جمهوری لتونی که می‌توان آن را به‌ عنوان یک کشور بالتیک کوچک و آرام با مناظر زیبا توصیف کرد، بین لیتوانی و استونی در ساحل دریای بالتیک واقع شده است. طبق آمار، جمعیت لتونی در حال حاضر ۱.۹۲ میلیون نفر برآورد شده است. بزرگ‌ترین گروه‌های قومی لتونی (۶۲.۲٪) و روسی (۲۵.۲٪) هستند. زبان رسمی این کشور لتونیایی است، اما اکثریت مردم به زبان‌های روسی و انگلیسی نیز صحبت می‌کنند. در این مقاله ما تمامی آنچه شما برای مهاجرت به لتونی لازم است بدانید را بررسی می‌کنیم، با ما همراه باشید.

لتونی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است که مزایای بسیاری را برای شهروندانش فراهم می‌کند. امروزه مهاجرت به لتونی به طور چشمگیری در حال‌ توسعه است و هر ساله چندین هزار مجوز اقامت از سوی کشورهای دیگر (مخصوصا کشورهای جهان سوم) برای این کشور درخواست می‌شود.

قانون مهاجرت به لتونی گزینه‌های مختلفی را برای کسانی که می‌خواهند به این کشور مهاجرت کنند ارائه می‌دهد. بسیاری از دانش‌آموزان به ‌منظور تحصیل در اروپا و کشف فرصت‌های جدید برای زندگی و سفر در اروپا به لتونی مهاجرت می‌کنند.

 

اقامت لتونی

 

اقامت لتونی

اجازه اقامت در لتونی به زبان لتونی «Uzturēšanās atļauja» مدرکی است که به فرد خارجی حق اقامت (زندگی، کار، تحصیل یا انجام تجارت) در جمهوری لتونی را برای مدتی می‌دهد. مدت نامحدود بسته به نوع مجوز صادر می‌شود.

برای بسیاری، بزرگ‌ترین مزیت اجازه اقامت در لتونی این است که شما می‌توانید بدون ویزا یا ثبت‌نام رسمی دیگر وارد سایر کشورهای شنگن شوید که این امر باعث می‌شود که نظارت بر تجارت خود در اروپا و همچنین سفر بدون هیچ مشکلی برای شما ایجاد شود.

۳ ‌راه رایج برای دریافت اجازه اقامت (به مدت ۵ سال با فرصت تمدید) در لتونی وجود دارد: سرمایه‌گذاری در یک شرکت لتونی، بانک یا املاک و مستغلات. اجازه اقامت برای تحصیل نیز یک گزینه دیگر برای مهاجرت به لتونی و گرفتن اقامت است، اما به ‌دست ‌آوردن آن بسیار سخت‌تر از دیگر گزینه‌ها است و نمی‌توان آن را بعدا به اجازه اقامت دائم تمدید کرد.

 

مزایای مهاجرت به لتونی

 

مزایای مهاجرت به لتونی

مهاجرت به لتونی مانند مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی مزایای زیادی را برای مهاجران فراهم می‌کند در ادامه به برخی از این مزایا می‌پردازیم:

 

  • با مهاجرت به لتونی و گرفتن اقامت، شما می‌توانید بستگان خود از جمله بستگان درجه‌ ۲ را به این کشور دعوت کنید.
  • ارائه خودکار اجازه اقامت برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی.
  • مهاجرت به لتونی، فرصتی برای تحصیل در اروپا
  • این کشور فرصتی مناسب برای گسترش تجارت شما به بازار اروپا ارائه می‌دهد.
  • امکان سفر در اروپا بدون کنترل مرزی
  • دارنده اجازه اقامت لتونی همچنین از مزایای اجتماعی مانند درمان پزشکی، کمک‌ هزینه زایمان، مزایای بیکاری و… برخوردار است.
  • دارنده مجوز اقامت لتونی تقریبا از تمام حقوقی برخوردار است که معمولا به شهروندان لتونی اعطا می‌شود، به جز حق رای و شرکت در انتخابات و تصدی سمت در موسسات دولتی و سایر مقامات دولتی.

گزینه سرمایه‌گذاری تجاری تنها مجوز اقامت اتحادیه اروپا است که هزینه آن کمتر از یک‌ پنجم سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری ویزای اروپا است. با مهاجرت به لتونی و مجوز اقامت این کشور، می‌توانید در یک کشور اروپایی بسیار توسعه ‌یافته زندگی و کار کنید. فرزندان شما تحصیلات اروپایی خواهند داشت و حتی ممکن است بتوانید یک تجارت اروپایی راه‌اندازی کنید.

همچنین لتونی بخشی از منطقه شنگن اروپا است که به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به ویزای شنگن آزادانه در سراسر اروپا سفر کنید. شما می‌توانید پس از ۵ سال زندگی در این کشور برای اقامت طولانی‌ مدت در اتحادیه اروپا درخواست دهید. در نتیجه، ممکن است به کشور دیگری از اتحادیه اروپا نقل‌ مکان کنید، می‌توانید در آن کشور زندگی، تحصیل و کار کنید.

 

محبوب ‌ترین شهرها برای مهاجرت به لتونی

 

محبوب ‌ترین شهرها برای مهاجرت به لتونی

محبوب‌ترین شهر برای مهاجرت به لتونی، شهر ریگا است. از آن جایی‌ که این شهر بزرگ‌ترین شهر لتونی است، تمام نیازهای یک فرد مدرن را کاملا برآورده می‌کند. ۲ شهر بزرگ دیگر از نظر جمعیت عبارتند از Liepaja، در ساحل دریای بالتیک و Daugavpils، در قلب Latgale.

آمارها نشان می‌دهد که بازار املاک ریگا حدود نیمی از کل بازار املاک لتونی را تشکیل می‌دهد. میزان فروش املاک و مستغلات در ریگا ۲ برابر سایر نقاط لتونی است که نه ‌تنها املاک و مستغلات ریگا را به یک سرمایه‌گذاری ارزشمند تبدیل می‌کند، بلکه خود ریگا را محبوب‌ترین شهر کشور می‌کند.

گردشگران بیشتر از ریگا با معماری زیبا، موزه‌ها، تئاترها و بارها دیدن می‌کنند. با این ‌حال، شهرهایی مانند Jurmala و Ventspils نیز در بین مهاجران بسیار محبوب هستند. هر دو این‌ها در کنار دریای بالتیک قرار دارند.

 

روش ‌های مهاجرت به لتونی

 

روش ‌های مهاجرت به لتونی

 

اتحاد مجدد خانواده

بستگان یک شهروند لتونی و همچنین مقیم کشوری با وضعیت «غیر شهروند لتونی» (افرادی که از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۸۹ به جمهوری نقل‌ مکان کردند) و یک خارجی با اقامت دائم وضعیت اقامت – همسران، فرزندان، والدین بازنشسته می‌توانند به ‌آسانی به این کشور مهاجرت کنند.

 

راه‌ اندازی کسب‌ و کار خودتان (ویزای استارت آپ)

برای بازرگانان، یک کسب‌وکار جدید یا کسب‌وکار آماده (به مبلغ ۱۵۰ هزار یورو) یا سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار یورو در یک شرکت عامل، مشروط به پرداخت مالیات به بودجه سالانه ۴۰ هزار یورو، امکان‌پذیر است.

ویزای استارت آپ لتونی نخستین بار در سال ۲۰۱۷ در این کشور تصویب شده است. این نوع ویزا برای جذب ایده‌های مدرن و نوآورانه طراحی شده است. این سری ویزا که در اروپا در حال رواج یافتن است، از نوع کسب و کار و سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید. طی مصاحبه شما باید طرح پیشنهادی خود را به صورت کامل ارائه دهید.

 

ازدواج با ساکن لتونی

با توجه ‌به بررسی‌های مهاجران، ازدواج باید در لتونی ثبت شود – این روند دریافت مجوز اقامت را ساده می‌کند.

 

خرید ملک

خرید ملک از سال ۲۰۲۱ برای مهاجران سخت‌تر شده است – یک خارجی باید املاک و مستغلات را به قیمت ۲۵۰ هزار یورو بخرد.

 

سرمایه ‌گذاری

این روش شامل قراردادن مبلغ ۲۸۰ هزار یورو در بانک کشور به مدت ۵ سال و پرداخت ۲۵ هزار یورو به بودجه لتونی است.

 

استخدام نیروی متخصص

خروج جمعیت توانمند چشم‌انداز خوبی برای اشتغال ایجاد می‌کند. در جمهوری لتونی نه ‌تنها برای متخصصان فناوری اطلاعات، بلکه برای پزشکان، مهندسان، سازندگان و رانندگان نیز تقاضا وجود دارد. کارفرما صدور مجوز کار و فراخوان را بر عهده می‌گیرد.

 

تحصیل در یک موسسه آموزشی معتبر

برای مهاجرت به لتونی از طریق ادامه تحصیل، بیش از ۵۹ موسسه آموزشی در این کشور وجود دارد، از جمله دانشگاه لتونی و دانشگاه فنی در ریگا.

 

مدارک لازم برای مهاجرت به لتونی

۳ سند مهم در رابطه ‌با مهاجرت به لتونی و اقامت در این کشور وجود دارد:

 

  • ویزا
  • اجازه اقامت
  • گذرنامه

 

گذرنامه

پاسپورت یا گذرنامه یک سند هویتی است که اطلاعاتی در مورد یک شخص خاص ارائه می‌دهد. در زمینه مهاجرت و اقامت، گذرنامه ثابت می‌کند که یک فرد تابعیت یک کشور خاص، برای مثال لتونی را دارد.

پاسپورت لتونی بسیار قوی است و برای ورود به اکثر کشورها نیازی به ویزا ندارد. در مواردی که ورود بدون ویزا در دسترس نباشد، دارنده آن معمولا پس از ورود مجوز مربوطه را دریافت می‌کند.

 

اجازه اقامت

 

اجازه اقامت

اجازه اقامت لتونی مدرکی است که به افراد خارج از لتونی اجازه اقامت در این کشور را می‌دهد. نمونه‌ای از چنین سندی «Uzturēšanās atļauja» است. معمولا یا از نظر مدت اعتبار محدود است (RP موقت) یا حق اقامت نامحدودی را ارائه می‌دهد (RP دائم). به‌ عنوان یک سند، اغلب کارتی شبیه کارت شناسایی یا گواهینامه رانندگی است.

در لتونی، ۳ نوع اصلی مدارک اجازه اقامت با تعدادی تغییرات احتمالی وجود دارد.

 

ویزای لتونی

ویزای لتونی مدرکی است که به افرادی که مقیم لتونی نیستند اجازه ورود به این کشور را می‌دهد. انواع مختلفی از ویزاها وجود دارد.

 

در آخـــر

فرآیند استاندارد مهاجرت به لتونی شامل چندین مرحله است. به هر دلیلی، متقاضی باید مدارک مربوطه را آماده کرده و رسما به مقامات مهاجرت کشوری که در آن برنامه‌ریزی‌ شده است، درخواست دهد. پس از تصمیم مثبت، مهاجر باید اجازه اقامت دریافت کند.

به ‌عنوان یک قاعده، پس از مهاجرت به لتونی، اجازه اقامت موقت در این کشور در ابتدا صادر می‌شود (از یک تا ۵ سال). گاهی اوقات مهاجران با پیروی از قوانین محلی می‌توانند بلافاصله پس از ورود، اجازه اقامت دائم یا شهروندی دریافت کنند.

در بیشتر موارد، افرادی که دارای وضعیت اجازه اقامت موقت هستند، تنها در صورت داشتن شرایط لازم، حق درخواست مجوز اقامت دائم را دارند. وضعیت اقامت دائم تقریبا تمام حقوقی را که شهروندان کشور از آن برخوردار هستند (به جز خدمات در سازمان‌های دولتی، پلیس) برای مهاجر فراهم می‌کند. اخذ شهروندی فرآیند مهاجرت به لتونی را تکمیل می‌کند.

فرم ارزیابی رو تکمیل یا مشاوره رزرو کنید

برای بررسی بیشتر فرم ارزیابی رو تکمیل یا وقت مشاوره رزرو کنید

درباره مهاجرت به لتونی بیشتر بدانید

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)