کار در فنلاند | شرایط و مدارک مورد نیاز

فنلاند یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت ما ایرانی‌ها به‌حساب می‌آید، زیرا میزان درآمد بالایی دارد. برای کار در فنلاند باید پیشنهاد شغلی یا جاب آفر فنلاند را داشته باشید و به همین جهت دانستن شرایط و قوانین فنلاند می‌تواند برای شما بسیار کارآمد باشد. در این مقاله قصد داریم به‌طور کامل شرایط کار در فنلاند، مدارک مورد نیاز، نحوه ثبت درخواست و مشاغل پردرآمد این کشور را به شما معرفی نماییم؛ با ما همراه باشید.

آشنایی با فنلاند

این کشور در بخش اسکاندیناوی و در شمال اروپا واقع شده است، جمعیتی حدود ۵،۴۰۰،۰۰۰ نفر دارد، واحد پول یورو و پایتخت آن شهر بزرگ هلسینکی می‌باشد. بهتر است قبل از ورود به این کشور به آموختن زبان سوئدی و فنلاندی بپردازید زیرا زبان رسمی فنلاند است. از شغل‌های پر‌درخواست می‌توان به حوزه IT، گردشگری، ساخت و ساز و مراقبت‌های اجتماعی اشاره کرد. نکته حائز اهمیت در فنلاند رفاه اجتماعی بالای مردم است زیرا؛ از سیستم بی‌نقص و عالی اجتماعی بهره می‌برند. تقاضای کار در فنلاند جزو بهترین گزینه‌ها برای افرادیست که قصد مهاجرت به اروپا را دارند زیرا؛ روند پیشرفت سالانه رو به افزایش و نرخ بیکاری در این کشور رو به کاهش است. قوانین کار و شرایط موجود از برابری زن و مرد در فنلاند استثنائی است و به همین جهت جزو بهترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود.

چگونه مجوز کار در فنلاند دریافت کنیم؟

چگونه مجوز کار در فنلاند دریافت کنیم؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، فنلاند جزو کشورهای اروپایی است و در زمینه اقامت هم مانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا عمل می‌کند. در این کشور برای مهاجران خارجی نیاز به مجوز کار نیست و تنها ویزای اقامتی کافی است. فرد متقاضی با داشتن جاب آفر از طرف کارفرما می‌تواند درخواست ویزا و مجوز اقامت خود را ثبت نماید. دسته‌بندی مجوزهای اقامتی در فنلاند بصورت زیر است:

مجوز اقامت برای افراد شاغل

این مجوز برای مشاغل عمومی مانند: آشپز و پرستار کودک صادر می‌شود و مربوط به شغل‌هایی است که در دسته‌‌بندی خاصی قرار نمی‌گیرند.

مجوز اقامت برای مشاغل فصلی

بعضی کارها بصورت فصلی در فنلاند انجام می‌شود مثل: زراعت، نمایشگاه و فستیوال‌ها. با دریافت این نوع اقامت فرد متقاضی تا ۹ ماه اجازه حضور در فنلاند را دارد.

مجوز اقامت برای مشاغل مشخص شده

هنگام صدور این نوع مجوز نوع و عنوان شغلی در آن مشخص می‌شود و فرد فقط در همان عناوین تعیین شده اجازه فعالیت دارد. مشاغل این نوع مجوز عبارتند از: مدیران شرکت‌ها، پژوهشگران و مشاغل حوزه هنر

ویزای کار در فنلاند از طریق جاب آفر

اولین قدم در دریافت این ویزا داشتن یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمایی معتبر است، برای استخدام نیروی کار خارجی کارفرما نیازی به ثبت آگهی درخواست خود ندارد و دریافت مجوز از سمت اداره مهاجرت کافی است و اگر در فنلاند تحصیل کرده باشید نیازی به جاب آفر ندارید و می‌توانید شغلی مناسب در فنلاند بیابید. برای ارائه درخواست خود و دریافت ویزا باید به کنسولگری فنلاند مراجعه کنید و یا از طریق سایت enterfinland.fi فرم‌های مربوطه را پر کنید.

ویزای کار برای نیرو کار ماهر در فنلاند

ویزای کار برای نیرو کار ماهر در فنلاند

نیرو کار ماهر در فنلاند که شامل متخصصان، معلمین، مدیران و… می‌شود برای دریافت ویزا شرایط متفاوتی دارند. در وهله اول متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی بالایی باشد و بعد از آن سابقه کاری چشمگیری ارائه دهد به نوعی که دولت فنلاند به این تخصص نیازمند باشد.

شرایط دریافت ویزا برای نیرو کار ماهر به شرح زیر می‌باشد:

 1. تنظیم قرارداد و به امضا رساندن طرفین
 2. عنوان شغلی در دوره‎‌ زمانی خاص
 3. درآمد خالص بالاتر از ۳۰۰۰ یورو
 4. ارائه مدارک تحصیلی معتبر و مرتبط با عنوان شغلی

نیروی کار اجاره ای در فنلاند چیست؟

روند کار بدین صورت است که افراد می‌توانند از طریق موسسات با شرکت‌ها قرارداد ببندند و پس از ورود به این کشور موسسه، متقاضی را جهت کار به کارفرماها اجاره می‌دهد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست ویزا در فنلاند

 1. داشتن گذرنامه معتبر با ۳ ماه اعتبار پس از پایان مدت ویزا
 2. شناسنامه با ترجمه آن به زبان انگلیسی
 3. پر کردن فرم Schengen visa form (فرم شنگن)
 4. بیمه نامه مسافرتی تا سقف ۳۰۰۰۰ یورو
 5. داشتن دعوتنامه کاری
 6. ارائه مدارک گردش حساب ۶ ماهه بانکی جهت اثبات تمکن مالی
 7. در صورت داشتن سوابق کاری ارائه مدارک معتبر
 8. ارائه عکس پاسپورتی

دریافت ویزای همراه در فنلاند

دریافت ویزای همراه در فنلاند

در صورت متاهل بودن فرد متقاضی، یکی از دغدغه‌های وی حضور همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خواهد بود. باید بدانید امکان صدور ویزا برای متقاضی و همراهان وی بصورت همزمان امکان ندارد و این خواسته در صورتی قابل اجرا است که متقاضی ۶ ماه در فنلاند کار کند و از کارفرما حقوق دریافت کند و بتواند توان تامین نیازهای خانواده خود را اثبات کند.

شرایط کار در فنلاند

به‌طور رسمی ساعت کار مجاز در هفته بین ۳۸ تا ۴۰ ساعت می‌باشد و هر فرد موظف به ۸ ساعت کار در روز است. اضافه کاری امری غیرمعمول است و فقط در شرایط خاص و با توافق طرفین امکان پذیر خواهد بود. همچنین سن بازنشستگی در فنلاند ۶۳ سال است.

معمولا برای نیرو کار تایمی جهت استراحت در صبح، ظهر و عصر در نظر گرفته می‌شود و افراد می‌توانند این وقت را به نوشیدن قهوه و یا صرف ناهار بگذرانند؛ صداقت، وقت‌شناسی و تساوی حقوق زن و مرد از نکات حائز اهمیت این کشور است. در تعطیلات رسمی کارکنان مگر در شغل‌های خاص مثل: پرستاران، تعطیل هستند و در صورت انجام کار اضافه کار به آن‌ها تعلق می‌گیرد، همچنین فصل تعطیلات فنلاند از اوایل ماه می آغاز می‌شود.

میزان نرخ بیکاری فنلاند

در پروسه مهاجرت دانستن نرخ بیکاری برای متقاضی بسیار اهمیت دارد، زیرا هر چه بالاتر باشد نشان دهنده‌ آن است نیروی بیکار آن کشور زیاد است و از همین رو، یافتن شغل برای نیرو مهاجر کاری دشوارتر خواهد بود. باید بگوییم نرخ بیکاری در فنلاند ۲/۶% می‌باشد و این نسبتا نرخ مناسبی است.

میزان درآمد مشاغل گوناگون در فنلاند

در این قسمت از مقاله به بررسی میزان درآمد در مشاغل مختلف می‌پردازیم. میانگین دستمزد ماهانه در فنلاند حدود ۳۵۰۰ یورو می‌باشد؛ در حالی که برای مشاغل با مهارت بالا این رقم به ۴۲۵۰ یورو و برای مشاغل با مهارت پایین به ۲۰۰۰ یورو در ماه قابل تغییر است.

عناوین شغلیمیزان درآمد سالانه (یورو)
متخصص IT۷۸،۶۰۸
مدیر پروژه IT۵۶،۶۸۶
برنامه نویسی۴۸،۳۲۷
مدیر فروش۸۱،۵۰۰
مدیر عامل۱۰۷،۱۰۸
مهندس برق۳۹،۱۰۰
معمار۵۰،۴۹۶
وکیل۷۸،۳۷۲
دندانپزشک۱۲۹،۸۶۴

میانگین دستمزد (یورو) بر اساس شهرهای مختلف فنلاند:

اولو۴۴،۶۴۲
تمپر۵۱،۵۳۷
تورکو۵۴،۹۹۵
هلسینکی۵۵،۱۴۲
اسپو۵۸،۱۷۳
وانتا۶۱،۱۵۰

پر درآمدترین شغل ها در فنلاند

کشور فنلاند همیشه به دلیل امنیت بالا شغلی و پرداخت حقوق و مزایا عالی شناخته می‌شود، در زیر برخی از پردرآمدترین مشاغل در فنلاند را برایتان جمع‌آوری کرده ایم:

 • جراح ارشد: وظیفه مدیریت و ساماندهی بخش جراحی را در بیمارستان بر‌عهده دارد. میزان درآمد در ماه: ۱۹،۴۰۰ یورو
 • متخصصان قلب و عروق: درمان اختلالات مربوط به سیستم قلبی بر عهده آنان می‌باشد. میزان درآمد در ماه: ۱۶،۹۰۰ یورو
 • قاضی: وظیفه یک قضاوت عادلانه و به دور از تعصب بر عهده‌ی قاضی می‌باشد. میزان درآمد در ماه: ۱۵،۰۰۰ تا ۲۲،۰۰۰ یورو
 • جراحی تروما: جراحی‌های اورژانسی و درمان مصدومیت‌های خاص بر عهده‌ی وی می‌باشد. میزان درآمد در ماه: ۱۵،۲۰۰ یورو

مالیات و هزینه های کار در فنلاند

میزان مالیاتی که شما در فنلاند باید پرداخت نمایید کاملا مرتبط با مدت زمان اقامت و ملیت شرکتی است که در آن کار می‌کنید. چنانچه شرکت فنلاندی باشد میزان مالیات کمتر و در صورت خارجی بودن شرکت باید مالیات بیشتری پرداخت شود.

مشاغل مورد نیاز دولت فنلاند

 • الکترونیک
 • منسوجات
 • شنوایی و گفتاردرمانی
 • مهندسین عمران
 • مربیان مهدکودک
 • پزشکان متخصص و دندانپزشکان
 • برنامه‌نویسان سایت
 • طراح گرافیک

کاریابی در فنلاند

کاریابی در فنلاند

شاید به دلیل اینکه کارفرما برای استخدام نیرو خارجی نیازی به ثبت آگهی موقعیت شغلی خود ندارد به نظر روند کار را آسان‌تر جلوه دهد اما باید بگوییم؛ کاریابی در فنلاند برای ایرانیان کمی متفاوت است زیرا به‌گونه‌ای خاص مورد بررسی قرار می‌گیرد و در بیشتر موارد رد خواهد شد.

بهترین روش یافتن کار در فنلاند سایت‌ها و مراکز کاریابی آنلاین است که معتبرترین آن‌ها را برایتان لیست کرده‌ایم:

 1. Indeed.com
 2. Jobsinhelsinki.com
 3. Monster.fi
 4. Oikotie.fi
 5. Glassdoor.com

اخذ اقامت دائم و گرفتن تابعیت فنلاند

در صورت گرفتن ویزای کار در فنلاند امکان دریافت تابعیت برای شما فراهم خواهد بود و پس از آن با ۴ سال اقامت و پرداخت مالیات، تسلط به زبان فنلاندی، نداشتن بدهی و سوء پیشینه و همچنین اثبات تمکن مالی به دولت این کشور مجاز به اخذ اقامت دائم هستید.

سخن پایانی

در این مقاله به‌طور کامل به کار در فنلاند، مهاجرت کاری، مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت و شرایط موجود پرداختیم. همانطور که در ابتدا مطالب گفتیم فنلاند یک کشور عالی برای زندگی و تحصیل است زیرا؛ رفاه اجتماعی بسیار بالایی دارد و مهاجرت به آن دستاوردی بزرگ به حساب می‌آید، در صورت بوجود آمدن هرگونه ابهام و سوال در رابطه با مهاجرت و کار در فنلاند کنار شما هستیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!