تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا

امنیت اقتصادی، رفاه اجتماعی، موقعیت جغرافیایی مطلوب و برخورداری از سیستم آموزشی و بهداشتی قدرتمند دلایل اصلی افزایش استقبال برای مهاجرت به کانادا هستند. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد سالانه بیش از ۳۰۰ هزار نفر به این کشور مهاجرت می‌کنند. قبل از بیان تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا اشاره به این نکته ضروری است که روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که شرایط و مزایای آن‌ها متفاوت است. برای مثال، اگر متقاضی موفق به دریافت اقامت دائم کانادا شود از تحصیل رایگان فرزندان خود بهره‌مند خواهد شد. از سوی دیگر، اعتبار بالای پاسپورت کانادا تقاضا برای دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور را بیشتر می‌کند. اغلب روش‌های مهاجرتی ابتدا شرایط اقامت موقت را فراهم می‌کند. پس از چند سال اقامت موقت می‌توان برای دریافت اقامت دائم و در نهایت شهروندی اقدام کرد.

شهروندی کانادا

اگر چه که تفاوت‌های کمی بیم اقامت دائم و شهروندی وجود دارد اما نمی‌توان این تفاوت‌ها را نادیده گرفت. دولت کانادا سیاست‌های آسانی برای اعطای شهروندی فراهم کرده است. اما اولین شرط برای دریافت شهروندی واجد شرایط بودن برای اقامت دائم در این کشور است. شهروندی یا citizenship کانادا برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ اجرا شد. این قانون سبب شده که تمام اتباع کانادایی تبار و شهروندان این کشور از حقوق و مزایای یکسانی برخوردار باشند. افراد دارای تابعیت کانادا زمانی در مسیر شهروندی موفق خواهند بود که از برخی ویژگی‌ها بهره‌مند باشند. امتیاز ویژه شهروندی در مقایسه با اقامت دائم در کانادا سبب شده که مهاجران تلاش زیادی برای دریافت مجوز شهروندی داشته باشند.

مزایای شهروندی کانادا

مزایای شهروندی کانادا
 • اصلی‌ترین تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا که مزیت عمده citizenship محسوب می‌شود عدم محدودیت رفت و آمد به کانادا است.
 • برخورداری از حق رای، حقوق سیاسی مانند آزادی بیان، عضویت در انجمن‌ها یا گروه‌های سیاسی و شرکت در اجتماعات مسالمت‌آمیز نیز سیر مزایای شهروندی این کشور هستند.
 • فراموش نکنید پاسپورت کانادا جزو ۵ پاسپورت قدرتمند جهان است. با استفاده از آن می‌توانید به بیش از ۱۰۰ کشور جهان بدون دریافت ویزا سفر کنید. تنها شهروندان کانادا می‌توانند این پاسپورت را دریافت کنند.
 • موقعیت‌های شغلی بیشتر و بهتری برای شهروندان کانادا وجود دارد. به‌علاوه، آن‌ها می‌توانند از حق آموزش به دو زبان انگلیسی و فرانسوی استفاده کنند.
 • با دریافت شهروندی نیازی به تمدید کارت اقامت ندارید. اما، تمدید اعتبار پاسپورت کانادا در دوره‌های ۵ یا ۱۰ ساله ضروری است. اتمام اعتبار پاسپورت سبب اخراج شهروندان نمی‌شود.
 • استفاده از خدمات بهداشتی، درمانی و اجتماعی کانادا مزیت دیگری است که شهروندان از آن برخوردار هستند.

شرایط لازم برای دریافت شهروندی کانادا

نمونه دیگری از تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا در شرایط لازم برای اخذ این مجوز است. در گام اول تنها افرادی می‌توانند برای دریافت شهروندی اقدام کنند که مجوز اقامت دائم کانادا را دریافت کرده باشند. حضور فیزیکی در کانادا یکی دیگر از الزامات برای دریافت مجوز شهروندی است.

متقاضیانی که در ۵ سال گذشته ۳ در کانادا اقامت داشته باشند می‌توانند در این برنامه شرکت کنند. برخورداری از مهارت‌های زبانی، ارائه مدارک لازم مبنی بر دریافت مالیات و شرکت در آزمون‌های شهروندی سایر مدارک موردنیاز برای شهروندی کانادا است.

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

برای اینکه بتوانید به شهروند کانادا تبدیل شوید تنها راه دریافت مجوز اقامت دائم کانادا است. برای افرادی که موفق به دریافت مجوز اقامت دائم شود کارت PR یا اقامت دائم به صورت خودکار صادر می‌شود. کارت PR کانادا معادل گرین کارت ایالات متحده است. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای اقامت دائم کانادا استفاده کنید.

شرکت در برنامه اکسپرس اینتری کارگران ماهر، برنامه‌های منتخب استانی، برنامه اقامت از طریق راه‌اندازی یا خرید استارتاپ کانادا و دریافت ویزای تحصیلی برخی از روش‌های اقامت موقت و دائم کانادا محسوب می‌شوند. تولد فرزند یا ازدواج با یکی از شهروندان کانادا نیز می‌تواند مسیر را برای اقامت در این کشور هموار کند.

مزایای اقامت دائم کانادا

علیرغم اینکه کانادا را بهشت مهاجران می‌دانند اما تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا ضرورت آگاهی از شرایط، مدارک موردنیاز، مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها را ضروری می‌کند. اگر موفق به دریافت مجوز اقامت دائم کانادا شدید از مزایای آن بهره‌مند می‌شوید.

 • شرایط برای زندگی، کار و تحصیل در کانادا برای متقاضی و افراد تحت سرپرستی او فراهم است.
 • مدت اعتبار کارت‌های اقامت کانادا بین ۱ تا ۵ سال است که قابل تمدید می‌باشد.
 • در صورت دریافت کارت اقامت دائم فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی از خدمات تحصیل رایگان در این کشور بهره‌مند می‌شوند.
 • شرایط برای رفت و آند آزاد بین شهر‌ها و استان‌های کانادا وجود دارد.
 • افرادی که موفق شوند در مسیر دریافت کارت اقامت بیش از ۴۰ امتیاز کسب کنند می‌توانند از خدمات امنیتی، اجتماعی و بهداشتی مشابه با سایر اتباع کانادایی بهره‌مند شوند.
 • اگر اقامت متقاضی بیش از ۳ سال به صورت مستمر یا ۵ سال غیر مستمر باشد می‌تواند برای شهروندی اقدام کند.

اقدامات لازم برای اقامت دائم کانادا

تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا در مرحله شرایط و مدارک نیز قابل ملاحظه است. برخی افراد برای کار یا تحصیل به کانادا مهاجرت می‌کنند و علاقه‌مند هستند که مراحل لازم برای اقامت دائم این کشور را انجام دهند. روش‌های مختلفی وجود دارد که به موفقیت متقاضیان در این مسیر کمک می‌کند.

 • فارغ التحصیلان از طریق راه‌اندازی کسب و کار و مهارت زبانی عالی می‌توانند شرایط برای اقامت دائم و زندگی در این کشور را فراهم کنند.
 • راه دیگری که به دریافت مجوز اقامت دائم کمک می‌کند استفاده از برنامه سرمایه‌گذاری استانی کانادا است. شرایط و الزامات سرمایه‌گذاری در استان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. پس قبل از شرکت در این برنامه باید شرایط آن را کاملا بررسی کنید. میزان سرمایه، سابقه مدیریت، نوع کسب‌وکار، سن، تحصیلات و مهارت‌های زبانی پیش‌شرط‌های لازم در این مرحله هستند.

اصلی ترین تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا

اصلی ترین تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا

همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم پیش شرط لازم برای دریافت شهروندی کانادا، اقامت دائم این کشور است. اصلی‌ترین تفاوت شهروندی و اقامت دائم این است که شهروندان کانادا هرگز اقامت خود در این کشور را از دست نمی‌دهند و اقامت دائم در کانادا پس از دریافت شهروندی این کشور الزامی نیست. اما، اگر مجوز اقامت دائم متقاضی تمدید نشود بعد از گذشت یک یا ۵ سال اعتبار مجوز از بین رفته و مجبور به ترک خاک کانادا خواهید شد. اصلی‌ترین تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا عبارتند از:

رای دادن یا کاندید انتخابات شدن

برخی مسئولیت‌های اجتماعی مانند پرداخت مالیات و رعایت قوانین برای افراد مقیم کانادا الزامی است. اما، دو فعالیت اصلی وجود دارد که تنها شهروندان کانادا قادر به انجام آن هستند. افرادی که اقامت دائم کانادا دارند اما شهروند این کشور محسوب نمی‌شود اجازه شرکت در انتخابات به عنوان رای دهنده یا کاندید را ندارند. مهم‌تر از همه، تنها شهروندان کانادایی از توانایی لازم برای مدیریت بخش‌های دولتی برخوردار هستند.

پاسپورت کانادایی

افراد مقیم تنها موفق به دریافت گرین کارت کانادا یا PR می‌شوند. این افراد برای سفر به کشور‌های خارجی باید از کارت PR یا سند معتبر استفاده کنند. تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا که باید به آن اشاره کنیم دریافت پاسپورت این کشور است. اقامت دائم کانادا به معنی دریافت پاسپورت این کشور نیست. علاوه بر این، تمدید اعتبار کارت‌های اقامت پس از دوره ۵ ساله الزامی خواهد بود.

زندگی در خارج از کانادا

اگر موفق به دریافت مجوز اقامت دائم کانادا شوید می‌توانید به سایر کشور‌ها زندگی کنید. اما، به این نکته توجه داشته باشید که اقامت ۳ ساله در کانادا در دوره اعتبار PR برای این افراد ضروری است. در صورتی که فردی زمان بیشتری را در خارج از کانادا سکونت داشته باشد کارت اقامت خود را از دست می‌دهد. تنها استثنا در این مرحله مربوط به افرادی است که والدین یا همسر آن‌ها را در کانادا زندگی می‌کند. اما، شهروندان کانادا می‌توانند در هر کشوری و هر مقدار که دوست دارند زندگی کنند. اقامت خارج از کانادا سبب سلب شهروندی این افراد نمی‌شود.

سخن پایانی

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به دلیل نرخ بیکاری پایین، امنیت، رونق اقتصادی، رفاه اجتماعی، سیستم بهداشتی و آموزشی پیشرفته کانادا را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب کرده‌اید بهتر است با تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا آشنا باشید. برای اینکه بتوانید کارت اقامت یا PR را دریافت کنید شرکت در برنامه‌های استانی، اکسپرس اینتری، سرمایه‌گذاری یا راه‌اندازی استارتاپ بهترین گزینه خواهد بود. در صورت موفقیت در این مرحله با اقامت سه ساله در یک مدت اعتبار PR می‌توانید برای شهروندی کانادا درخواست دهید. اخذ پاسپورت کانادا، شرکت در انتخابات به عنوان رای دهنده یا کاندید انتخاباتی و اقامت بدون محدودیت در خارج از خاک کانادا مزیت‌های اصلی شهروندی این کشور محسوب می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!