ویزای تحصیلی آمریکا یکی از انواع ویزای غیر مهاجرتی این کشور است. به طور کلی، هرکسی که می خواهد وارد آمریکا شود، چه بخواهد به طور موقت در آنجا زندگی کند یا مادام العمر به آمریکا مهاجرت کند، باید ویزای آمریکا را دریافت کند.

در این راستا برای تحصیل در آمریکا ویزای تحصیلی آمریکا الزامی است. در واقع متقاضیانی که در دانشگاه یا مؤسسه آموزشی در آمریکا پذیرش گرفته اند برای ورود به این کشور باید ویزای تحصیلی دریافت کنند.

بنابراین، برای تحصیل در آمریکا، تنها درخواست و اخذ پذیرش در یک مرکز آموزشی در آن کشور کافی نیست و تحصیل در آن کشور را تضمین نمی کند.

علاوه بر درخواست و پذیرش در دانشگاه یا موسسه آموزشی آمریکا، متقاضی باید برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کند و نظر افسر مصاحبه کننده را نیز جلب کند. بنابراین تا زمانی که ویزای خود را دریافت نکرده اید، برای بلیط یا سایر برنامه های سفرخود اقدام نکنید.

چرا آمریکا

آمریکا، کشوری با وسعت جغرافیایی بسیار گسترده و متنوع، از شمال با کانادا واز جنوب با مکزیک همسایه است  و با جمعیت بالغ بر ۳۳۰ میلیون نفر، دارای یک جامعه چند فرهنگی با تنوع بسیار بالا می باشد. اقتصاد آمریکا به عنوان یکی از قوی‌ترین و تنوع‌پذیرترین اقتصادها در جهان شناخته می‌شود.

 این کشور به عنوان یک مرکز فرهنگی و هنری با رفاه اجتماعی بالا نیز شناخته می‌شود. آمریکا با دسترسی به فناوری پیشرفته، سیستم آموزشی برجسته و فرصت‌های شغلی فراوان، از بهترین کشورها برای زندگی در سال ۲۰۲۴ به شمار می آید.

مهاجرت به آمریکا

در طول سالیان گذشته، آمریکا همواره یکی از مقاصد ایده آل ایرانیان برای مهاجرت بوده است. و هرساله بسیاری ازایرانیان اقدام به مهاجرت به آمریکا می کنند. این کشورانواع مختلفی از ویزاها مانند ویزای تحصیلی، ویزای خانوادگی، ویزای کار، ویزای سرمایه گذاری و غیره را ارائه می دهد. و افراد می توانند با توجه به شرایط خود ویزا را انتخاب و برای مدارک مربوط به این ویزا اقدام کنند.

با مهاجرت به آمریکا حتی می توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد، البته متقاضیان اقامت دائم آمریکا باید چند معیار را داشته باشند. همچنین با پذیرش بسیاری از ویزای آمریکا می توانید به همراه همسر و فرزندان خود به این کشور سفر کنید.

انواع روش های مهاجرت به آمریکا عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طریق لاتاری گرین‌کارت
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق خانواده درجه یک
 • مهاجرت از طریق ویزای نخبگان
 • مهاجرت از طریق ویزای توریستی
 • پناهندگی در آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت از طریق تحصیل یکی از ساده ترین و آسان ترین راه های مهاجرت ایرانیان به آمریکا می باشد. متقاضیان تحصیل در آمریکا باید ویزای دانشجویی در رده های M و F دریافت کنند. این ویزا معمولا همراه با مصاحبه است و متقاضی باید بتواند دلایل و اهداف تحصیل در این کشور را به وضوح بیان کند.تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در آمریکا رو به افزایش است و هر ساله دانشجویان زیادی پذیرش می شوند.

مهاجرت به آمریکا و البته در هر دو سطح شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را دارند. ایالات متحده، کشوری با بیشترین تعداد دانشگاه های برتر، مکانی عالی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. مدت زمان تحصیل دکترا در اینجا بیشتر از کشورهای اروپایی است و حدود ۵-۶ سال است.

 از سوی دیگر، فارغ التحصیلان دکترا فرصت های زیادی برای کار در موسسات تحقیقاتی و دانشگاه های سراسر جهان خواهند داشت. همچنین مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل راهی مناسب برای گرفتن گرین کارت این کشور پس از چندین سال تحصیل و کار می باشد.

 زیرا دانشجویان پس از تحصیل اجازه جستجوی کار، اخذ مجوز کاروتغییر ویزای تحصیلی تکمیل شده را به ویزای کاری دارند و پس از چند سال کار و پرداخت مالیات وعدم ایجاد مشکل قانونی، گرین کارت و اقامت دائم در نهایت تابعیت آمریکا را دریافت می کنند.

 

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

انواع مختلفی از ویزای تحصیلی بسته به نوع موسسه، حوزه قضایی و شهر صادر می شود سه نوع ویزا F و J و M از ویزاهای تحصیلی مهم هستند که هر کدام دو نوع دارند.

هر نوع ویزا با یک عدد در جلوی آن نوشته شده است که نشان دهنده درصد استفاده از ویزا است یعنی اگر شخص خودش از سرویس ویزا استفاده کند، عدد ۱ جلوی نوع مربوطه قرار می گیرد اگر ویزا برای همسر یا فرزند باشد، شماره ۲ قبل از نوع ویزا قرار می گیرد برای مثال F1 نشان می دهد که ویزا برای متقاضی است در ادامه به شرح انواع ویزای تحصیلی و راهنمای درخواست و اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا می پردازیم:

ویزای دانشجویی F1 آمریکا

یکی از بهترین انواع ویزای تحصیلی آمریکا نوع F1 است. بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه ها و کالج های این کشور را دارند پس از ارائه درخواست خود برای این نوع ویزا اقدام می کنند. اگر قصد دارید برای ویزای دانشجویی برای اقامت بیش از ۶ ماه در ایالات متحده درخواست دهید، ما برای شما ویزای دانشجویی F1 پیشنهاد می دهیم.

کسانی که موفق به دریافت آن می شوند می توانند حدود ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. شغل مورد نظر باید پاره وقت و داخل دانشگاه باشد. این قانون برای سال اول تحصیل اعمال می شود و دانشجویان می توانند از سال دوم خارج از دانشگاه کار کنند. این موضوع می تواند به دانشجویان کمک کند تا برخی از هزینه های مربوط به شهریه، هزینه های زندگی و … را تامین کنند.

ویزای دانشجویی M1 آمریکا

ویزای دیگری که برای تحصیل در آمریکا ارائه می شود، نوع M1 است. این نوع ویزا تقریباً شرایطی مشابه ویزای F1 دارد با این تفاوت که این نوع ویزای دانشجویی فقط برای رشته های مهندسی و فنی است.

 در واقع، برای تحصیل در موسسات آموزشی رایج در آمریکا استفاده نمی شود. اما تا جایی که به اقامت همسر و فرزند مربوط می شود، شباهت های زیادی با ویزای F1 دارد. در واقع دانشجویان می توانند با استفاده از ویزای M2 به همراه همسر و فرزندان خود به آمریکا سفر کنند.

ویزای دانشجویی J1 آمریکا

گاهی افراد با هدف فرصت های مطالعاتی، یادگیری یا تدریس قصد سفر به آمریکا را دارند. در این صورت ویزای تحصیلی J1 ارائه می شود. بسته به طول دوره تحقیقاتی مورد نیاز، مدت اعتبار ویزا تعیین می شود. البته دارنده ویزا باید ظرف دو سال پس از ورود به آمریکا کشور را ترک کند وبعد ازآن می توانند مجدد برای ورود به کشوراقدام کنند.

مانند سایر انواع ویزای دانشجویی ایالات متحده، دارندگان ویزای J1 می توانند همسر و فرزندان خود را با ویزای J2 به ایالات متحده بیاورند.

شرایط تحصیل در آمریکا

برای تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی آمریکا باید شرایط خاصی را داشته باشید. برای هر مقطع تحصیلی که می خواهید تحصیل کنید، باید شرایط ورود به آن سطح تحصیلی را داشته باشید. با حذف قانون ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا در سال ۲۰۲۱، مسیر تحصیل در آمریکا برای ایرانیان آسان شده است.

هزینه تحصیل در آمریکا بسته به نوع دانشگاه متفاوت است. تحصیل در دانشگاه های خصوصی یا غیرانتفاعی بسیار گران است و حدود ۶۰۰۰۰ دلار است، دانشجویانی که می خواهند تحصیلات خود را مقرون به صرفه تر کنند، می توانند در دانشگاه دولتی یا ایالتی تحصیل کنند. 

تامین هزینه درمقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی تقریباً ۱۵۰۰۰ دلار تا ۲۲۰۰۰ دلار، مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی تقریباً ۱۸،۰۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ دلار، برنامه مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی تقریباً ۱۸،۰۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ دلار و تحقیقات پزشکی حدود ۳۵،۰۰۰ تا ۵۰ دلار می باشد.

هزینه های ویزای تحصیلی آمریکا

هزینه درخواست و پذیرش:

تامین هزینه در دانشگاه ها و مراکز تحصیلی آمریکا متفاوت است و ثابت نیست. اما به یاد داشته باشید که در برخی موسسات آموزشی این کار به صورت رایگان انجام می شود و در برخی از آنها باید هزینه ای را به صورت آنلاین پرداخت کنید.ازطرفی هزینه های متغیری مانند بلیط هواپیما، اقامت در هتل و اخذ ویزای سایر کشورها نیز شامل هزینه های شما می شود.

برای اطلاع از هزینه درخواست هر مرکز آموزشی می توانید به وب سایت آن مراجعه کنید.

 • I-۹۰۱ یا SEVIS FEE :در حال حاضر، هزینه SEVIS برای دانشجویان F1 و M1  ۳۵۰دلار و برای متقاضیان فرصت مطالعاتی J1 220 دلار است.

 • هزینه ترجمه مدارک

 • هزینه ویزای دانشجویی: ۱۶۰ دلار


به یاد داشته باشید که اگر قبل از مصاحبه از شما خواسته شود هزینه درخواست ویزای غیر قابل استرداد را بپردازید. بسته به ملیت، پس از تایید ویزای دانشجویی آمریکا، ممکن است هزینه صدور آن نیز از شما خواسته شود.

نوع خدمت مبلغ به دلار آمریکا
کارمزد SEVIS سویس فی ۳۵۰ دلار
هزینه‌های فرم DS-160 و پروسه صدور ویزا ۱۶۰ دلار

بهترین دانشگاه های آمریکا

دانشگاه هاروارد

بهترین دانشگاه آمریکا در سال ۲۰۲۲ دانشگاه هاروارد است. این دانشگاه در شاخص های اشتغال و پژوهش به نتایج بسیار خوبی دست یافته است و نشان دهنده کیفیت نتایج آموزشی و پژوهشی در ایالات متحده است. دانشگاه هاروارد یک موسسه بین المللی در نظر محسوب می شود و ۲۴ درصد از دانشجویان آن از خارج از ایالات متحده و از بیش از ۱۸۰ کشور جهان می آیند.

هاروارد قدیمی ترین دانشگاه در ایالات متحده است که قدمت آن به سال ۱۶۳۶ باز می گردد و به افتخار اولین خیر معنوی آن، جان هاروارد، هاروارد نامگذاری شده است. دانشگاه هاروارد یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و یکی از هشت عضو اتحادیه آیوی است که در کمبریج، ماساچوست واقع شده است. این دانشگاه دارای یک پردیس مسکونی بزرگ در کمبریج، ماساچوست است و بیش از ۲۳۰۰۰ دانشجو دارد.

در بین تمام دانشگاه های جهان، دانشگاه هاروارد دارای بیشترین تعداد فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل (۱۶۱ نفر) و جایزه فیلدز(۱۸ نفر) است. همچنین در بین دانشگاه های آمریکا، فارغ التحصیلان بسیاری از اعضای کنگره ایالات متحده، عضوهمکاران مک آرتور، دانش پژوهان رودز (۳۷۵ نفر) و مارشال اسکالر (۲۵۵ نفر) را شامل می شود.

افرادی مانند باراک اوباما، بیل گیتس و مارک زاکربرگ از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شدند.

دانشگاه استنفورد

طبق رتبه بندی آمریکا، دانشگاه استنفورد دومین دانشگاه برتر آمریکا در سال جاری است. استنفورد در همه معیارها، به ویژه در شاخص های تحقیق و اشتغال، که رتبه دوم را در کشور دارد، امتیاز خوبی کسب می کند.

دانشگاه استنفورد در سال ۱۸۸۵ در شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیای آمریکا توسط یک سناتور کالیفرنیا و همسرش تأسیس شد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های آمریکا است که دارای ۱۸ موسسه علمی و هفت مدرسه می باشد. این دانشگاه بیش از ۱۵۰۰۰ دانشجو و تقریبا ۲۳۰۰ استاد دارد.

استنفورد یک دانشگاه بین المللی است که پذیرای دانشجویان از ۵۰ ایالت آمریکا و ۹۱ کشور دیگر است. در ضمن این دانشگاه جای ورزشکارانه! در این دانشگاه ۹۰۰ دانش آموز ورزشکار وجود دارد که ۲۲ جام قهرمانی در ۱۲۸ مدرسه کشوری به این ورزشکاران اهدا شده است.

بر اساس آخرین رتبه بندی روزنامه تایمز، دانشگاه استنفورد بهترین دانشگاه جهان در تمام رشته های علوم انسانی و مهندسی محسوب می شود و به همین دلیل ورود به دانشگاه استنفورد بسیار مهم است.

هربرت هوور (سی و یکمین رئیس جمهور آمریکا) و جان اف کندی (سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا) نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند.

موسسه فناوری تکنولوژی ماساچوست (MIT)

رتبه سوم امسال در ایالات متحده MIT است که در لیست استخدام سه جایگاه برتر را به خود اختصاص داده است. هدف این موسسه ارتقاء دانش و آموزش دانشجویان در زمینه های علمی، فنی و سایر رشته ها به منظور آماده سازی فارغ التحصیلان برای مشاغل جالب و متنوع می باشد.

این دانشگاه همچنین دارای فرهنگ کارآفرینی قوی است و فارغ التحصیلان MIT شرکت های برجسته بسیاری را تاسیس کرده اندMIT یکی از اعضای انجمن دانشگاه های آمریکا (AAU) است.

MIT یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی با زمین اهدایی است که در کمبریج، ماساچوست، در سال ۱۸۶۱ توسط ویلیام بارتون راجرز تأسیس شد. موسسه فناوری ماساچوست یا دانشگاه MIT آمریکا یکی از بهترین و مهم ترین مراکز علمی و تحقیقاتی در جهان به ویژه در زمینه علوم پایه و مهندسی محسوب می شود.

محققان (MIT) در خط مقدم پیشرفت در هوش مصنوعی، سازگاری با آب و هوا، HIV، سرطان و کاهش فقر هستند. اگرچه در گذشته، تحقیقات MIT بر پیشرفت های علمی مانند توسعه رادار، اختراع حافظه اتمی مغناطیسی و مفهوم جهان متمرکز شده است.

 

بهترین دانشگاه های آمریکا

بهترین شهرهای آمریکا برای زندگی

شهر رالی در کارولینا شمالی

رالی در صدر فهرست امسال بهترین شهرهای آمریکا برای زندگی قرار دارد. رالی کارولینای شمالی یکی از مراکز تحقیقاتی برتر آمریکا در نظر گرفته می‌شود.

این شهر محل دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل و همچنین دانشگاه دوک در دورهام است. پر از نوآوری که به رشد شهر کمک می کند این شهر همچنین از نظر بازار کار،ایمنی و بهداشت در رتبه بالا و همچنین ازنظرشرایط مسکن و زندگی بسیار مطلوب است.

شهر آستین در تگزاس

شهر آستین پذیرای مهاجران زیادی از سراسر جهان است. آستین مرکز ایالت تگزاس در جنوب ایالات متحده است. جمعیت این شهر تقریباً ۹۷۶ هزار نفر است. در حالی که شهرت این شهر برای موسیقی و خلاقیت های هنری و فرهنگی شناخته شده است، آستین توانایی خود را برای جذب استعدادهای برتر در فناوری و مراقبت های بهداشتی با حضور شرکت های بزرگی مانند اپل، دل و سامسونگ بهبود بخشیده است.

اگر عاشق نواختن ساز هستید یا می خواهید در یکی از بهترین شرکت های فناوری جهان کار کنید، آستین را دوست خواهید داشت. آستین همچنین برای برخی از بهترین بدنسازان آمریکا نیز شناخته شده است.

شهر کلرادو اسپرینگز در کلورادو

کلرادو اسپرینگز یک منطقه مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان ال پاسو، کلرادو واقع شده است. این شهر با جمعیتی حدود نیم میلیون نفر بزرگترین شهر شهرستان ال پاسو است.

هزینه زندگی در کلرادو اسپرینگز حدود ۱۵ درصد کمتر از شهر بزرگ و محبوب دنور است و فرصت های شغلی در مراقبت های بهداشتی، ساخت و ساز و گردشگری در کلرادو اسپرینگز در سال های اخیر به سرعت در حال رشد بوده است. این شهر از سیستم حمل و نقل پیشرفته و جاذبه های طبیعی بهره مند است.

از مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری در باغ خدایان پارک گرفته تا پیکس پیک، کلرادو اسپرینگز مملو از زیبایی های طبیعی است. طبق گزارش انجمن ریه آمریکا، کلرادو اسپرینگز یکی از بهترین شهرهای آمریکا برای هوای پاک در تمام طول سال است. این شهر در شرق مرکزی کلرادو در فونتین کریک، ۷۰ مایلی (۱۱۳ کیلومتری) جنوب دنور واقع شده است.

ویزای همراه دانشجو در آمریکا

ابتدا باید ثابت کنید که افرادی که برای ویزای همراه آمریکا اقدام می کنند همسر و فرزندان شما هستند. برای این کار می توانید از گواهی رسمی ازدواج و تولد با ترجمه کامل در صورتی که به زبان انگلیسی نیستند استفاده کنید.

اعضای خانواده شما نیز باید فرم های درخواست جداگانه را پر کنند. توجه داشته باشید که ممکن است قبلاً برخی از شرایط درخواست ویزای ایالات متحده عضو خانواده همراه خود را برآورده کرده باشید، به عنوان مثال، قبلاً ثابت کرده اید که منابع مالی شما برای پوشش شما و خانواده همراه شما کافی است.

ویزای F-2 و M-2 برای همسران و فرزندان دانشجویان F-1 و M-1 صادر می شود. کودکان بالای ۲۱ سال یا افراد متاهل واجد شرایط دریافت ویزای عضویت ایالات متحده نیستند.

همچنین باید از مرکز آموزشی ایالات متحده خود بخواهید که را به جای I-20 برای هر یک از اعضای خانواده SEVIS Dependent I-20 صادر کند. در مورد شرایط و مراحل صدور این گواهینامه ها باید از مرکز آموزشی مورد نظر خود سوال کنید.

 • همسر دارنده ویزای دانشجویی آمریکا باشید.
 • فرزند مجرد و زیر ۲۱ سال دارای ویزای تحصیلی آمریکا
 • عدم سوء پیشینه
 • توان مالی کافی برای مدت اقامت خود و خانواده‌‏تان را داشته باشید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی آمریکا :

 • پاسپورت معتبر که برای حداقل ۶ ماه بیشتر از مدت اقامت شما در آمریکا معتبر باشد.
 • نامه پذیرش دانشگاه مربوطه
 • پرداخت هزینه‌ های درخواست ویزا (۱۶۰ دلار)
 • درخواست ویزای مهاجرتی و فرم تأیید شده DS-160
 • عکس پاسپورت
 • مدارک تحصیلی مانند: کارنامه، معدل، ریزنمرات و مدرک تحصیلی
 • تمکن مالی
 • مدرک زبان تافل یا آیلتس

اسناد مورد نیاز ویزای تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی

 • کپی از صفحه اول پاسپورت جهت تحصیل کارشناسی در آمریکا (ترجمه شناسنامه برای افرادی  که پاسپورت ندارند)
 • رزومه شخصی به زبان انگلیسی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی با ریز نمرات
 • ارسال پروفایل کاری برای رشته های مرتبط با طراحی ، گرافیک و یا معماری
 • نمره تافل ۶۱ تا ۸۹ در برخی دانشگاه ها نمره ۶ آیلتس

مدارک لازم ویزای تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

 • کپی از صفحه اول گذرنامه (ترجمه شناسنامه برای کسانی که پاسپورت ندارند)
 • ترجمه رسمی مدرک لیسانس با ریز نمرات ۴ ساله
 • ترجمه از صفحه آخر پایان نامه با تأیید
 • تأییدیه مقالات به زبان انگلیسی
 • رزومه شخصی به زبان انگلیسی
 • حداقل ۳ توصیه نامه از اساتید دانشگاه
 • انگیزه نامه تحصیلی در خصوص رشته مربوطه
 • نمره تافل ۷۸ تا ۱۰۰ در برخی از دانشگاه ها نمره ۶.۵ آیلتس

مدارک لازم  ویزای تحصیلی آمریکا در مقطع دکترا

 • کپی از صفحه اول گذرنامه
 • ترجمه رسمی از کلیه مدارک دانشگاهی لیسانس و فوق لیسانس با ریز نمرات
 • پروپوزال تحقیقاتی در مورد رشته مورد نظر
 • ترجمه رسمی از صفحه آخر پایان نامه های لیسانس و فوق لیسانس با ذکر نمره
 • حداقل ۴ توصیه نامه تحصیلی از استادان دانشگاه
 • رزومه و سوابق کاری
 • تأییده مقالات علمی منتشر شده (در صورت وجود)
 • ترجمه رسمی کلیه مدارک مثبت تحصیلی، تحقیقاتی،کاری،سمینار ها، تشویق نامه ها و… (در صورت وجود)
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • نمره ۷ به بالا آیلتس، نمره ۱۰۰ تافل

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آمریکا

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آمریکا

برای بسیاری از دانشجویانی که برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام می کنند، سوال همیشگی این است که چقدر می توانند برای ویزای تحصیلی آمریکا هزینه کنند. آیا می توان سند ملک را به عنوان تمکن مالی جایگزین پول نقد ارائه کرد؟ چقدر باید پول به حساب ما بیاید؟

برای هر دانشجوی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فرصت مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا حدود ۲۰۰۰۰ دلار است و دانشجو این مبلغ را بهتر است حداقل ۳ ماه در حساب خود نگه دارد. مبلغ تمکن مالی برای ویزای دانشجویی آمریکا نشان می دهد که شما می توانید در طول تحصیل هزینه های زندگی خود را پرداخت کنید و علاوه بر این مبلغ باید هزینه تحصیل دانشگاه را نیز پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که مسئول سفارت از شما صورتحساب بانکی می خواهد و ارائه سند ملک به جای تمکن مالی کافی نیست. اما در صورت ارائه مدارک ملکی به همراه نامه تمکن مالی، شانس شما برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا افزایش می یابد.

شرایط زندگی در آمریکا

آمریکا یکی از کشورهای پیشرفته جهان است که شرایط زندگی برخوردار از ویژگی‌های متنوع و مناسبی است.  نرخ صادرات این کشور بسیار بالاست و از این راه درآمد زیادی کسب می کند.

 آمریکا از نظر شرایط اقتصادی در وضعیت خوبی قرار دارد. بر اساس آمارهای اخیر، نرخ بیکاری در این کشور ۶.۷ درصد است و این درصد هر سال در حال کاهش است. نیویورک یکی از پرجمعیت ترین شهرهای آمریکا و همچنین یکی از اقتصادی ترین شهرها است.

در زمینه خدمات رفاهی، سیستم بهداشت عمومی قوی و وسیعی دارد که همگان به طور رایگان یا با هزینه‌های کمتر به خدمات پزشکی دسترسی دارند. سیستم آموزشی آمریکا نیز از جمله بهترین و پیشرفته‌ترین نظام‌های آموزش عالی جهان است.

ازلحاظ امنیت، زندگی در بسیاری از شهرها و مناطق آمریکا ایمن و آرام است، و نرخ جرم و جنایت در برخی از شهرها کمتر از میانگین جهانی است. همچنین، وجود سازمان‌های مردم‌نهاد و اجتماعی به شهروندان امکان می‌دهد تا در جوانب مختلف زندگی اجتماعی فعالیت کرده و ازخدمات اجتماعی متنوع بهره‌مند شوند.

شرایط کار برای دانشجو در آمریکا

کار دانشجویی در محوطه دانشگاه

استخدام دردانشگاه شامل دانشجویان F-1 است که وضعیت آنها در سیستم دانشجویی ایالات متحده فعال است. مشاغل در محوطه دانشگاه شامل کار در کتابفروشی دانشگاه یا کافه تریا است. دانشجویان ویزای F-1 می توانند تا ۳۰ روز پس از شروع کلاس ها برای استخدام در دانشگاه به DSO مراجعه کنند.

اگر درخواست شما تایید شود، DSO شما یک نامه تایید به شما ارائه می دهد. پس از دریافت این نامه از DSO، برای درخواست شماره تامین اجتماعی (SSN) باید نامه تایید دیگری از کارفرمای خود دریافت کنید.

همه دانشجویانی که مایل به کار دانشجویی در ایالات متحده هستند باید شماره تامین اجتماعی را ارسال کنند. اگر می خواهید در محوطه دانشگاه کار کنید، نمی توانید بیش از ۲۰ ساعت در هفته در طول کلاس ها کار کنید.

کار دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه

 خارج از دانشگاه فقط برای دانشجویانی مناسب است که حداقل یک سال تحصیلی از برنامه تحصیلی خود را در ایالات متحده گذرانده اند و با مشکلات مالی مواجه هستند. برای درخواست کار در خارج از دانشگاه، باید مشکلات مالی خود را توضیح دهید و تأییدیه استخدام را از DSO خود دریافت کنید.

اگر DSO شما مشکلات اقتصادی شما را تأیید کند، توصیه نامه و همچنین فرم I-20 به روز شده با عنوان “گواهی واجد شرایط بودن برای وضعیت غیرمهاجر” را در اختیار شما قرار می دهد.

پس از دریافت فرم I-20، باید فرم I-765، “درخواست مجوز استخدام” را ظرف ۳۰ روز پس از دریافت توصیه نامه به USCIS ارسال کنید. اگر USCIS شما را برای کار تأیید کند، فرم I-766 را با عنوان )سند مجوز استخدام ((EAD) با تاریخ‌هایی که می‌توانید خارج از دانشگاه کار کنید برایتان ارسال می‌کند. به یاد داشته باشید که نمی توانید در زمانی که فرم I-765 شما توسط USCIS بررسی می شود شروع به کار کنید.

هزینه های زندگی در آمریکا

هزینه زندگی در آمریکا به کشور و ایالتی که در آن زندگی می کنید بستگی دارد. میانگین حقوق افراد با توجه به شغل و سابقه کاری آنها متفاوت است. مثلا، میانگین حقوق در ایالات متحده ۲۵۷۹۰ دلار در سال است. در حال حاضر، متوسط ​​حقوق یک مدیر محصول در آمریکا حدود ۹۷۰۶۰ دلار است.

هزینه خوراک

هزینه غذا برای یک نفر ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومان در ماه است. این مقدار به عادات غذایی فرد بستگی دارد. به عنوان مثال، ۲۵۰ دلار در ماه برای کسانی که در مسکن دانشجویی زندگی می کنند و در آنجا غذا می خورند.

هزینه مسکن

در بسیاری از کشورها، عمده درآمد مردم صرف اجاره می شود. هزینه اجاره خانه در آمریکا بسیار بالاست. با این حال، بستگی به شهر و کشوری دارد که در آن زندگی می کنید. به عنوان مثال، اجاره یک اتاق خوابه در نیویورک ۳۰۰۳ دلار در ماه و ۱۸۹۶ دلار در ماه در حومه شهر است.

هزینه پوشاک

هزینه لباس در آمریکا متوسط ​​است. مثلا برای خرید یک تی شرت زنانه، فرد باید ۲۰ دلار بپردازد. کت های چرم زنانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار قیمت دارند. طبیعتا افرادی که به دنبال خرید لباس های مارک دار هستند باید هزینه بیشتری بپردازند.

هزینه حمل ونقل

داشتن ماشین و رانندگی در آمریکا نسبتاً ارزان است. بسیاری از مردم، به ویژه کسانی که در حومه شهر زندگی می کنند، وسیله حمل و نقل نسبتاً معمولی دارند. با این حال، رانندگی در شهرهای بزرگ این کشور می تواند بسیار دشوار باشد.

 سیستم حمل و نقل عمومی در ایالات متحده عالی است. قیمت هر لیتر بنزین در آمریکا ۰.۹۶ دلار است وهزینه اتوبوس ۱۱۹ دلار در ماه است.

هزینه خدمات

آمریکا خدمات عالی به مردم خود ارائه می دهد. به یاد داشته باشید که بیمه درمانی برای همه در آمریکا ضروری است. این بیمه برای افرادی که پس اندازی برای پرداخت هزینه درمان ندارند بسیار راحت و موثر است.

 با این حال، کسانی که توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود را ندارند، قادر به دریافت مراقبت های کافی نیستند. میانگین هزینه ویزیت یک پزشک خانواده ۱۵۵ دلار در ماه است. هزینه داروی سرماخوردگی به مدت ۱ هفته ۹ دلار و هزینه آنتی بیوتیک ها ۲۳ دلار است.

مزایای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

همانطور که می دانید آمریکا یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای ایرانیان است، می تواند مقصد امیدها و رویاهای ما باشد، اما سوال اینجاست که تحصیل در آمریکا چه مزایایی دارد.

برند تحصیلی آمریکا:مطمئناً ارزش فارغ التحصیلان آمریکایی را می دانید و مدرک تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های این کشور را می توان یک مزیت منحصر به فرد برای این دسته از افراد دانست و این مزیت در کسب شغل خوب در همه کشورها وجود خواهد داشت.

موقعیت های مختلف: افرادی که علاقه مند به تحصیل در آمریکا با هر نوع سلیقه و علاقه ای هستند می توانند در کالج های این کشور و در رشته های مختلف فنی از پزشکی گرفته تا مهندسی تحصیل کنند.

استفاده از آخرین فناوری آموزشی: دانشجویان رشته های مهندسی و علوم آزمایشگاهی در کشورهای در حال توسعه با امکانات آموزشی کم متوجه تفاوت اهمیت استفاده از آخرین فناوری برای کسب اطلاعات و تجربه بیشتر خواهند شد. زمانی که شما در آمریکا تحصیل می کنید این بسیار متفاوت خواهد بود.

انعطاف پذیری در تحصیل، فرصت های شغلی مناسب، پشتیبانی قوی از دانشجویان و بسیاری موارد دیگر از دیگر مزایای تحصیل در آمریکا است.

مزایای مهاجرت تحصیلی به آمریکا

چطور برای مهاجرت تحصیلی برنامه ریزی کنیم؟

برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا شامل مراحل مختلفی است که به دقت باید پیگیری شود. ابتدا، ارزیابی دقیقی از پرونده خود انجام دهید و مهارت‌ها و تحصیلات خود را به دقت ارتقا دهید. سپس، تحقیقات کاملی درباره مقاصد و روش‌های مهاجرت انجام دهید تا انتخاب بهترین گزینه برای شما ممکن شود.

لازم است لیستی از دانشگاه‌های مورد نظرتان تهیه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. مرحله بعد شامل تکمیل مدارک و اپلای به دقت است. پس از تأیید پذیرش، مراجعه به سفارت آمریکا جهت اخذ ویزا ضروری است.

برنامه ریزی برای سفر به کشور مقصد نیز اهمیت دارد تا تاخیرها و مشکلات احتمالی را به حداقل رسانید. همچنین، مطالعه مطالب مربوط به  آموزش برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی می‌تواند به شما کمک کند تا با چالش‌ها و موانع احتمالی مواجه شوید و به بهترین شکل ممکن اقدام به مهاجرت کنید.

کلام آخر

با اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به آمریکا علاوه بر مزیت تحصیل در بهترین و معتبرترین دانشگاه ها و موسسات آموزشی دنیا، فرصتی ایده آل برای کار در آمریکا و اخذ اقامت دائم این کشور نیز خواهید داشت.

یکی دیگر از مزایای ویزای تحصیلی آمریکا این است که شما می توانید برای خانواده خود ویزای تحصیلی بگیرید و آنها نیز می توانند در آمریکا تحصیل کنند. لطفا توجه داشته باشید که اگر همراه دارید، مبلغ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آمریکا تغییر می کند و باید برای ۲ نفر تمکن مالی ارائه کنید.

بنابراین، اگر به فکر ساختن آینده تحصیلی روشن برای خود هستید یا بهتر است بگوییم، می خواهید به ایالات متحده مهاجرت کنید. گرفتن ویزای دانشجویی آمریکا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

 تیم مهاجر۲۴ در زمینه اخذ ویزای توریستی آمریکا، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا و مشاوره برای اقامت دائم آمریکا تخصص دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با همکاران ما درارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا تحصیل رایگان در آمریکا امکان پذیر است؟

در صورت دریافت بورسیه تحصیلی کامل در یکی از دانشگاه های آمریکا، امکان تحصیل در آمریکا به صورت رایگان وجود دارد و هزینه تحصیل و زندگی شما در آمریکا توسط دانشگاه یا سایر موسسات بورسیه پرداخت می شود.

آیا می توان بدون منابع مالی ویزای تحصیلی آمریکا گرفت؟

در صورتی که هزینه های تحصیل و زندگی شما در آمریکا به طور کامل توسط فاند و بورسیه تامین شود، امکان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بدون منابع مالی وجود دارد.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی چیست؟

برای تحصیل در آمریکا باید دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان داشته باشید. برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه های آمریکا؛ معدل ۱۳ یا بالاتر و نمره ۶ یا بالاتر در آزمون تافل الزامی است.

مدارک تحصیلی برای ویزای تحصیلی آمریکا برای مقطع کارشناسی ارشد چیست؟

برای تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد، معمولاً باید معدل بالای ۱۴ در مقطع کارشناسی داشته باشید و مدرک زبان معتبر داشته باشید. البته شرایط تحصیلی مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه ها متفاوت است و بهتر است برای بررسی این موضوع به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

آیا دریافت ویزای تحصیلی آمریکا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

به طور کلی برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا مدرک زبان معتبر مانند تافل و آیلتس الزامی است، اما اخذ ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان امکان پذیراست و براساس شرایط فردی خود نیاز به مشاوره دارید.

آیا می توان با ویزای تحصیلی درآمریکا کار کرد؟

ویزای تحصیلی آمریکا برای تحصیل تمام وقت در آمریکا می باشد پس با این ویزا نمی توان به صورت تمام وقت در آمریکا کار کرد. اما با گرفتن مجوز لازم می توانید ۲۰ ساعت در هفته کار کنید.

آیا برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا مصاحبه در سفارت آمریکا لازم است؟

اگر بین ۱۳ تا ۸۰ سال سن دارید، باید از سفارت آمریکا برای ویزای تحصیلی آمریکا درخواست دهید، درغیراین صورت نیازی به مصاحبه نیست.

 

به این مطلب امتیاز دهید