تحصیل در انگلیس | شرایط تحصیل در این کشور

انگلستان به خاطر داشتن شرایط آموزشی فوق‌العاده و امکانات رفاهی مناسب، طرفداران بسیار زیادی در میان دانشجویان خارجی دارد. علاوه بر این‌که خیلی از افراد به خاطر سیستم آموزشی منحصربه‌فرد این کشور، علاقه خیلی زیادی برای تحصیل در انگلیس دارند. شما با تحصیل در این کشور علاوه بر این‌که می‌توانید در رشته‌های مختلف به صورت بنیادین درس بخوانید، می‌توانید تجربه جدیدی را در یک محیط چند فرهنگی داشته باشید.

همچنین کسانی که از دانشگاه‌های انگلیس فارغ‌التحصیل می‌شوند، شانس بیشتری برای استخدام شدن در شرکت‌های مشهور دنیا را دارند. به همین دلیل هم خیلی از افراد که به دنبال یک کشور مناسب برای تحصیل می‌گردند، انگلیس را انتخاب می‌کنند. بهتر است حتما قبل از تحصیل در انگلیس و حتی اقدام برای آن، اطلاعاتی درباره این کشور و سیستم آموزشی آن به دست بیاورید تا راحت‌تر بتوانید خود را با شرایط جدید وفق دهید. در این مقاله، به طور کامل درباره تحصیل در انگلیس صحبت می‌کنیم.

درباره انگلیس

قبل از کسب اطلاعات درباره تحصیل در انگلیس و سیستم آموزشی آن، یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره انگلیس باید بدانید، این است که کشور ذکر شده تاریخی چند هزار ساله دارد. این کشور که در شمال غربی قاره اروپا قرار دارد، چندین سال به صورت پی‌درپی یکی از ۱۰ کشور برتر دنیا از لحاظ کیفیت زندگی و تحصیل بوده است. علاوه بر این‌که در این کشور امنیت بسیار زیادی هم وجود دارد و شما می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی، همچنان در آنجا مشغول به کار شوید.

درباره انگلیس

همان‌طور که می‌دانید، تعداد خیلی زیادی از مردم این کشور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. شما با یاد گرفتن این زبان، خیلی راحت می‌توانید کارهای خود را پیش ببرید. پایتخت انگلستان، شهر لندن است که در واقع بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهر این کشور نیز شناخته می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید لندن به‌عنوان پرجمعیت‌ترین شهر در سراسر اتحادیه اروپا شناخته می‌شود که جمعیت آن به بیشتر از ۸.۵ میلیون نفر می‌رسد.

باتوجه‌به این نکته، می‌توان مطمئن شد که تحصیل در انگلیس و به‌خصوص در شهر لندن، می‌تواند تجربه فوق‌العاده‌ای برای شما باشد. در این شهر مراکز آموزشی و دانشگاه‌های بسیار زیادی با کیفیت بالا وجود دارند که درس خواندن را برای شما لذت‌بخش می‌کنند. دانشگاه‌های این شهر و سایر شهرهای انگلیس، رتبه‌های بالایی در سراسر جهان دارند و به همین دلیل هم می‌توانید مطمئن باشید که از نظر علمی، کاملا مناسب خواهند بود.

تحصیل در انگلیس در مقاطع تحصیلی مختلف

در انگلیس هم مانند هر یک از کشورهای دیگر، مقاطع تحصیلی مختلفی وجود دارند که شما یا فرزندانتان می‌توانید در بازه سنی مربوط به خود، در هر یک از این مقاطع مشغول به تحصیل شوید. به‌طورکلی، تحصیل در انگلیس شامل ۴ مقطع آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه، آموزش تکمیلی و آموزش عالی می‌شوند که در این بخش، هر یک از آنها را به صورت مجزا معرفی می‌کنیم

تحصیل در انگلیس در مدرسه

اول از همه، تحصیل در انگلیس در مقطع ابتدایی آغاز می‌شود. از سن ۵ تا ۱۶ سالگی ادامه دارد و همه افراد باید حتما این دوره را بگذرانند. مقطع ابتدایی در مدارس انگلیس بین سنین ۵ تا ۱۱ سال است. بعد از گذشت این بازه زمانی، یعنی از سن ۱۲ سالگی تا ۱۶ سالگی هم افراد باید در مدارس دبیرستان درس بخوانند. تحصیل در انگلیس در مدارس با نام GCSE شناخته می‌شود. بعد از این‌که این دوره به اتمام رسید، همه افراد گواهی GCSE را دریافت می‌کنند و سپس خود را برای ورود به دانشگاه‌های انگلیس آماده می‌کنند.

تحصیل در انگلیس بعد از دریافت این گواهی هم ادامه دارد. نوجوانان بعد از این‌که این گواهی را گرفتند، باید وارد دوره پیش دانشگاهی شوند و خود را برای ورود به دانشگاه آماده کنند. این دوره در انگلستان با نام Alevel شناخته می‌شود. افرادی که بخواهند به دانشگاه بروند، باید حتما این دوره را گذرانده باشند.

تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی

بعد از این‌که افراد مدارک دیپلم خود را دریافت کردند، باید وارد دانشگاه‌های انگلیس شوند. تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی نهایتا ۳ سال است. نسبت به خیلی از کشورهای دیگر، در بازه زمانی کوتاه‌تری به اتمام می‌رسد. به همین دلیل هم شما می‌توانید تا حد خیلی زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی

بعد از این‌که تحصیل در مقطع کارشناسی به اتمام رسید، دانشجویان می‌توانند مدرک لیسانس یا Bachelor را دریافت کنند. البته این مدرک برای افرادی است که تحصیلی آنها جزو یکی از رشته‌های علوم انسانی و زبان خارجی است. دانشجویان محصل در رشته‌های فنی مهندسی، مدرک Bachelor of Science را بعد از تحصیل در انگلیس دریافت می‌کنند.

تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی ارشد

مانند کشور ایران، تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی ارشد هم بعد از اتمام دوره کارشناسی شروع می‌شود. نکته جالب توجه درباره این مقطع تحصیلی در انگلستان این است که مانند دوره کارشناسی، در بازه زمانی کوتاه‌تری به اتمام می‌رسد. به‌عنوان مثال، کارشناسی ارشد در ایران شاید بیشتر از دو سال هم به طول بینجامد. این در حالی است که این دوره در انگلستان نهایتا یک ساله است.

البته توجه داشته باشید که اگر شما هم بخواهید برای تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنید، باید حتما مدارک کاملی مانند انگیزه نامه و رزومه داشته باشید. به‌علاوه، باید تمام ریز نمرات مربوط به دوره‌های قبلی خود به خصوص کارشناسی را به طور کامل ترجمه کرده باشید و مهر یک دارالترجمه معتبر روی آن درج شده باشد.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که خیلی از افراد درباره تحصیل در انگلیس می‌پرسند، هزینه درس خواندن در این کشور است. اگر شما بخواهید در مقطع کارشناسی ارشد در انگلیس درس بخوانید، باید به طور سالانه هزینه‌ای بین ۱۰ تا ۲۵ هزار پوند به‌عنوان شهریه به دانشگاه بپردازید. البته این هزینه تا حد خیلی زیادی به رشته و دانشگاه مورد نظر شما نیز بستگی دارد. علاوه بر این‌که خیلی مهم است که شما کدام یک از شهرها را برای درس خواندن انتخاب کرده باشید. شهری مانند لندن، خیلی پرهزینه‌تر از شهرهای کوچک‌تر انگلیس است.

تحصیل در انگلیس در مقطع دکتری

در نهایت، آخرین مقطعی که شما می‌توانید برای تحصیل در انگلیس اقدام کنید، مقطع دکترا است. مهم‌ترین مزیتی که باعث شده خیلی از افراد تحصیل در انگلیس در مقطع دکترا را به تحصیل در آمریکا ارجحیت دهند، بازه زمانی کوتاه‌تر و هزینه‌های کمتر آن است.

به طور سالیانه، شما باید هزینه‌ای بین ۳۶ تا ۴۸ هزار پوند به دانشگاه بپردازید. خوشبختانه دولت انگلیس بورسیه‌های تحصیلی گسترده‌ای برای دانشجویان مقطع دکترا ارائه کرده که این کمک هزینه می‌تواند تا حد خیلی زیادی روی هزینه‌های زندگی و درس خواندن آنها تاثیرگذار باشد.

نحوه تحصیل در انگلیس

زمانی که شما بخواهید برای تحصیل در انگلیس اقدام کنید، باید کارهای زیادی را انجام دهید. در این بخش، تمام مراحل آن را به صورت کلی نام می‌بریم. توجه داشته باشید که شما باید هر یک از این مراحل را با دقت خیلی زیاد و با مشورت افراد متخصص انجام دهید تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن، ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده و برای تحصیل در انگلیس به این کشور بروید.

انتخاب دانشگاه و رشته

اول از همه، شما باید تعیین کنید که می‌خواهید در کدام یک از دانشگاه‌های انگلیس مشغول به تحصیل شوید. اصلا چه رشته‌ای را دوست دارید؟ البته رشته انتخابی شما تا حد خیلی زیادی به مقطع تحصیلی قبلی در کشورتان نیز بستگی دارد. اما به‌طورکلی، سعی کنید دانشگاه و رشته‌ای را انتخاب کنید که بعدا برای پیدا کردن کار با مشکل مواجه نشوید.

نحوه تحصیل در انگلیس

اپلای مدارک

بعد از این‌که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید، نوبت به آن می‌رسد که مدارک خود را برای دریافت پذیرش از آن دانشگاه اپلای کنید. منظور ما از اپلای، این است که تمام مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه ارسال کنید. درصورتی‌که هرگونه نقصی در مدارک شما وجود داشته باشد، به احتمال خیلی زیاد درخواست پذیرش شما رد خواهد شد. برای این‌که مطمئن شوید که این مشکل پیش نمی‌آید، پیشنهاد می‌کنیم که از چندین دانشگاه اپلای کنید تا بالاخره در یکی از آنها پذیرفته شوید.

اثبات تمکن مالی

کار مهم دیگری که شما حتما باید برای تحصیل در انگلیس انجام دهید، این است که به دانشگاه و دولت مقصد خود ثابت کنید که می‌توانید از پس هزینه‌هایتان بر بیایید. بدین منظور، باید مدارک مورد نیاز را از بانک دریافت کنید تا نشان دهد که در حساب بانکی خود هزینه مشخص دارید و مشکلی از جهت تامین هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه در انگلیس ندارید. این هزینه بسته به مقطع و رشته انتخابی شما می‌تواند متفاوت باشد.

درخواست ویزا

درصورتی‌که نامه پذیرش از دانشگاه برای شما ارسال شد و توانستید مدارک مورد نیاز برای تمکن مالی را هم آماده کنید، نوبت به آن می‌رسد که درخواست ویزای تحصیلی بدهید. این نوع ویزا به شما این امکان را می‌دهد که برای تحصیل در انگلیس به این کشور بروید. برای دریافت ویزا، باید تمام مدارک مورد نیاز من‌جمله نامه پذیرش دانشگاه و مدارک تمکن مالی را به سفارت انگلیس تحویل دهید.

درخواست ویزا

آماده شدن برای سفر

در نهایت، اگر درخواست ویزای شما هم با موفقیت مورد قبول واقع گرفت و ویزای تحصیلی انگلیس شما صادر شد، می‌توانید برای سفر به این کشور آماده شوید. پیشنهاد می‌کنیم از قبل درباره فرهنگ و آداب و رسوم مردم انگلیس تا حدودی مطالعه کنید. باید بدانید که شما حتما برای تحصیل در انگلیس و یا هر کشور دیگری، باید بیش از اندازه مطالعه داشته باشید و با افراد آگاه مشورت کنید.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در انگلیس

فرقی ندارد که شما بخواهید در چه مقطعی در دانشگاه‌های انگلیس درس بخوانید و یا چه رشته‌ای را انتخاب کرده‌اید. در هر شرایطی، باید حتما مدرک زبان معتبر داشته باشید. برای تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی، مدرک آیلتس شما باید حداقل نمره ۵.۵ داشته باشد. این در حالی است که اگر بخواهید در مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و یا دکترا در انگلیس درس بخوانید، به مدرک آیلتس با نمره به ترتیب ۶.۵ و ۷ نیاز دارید.

سخن پایانی

در این مقاله، برای شما عزیزان توضیح دادیم که تحصیل در انگلیس تا چه حد می‌تواند برای دانشجویان خارجی مناسب باشد. زیر را در این کشور، آنها می‌توانند از امکانات رفاهی و آموزشی فوق‌العاده‌ای بهره‌مند شوند. همچنین در صورت اتمام درس و فارغ التحصیلی، در همان جا شروع به کار کنند. مهم‌ترین فاکتوری که شما حتما باید قبل از تحصیل در انگلیس به آن توجه کنید، کسب اطلاعات کافی درباره جنبه‌های مختلف زندگی در این کشور است.

به این مطلب امتیاز دهید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!