۱۳ تا از برترین جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

پرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا است. از غرب با اقیانوس اطلس و از شرق با اسپانیا مرز مشترک دارد. تاریخی بسیار غنی داشته و سرزمین کوه‌های چشم‌نواز، دشت‌های وسیع، روستای سنگی، کاخ‌ها و قلعه‌های تاریخی است. موزه‌های و کلیساهای باشکوه آن سالانه گردشگران زیادی را به سمت پرتغال می‌کشاند. اما جاذبه‌های گردشگری پرتغال تنها به این موارد محدود نمی‌شود. اگر می‌خواهید برای سفر در تاریخ و تماشای دژهای باستانی و گردش در ساحلی دلپذیر به پرتغال سفر کنید با ما همراه باشید. در ادامه به معرفی جاذبه ‌های گردشگری پرتغال می پردازیم.

معرفی جاذبه‌ های گردشگری پرتغال

صومعه جرونیوس

جاذبه ‌های گردشگری پرتغال؛ صومعه جرونیوس

در اواخر قرن پانزدهم، پادشاه مانوئل اول در سفر دریایی خویش موفق به کشف هندوستان شد. او تصمیم گرفت بنایی باشکوه به ‌عنوان سمبل دائمی و ماندگار پیروزی‌ها و کشورگشایی‌های خود بسازد. امروزه، صومعه جرونیوس به یکی از بناهای باشکوه و مهم‌ترین بخش در جاذبه‌های گردشگری پرتغال تبدیل شده است. روح دوران موفقیت‌ها و پیروزی‌های فرمانروایان پرتغال در این صومعه جریان دارد.

صومعه جرونیوس در لیسبون واقع شده و یکی از زیباترین نمونه‌های معماری مانوئلین است. تزئینات زیبای این صومعه می‌تواند نفس شما را در سینه حبس کند. آرامگاه واسکودا گاما و لوئیس دی کاموئز دو تن از چهره‌های ملی پرتغال نیز در این صومعه قرار دارد.

جاذبه ‌های گردشگری پرتغال؛ سینترا

جاذبه ‌های گردشگری پرتغال؛ سینترا

این بنای باشکوه تنها ۳۰ کیلومتر با پایتخت فاصله دارد اما دنیایی متفاوت و سحرآمیز دارد. اکثر پادشاهان پرتغال این مکان را برای گردش و تفریح تابستانی خود انتخاب می‌کردند. تپه‌های سرسبز، ساحل تماشایی، قلعه‌ها و کاخ‌های تاریخی این مکان را به یکی از باشکوه‌ترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال تبدیل کرده است. اگه به این شهر سفر کردید حتما از قصر سینترا، مرکز تاریخی آن، کوئینتا دارگالیرا، قلعه موروها و قصر پنا بازدید کنید.

کاخ ملی سنترا

جاذبه ‌های گردشگری پرتغال؛ کاخ ملی سنترا

این مکان شگفت‌انگیز در دامنه کوهستان‌های جنگلی قرار گرفته است. زیبایی‌های طبیعی آن و قرارگیری مجموعه‌ای از آثار تاریخی و فرهنگی از جمله سنترا وله در اطراف آن سبب شده این بنا در لیست میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد و به یکی از جاذبه‌های گردشگری پرتغال تبدیل شود. علاوه بر پادشاهان، نویسندگانی مانند لرد بایرون و ویلیام بکفورد نیز برای نوشتن عاشقه‌های خود سنترا را انتخاب کرده‌اند.

شهر قدیمی مملو از پیچ‌و‌خم‌های سنگی است که با خانه‌های شهری تزئین شده است. این خانه‌ها با رنگ‌های صورتی، یاسی و خردلی رنگ‌آمیزی شده‌اند. کاخ ملی سنترا را می‌توانید از دودکش‌های مخروطی و بزرگش بشناسید. قدمت این بنا به قرن چهاردهم باز می‌گردد. خیابان‌های منتهی به کاخ باریک هستند. ساختمان در چند طبقه به ‌صورت کاملا منظم چیده شده است. نقش برجسته اتاق‌ها و سالن گنبدی درخشان بر عظمت و زیبایی آن افزوده است. جالب است بدانید که کاخ ملی سنترا قدیمی‌ترین بنای تاریخی پرتغال است.

برج بلم در جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

برج بلم در جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری پرتغال که در پایتخت باشکوه آن قرار گرفته برج بلم است. این برج به ‌عنوان نمادی از سفرهای اکتشافی در قرن پانزدهم و شانزدهم شناخته می‌شود. این بنا شاهکار معماری نظامی است و در اوایل قرن شانزدهم برای دفاع از رودخانه تاگوس ساخته شد. سبک معماری این برج، ماندولین بوده و ترکیبی عالی از سنگ‌های حکاکی شده با نقوش دریایی از جمله گوی زرهی و طنا‌ب‌های پیچ خورده است. یکی دیگر از نقاط قوت این برج، گالری سرپوشیده بسیار جذاب و متعلق به دوران رنسانس است.

صومعه مسیح در قلعه تامار

صومعه مسیح در جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

یکی از جاذبه‌های گردشگری پرتغال قلعه قدرتمند تامار است که بر شهری زیبا مسلط بوده و از قلعه مسیح محافظت می‌کند. صومعه مسیح در اوایط قرن دوازدهم به‌ عنوان دفتر شوالیه‌های تمپلار تاسیس شده است. این بنا بسیار مرموز، فریبنده و ترسناک است. کلیسی اصلی تمپلار در مرکز این قلعه قرار داشته و تمام نمادهای عجیب و غریب مرتبط با نظم مسیح در آن به نمایش درآمده است. پله‌های مخفی این صومعه سبب حیرت و تعجب بازدیدکنندگان می‌شود.

قلعه گیماریس در جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

قلعه گیماریس در جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

قلعه گیماریس یکی از باشکوه‌ترین جاذبه ‌های گردشگری پرتغال و زادگاه اولین پادشاه آن است. از این بنا به‌ عنوان نماد فرهنگ و سنت پرتغال یاد می‌شود. ساخت بنای اصلی مربوط به قرن دهم است اما اغلب افزونه‌های هنری و چشم‌نواز آن دو قرن بعد توسط بورگوندی ساخته شده است. دیوارهای مرتفع گرانیتی از این قلعه محافظت می‌کنند و اطراف آن توسط برج‌های بزرگ احاطه شده است. زیارتگاه کوچکی خارج از دیوارهای قلعه قرار دارد که محل تبعید Dom Afonso است و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

قلعه سائو ژورژه

روی تپه‌ای که کاملا به شهر لیسبون مسلط است بنایی قرار دارد که یکی از جاذبه‌های گردشگری پرتغال است. قلعه سائو ژورژه در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده اما در اوایل قرن شانزدهم به اقامتگاه سلطنتی تبدیل شد و بازسازی‌ها جدی روی آن انجام گرفت. بسیار از بخش‌های آن در اثر زلزله سال ۱۷۵۵ تخریب شد و آنچه که امروز در معرض دید عموم قرار گرفته باقیمانده‌های این بنای باشکوه است. از برج پولیس می‌توان مناظر بسیار زیبای قلعه را مشاهده کنید. زمانی که در راس قلعه بایستید زیباترین مناظر لیسبون و رودخانه آن مقابل چشمان شما خواهد بود.

برج روحانیون

یکی دیگر از اصلی‌ترین جاذبه ‌های گردشگری پرتغال، بنای باشکوه و تاریخی برج روحانیون در شهر پورتو واقع شده است. برج روحانیون در حقیقت بنایی قدیمی، باریک و ۷۵ متری است که به شهر قدیمی کاملا مسلط است. این بنا حس جسورانه‌ای از معماری باروک را به مخاطب منتقل می‌کند و در قرن هجدهم توسط نیکولای نسونی ساخته شده است. برای بازدید از این برج باید از ۲۰۰ پله بالا بروید. باید از بالا این برج مناظر زیبای پورتو را تماشا کنید تا متوجه شوید که چرا این بنا در لیست جاذبه ‌های گردشگری پرتغال قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری پرتغال؛ کلیسای عیسی مسیح براگا

جاذبه های گردشگری پرتغال؛ کلیسای عیسی مسیح براگا

این کلیسا بزرگترین پناهگاه مذهبی در پرتغال است و در فاصله ۶ کیلومتری از دامنه شرقی و جنگلی براگا قرار دارد. مهم‌ترین بنای مذهبی این کشور بوده و مجموعه‌ای جذاب از معماری باروک است. اسکاداریا، نمازخانه‌های تزئین شده با مجسمه‌هایی از مصائب مسیح، مجسمه‌هایی از کتاب مقدس، مجسمه‌های اساطیری و چهره‌های مشهور و چشمه‌هایی در نقاط مختلف صومعه آن را به یکی از باشکوه‌ترین جاذبه‌های گردشگری پرتغال تبدیل کرده است.

برای رسیدن به این کلیسا باید از پله‌های زینتی و گرانیتی با طول ۱۱۶ متر عبور کنید. حرکت در این راه مقدس شیب‌دار کاملا آهسته انجام شده و به نمازخانه‌ای می‌رسید که ۱۴ ایستگاه صلیب دارد. مجسمه‌هایی که در مسیر راه پله وجود دارد احساسات مختلفی را به تصویر می‌کشد. بخش پایانی پلکان نمادی از ایمان، امید و نیکوکاری است.

قلعه سیلویس

جاذبه های گردشگری پرتغال؛ قلعه سیلویس

این منطقه زمانی پایتخت موریش‌ها بود و اعراب آن را منطقه الغرب نام‌گذاری کرده بودند. در اوایل قرن دوازدهم این شهر به‌ عنوان مرکز یادگیری علوم معروف شد. بسیاری از جغرافی دانان، فیلسوف‌ها و شاعران مسلمان در این مکان جمع می‌شدند. موریش‌ها برای اینکه بتوانند از ساکنان محافظت کنند قلعه‌های مرتفع در موقعیت‌هایی مشرف به شهر ساختند. پس از تسخیر این قلعه توسط مسیحیان، نام آن به سیلویس تغییر یافت. دیوارهای قرمز رنگ و بناهای تاریخی آلگاروه سبب شده این قلعه یکی از دیدنی‌ترین جاذبه ‌های گردشگری پرتغال باشد. هر ساله در ماه آگوست، جشنواره‌های قرون وسطایی مختلفی در این قلعه برگزار می‌شود.

جاذبه‌ های گردشگری پرتغال؛ کاخ صومعه ملی مافرا

جاذبه‌ های گردشگری پرتغال؛ کاخ صومعه ملی مافرا

این بنا بر فراز روستای مافرا قرار گرفته و یکی از نمونه‌های برجسته در معماری پرتغالی است. ساخت این بنا در سال ۱۷۱۷ آغاز شد و قرار بود تنها یک صومعه ساده باشد. بعدها توسط Dom João پنجم به کاخی بسیار بزرگ و باشکوه به سبک باروک تبدیل شد. در کتابخانه این صومعه بیش از ۴۰ هزار کتاب نفیس و کمیاب نگهداری می‌شود و این بخش را به برجسته‌ترین قسمت کاخ تبدیل کرده است. کتاب‌های چوبی به سبک روکو یکی از مهم‌ترین آثاری است که در این کاخ وجود دارد.

کلیسای جامع و معبد رومی

جاذبه‌ های گردشگری پرتغال؛ کلیسای جامع و معبد رومی

یکی از جذاب‌ترین شهرهای پرتغال، اوورا است که در جنوب این کشور قرار دارد. ۷۴ سال قبل از میلاد مسیح این شهر توسط رومیان ایجاد شد. در کوچه‌های آن نشانه‌هایی از معماری اسلامی وجود دارد. کلیسای جامعه یکی از چشم‌گیرترین جاذبه‌های گردشگری اوورا در شهر قدیمی است. قدمت این بنا به اوایل سال‌های آغازین قرن دوازدهم باز می‌گردد و معماری آن تلفیقی از سبک باروک و گوتیک با معماری رومی است.

می‌توانید برای تماشای مناظر باشکوه اطراف به بالای پشت بام بروید. در نزدیکی این بنا، یکی از نمادی‌ترین ساختمان‌های اوورا یعنی معبد رومی قرار دارد. این بنا متعلق به قرن دوم یا سوم بوده و باشکوه‌ترین بنای رومی در سراسر پرتغال است. تاریخ باشکوه اوورا سبب شده که یونسکو این شهر را در مجموعه میراث جهانی خود قرار دهد.

کاخ بولسا در جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

کاخ بولسا در جاذبه ‌های گردشگری پرتغال

یکی دیگر از جاذبه‌ های گردشگری پرتغال که در شهر پورتو قرار دارد کاخ بولسا است. این بنا قبلا ساختمان بورس اوراق بهادار بود. این بنا در اواسط قرن نوزدهم توسط بازرگانان ساخته شد. در محل ساخت این بنا نیز صومعه‌ای به نام سائو فرانسیسکو قرار داشت. معماری خیره‌کننده فضای داخلی آن نشان‌دهنده ثروتی است که در گذشته در این شهر وجود داشته است. با گشت‌و‌گذار در تالارها و گالری‌ها به عظمت، شکوه و ثروت پنهان شده در آن پی خواهید برد. اتاق عربی این بنا ترکیبی از ظرافت و زیبایی را به نمایش می‌گذارد.

سخن پایانی

پرتغال یکی از کشورهایی بسیار باشکوه در جنوب غرب اروپا است. فرهنگ غنی و جاذبه‌های گردشگری پرتغال سالانه گردشگران فراوانی را به این کشور می‌کشاند. قلعه‌های باشکوه، طبیعت بکر، کلیساهای تاریخی، معماری‌های باروک و گوتیک، بناهای مدرن و موزه‌ها تنها بخشی از آثاری است که در این کشور وجود دارد. برای اینکه در طول سفر از جاذبه‌های باشکوه آن لذت ببرید آشنایی با این اماکن ضروری است.

سعی کردیم در این مقاله بر معرفی زیباترین آثار تاریخی و طبیعی پرتغال متمرکز شویم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!