کار در لتونی | شرایط و مدارک مورد نیاز

لتونی که با نام لاتویا نیز شناخته می‌شود یکی از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است. باید بدانید که موقعیت جغرافیایی و ثبات اقتصادی لتونی را به مکان مناسبی برای کارآفرینی و کاریابی تبدیل کرده است. اگر به سرمایه‌گذاری علاقه دارید فرصت‌های بیشماری در انتظار شما خواهد بود. این کشور مرز زمینی مشترکی با روسیه، بلاروس، استونی و لیتوانی دارد. از طریق آب نیز به سوئد متصل می‌شود. لتونی به دلیل تنوع آب‌وهوایی یک کشور چهار فصل بوده و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. جمعیت این کشور حدود دو میلیون نفر بوده و زبان‌های لتونیایی، روسی، آلمانی و انگلیسی در آن رواج دارد. اگر شما به دنبال یافتن کار در لتونی و مهاجرت به این کشور هستید باید اطلاعات کاملی درباره شرایط و مدارک موردنیاز برای مهاجرت کاری داشته باشید.

ویزای کار لتونی

ویزای کار لتونی

ثبات اقتصادی بسیار عالی سبب شده که لتونی به مقصد مناسبی برای کار یا سرمایه‌گذاری تبدیل شود. بر اساس قوانین لتونی اتباع کشور‌های آمریکا، نیوزلند، استرالیا، کانادا، ژاپن، سوئیس، کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و اسرائیل می‌توانند پس از ورود به این کشور از طریق دریافت مجوز اقامت در این کشور مشغول به کار یا سرمایه‌گذاری شوند. اما، اگر شهروند کشور‌هایی هستید که در این لیست قرار ندارد باید قبل از ورود به لتونی برای دریافت ویزای کار اقدام کنید.

جاب آفر لتونی

باید با توجه به نوع کار و وزای خود برای دریافت مجوز کار در لتونی از طریق اداره امور مهاجرت و شهروندی اقدام کنید. اولین عامل در مسیر اخذ ویزای کاری، جاب آفر لتونی یا پیشنهاد کاری است. تنها افرادی موفق به دریافت ویزا خواهند شد که بتوانند از یک کارفرمای لتونیایی پیشنهاد کاری معتبر دریافت کنند. بر اساس قوانین، کارفرمایی که قصد استخدام نیروی کار خارجی دارد باید یک ماه قبل از طریق مراجعه به سازمان‌های مربوط تأییدیه‌های لازم برای دعوت نامه یا حمایت مالی برای اقامت نیروی کاری خود را دریافت کنند.

علاوه بر دو مورد فوق، کارفرما باید که شغل خالی در آژانس استخدام لتونی ثبت کند که هیچ نیروی کاری مجربی در این کشور برای آن وجود ندارد. اگر علاقه دارید برای چند کارفرما کار کنید تا درآمد بیشتری داشته باشید باید برای هر کارفرما مجوز جداگانه بگیرید. در حالت کلی، ویزای کاری لتونی یک سند استاندارد یا مهری در ویزای اصلی شما است. باید به این نکته اشاره کنیم که برای فعالیت در برخی مشاغل لتونی نیاز به دریافت ویزای کاری ندارید. این مشاغل عبارتند از:

 • مدیران شرکت‌ها یا نمایندگان شرکت‌های خارجی برای انجام فعالیت‌های تجاری در لتونی نیازمند دریافت ویزای کار نیستند.
 • سهامداران شرکت‌های ثبت شده و فعال در لتونی برای کار در این کشور به ویزای کاری نیاز ندارند.
 • افرادی که موفق به دریافت مجوز اقامت دائم در لتونی شده‌اند نیز بدون دریافت مجوز یا ویزای کار می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند.

بازار کاری لتونی

قبل از یافتن کار در لتونی و دریافت مجوز باید اطلاعات کافی درباره بازار کار این کشور داشته باشید. لتونی یکی از جوان‌ترین دموکراسی‌های اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. اصلاحات انجام شده در این کشور به رونق اقتصادی منجر شده است. علیرغم اینکه برخی منتقدین لتونی را فقیرترین کشور عضو اتحادیه اروپا می‌دانند اما بازار کاری به ویژه در پایتخت آن فعال و پویا است. بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی موجود در اروپا و سایر نقاط جهان یکی از نمایندگی‌های فعال خود را به این شهر منتقل کرده‌اند. قوانین مالیاتی انعطاف‌پذیر و حقوق مناسب دو دلیل مهمی است که سبب جذب سرمایه‌گذاران و نیروی کاری به این شهر می‌شود.

دریافت مجوز کار در لتونی

با نگاهی به ساکنان ریگا (پایتخت لتونی) متنوع تنوع جمعیتی بسیار بالای آن خواهید شد. علاوه بر بومیان جمعیت زیادی از روس‌ها، اوکراینی‌ها و لهستانی‌ها در این شهر زندگی می‌کنند. در سال‌های اخیر به دلیل افزایش جذب دانشجویان بین‌المللی دولت لتونی تصمیم گرفته شرایط بهتر و آسان‌تری برای جذب نیرو‌های مستعد به بازار کاری این کشور ایجاد کند. شهروندان اتحادیه اروپا به محض ورود به این کشور بدون نیاز به دریافت مجوز می‌توانند فعالیت کاری یا تجاری خود را آغاز کنند.

مجوز کار تنها برای اتباع مناطق خارج از اتحادیه اروپا الزامی است. البته شرایط کار در لتونی برای اتباع آمریکا، ژاپن، اسرائیل، استرالیا، نیوزلند و کانادا کاملاً مشابه شهروندان اتحادیه اروپا است. شهروندان ایرانی علاقه‌مند به کار یا سرمایه‌گذاری در لتونی قبل از ورود به این کشور باید مجوز اقامت و کار دریافت کنند. مجوز کار معمولاً توسط کارفرمایان لتونیایی تنظیم می‌شود. افراد دارای مهارت در حوزه آی تی و زبان مسیر ساده‌تری برای دریافت مجوز پیش رو خواهند داشت.

دولت لتونی تصمیم گرفته کمبود نیروی کاری ماهر در حوزه IT را از طریق جذب نیرو‌های خارجی تأمین کند. به همین دلیل برای فارغ التحصیلان رشته‌های فناوری اطلاعات، شاخه‌های مختلف مهندسی و علوم کامپیوتر بازار کاری مناسبی در لتونی وجود دارد.

مسیر مناسب برای یافتن شغل مناسب در لتونی

مسیر مناسب برای یافتن شغل مناسب در لتونی

حال که می‌دانید برای مهاجرت کاری به لتونی نیازمند دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر هستید مطمئناً ذهن شما با این سؤال درگیر است که ساده‌ترین روش برای یافت کار مناسب در این کشور چیست؟ توصیه می‌کنیم برای یافت شغل حتماً از طریق وب سایت‌های کاریابی استفاده کنید. معتبرترین وب سایت‌های کاریابی لتونی عبارتند از:

 • CV. LV : این وب‌سایت بزرگ‌ترین پورتال کاریابی در لتونی است که مطالب آن به زبان‌های لتونیایی، روسی و انگلیسی منتشر می‌شود. در این وبسایت پیشنهاد‌های کاری فراوانی در حوزه آی تی وجود دارد.
 • پورتال دولتی شغل‌یابی در لتونی: برای استفاده از این سایت باید مهارت خود را در زبان لتونیایی تقویت کنید. زیرا اغلب آگهی‌ها به زبان رسمی این کشور منتشر می‌شود.
 • SS.LV : برای یافتن کار در لتونی می‌توانید از این وب‌سایت نیز کمک بگیرید. این سایت بزرگ‌ترین پورتال حاوی اطلاعات طبقه‌بندی شده مشاغل مختلف است. علاوه بر کاریابی بخش‌های مختلفی مانند خرید خانه، ماشین و سایر کالا‌های ضروری نیز در این سایت وجود دارد.
 • پرتغال شغلی اروپا: به دلیل اینکه لتونی بخشی از اتحادیه اروپا است می‌توانید از این بستر نیز برای یافتن شغل مناسب در این کشور استفاده کنید.

البته راه ساده‌تری نیز وجود دارد. می‌توانید با مراجعه به دفتر‌های مهاجرتی معتبر مراحل یافتن شغال، دریافت پیشنهاد شغلی و ویزای کار را به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان انجام دهید.

شرایط دریافت ویزای کاری

دریافت ویزای کاری بخش کلیدی برای مهاجرت به لتونی است. دریافت دعوت‌نامه و پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای معتبر مهم‌ترین بخش در این مسیر هستند. کارفرما موظف است تمام مجوز‌های لازم برای جذب نیرو‌های خارجی را تنظیم کند. تنها افرادی که از طرف وزارت کار و امور اجتماعی لتونی مجوز‌های لازم را دریافت کرده باشند موفق به دریافت ویزای کار در لتونی خواهند شد.

اعتبار اولیه این ویزا یک ساله بوده که پس از اتمام دوره می‌توان آن را تا ۵ سال تمدید کرد. افرادی که در این دوره ۵ ساله تمام حقوق شهروندی را رعایت کرده و مالیات‌های لازم را پرداخته باشند می‌توانند برای دریافت مجوز اقامت دائم درخواست دهند. اگر ۱۰ سال از اقامت شما در لتونی بگذرد مسیر برای شهروندی این کشور هموارتر خواهد شد. مزیت اصلی دریافت ویزای کار لتونی این است که اجازه دریافت ویزای همراه به متقاضی داده می‌شود. به عبارت ساده، همسر، والدین و فرزندان زیر ۱۸ سال شما می‌توانند در این مسیر کنار شما باشند.

علاوه بر این، دریافت ویزای کاری برای شما فرصت مسافرت به سایر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا یا تحصیل در دانشگاه‌های این کشور‌ها را فراهم می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری

فراموش نکنید افرادی که از طریق ویزای کاری وارد لتونی می‌شوند در ابتدا قادر به سرمایه‌گذاری یا انجام سایر فعالیت‌های اقتصادی نیستند. با این مجوز تنها می‌توانید برای کارفرمایی خاص و در محدوده زمانی معین کار کنید. زمان لازم برای بررسی درخواست ویزای کاری لتونی حدود یک ماه است و در ۵ روز کاری ویزای صادر خواهد شد. اگر تصمیم شما برای کار در لتونی قطعی باید مدارک زیر را برای دریافت ویزا ارسال کنید:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم مورد نیاز برای دریافت مجوز کار
 • ارائه گواهی‌های لازم مبنی بر سلامت کامل جسمانی و روانی و عدم سوء پیشینه یا سابقه کیفری
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • بیمه درمانی پرداخت هزینه‌های لازم برای ثبت درخواست و دریافت ویزا
 • ارائه دعوت‌نامه یا پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر

مشاغل مورد نیاز در لتونی

مشاغل مورد نیاز در لتونی

ممکن است در مسیر دریافت ویزای کاری با چالش‌های مختلفی مواجه شوید. مهم‌ترین آن‌ها یافتن شغل مناسب و دریافت پیشنهاد شغلی است. برای اینکه بتوانید با توجه به تجربه، سابقه کار و رشته تحصیلی خود شغل مناسبی پیدا کنید اطلاع از مشاغل موردنیاز لتونی بسیار مفید است. لتونی علاوه بر اینکه با کمبود کارگر ماهی مواجه است به نیروی‌های متخصص در حوزه مهندسی، ICT و علوم نیازمند است. حوزه‌های الکترونیک، کامپیوتر، ساخت و ساز، انرژی و بخش بهداشت و درمان مناسب‌ترین بازار کاری لتونی را به خود اختصاص داده‌اند. اگر در رشته‌های زیر تحصیلات آکادمیک دارید می‌توانید برای مهاجرت کاری به لتونی اقدام کنید.

 • برنامه‌نویس
 • توسعه‌دهنده وب
 • مهندس عمران
 • توسعه‌دهنده نرم‌افزار
 • متخصص بازاریاب
 • پزشک
 • دندانپزشک
 • پرستار
 • روانپزشک یا روانشناس

میزان حقوق در لتونی

برای موفقیت در مسیر کار در لتونی باید دستمزد‌های را بررسی کنید. اگر دستمزد شما خوب نباشد نمی‌توانید از عهده مخارج زندگی خود برآیید. باید به این نکته اشاره کنیم که میزان درآمد در لتونی به مهارت و تجربه متقاضی وابسته است. نیرو‌ها موطف هستند روزانه حدود ۸ ساعت (۴۰ ساعت در هفته) کار کنند. ساعت کاری در این کشور از ۸ صبح تا ۴: ۳۰ یا ۵ عصر ادامه دارد. اما، ممکن است ساعات کاری با توجه به نیاز کارفرما و روز‌های هفته تغییر کند. معمولاً در آخر هفته ساعت کاری کمتر است. حقوق نیز به صورت ساعتی محاسبه می‌شود و بین ۵۴۰ تا ۱۸۰۰ یورو متغیر است.

سخن پایانی

برای کار در لتونی باید بدانید که شرایط لازم برای اتباع اتحادیه اروپا و کشور‌های صنعتی با سایر افراد متفاوت است. افراد خارج از اتحادیه اروپا و حوزه شینگن برای کار و اقامت در این کشور نیازمند دریافت مجوز‌های لازم و ویزای کاری هستند. پیش‌نیاز لازم برای دریافت این مجوز‌ها ارائه پیشنهاد شغلی از کارفرمایی معتبر است. پیر شدن جمعیت لتونی بستر مناسبی برای اشتغال فعالان حوزه بهداشت و درمان فراهم کرده است. علاوه بر این، اگر در رشته‌های عمران، کامپیوتر، انرژی، الکترونیک، بازاریابی و برنامه‌نویسی سابقه کار دارید می‌توانید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!