کنند. در این مطلب سعی شده است به طور جامع پیرامون مهاجرت و سؤالات متداول مهاجرین صحبت شود؛ بنابراین مقاله‌ای که پیش رو دارید یک مطلب جامع آموزش مهاجرت تحصیلی است.

آشنایی با مهاجرت تحصیلی

آشنایی با مهاجرت تحصیلی

طبق آموزش مهاجرت می‌توانیم بگوییم که مهاجرت تحصیلی مفهوم گسترده‌ای دارد که شامل انواع دوره‌های کارآموزی، آموزش‌های تکمیلی، دوره‌ها و سایر اشکال آموزش پیشرفته می‌شود. مهاجرت تحصیلی بین‌المللی نشان دهنده جابه‌جایی افراد بین کشورها به منظور تحصیل در سطوح مختلف و برای دوره‌های مختلف است.

 این کار شامل حرکت دانش آموزان مدرسه، دانش آموزان مؤسسات آموزشی متوسطه تخصصی و عالی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دانشجویان دکترا، کارورزان و متخصصان است.

آموزش مهاجرت می‌گوید دانشجویان با اهداف مختلفی به مهاجرت تحصیلی اقدام می‌کنند و هزینه‌ها و دردسرهای آن را بر خود هموار می‌کنند تا در محیطی جدید و ناشناخته به تحصیل و زندگی مشغول شوند. عوامل مؤثر در مهاجرت تحصیلی عبارت‌اند از:

 • شهریه مقرون به صرفه
 • آموزش باکیفیت بالا
 • برنامه آموزشی منحصر به فرد
 • امکان اشتغال در کشور محل تحصیل، استفاده از دانش کسب شده در کشور بومی
 • اعتبار دیپلم یک مؤسسه آموزشی خارجی

مروری بر برنامه‌های مهاجرت تحصیلی در اروپا

آموزش مهاجرت مرزهای باز، استاندارد بالای زندگی، اقتصاد پیشرفته و چشم‌انداز آینده روشن را دلیل جذب مردم به کشورهای مختلف اتحادیه اروپا می‌داند. اکنون ۵ درصد از کل جمعیت اتحادیه اروپا را مهاجران تشکیل می‌دهند. طبق آمار، تا سال ۲۰۲۰، ۲۳ میلیون شهروند غیر اتحادیه اروپا در این کشورها زندگی می‌کردند که ۵.۱ درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهد. 

بر اساس پیش‌بینی‌های بانک جهانی، حواله‌های ارسالی به کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​در سال ۲۰۲۱ با ۷.۳ درصد رشد به ۵۸۹ میلیارد دلار خواهد رسید. روش استاندارد مهاجرت به اروپا  به این صورت است که ابتدا با ویزای بلندمدت که برای مدت ۹۰ روز یا بیشتر صادر می‌شود به کشور انتخابی عزیمت می‌کنید. 

بر اساس آموزش مهاجرت شما باید از کشور میزبان برای اجازه اقامت اقدام کنید که پس از ۳ تا ۵ سال می‌توانید آن را به اقامت دائم تغییر دهید. با داشتن اقامت دائم، در آینده امکان درخواست شهروندی وجود دارد. برخی با ویزای توریستی وارد کشور می‌شوند، سپس سعی می‌کنند آن را به ویزای بلندمدت کاری، دانشجویی یا تجاری تغییر دهند. روند مهاجرت به اروپا سریع نیست و بسته به کشور از ۵ تا ۱۰ سال طول می‌کشد.

بهترین شهرها برای زندگی در اروپا

طبق آنچه که در آموزش مهاجرت آمده است جامعه بین‌المللی که ۴ میلیون مهاجر را متحد می‌کند، سالانه بهترین شهرها را برای زندگی و کار برای خارجی‌ها رتبه‌بندی می‌کند. در سال ۲۰۲۱، تنها سه شهر اروپایی به ۱۰ شهر برتر راه یافتند. پراگ در رتبه هفتم، بازل در سوئیس در رده نهم و مادرید در رتبه دهم این جدول قرار داشت.

براساس مطلب آموزش مهاجرت مهاجرانی که در شهر پراگ زندگی می‌کنند از سیستم حمل و نقل راضی هستند. همچنین ۶۰ درصد خارجی‌ها از فرصت‌های شغلی که پراگ در اختیارشان قرار می‌دهد راضی هستند. این در حالی است که در سایر شهرهای جهان تنها ۴۵ درصد خارجی‌ها از آینده شغلی راضی خود هستند.

 شهر بازل دارای بهترین شاخص زندگی شهری است؛ اما ۶۹ درصد از مهاجران از هزینه‌های بالای زندگی شکایت دارند. آب و هوای خوب و فرصت‌های تفریحی، خارجی‌ها را به مادرید جذب می‌کند؛ اگرچه ۲۵ درصد از شهروندان وضعیت اقتصادی شهر ناراضی هستند. شهر وین که پایتخت اتریش محسوب می‌شود نیز دارای اقتصاد پایدار، محیط زیست سالم، ایمنی شخصی شهروندان و قوانین عالی است.

راه‌های مهاجرت به اروپا

طبق آموزش مهاجرت یکی از راه‌های رفتن به اروپا مهاجرت تحصیلی است. شما می‌توانید به تنهایی وارد یک مؤسسه آموزشی شوید یا از خدمات آژانس‌های همراه استفاده کنید. آنچه دشوارتر است تصمیم‌گیری در هنگام مهاجرت به اروپا در خصوص کشور، دانشگاه و تخصص است. 

در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، شما می‌توانید تحصیلات عالی را به صورت رایگان دریافت کنید؛ اما این مشروط بر این است که به زبان محلی تحصیل کنید. رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند معمولاً پولی هستند؛ بنابراین بسیاری تصمیم می‌گیرند سال اول زندگی خود را در اروپا به مطالعه زبان در مراکز آموزشی بگذرانند که هم به درخواست ویزا و هم برای آماده شدن برای پذیرش کمک می‌کند.

مراحل مهاجرت تحصیلی

مراحل مهاجرت تحصیلی

اگر طبق راهنمای آموزش مهاجرت عمل می‌کنید، باید بدانید که ابتدا لازم است کشور، شهر محل تحصیل، تخصص و دانشگاه را انتخاب کنید. به این منظور به عوامل زیر دقت کنید.

شهریه و هزینه‌های زندگی

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید میزان بودجه شما است؛ به خصوص اگر محدود باشد. لازم نیست زمان را تلف کنید و گزینه‌های غیر قابل دسترس را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید مبلغ مورد نیاز شما برای مهاجرت تحصیلی فقط شامل هزینه‌های شهریه‌ای نیست که توسط خود دانشگاه تعیین می‌شود.

براساس راهنمایی آموزش مهاجرت بیشتر سرمایه شما باید برای زندگی در خارج از کشور پس‌انداز شود. به‌عنوان‌مثال، در آلمان، هزینه تحصیل می‌تواند ۱۶۴-۳۲۹ دلار در سال باشد؛ اما در عین حال، حدود ۱۲۰۵  دلار در سال برای اجاره و سایر هزینه‌های شخصی موردنیاز است. به طور کلی مبلغ موردنیاز برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در سال به شرح زیر است.

نام کشورحدود هزینه‌های لازم برای زندگی
اروپای شرقی، بالتیک۸ هزار تا ۱۰ هزار دلار در سال  
اروپا، آسیا۱۰ هزار تا ۲۵ هزار دلار در سال  
ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند۲۵۰۰ تا ۶۰ هزار دلار در سال
بریتانیا، ایرلند۲۵۰۰ تا ۶۰ هزار دلار در سال

بررسی محتوای درسی ارائه شده در دانشگاه

براساس آموزش مهاجرت شما باید حتماً برنامه درسی را بررسی کنید. این امر به‌ویژه برای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا مهم است. اگر متقاضی برنامه‌های تحصیلات تکمیلی هستید، به علایق علمی اساتید توجه ویژه‌ای داشته باشید که با شما مطابقت داشته باشند. برای نتیجه بهتر می‌توانید مسیر شغلی یا علمی فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکترا را بررسی کنید.

تحقیق و بررسی در مورد دانشگاه‌های مقصد

آموزش مهاجرت می‌گوید علاوه بر این موارد توجه به چندین عامل دیگر نیز مهم است که تحصیل و زندگی راحت در خارج از کشور را برای شما آسان‌تر می‌کند. این عوامل شامل چنین مواردی هستند.

 • آیا آب و هوای شهر مورد نظر برای شما مناسب است؟
 • آیا هر چیزی که نیاز دارید در محوطه دانشگاه است در دسترس است؟
 • آیا به زبان کشور میزبان مسلط هستید؟ 
 • چه زمینه‌های تحقیقاتی در دسترس دانشجویان است؟
 • دانشگاه چه جایگاهی در رتبه‌بندی‌های برتر دنیا دارد؟
 • آیا در طول برنامه دوره‌های کارآموزی در نظر گرفته شده است؟
 • آیا دانشگاه مرکز شغلی دارد که به دانشجویان در جستجوی کار کمک کند؟
 • درصد اشتغال فارغ‌التحصیلان این دانشگاه چقدر است؟

در آموزش مهاجرت به شما مراحل آن را توضیح می‌دهیم. به عنوان یک راهنما به شما می‌گوییم که مشخص کردن هدف شما از مهاجرت تحصیلی، تعیین بهترین دانشگاه‌ها و برآورد حدود هزینه‌ها جزو موارد بسیار مهم هستند.

تهیه لیست دانشگاه‌های مرتبط

باتوجه به آموزش مهاجرت ضروری است از گوگل لیست و سایت تمام دانشگاه‌هایی که رشته شما را در کشور موردنظر ارائه می‌دهند پیدا کنید. سپس لازم است به سایت این دانشگاه‌ها مراجعه کنید و در مورد رشته خود اساتید و شرایط ارائه آن‌ها بخوانید.

ایمیل زدن و درخواست فاند

در این مرحله به استاد یا دانشگاه ایمیل بزنید و شرایط خود را در آن توضیح دهید. همچنین رزومه خود را پیوست کنید و پس از توضیح این که چرا همکاری شما می‌تواند مفید باشد از آن‌ها بخواهید رزومه شما را بررسی کرده و به آن پاسخ بدهند. در مورد ایمیل زدن اصلاً به یک یا چند استاد اکتفا نکنید و به همه آن‌ها ایمیل بزنید تا در نهایت بتوانید با بهترین شرایط فاند دریافت کنید.

آزادسازی مدرک

طبق آموزش مهاجرت اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده‌اید، باید مدرک خود را آزاد کنید و مبلغ پولی را برای دریافت آن به دولت بپردازید. برخی روش‌ها وجود دارد که برای دریافت مدرک خود پول ندهید. یکی از این روش‌ها این است که درخواست کار بدهید. اگر تا ۶ ماه نتوانید کار مرتبطی پیدا کنید، با آزادسازی رایگان مدرک شما موافقت می‌شود.

تهیه مدرک زبان کشور موردنظر

مرحله بعدی قبولی در آزمون‌های موردنیاز برای پذیرش در دانشگاه انتخابی است. آموزش مهاجرت توصیه می‌‎کند حداقل یک سال قبل از پذیرش شروع به گذراندن دوره‌های مرتبط کنید. دو نوع امتحان زبان وجود دارد:

 • زبان تافل و آیلتس
 • تحصیلات عمومی مانندSAT ، GMAT ، GRE 

آموزش مهاجرت می‌گوید که متقاضیان خارجی باید یک آزمون زبان را بگذرانند و پس از آن بقیه آزمون‌ها به شرایط یک کشور یا برنامه خاص بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال،  آزمون SAT برای پذیرش در مقطع کارشناسی در ایالات متحده موردنیاز است. دانشگاه‌های اروپا، ایالات متحده آمریکا و برخی از کشورها آزمون GRE/GMAT را به‌عنوان آزمون ورودی در مقطع کارشناسی ارشد می‌پذیرند.

تمام امتحانات بین‌المللی پولی هستند و هزینه آن‌ها از ۳۰  دلار تا ۳۰۰  دلار گزارش شده است. شما باید از قبل برای این آزمون‌ها ثبت‌نام کنید. امروزه بیشتر کشورها آیلتس را به‌عنوان مدرک زبان قبول دارند. با این وجود بهتر است در مورد مقصد خود دقت کنید که آیا آیلتس را می‌پذیرند یا تافل. همچنین باید نمره آیلتس مورد قبول را پیدا کنید. به طور معمول برای مهاجرت تحصیلی نمره زبان ۶.۵ تا ۷ موردنیاز است.

پاسخ به ایمیل

در آموزش مهاجرت آمده است که ظرف چند هفته نامه پذیرش از طریق ایمیل یا با پست معمولی به دست شما خواهد رسید. ممکن است این نامه حاوی رد یا پذیرش درخواست شما باشد. در صورتی که به ایمیل شما پاسخ داده شد، با استاد مورد نظر مکاتبه کرده و برای صحبت‌های بیشتر به صورت آنلاین مصاحبه کنید.

مصاحبه

در روز مصاحبه در مکانی آرام، خلوت و مناسب بنشینید و لباس و آرایش مناسب داشته باشید. حفظ خونسردی و ادب در طول جلسه مهم است. واضح و مسلط صحبت کنید و در مورد خود توضیح دهید که چرا فکر می‌کنید دریافت فاند از دانشگاه مربوطه می‌تواند برای شما و آن‌ها سودمند و مفید باشد. توصیه آموزش مهاجرت این است که اگر به طور هم‌زمان از چندین دانشگاه پاسخ مثبت دریافت کردید، باید انتخاب کنید و دانشگاه را از قصد خود مطلع کنید.

در همین مرحله طبق آموزش مهاجرت باید پیش پرداخت شهریه را شروع کرده و کپی رسید را به نامه پذیرش دعوت‌نامه پیوست کنید. همچنین لازم است برای خوابگاه درخواست دهید تا اتاق مناسبی پیدا کنید یا برای یک هاستل درخواست دهید. اگر می‌خواهید در یکی از خوابگاه‌ها زندگی کنید، باید بلافاصله پس از دریافت دعوت نامه درخواست دهید.

همچنین لازم است بدانید که آموزش مهاجرت می‌گوید ریجکت شدن درخواست شما یک اتفاق بسیار رایج برای دانشگاه‌های خارجی است که شما نیز باید برای آن آماده باشید. پس از ریجکت شدن منتظر نامه بقیه دانشگاه‌ها باشید یا دوباره به سایر دانشگاه‌ها ایمیل بفرستید.

ترجمه مدارک

پس از جلسه موفقیت‌آمیز مصاحبه مدارک لازم را ترجمه کنید. این مدارک می‌تواند شامل شناسنامه، پاسپورت با اعتبار ۶ ماه، ریز نمرات، فرم درخواست و بیمه درمانی باشد.

تحویل مدارک و فرم درخواست به سفارت

بسته مدارک خود را کامل کنید و به همراه فرم درخواست به سفارت کشور مربوطه تسلیم کنید. دقت کنید که مدارک کامل باشند و به همان صورت که مورد درخواست است ارائه شوند. باتوجه به آموزش مهاجرت رعایت این نکات شانس شما را برای گرفتن ویزا بالا می‌برد. مهلت درخواست بسته به مؤسسه و کشور متفاوت است. به طور ایده‌آل ۳-۴ روز پس از شروع پروسه بهتر است بسته مدارک ترجمه شده خود را بفرستید.

پرداخت هزینه‌های ویزا

پس از دریافت موفقیت‌آمیز ویزا باید هزینه‌های آن را که معمولاً به دلار است پرداخت کنید. در آموزش مهاجرت آمده است که هزینه ویزای تحصیلی چندان بالا نیست و معمولاً زیر ۱۰۰ دلار است.

پرداخت هزینه بلیط هواپیما

بر اساس آموزش مهاجرت رزرو یک بلیط یک طرفه هواپیما به مقصد کشور رؤیاهای شما جزو آخرین مراحل مهاجرت تحصیلی است. هزینه بلیط با خود شما است و دانشگاه مربوطه پولی بابت آن پرداخت نمی‌کند.

مصاحبه با سفارت

مصاحبه با سفارت نیز یکی از مراحل لازم بوده که در آموزش مهاجرت به آن اشاره شده است. در روز مصاحبه با لباسی راحت و نیمه رسمی حاضر شوید و مراحل مصاحبه و انگشت نگاری خود را انجام دهید.

اثبات تمکن مالی لازم برای تحصیل و کار در کشور مورد نظر

بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌ها فرصت خوبی برای کاهش شهریه و هزینه‌های زندگی در یک کشور خارجی هستند. البته آموزش مهاجرت می‌گوید به دست آوردن آنها بسیار دشوار است. به عنوان یک قاعده، برای این کار باید نمرات و دستاوردهای بسیار بالایی داشته باشید؛ با این حال، حتی این تضمینی برای موفقیت شما نیست.

 برای دریافت بهترین بورسیه‌های مطابق با شرایط خود بورسیه‌های موجود در وب‌سایت‌های رسمی دانشگاه‌ها را بررسی کنید و در صورت لزوم درخواست دهید. طبق توصیه‌های آموزش مهاجرت شما باید سعی کنید برنامه‌های کمک هزینه و بورس تحصیلی را از سازمان‌های خارجی پیدا کنید.

اگر موفق به دریافت کمک هزینه نشدید، به شرایط تحصیل رایگان در کشورهایی مانند آلمان، جمهوری چک، فرانسه، بلژیک ، اسپانیا و کره قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه نگاهی بیندازید. دانشگاه‌ها و بنیادها در ۹۹ درصد موارد فقط برای پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری آماده ارائه بورسیه هستند.

آموزش مهاجرت گفته است که دانشجویان مقطع لیسانس می‌توانند تنها بر توانایی‌های مالی خود تکیه کنند. در این مورد بهتر است پولی را در حساب خود یا پشتیبان مالی خود نگه دارید تا با ارائه رسید آن بتوانید ثابت کنید که شما تمکن مالی لازم برای تحصیل و زندگی را در کشور مربوطه دارید.

توصیه آموزش مهاجرت  این است که اول از همه، برنامه‌ها را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید و تنها پس از آن بورسیه‌های موجود را در وب سایت رسمی دانشگاه‌ها بررسی کنید و برای کمک‌هزینه‌ها و برنامه‌های بورسیه از سازمان‌های شخص ثالث درخواست دهید.

برآورده کردن شرایط پذیرش

برآورده کردن شرایط پذیرش

اعتقاد بر این است که ورود به دانشگاه‌های پیشرو کشورهای مختلف جهان دشوار و پرهزینه است؛ اما همیشه هم به این صورت نیست. با برنامه‌ریزی مناسب زمانی، مالی و منابع شخصی، پذیرش در دانشگاه‌های خارجی امکان‌پذیر است. آموزش مهاجرت می‌گوید برنامه‌های متناسب با مشخصات علمی شما بالاترین شانس پذیرش را فراهم می‌کند. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه موردنظر خود به این نکات دقت کنید.

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها

برای جستجوی اولیه می‌توانید از رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در تخصص موردنظر خود استفاده کنید. 

حداقل الزامات

طبق آموزش مهاجرت شما باید برای ارزیابی شانس خود، روی نتایج دانشجویانی که در سال گذشته وارد دانشگاه شده‌اند تمرکز کنید.

بررسی سایر عوامل

موقعیت مکانی، آب و هوا، دردسترس‌بودن دوره‌های زبان، کادر آموزشی، دوره‌های کارآموزی و غیره نیز مواردی هستند که باید بررسی کنید.

آماده شدن برای رفتن

طبق آموزش مهاجرت شما در این مرحله باید به دنبال یافتن بلیط هواپیما، اخذ بیمه درمانی و از همه مهم‌تر اخذ ویزا دانشجویی باشید. برای دریافت ویزا ثبت‌نام اولیه خود را در پورتال دانشگاه مربوطه انجام داده و سپس درخواست تأیید شده خود را برای پذیرش چاپ کنید.

 متقاضیان برای پذیرش در برنامه‌های کارشناسی فنی تخصصی که توسط مؤسسات عالی فنی ( ITS ) سازماندهی شده‌اند، باید مستقیماً به مؤسسه آموزشی موردنظر خود مراجعه کنند. شما به منظور دریافت ویزای دانشجویی باید دو مجموعه یکسان از مدارک زیر را ارائه دهید و هزینه کنسولی را نیز بپردازید. بر اساس آموزش مهاجرت هنگام درخواست برای هر دسته از ویزای نوع D، تمام مدارک باید ترجمه شوند.

 علاوه بر هزینه کنسولی و خدمات اضافی، پس از ارائه مدارک برای ویزا، باید هزینه خدمات مرکز درخواست ویزا را نیز پرداخت کنید. سرکنسولگری حق درخواست هرگونه مدارک اضافی را برای خود محفوظ می‌دارد.

تهیه مدارک لازم (ریز نمرات، نتایج آزمون مهارت زبان)

مدارک نسبتاً زیادی برای مهاجرت وجود دارد. ما در این مطلب که یک راهنمای آموزش مهاجرت است مدارک لازم برای انواع مهاجرت را در جدولی در دسترس شما قرار داده‌ایم.

مدارک مورد نیاز اقامت از طریق تحصیل

بر اساس آموزش مهاجرت اخذ اقامت تحصیلی اروپا به یکی از روش‌های آسان و البته ارزان مهاجرت به اروپا معروف است. در این نوع اقامت شما با دریافت پذیرش تحصیلی و اخذ ویزا در کشور مورد نظر خود شروع به تحصیل می‌کنید.

بعد از پایان دوره تحصیلی به مدت ۶ ماه ویزای جستجوی کار دریافت خواهید کرد و با پیدا کردن کار می‌توانید اقامت دائم اروپا را دریافت کنید. مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی برای هر کدام از کشورهای اروپایی ممکن است متفاوت باشد؛ ولی مدارک کلی به شرح زیر است:

 • فرم پر شده درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • مدارک برای اثبات تمکن مالی کافی برای پرداخت شهریه، مخارج زندگی و سایر هزینه‌ها
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه و دوره پیش دانشگاهی با ترجمه
 • گواهی پایان دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد با ترجمه
 • اصل مدرک شناسنامه و پاسپورت
 • عکس پرسنلی با پس زمینه سفید
 • پرداخت هزینة ویزا
 • مدرک زبان

تأمین مسکن و بیمه درمانی

یکی از دغدغه‌های بزرگ مهاجرین تأمین مسکن در کشور مقصد است. چنانچه دانشجو هستید، بهتر است در هنگام دریافت پذیرش برای رزرو خوابگاه نیز درخواست بدهید؛ اما در صورتی که دانشجو نیستید یا قادر به رزرو خوابگاه نشدید، نگران نباشید. ما در راهنمای آموزش مهاجرت به شما در خصوص تهیه مسکن توضیح می‌دهیم.

ابتدا بهتر است به مقصد خود توجه کنید. در بسیاری از کشورها خانه‌های زیادی برای مستأجران وجود دارد. شما همچنین می‌توانید هاستل تهیه کنید یا برای کاهش هزینه‌های خود خانه را با چند هم خانه شریک شوید. در این مورد اتاق شما به صورت خصوصی در اختیارتان خواهد بود و آشپزخانه و سرویس بهداشتی نیز به صورت مشترک استفاده می‌شود. در ادامه مطلب آموزش مهاجرت شرایط تهیه مسکن برای مهاجرین در چند شهر را توضیح داده‌ایم.

شرایط تهیه مسکن برای مهاجرین در آمریکا

در آموزش مهاجرت آمده است که در ایالات متحده، بسیاری از مردم یک آپارتمان یا خانه اجاره می‌کنند. می‌توانید مستقیماً از یک مالک خصوصی یا شرکت مدیریت ملک اجاره کنید. شرایط اجاره مسکن در ایالت متحده ممکن است متفاوت باشد؛ اما به احتمال زیاد شما باید موارد زیر را انجام دهید:

 • فرم را پر کنید. در این فرم باید درآمد، محل کار و سابقه اجاره قبلی خود را مشخص کنید. همچنین باید شماره تأمین اجتماعی خود را برای تأیید سوابق و اعتبار خود ارائه دهید.
 • در صورت تأیید درخواست شما، قرارداد اجاره را امضا کنید. این یک قرارداد حقوقی بین مستأجر و مالک است. شما باید با تاریخ، قیمت و شرایط اجاره موافقت کنید. اجاره معمولاً یک‌ساله است.
 • پرداخت ودیعه برای آپارتمان و برای ماه اول اجاره الزامی است.
 • هزینه آب و برق نیز به صورت ماهانه صورت‌حساب می‌شود.

در آموزش مهاجرت گفته شده است که راه‌های زیادی برای یافتن مسکن وجود دارد. وب‌سایت‌ها و مکان‌هایی مانند تابلوهای اعلانات وجود دارد که می‌توانید مکان‌های اقامتی را در آنها جستجو کنید. می‌توانید از وب‌سایت‌های زیر برای جستجو مسکن استفاده کنید:

 • وب سایت برای اقامت کوتاه مدت : hotels.com، Airbnb
 • وب سایت برای پیدا کردن محل اقامت مشترک: فیس بوک، craigslist، roommates.com
 • سایت برای پیدا کردن منزل اجاره : Zillow، HotPads، RentCare، ۴stay، apartments.com

شرایط تهیه مسکن برای مهاجرین در ایتالیا

حقیقت این است که آموزش مهاجرت می‌گوید یافتن منزل در ایتالیا چندان آسان نیست و بهتر است همه تلاش خود را برای رزرو خوابگاه به خرج دهید. فصل معینی برای اجاره منزل وجود دارد که اگر در این زمان طلایی اقدام نکنید، پیدا کردن خانه دشوار می‌شود. به طور میانگین هزینه اجاره خانه در ایتالیا برای هر مترمربع حدود ۱۰ یورو است.

در ایتالیا هم مسکن‌های مدرن وجود دارد و هم مسکن‌های قدیمی که البته قیمت آن‌ها متفاوت است. از نظر سیستم گرمایشی این خانه‌ها هیچ مشکلی ندارند؛ اما پیدا کردن خانه‌ای با تهویه مناسب و قیمت خوب کار آسانی نیست.

شرایط تهیه مسکن برای مهاجرین در آلمان

هزینه اجاره مسکن در آلمان معمولاً برای یک نفر، ۴۵ مترمربع است. طبق آموزش مهاجرت مبلغ پیشنهادی پوشش 650 یورو به ازای هر متر مربع مساحت مسکن است و هزینه نیز متأثر از متراژ آپارتمان، سن ساکنین، مدت قرارداد و انتخاب بیمه‌گذار است. برای یک آپارتمان ۱۰۰ متر مربعی، هزینه‌ها به طور متوسط ​​۷۰-۱۲۰ یورو در سال خواهد بود.

شرایط تهیه مسکن برای مهاجرین در فرانسه

آموزش مهاجرت می‌گوید تهیه سالن‌های دانشجویی و خوابگاه در فرانسه یکی از گزینه‌های ارزان قیمت برای دانشجویان است. در مابقی موارد می‌توانید از طریق سایت‌ها یا آژانس‌های املاک خانه‌های اجاره‌ای پیدا کنید. در شهرهای بزرگ یا مناطق نزدیک به مرکز شهر اجاره‌بها بالاتر است. مهاجرین در ابتدا مسکن‌های اجاره‌ای تهیه می‌کنند و بسیار به‌ندرت به فکر خرید آن می‌افتند.

مقصدهای تحصیلی محبوب در اروپا

مقصدهای تحصیلی محبوب در اروپا

در آموزش مهاجرت آمده است که وضعیت ناپایدار کشور، شرایط نامساعد اقلیمی، نبود امنیت و کیفیت پایین زندگی از دلایلی است که باعث می‌شود افراد بیشتری به فکر مهاجرت به کشور دیگری بیفتند. برای بررسی محل سکونت آینده خود توصیه می‌کنیم به نکات زیر توجه کنید:

 • روابط سیاسی کشور مقصد با سایر کشورها
 • فرصت اشتغال یا شرایط ایجاد کسب و کار در آن
 • روش‌های مهاجرت به آن
 • حقوق و تعهدات مهاجران در کشور قصد
 • میانگین هزینه زندگی در کشور مقصد

کشور پرتغال

آموزش مهاجرت می‌گوید یکی از محبوب‌ترین کشورها برای جابه‌جایی در بین ساکنان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع پرتقال است. مطمئن‌ترین گزینه برای کسانی که می‌خواهند به پرتغال مهاجرت کنند و اجازه اقامت اروپا را دریافت کنند، درخواست ویزای D7 است.

کشور آلمان

شما می‌توانید پس از پذیرش در دانشگاه، ویزای کاری یا تجاری، اجازه اقامت در آلمان را دریافت کرده و به عنوان یک مقصد مهاجرتی عالی به آلمان فکر کنید.

کشور سوئد

این کشور مدت‌هاست که خود را به عنوان یکی از بهترین‌ها در سطح جهان از نظر استانداردهای زندگی معرفی کرده است. مهاجرت به سوئد چندان آسان نیست. ساده‌ترین راه برای دریافت اجازه اقامت دعوت به کار در یک شرکت سوئدی یا ازدواج با یک شهروند سوئدی است.

سخن پایانی

آموزش مهاجرت مطلبی است که همه قبل از اقدام به مهاجرت باید آن را مطالعه کنند. مهاجرت موضوعی گسترده، مهم و آینده‌ساز است و تصمیم سختی برای بسیاری از افراد به شمار می‌رود. دغدغه‌های زیادی برای مهاجرین قبل و بعد از مهاجرت وجود دارد و ذهن آن‌ها با سؤالات بی‌شمار پر شده است؛ بنابراین در مطلب حاضر سعی کرده‌ایم آموزش مهاجرت تحصیلی را توضیح داده و علاوه بر آن اشاره‌ای به هزینه‌ها، مدارک و شرایط دریافت ویزا کنیم و امیدواریم برای خوانندگان مفید واقع شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!