سالانه افراد زیادی از کشورهای مختلف دنیا برای اقامت به لیتوانی سفر می‌کنند. برخی از آن‌ها برای تحصیل، کار یا توسعه تجارت خود به این کشور مهاجرت می‌کنند، برخی دیگر قصد دارند به خانواده خود بپیوندند. مبانی اصلی مهاجرت به لیتوانی عبارتند از: پیوستن به خانواده، اشتغال، تجارت، تحصیل و…

در این بخش ما به تمامی راه‌ها و مقررات موجود که برای مهاجرت به لیتوانی وجود دارد، میپردازیم. همراه ما باشید.

 

مزایای مهاجرت به لیتوانی

 

مزایای مهاجرت به لیتوانی

اول از همه لیتوانی موقعیت اقتصادی عالی خود را دارد. از یک سو همسایگان آن کشورهای شوروی هستند، از سوی دیگر کشورهای شمال اروپا تاثیر قابل توجهی بر توسعه تاریخی لیتوانی داشتند. علاوه بر این، مزایای لیتوانی در عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، موافقتنامه شنگن و بسیاری از قراردادهای دیگر در چارچوب اتحادیه اروپا نهفته است. به شهروندان یا افراد دارای مجوز اقامت اجازه می‌دهد تا از مزایای بازار مشترک اروپایی بهره‌مند شوند.

داشتن مجوز اقامت در لیتوانی روند اخذ ویزا به کشورهایی مانند ایالات متحده، کانادا و انگلستان را بسیار آسان می‌کند. این امر یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت به لیتوانی می‌باشد.

آموزش لیتوانیایی تمام الزامات آموزش اروپایی را با کیفیت واقعا بالا برآورده می‌کند. این امر می‌تواند شایستگی‌های لازم برای زندگی شما را توسعه دهد. نکته مهم این است که پیش دبستانی، مدرسه، موسسات آموزش عالی و ویژه پیشنهاد می‌کنند که نه تنها به زبان لیتوانیایی، بلکه به زبان‌های روسی، بلاروسی، لهستانی و انگلیسی نیز می‌توانید تحصیل کنید.

مدارس بلاروسی، روسی، لهستانی و همچنین مدارس بین‌المللی و موسسات آموزشی عالی وجود دارد که به والدین و فرزندان این امکان را می‌دهد تا دل‌پذیرترین موسسه آموزشی را انتخاب کنند. مراکز بهداشتی لیتوانی به دلیل داشتن متخصصان بسیار ماهر و با تجربه در ایالات متحده، اسرائیل، آلمان، بریتانیا مشهور هستند و هزینه خدمات پزشکی در این کشور نسبتا پایین است. همچنین در صورت تمایل می توانید برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری لیتوانی از لینک مربوطه استفاده کنید.

 

اجازه اقامت در لیتوانی

مجوز اقامت موقت در لیتوانی سندی است که به یک شهروند خارجی حق اقامت موقت در لیتوانی را می‌دهد. این مجوز، برای شهروندان خارجی صادر می‌شود که شهروند ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا نیستند. در فرآیند مهاجرت به لیتوانی، مجوز اقامت معمولا برای یک سال صادر می‌شود (در پایان سال ممکن است برای یک سال دیگر تمدید شود).

دریافت مجدد اجازه اقامت موقت حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از ارائه درخواست در نظر گرفته می‌شود. مجوز اقامت طولانی‌ مدت در جمهوری لیتوانی برای اقامت در جامعه اروپا (اجازه اقامت دائم) سندی است که به یک فرد خارجی اجازه اقامت در جمهوری لیتوانی را می‌دهد و وضعیت اقامت دائم خارجی را تائید می‌کند.

 

مهاجرت به لیتوانی

 

مهاجرت به لیتوانی از طریق اعضای خانواده

 

مهاجرت به لیتوانی از طریق اعضای خانواده

یکی از پایه‌های اصلی مهاجرت به لیتوانی اتحاد خانواده است. بر اساس اتحاد خانواده، مجوز اقامت موقت در لیتوانی یا اجازه اقامت دائم در لیتوانی ممکن است صادر شود. اعضای خانواده (مانند فرزندان، همسر و والدین) یک شهروند لیتوانی یا یک فرد مهاجر که شرایط مندرج در هنجارهای قانونی را برآورده می‌کند، می‌توانند برای صدور مجوز اقامت در لیتوانی درخواست دهند.

مدارک صدور مجوز اقامت در لیتوانی ممکن است به یک نمایندگی دیپلماتیک یا یک موسسه کنسولی در یک کشور خارجی یا به اداره مهاجرت در لیتوانی ارائه شود. قطعنامه‌ای در مورد صدور مجوز اقامت در لیتوانی باید طی ۲ تا ۴ ماه توسط اداره مهاجرت به تصویب برسد.

 

مهاجرت کاری به لیتوانی

 

مهاجرت کاری به لیتوانی

اخیرا فرآیند مهاجرت متخصصان با صلاحیت بالا به لیتوانی از سایر کشورها برای استخدام در شرکت‌ها و سازمان‌های لیتوانی آغاز شده است. الزامات اصلی مربوط به مهاجرت که برای چنین افرادی تعیین شده است شامل مدرک تحصیلی بالا، بر اساس دیپلم تحصیلات عالی و حقوق توافق شده است که نباید کمتر از حقوق تعیین شده در هنجارهای قانونی باشد.

در موارد خاصی از مهاجرت به لیتوانی، شرایط لازم برای تجربه کار علاوه بر شرایط لازم برای صلاحیت و میزان حقوق تعیین می‌شود. پیچیدگی مراحل مهاجرت به لیتوانی از طریق کار به صلاحیت فرد، میزان حقوق مورد توافق و سایر شرایط بستگی دارد. این روند ممکن است تقریبا از ۱ تا ۶ ماه ادامه یابد.

اگر شهروند یک کشور خارجی مایل به استخدام در لیتوانی و اقامت در این کشور است، باید یک شرکت لیتوانیایی برای استخدام پیدا کند. شخصی که مایل به یافتن شغل در لیتوانی است باید دارای مدرک موردنیاز برای موقعیت موردنظر و همچنین (در موارد خاص) شواهدی مبنی بر داشتن حداقل ۱ سال تجربه در بخش فعالیت‌های مربوطه در دو سال گذشته باشد.

لیست مدارک مورد نیاز برای ارائه حق کار و اقامت در لیتوانی به فرد، بستگی به شغل برنامه‌ریزی‌ شده، صلاحیت فرد، حقوق توافق شده و سایر شرایط دارد.
اگر یک فرد قصد دارد به‌ عنوان یک متخصص بسیار ماهر در لیتوانی استخدام شود، اسناد اصلی که باید توسط او ارائه شود باید شامل موارد زیر باشد:

 

  1. مدارک صلاحیت شخص مانند: (دیپلم، گواهی پایان دوره آموزشی و…).
  2. مدارک حداقل ۱ سال تجربه در بخش فعالیت‌های مربوطه در ۲ سال گذشته (مانند کپی سوابق استخدامی، گواهی صادر شده از سوی کارفرما).

 

مهاجرت به لیتوانی از طریق تجارت

 

مهاجرت به لیتوانی از طریق تجارت

مهاجرت کاری یکی از بسترهای مهاجرت به لیتوانی است. اخیرا، مقررات مهاجرت تجاری پویا است. توجه ویژه‌ای به اجرای واقعی کسب‌وکار، مشارکت در اجرای کسب‌وکار و کنترل ظاهری سازمانی می‌شود.

در مورد مهاجرت تجاری به لیتوانی، الزامات اصلی مربوط به ‌اندازه ارزش خالص شرکت، ترکیب کارکنان، اندازه حقوق آن‌ها، زمان کار و اجرای فعالیت‌ها است.
بر اساس هنجارهای قانونی جمهوری لیتوانی، یک فرد خارجی می‌تواند برای صدور مجوز اقامت در لیتوانی بر اساس اداره یک تجارت در لیتوانی و قصد ادامه آن، در صورت رعایت شرایط زیر درخواست دهد:

 

  • فرد رئیس یا سهام‌دار یک شرکت لیتوانیایی است و ارزش اسمی سهام شرکت متعلق به فرد حداقل ۱/۳ از سهام شرکت را تشکیل می‌دهد.

 

  • حقوق صاحبان سهام شرکت کمتر از ۲۸۰۰۰ یورو نیست، شامل ۱۴۰۰۰ یورو سرمایه‌گذاری شده توسط شخص.
  • در شرکت لیتوانیایی، شهروندان لیتوانی، یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا یکی از کشورهای عضو انجمن تجارت آزاد اروپا یا اتباع خارجی که به طور دائم در لیتوانی اقامت دارند به‌ صورت تمام‌ وقت مشغول به کار هستند و حقوق ماهانه آن‌ها (همه آن‌ها) است. کمتر از ۲ حقوق متوسط ماهانه در لیتوانی.
  • شرکت لیتوانیایی حداقل ۶ ماه گذشته قبل از درخواست برای صدور مجوز اقامت در لیتوانی درگیر فعالیت‌های خود است.
    اگر شرایط ذکر شده در بالا برآورده شود، فرد می‌تواند مهاجرت به لیتوانی را آغاز کند و برای صدور مجوز اقامت موقت در لیتوانی اقدام کند. مجوز اقامت موقت در لیتوانی ممکن است به مدت ۲ سال صادر شود. به طور هم‌زمان، اعضای خانواده شخص سرمایه‌گذار می‌توانند برای صدور مجوز اقامت موقت در لیتوانی نیز درخواست دهند.

 

ویزای استارت آپ لیتوانی

ویزای استارت آپ لیتوانی یک طرح جذب استعداد جدید است که کارآفرینان مبتکر غیر اتحادیه اروپا را با یک فرآیند ورود ساده به اکوسیستم استارت‌آپی لیتوانیایی ارائه می‌دهد. در آن افراد می‌توانند در جامعه بین‌المللی استارت‌آپی رشد و رقابت کنند. این ویزا یک طرح جدید است که هدف آن جذب استعدادها و ارائه رایگان ورود به بخش تجاری لیتوانی برای کارآفرینان نوآور خارج از اتحادیه اروپا است.

 

مهاجرت دانشجویان به لیتوانی

 

مهاجرت دانشجویان به لیتوانی

اگر یک فرد بخواهد در لیتوانی تحصیل کند، ابتدا باید یک موسسه آموزشی و یک برنامه تحصیلی را انتخاب کند. اگر فرد تمام شرایط تعیین شده توسط موسسه آموزشی برای پذیرش و همچنین سایر شرایط را برآورده کند، می‌تواند بر اساس قصد خود برای تحصیل در لیتوانی برای صدور مجوز اقامت موقت در لیتوانی درخواست دهد. مدارک صدور مجوز اقامت در لیتوانی ممکن است به یک نمایندگی دیپلماتیک یا یک موسسه کنسولی در یک کشور خارجی یا به اداره مهاجرت در لیتوانی ارائه شود.

سیستم آموزش عالی در لیتوانی برای دانشجویان کشورهای خارجی بسیار مطلوب است. در این کشور، بیش از ۲۰ کالج و دانشگاه تقریبا ۲۰۰ برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی و بیش از ۵۰ برنامه تحصیلی به زبان روسی ارائه می‌دهند.

در موسسات آموزش عالی لیتوانی، میزان برنامه‌های تحصیلی بر اساس سیستم انتقال اعتبار اروپا ECTS ارزیابی می‌شود. یک سال تحصیل (که به مدت ۹ ماه طول می‌کشد) معادل ۶۰ واحد ECTS است. برای دانشجویی که برای تحصیل در یک موسسه آموزش عالی لیتوانی پذیرفته شده است، ممکن است مجوز اقامت موقت در لیتوانی بر اساس این پایگاه صادر شود.

 

در آخــــــر

امروزه مهاجرت به لیتوانی در بین شهروندان کشورهای مختلف به‌ ویژه کشورهای مشترک ‌المنافع بسیار رایج شده است. زیرا این روش ارزان، آسان و سریع برای ورود کامل به اتحادیه اروپا، حرکت آزادانه در کشورهای شنگن و استفاده از همه موارد است.

خدمات و امکانات کشورهای اروپایی محبوب‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای مهاجرت به لیتوانی و اخذ اقامت لیتوانی است. در این مقاله ما تمامی راه‌های مهاجرت به لیتوانی را بررسی کردیم. شما پس از انتخاب یک برنامه مهاجرتی خاص، می‌توانید با جنبه‌های اصلی فرآیند مهاجرت آشنا شوید.

فرم ارزیابی رو تکمیل یا مشاوره رزرو کنید

برای بررسی بیشتر فرم ارزیابی رو تکمیل یا وقت مشاوره رزرو کنید

درباره مهاجرت به لیتوانی بیشتر بدانید

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)