آموزش مهاجرت کاری | صفر تا صد مهاجرت از طریق کار

در آموزش مهاجرت گفته شده که این نوع مهاجرت بسیار محبوب است. مهاجرت کاری ورود به کشور دیگری (که شخص شهروند آن نیست) به منظور اشتغال گفته می‌شود. در این مقاله به آموزش مهاجرت کاری می پردازیم. تا پایان همراه ما باشید.

طبق آموزش مهاجرت دلایل مختلفی وجود دارد که یک فرد تصمیم به مهاجرت کاری می‌گیرد:

 • دستمزد پایین در کشور خود
 • موقعیت شغلی‌های کم با شرایط حقوقی غیرمکفی
 • ناتوانی در تحقق مهارت‌های حرفه‌ای خود
 • به دست آوردن فرصت زندگی و کار در کشوری با بهترین شرایط و استانداردهای زندگی

مروری بر مهاجرت‌های کاری در اروپا

مروری بر مهاجرت‌های کاری در اروپا

بسیاری در جستجوی چشم‌انداز اقتصادی بهتر کشور خود را ترک می‌کنند. تمایل به داشتن درآمد بالاتر و شغل خوب در بیشتر موارد نقش غالب را ایفا می‌کند. داستان‌هایی که درباره تجربه موفق مهاجرت اقوام یا آشنایان به خارج گفته می‌شود افراد زیادی را به ترک وطن ترغیب می‌کند.

باتوجه به آموزش مهاجرت برخی از افرادی که به دنبال کار در خارج از کشور هستند، این را تغییری موقت در زندگی خود می‌دانند. آنها به امید بازگشت کشورهایشان را ترک می‌کنند. بسیاری از آنها رؤیای کسب درآمد کافی در خارج از کشور را در سر می‌پرورانند تا بتوانند پس از بازگشت به خانه، کسب و کار خود را راه‌اندازی کنند. افرادی که دارای تحصیلات خوب و روحیه کارآفرینی هستند معمولاً سریع‌تر تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. 

دلایل مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

بر اساس نظرسنجی از مهاجرانی که برنامه‌های سرمایه‌گذاری انجام شده در سال ۲۰۲۱ را انتخاب کرده‌اند، دلایل علاقه‌مندی به اخذ تابعیت یا اجازه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری عبارت‌اند از:

 • نیاز به تحرک و توانایی سفر آزاد
 • تمایل به زندگی طولانی مدت در یک کشور دیگر
 • تضمین دسترسی به آموزش باکیفیت برای اعضای خانواده
 • درگیری‌های نظامی و اوضاع سیاسی کشور
 • تمایل به محافظت از دارایی‌های خود
 • بهینه سازی مالیات
 • امکان ورود به بازار اقتصادی جهانی

مراحل مهاجرت کاری

مهاجرت کاری مورد علاقه افرادی است که می‌خواهند در خارج از کشور فعالیت کنند و رزومه‌ای قوی با کار کردن در شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی برای خود پیدا کنند یا فرصت رقابت در بازارهای جهانی را داشته باشند. این مهاجرت چندان آسان نیست و مراحل مخصوص به خود را دارد. در این بخش به مراحل مهاجرت کاری که در آموزش مهاجرت آمده است اشاره می‌کنیم.

یادگیری زبان

در کشورهای بزرگ و پیشرفته تسلط به زبان انگلیسی می‌تواند راهگشا باشد و شما برای ارتباط بهتر لازم است تا حدودی که مکالمات را متوجه شوید به زبان کشور مقصد مسلط باشید. طبق آموزش مهاجرت بهتر است هم‌زمان با اقدام برای مهاجرت کاری خود شروع به یادگیری زبان کنید و مکالمات روزمره و کاری را تا حد زیادی یاد بگیرید.

پیدا کردن کار در خارج از کشور

شرایط مهاجرت کاری برای همه کشورها یکسان نیست. برخی از کشورها به شما ویزای کار می‌دهند تا پس از اقامت بتوانید به جستجوی کار بروید؛ اما در کشورهای دیگر مانند چین چنین شرایطی فراهم نیست و شما به شرط دعوت یک کارفرما می‌توانید ویزای کاری بگیرید. این یعنی ابتدا موقعیت شغلی را پیدا می‌کنید و سپس با ویزای کاری شما موافقت می‌شود.

باتوجه به آموزش مهاجرت در این مرحله وب‌سایت‌های کاریابی کشور موردنظر و آژانس‌های کاریابی یا گروه‌های دوستان می‌توانند در پیدا کردن موقعیت شغلی به شما کمک کنند. پس از پیدا کردن کار خود کارفرما برای ویزای کاری شما اقدام خواهد کرد؛ اما هزینه‌های آن به همراه هزینه بلیط به عهده شما خواهد بود.

تأمین هزینه‌های اولیه مانند بلیط هواپیما، تهیه غذا و اجازه مسکن

پس از پیدا کردن موفقیت‌آمیز شغل و دریافت ویزای کاری نوبت به تهیه بلیط می‌رسد. پس از ورود به کشور مقصد می‌توانید مکانی را اجاره کنید. برخی از شرکت‌ها نیز ممکن است به کارمندان خود تسهیلاتی مانند مسکن بدهند. در نظر بگیرید که شرایط کاری در خارج از کشور برای مدیران برجسته، پزشکان و برخی صنوف دیگر مناسب است؛ اما اگر شما مدرک تحصیلی در رشته‌ای پرتقاضا ندارید، بیشتر به کارهای فنی و کشاورزی یا کارگری و پرستاری مشغول خواهید شد.

تحقیق در مورد صنایع مورد تقاضا و فرصت‌های شغلی

تحقیق در مورد صنایع مورد تقاضا و فرصت‌های شغلی

آیا می‌خواهید بدانید که شغل شما جزو حرفه‌های پرتقاضا است؟ آموزش مهاجرت در این مورد نیز به شما پاسخ می‌دهد. برای پیدا کردن شغل‌های پرتقاضا و پردرآمد می‌توانید به گوگل مراجعه کنید. کافی است جدیدترین موقعیت‌های شغلی را در کشور و سپس شهر موردنظر خود جستجو کنید. سایت‌های زیادی وجود دارند که موقعیت‌های شغلی مورد نیاز کارفرمایان را در معرض دید عموم قرار می‌دهند.

 شما می‌توانید از طریق این سایت‌ها از میانگین حقوق شغل‌ها، شرایط کاری و سایر نکات مربوط به آن اطلاع پیدا کنید. درآمد و تقاضا در کشورهای مختلف با توجه به فرهنگ و نیاز مردمان آن متفاوت است. با این وجود در ادامه می‌توانید برخی از پردرآمدترین و پرتقاضاترین شغل‌های اروپا را که در آموزش مهاجرت آمده است مشاهده کنید.

 • مدیر فروش و مدیر اجرایی
 • مشاغل مربوط به امور بانکی
 • پزشکان، پرستاران و دندانپزشکان
 • وکیل و امور حقوقی و قضایی
 • مشاغل مربوط به حوزه هوش مصنوعی
 • مهندس و معمار
 • بازاریاب و متخصص دیجیتال مارکتینگ

برنامه‌ریزی مالی و بودجه

با توجه به آموزش مهاجرت یکی از الزامات هر نوع مهاجرتی تأمین هزینه‌های مختلف آن است. شما باید قادر به پرداخت هزینه‌های اولیه شامل ترجمه مدارک، درخواست، ویزا و بلیط هواپیما باشید. پس از مهاجرت نیز تأمین هزینه‌های اولیه زندگی مانند خوراک، حمل و نقل و مسکن ضروری است. هزینه‌های مهاجرت برای هر کشور و با توجه به شرایط هر شخص متفاوت است. هزینه‌های لازم برای هر نوع مهاجرت طبق آموزش مهاجرت در جدول زیر ثبت شده‌اند.

نوع مهاجرتحدود هزینه‌ها
هزینه‌های مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری۳ تا ۴ میلیارد دلار
هزینه‌های مهاجرت کاری۴ تا ۵ هزار دلار
هزینه‌های مهاجرت تحصیلی۳۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان

کشورهای دارای بازار کار پر رونق

طبق آمارهای موجود در آموزش مهاجرت در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲، بیش از ۱۰۰۰۰۰ شغل در اروپا ثبت شده است. کمبود نیروی کار در کشورهای اروپایی به بالاترین حد خود رسیده و این کسری می‌تواند حتی بیشتر شود و تهدیدی برای رفاه کشورها ایجاد کند. بیشترین کمبود نیرو را مشاغل هتل و رستوران و همچنین بخش فناوری پیشرفته تجربه می‌کنند.

 مجموعه کاملی از فرصت‌های شغلی در حال حاضر در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، حمل و نقل و ساخت‌وساز سرمایه ارائه می‌شود. شغل راننده و تعمیرکار نیز کمبود نیروی شدیدی دارد. آموزش مهاجرت می‌گوید تقریباً تمام بخش‌های اقتصاد در حال حاضر در بازار کار در جستجوی کارگران ماهر با یکدیگر رقابت می‌کنند.

صنایعی که کمبود نیرو دارند

صنایعی که کمبود نیرو دارند

آموزش مهاجرت می‌گوید همیشه این طور به گوشمان رسیده است که اقتصاد در اروپا و سایر کشورهای پیشرفته بسیار گسترده و سالم است و به همین دلیل موقعیت‌های شغلی با حقوق مکفی و سایر مزایا و تسهیلات در دسترس هستند. همین اخبار سبب مهاجرت کاری میلیون‌ها متقاضی می‌شود.

بر اساس آموزش مهاجرت شما در صورت مهاجرت می‌توانید به عنوان نیروی کار ماهر در قسمت فروشندگی، بسته‌بندی، خدمات چاپ، دستیار داروخانه، نظافت و… مشغول به کار شوید. در مقابل صنایع زیادی هستند که نیروی کار کمی دارند و به همین دلیل مشغول جذب و استخدام هستند. این صنایع و مشاغل عبارت‌اند از:

 • متخصص هوش مصنوعی و حوزه آی‌تی
 • راننده و حوزه حمل و نقل
 • تعمیرکار
 • کمک پرستار
 • رشته‌های پیراپزشکی مانند ماما، فوریت‌های پزشکی، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، کارشناس بیهوشی
 • حوزه فروش و بازاریابی و مارکتینگ
 • حوزه مهندسی شامل ساخت‌وساز و برق‌کاری
 • صنعت فلز

شناسایی فرصت‌ها و بازارهای تجاری مناسب

آموزش مهاجرت می‌گوید تاجران به خوبی می‌توانند هر جامعه و نیازهای آن را شناسایی تا بتوانند فروش بهتری داشته باشند. بهتر است ابتدا سابقه زندگی و کار در شهر مورد نظر را داشته باشید و با مردم آن تعامل کنید. فایده این کار شناسایی فرهنگ خرید آن‌ها و نیازهایشان است.

 به طور مثال در برخی جوامع مردم بیشتر به خدمات زیبایی اهمیت می‌دهند؛ در حالی که جوامع دیگر بیشترین سرمایه خود را به آموزش کودکان خود تخصیص می‌دهند. بعضی از کشورها بیشتر به تفریحات اهمیت می‌دهند و واضح است که در چنین شهرهایی راه‌اندازی کسب و کارهای مربوط به تفریح و خرید می‌تواند بیشترین سود را برای شما داشته باشد.

 به همین روال و بر اساس آموزش مهاجرت در شهرهای توریستی راه‌اندازی رستوران، مراکز خرید و مراکز تفریحی مانند استخر می‌تواند ایده نه چندان جدید اما پرسودی باشد.

ایجاد یک طرح کسب و کار

آموزش مهاجرت می‌گوید راه‌اندازی کسب و کار در هر شهری نیازمند داشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار است. ما توصیه می‌کنیم این کار را به مشاور بیزینس بدهید تا به صورت حرفه‌ای و با دیدی شفاف طرح کسب و کار شما را بنویسد. این امر به خصوص برای بیزینس‌های بزرگ بسیار ضروری است و علاوه بر کاهش دادن احتمال ضرر یا ورشکستگی سبب پیش‌بینی بازار در ماه‌های آینده می‌شود.

تأسیس شرکت یا ثبت شعبه

تأسیس شرکت یا ثبت شعبه

آموزش مهاجرت کاری نشان می‌دهد یکی از راه‌های مهاجرت و دریافت اقامت در کشوری خارجی همراه با خانواده تأسیس یا ثبت شرکت است. مهاجرت مبتنی بر تجارت شامل سرمایه‌گذاری مبلغی هنگفت در کشوری دیگر است. بر اساس آموزش مهاجرت راه‌های اخذ اقامت برای مهاجرت تجاری در کشورهای اتحادیه اروپا عبارت‌اند از:

 • کسب و کار خود را در اروپا شروع کنید.
 • یک تجارت آماده بخرید.
 • شعبه‌ای از شرکت باز کنید و اجازه اقامت دریافت کنید.
 • سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خارجی انجام دهید و مجوز اقامت دائم با ویزای سرمایه‌گذاری اخذ کنید.

مدارک مورد نیاز اقامت از طریق کار و تخصص

مدارکی که برای مهاجرت کاری نیاز دارید در جدول زیر گردآوری شده‌اند.

مدارکتوضیحات
فرم تکمیل شده تقاضای کار   
شناسنامه و پاسپورتترجمه شده به زبان کشور مقصد  
ارائه دو قطعه عکس  ۳ در ۴
ترجمه مدارک تحصیلی 
ارائه گواهی عدم سوء پیشینه   
رزومه و سوابق کاری شخص متقاضیبه همراه ترجمه آن  
ارائه بیمه نامه   
تحویل مدارک رزرو هتل یا مکان اسکان و بلیط هواپیما   
ارائه گواهی تسلط به زبان کشور مقصد   

بهترین کشورهای اتحادیه اروپا برای مهاجرت تجاری

در آموزش مهاجرت کاری آمده است که بسیاری از کشورهای اروپایی علاقه‌مند به اعطای مجوز اقامت به خارجی‌ها در ازای ایجاد یک شرکت کارآمد هستند که مالیات بپردازد و برای شهروندان محلی شغل ایجاد کند. شرایط اخذ اقامت پس از ثبت یا خرید کسب و کار در هر ایالت متفاوت است؛ اما برای اکثر کشورها، الزامات کلی به شرح زیر است:

 • صلاحیت‌ها و تجربه کارآفرینی شما باید با طرح کسب و کار مطابقت داشته باشد.
 • طرح کسب و کار باید واقع‌بینانه باشد و شامل شرح کلی کسب و کار، تحلیل بازار و رقبا و امور مالی باشد.

آموزش مهاجرت می‌گوید هیچ کشور جهانی برای مهاجرت تجاری وجود ندارد که برای همه متقاضیان به طور یکسان مناسب باشد. بهترین کشورها برای مهاجرت تجاری در هر مورد متفاوت است و به نوع فعالیت، ویژگی‌های تجارت و ترجیحات شخصی متقاضی بستگی دارد. مهاجرت تجاری  فرایند انتقال یک کسب و کار موجود، افتتاح یا خرید یک کسب و کار جدید در کشور دیگر است که بر اساس آن امکان اخذ مجوز اقامت وجود دارد.

در حال حاضر رایج‌ترین راه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا، کانادا، آمریکا، استرالیا و نیوزلند از طریق سرمایه‌گذاری، خرید ملک و همچنین مهاجرت تجاری است. با توجه به آموزش مهاجرت اینطور می‌توان برداشت کرد که مهاجرت به اروپا از طریق ثبت کسب و کار امروزه هم از نظر فرصت‌های تجاری در حال ظهور و هم از نظر مزایای مسکونی برای صاحبان مشاغل و خانواده‌های آنها یکی از امیدوارکننده‌ترین موارد است.

بازار آزاد اتحادیه اروپا

برای تجارت، بازار آزاد اتحادیه اروپا می‌تواند بهترین گزینه باشد؛ زیرا در آن اصول اساسی مانند آزادی جابه‌جایی کالاها، خدمات، افراد و سرمایه‌ها، عوارض گمرکی و هزینه‌ها حذف شده و قوانین مالیاتی هماهنگ شده دارد و خود صاحبان مشاغل و خانواده‌هایشان بر اساس مجوز اقامت دریافتی می‌توانند در طول سال بدون ویزا و مجوز اضافی در کشورهای منطقه شینگن تردد کنند.

مهاجرت کاری به شما این فرصت را می‌دهد که برای مدت معینی که توسط قوانین کشور تعیین شده است، اجازه اقامت دریافت کنید. پس از این مدت دیگر نیازی به خرید شرکت جدید نخواهید داشت و هزینه‌های شما فقط تمدید اجازه اقامت خواهد بود.

 در آموزش مهاجرت آمده است که پس از انقضای مدت تعیین شده توسط قانون، شما این فرصت را به دست می‌آورید که اجازه اقامت دائم دریافت کنید و شهروند کامل اتحادیه اروپا شوید؛ این یعنی حقوق مشابه برای یک شهروند اتحادیه اروپا به جز حق رأ را دارید.

درخواست ویزای تجاری یا ویزای کارآفرینی

باتوجه به آموزش مهاجرت ویزا برای خارجی‌هایی که به منظور انجام مراحل لازم برای توسعه فعالیت‌های کارآفرینی با ماهیت نوآورانه با منافع اقتصادی ویژه دارند می‌توانند به کشورها اروپایی نقل مکان ‌کنند. دریافت ویزای تجاری یا کارآفرینی چنین شرایطی دارد.

فرم درخواست برای ویزای ملی

هر متقاضی باید تمام بخش‌ها را تکمیل کرده و درخواست ویزا را امضا ‌کند. 

عکاسی

براساس آموزش مهاجرت عکس رنگی اخیر در اندازه پاسپورت در مقابل پس‌زمینه‌ای روشن، از جلو، بدون عینک تیره، تابش خیره کننده، یا لباسی که بیضی صورت را بپوشاند باید ارائه شود. 

پاسپورت معتبر

پاسپورت باید حداقل یک سال دیگر اعتبار داشته باشد و دارای دو صفحه خالی باشد. گذرنامه‌هایی که بیش از ۱۰ سال پیش صادر شده باشند، پذیرفته نمی‌شوند.

منابع مالی

اصل و کپی اسنادی که تأیید کننده وجود منابع مالی کافی خود یا اثبات منبع درآمد دوره‌ای برای کارآفرین و در صورت لزوم برای بستگان همراه باشد ضروری است. 

گواهی عدم سوء پیشینه

طبق آموزش مهاجرت متقاضیانی که به سن مسئولیت کیفری رسیده‌اند، باید اصل و کپی گواهی عدم سوء پیشینه صادر شده توسط کشور یا کشورهای محل اقامت در ۵ سال گذشته را ارائه دهند. اسناد صادر شده توسط مقامات خارجی باید قانونی و ترجمه شده باشند.

بیمه درمانی

ارائه اصل و کپی گواهی بیمه درمانی دولتی یا خصوصی لازم است.

پرداخت هزینه ویزا

هزینه ویزا باتوجه به مقصد شما متفاوت است؛ اما قیمت آن چندان بالا نیست.

بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت کاری

آموزش مهاجرت نشان می‌دهد مهاجرت کاری نسبت به انواع دیگر مهاجرت هزینه کمتری دارد و در مقابل آینده کاری شما را نیز تضمین می‌کند. چنانچه در رشته‌های پرطرف‌دار و کاربردی مانند حوزه درمان یا هوش مصنوعی تحصیل کرده‌اید، مهاجرت کاری می‌تواند یکی از بهترین تصمیم‌های شما باشد. به این منظور بهتر است کشورهایی را انتخاب کنید که به شما ویزای کاری برای جستجو شغل می‌دهند.

این یعنی شما با مجوز وارد کشور شده و به مدت مشخصی می‌توانید در جستجوی کار باشید. جستجوی کار در شهری دیگر که زبان متفاوتی دارند و شما دوستان و ارتباطات چندانی در آن ندارید ممکن است طاقت‌فرسا باشد؛ اما هرگز غیرممکن نیست. در این مسیر آژانس‌های کاریابی، وب‌سایت‌های مرتبط، برنامه‌هایی مانند لینکدین و گروه‌های کاری می‌تواند کمک زیادی به شما بکنند.

پیشنهاد ما این است که رزومه خود را در هر پلتفرمی که ممکن است کارفرمایان آن را ببینند قرار دهید. همچنین آموزش مهاجرت می‌گوید لازم است از اهمیت ارتباطات گسترده با دوستان غافل نشوید. آن‌ها همواره می‌توانند شما را به شرکت‌های جدید وصل کنند و موقعیت‌های شغلی رضایت‌بخشی برای شما دست و پا کنند. کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، چین و آلمان بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌روند.

سخن پایانی

آموزش مهاجرت مطلبی است که همه قبل از اقدام به مهاجرت باید آن را مطالعه کنند. مهاجرت موضوعی گسترده، مهم و آینده‌ساز است و تصمیم سختی برای بسیاری از افراد به شمار می‌رود. دغدغه‌های زیادی برای مهاجرین قبل و بعد از مهاجرت وجود دارد و ذهن آن‌ها با سؤالات بی‌شمار پر شده است؛ بنابراین در مطلب حاضر سعی کرده‌ایم آموزش مهاجرت را توضیح داده و علاوه بر آن اشاره‌ای به هزینه‌ها، مدارک و شرایط دریافت ویزا کنیم و امیدواریم برای خوانندگان مفید واقع شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!