شرایط زندگی در فرانسه | بررسی هزینه های زندگی

زندگی در فرانسه همیشه یکی از رویایی‌ترین آرزوهای اغلب افراد بوده است؛ زیرا تقریبا اغلب افراد علاقه دارند که حداقل برای یک بار هم شده، سری به برج ایفل بزنند و مناطق زیبا و جاذبه های گردشگری فرانسه را ببینند. بااین‌حال، این افراد قبل از همه چیز باید شرایط زندگی در فرانسه را به طور کامل بررسی کنند و مطمئن شوند که آیا این کشور می‌تواند برای زندگی کردن مناسب باشد یا خیر.

اگرچه خیلی از افراد فقط در رویاهای خود می‌خواهند به فرانسه مهاجرت کنند، اما آیا واقعا این کشور در حقیقت هم همان‌قدر رویایی است؟ شرایط زندگی در فرانسه برای مهاجران چگونه است و افراد بعد از مهاجرت به این کشور، با چه شرایطی روبرو می‌شود؟ طبیعتا مهاجرت می‌تواند یکی از دشوارترین تصمیماتی باشد که خیلی از افراد را برای انتخاب کشور، با سردرگمی‌های زیادی مواجه می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که شاید خیلی از افراد بتوانند به‌درستی تصمیم بگیرند که کدام کشور برای مهاجرت آن‌ها مناسب‌تر است، شرایط زندگی و اقتصادی آن کشور است. به همین دلیل هم ما تصمیم گرفتیم در این مقاله، به طور کامل شرایط زندگی در فرانسه را برای شما توضیح دهیم تا مطمئن شوید که واقعیت این کشور تا چه حد به تصورات شما نزدیک است. پس اگر شما هم قصد مهاجرت به کشور فرانسه را دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

شرایط زندگی در فرانسه

شرایط زندگی در فرانسه چگونه است؟

کشور فرانسه مزایا و معایب خود را دارد که حتما باید قبل از مهاجرت، از تمام این موارد آگاه شوید. همان‌طورکه می‌دانید، شهرهای مشهور بسیار زیادی در این کشور وجود دارند که پاریس، یکی از محبوب‌ترین و پربازدیدترین شهرهای این کشور شناخته می‌شود.

بااین‌حال، شاید شرایط زندگی در فرانسه برای برخی از مهاجران، کمی تفاوت داشته باشد. همین دلیل هم بهتر است هر کسی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارد، در ابتدا مطمئن شود که شرایط زندگی در فرانسه برای او چگونه خواهد بود و آیا می‌تواند خود را با این شرایط وفق دهد یا خیر.

در ادامه، ما تمام ویژگی‌های شرایط زندگی در فرانسه را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم تا بدانید که این کشور از نظر درآمد، هزینه‌های زندگی، حمل و نقل، امکانات رفاهی و تحصیلی چگونه است.

درآمد و مالیات در فرانسه

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که درباره شرایط زندگی در فرانسه باید بدانید، میزان درآمد و مالیات پرداختی است. توجه داشته باشید که خیلی از افراد اعتقاد دارند که میزان مالیات در فرانسه نسبت به خیلی از کشورهای دیگر بیشتر است.

به‌طورکلی، شرایط زندگی در فرانسه به این صورت است که هر کسی که بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشد و در این کشور زندگی می‌کند، ملزم به پرداخت مالیات خواهد بود. اگر جزو یکی از گروه‌های زیر قرار می‌گیرید، باید مالیات بپردازد.

درآمد و مالیات در فرانسه
  • اگر به همراه خانواده خود به طور دائم در کشور فرانسه زندگی می‌کنید.
  • اگر محل اقامت زندگی شما کشور فرانسه است.
  • اگر در کشور فرانسه و فعالیت حرفه‌ای و شغل خاصی دارید.
  • اگر منافع اصلی اقتصادی شما در این کشور وجود دارند.

همان‌طورکه متوجه شدید، اگر به طور دائم در کشور فرانسه زندگی می‌کنید و یا به هر نحوی، منبع اقتصادی و درآمد شما از این کشور تامین می‌شود، موظف به پرداخت مالیات خواهید بود. بااین‌حال، نکته بسیار مهمی که درباره شرایط زندگی در فرانسه باید بدانید، این است که هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ‌تر این کشور مانند پاریس و مارسیل خیلی بیشتر از شهرهای کوچکتر این کشور هستند.

هزینه محل اقامت در فرانسه

یکی دیگر از موضوعات مهمی که درباره شرایط زندگی در فرانسه باید حتما از آن مطلع شوید، هزینه‌های مربوط به محل اقامت هستند. مانند سایر کشورهای اروپایی، هزینه محل اقامت یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های خانوارهای فرانسوی و یا مهاجران در نظر گرفته می‌شود. این موضوع در شهرهای بزرگ‌تر و به‌خصوص پاریس، اهمیت خیلی بیشتری دارد و بخش زیادی از درآمد خانوار برای خرید و یا اجاره خانه صرف می‌شود.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید شرایط زندگی در فرانسه مخصوصا برای اجاره ساختمان و خانه در شهر بزرگی مانند پاریس، تقریبا ۳۶ درصد بیشتر از سایر شهرهای این کشور است. علاوه بر این‌که این هزینه‌ها در مرکز شهر پاریس خیلی بیشتر از حومه شهر هستند.

هزینه محل اقامت در فرانسه

برای داشتن محل اقامت در فرانسه، سه راه‌حل پیش روی شما قرار دارند که آپارتمان، کلبه ویلایی و خانه‌های خیلی لوکس مانند قلعه هستند. رایج‌ترین و در عین حال، مقرون‌به‌صرفه‌ترین نمونه که می‌تواند شرایط زندگی در فرانسه را برای شما راحت‌تر کند، اجاره آپارتمان است. این در حالی است که خیلی از افراد ترجیح می‌دهند کلبه‌ها را در مناطق روستایی اجاره کنند. این مسائل تا حد زیادی به شرایط زندگی خود شما بستگی دارد.

شرایط زندگی در فرانسه؛ هزینه غذا و مواد غذایی

مطمئنا هرکسی در هر جایی هم که زندگی کند، به غذا و انواع مواد غذایی برای زنده ماندن نیاز دارد. به همین دلیل هر کسی که می‌خواهد شرایط زندگی در فرانسه را بداند، یکی از مهم‌ترین سوالاتی که می‌پرسد، درباره مواد غذایی و هزینه آن در فرانسه است. بدین منظور، می‌توان هزینه غذا و مواد غذایی در فرانسه با سایر کشورهای اروپایی مقایسه کرد.

برای مثال، در مراکز شهر، خرده‌فروشان زیادی وجود دارند که محصولات را از برندهای مختلف با قیمت نسبتا بالایی به فروش می‌رسانند. این در حالی است که بسیاری از خرده فروش‌های زنجیره‌ای که در حومه شهر فعالیت می‌کنند مواد غذایی را با قیمت خیلی پایین‌تری در اختیار شما قرار می‌دهند.

برای این‌که شرایط زندگی در فرانسه برای شما از نظر اقتصادی راحت‌تر شود، بهتر است به سراغ این فروشندگان بروید. در اینجا قیمت برخی از مواد غذایی را مشاهده می‌کنید که می‌توانند تا حد زیادی در برنامه ریزی برای شرایط زندگی در فرانسه به شما کمک کند.

شرایط زندگی در فرانسه؛ هزینه غذا و مواد غذایی
  • نان (یک نان باگت فرانسوی): ۱ یورو
  • یک ساندویچ: ۵ یورو
  • یک وعده غذایی در رستوران: بین ۱۵ تا ۲۰ یورو

هزینه حمل و نقل در فرانسه

موضوع مهم دیگری که در شرایط زندگی در فرانسه تاثیر زیادی می‌گذارد، هزینه حمل و نقل است. متاسفانه در این کشور، رفت وآمد با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی چندان کار راحتی نیست. بااین‌حال، در این کشور یک سیستم راه‌آهن بسیار بزرگ وجود دارد و یکی دیگر از روش‌های نسبتا مناسب و اقتصادی برای رفت‌وآمد درون شهری، استفاده از اتوبوس است.

از سوی دیگر، روش‌های زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا شرایط زندگی در فرانسه از نظر حمل و نقل را کمی برای شما تسهیل کنند. به همین دلیل هم قبل از همه چیز، تعیین کنید که می‌خواهید چقدر مسافت طی کنید و بر همین اساس، از سیستم حمل و نقل مناسبی استفاده نمایید.

همان‌طورکه گفتیم، سیستم اتوبوس‌رانی باعث شده که شرایط زندگی در فرانسه برای بسیاری از شهروندان این کشور برای مهاجران، آسان شود. به همین دلیل هم خیلی از افراد اعتقاد دارند که سفر با اتوبوس می‌تواند به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین و بهترین گزینه‌ها برای سفر‌های محلی و یا حتی منطقه‌ای باشد. نکته جالب‌توجه موقع سوار شدن به اتوبوس این است که خیلی راحت‌تر می‌توانید با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنید و در نتیجه، فرانسه را بهتر بشناسید.

هزینه حمل و نقل در فرانسه

رانندگی در فرانسه

خیلی از افرادی که علاقه‌ای به رفت و آمد با سیستم حمل و نقل عمومی ندارند، می‌پرسند که آیا شرایط زندگی در فرانسه به ما این امکان را می‌دهد که در این کشور رانندگی کنیم؟ برای رانندگی در کشور فرانسه، بهتر است که گواهینامه رانندگی از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را داشته باشید. در این شرایط می‌تواند در فرانسه رانندگی کنید.

این در حالی است که اگر گواهینامه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ندارید، باید در ۱۲ ماهه ابتدای ورود خود به این کشور، گواهینامه خود را دریافت کنید. زیرا فقط بعد از یک سال که از اقامت شما در فرانسه گذشت، گواهینامه قدیمی شما در کشور خودتان هم منقضی خواهد شد.

توجه داشته باشید که شرایط زندگی در فرانسه برای رانندگان به منظور تعویض گواهینامه رانندگی، به گواهینامه فرانسوی، برای هر یک از کشورها متفاوت است. برای مثال، از آنجا که فرانسه روابط خیلی خوبی با کشورهای مانند سوئیس، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، کانادا و آفریقای جنوبی دارد، شهروندان این کشورها می‌توانند به‌راحتی گواهینامه خود را به گواهینامه فرانسوی تغییر دهند. در غیر این صورت، باید برای گرفتن گواهینامه فرانسوی اقدام کنید.

شرایط زندگی در فرانسه؛ خدمات بهداشتی و رفاهی

شرایط زندگی در فرانسه تا حد بسیار زیادی به خدمات رفاهی و بهداشتی این کشور بستگی دارد. بخش زیادی از سیستم‌های مراقبتی و بهداشتی در این کشور، توسط خود دولت تامین می‌شود. این خدمات غالبا با کیفیت بسیار بالایی در دسترس شهروندان فرانسوی قرار می‌گیرند. این موضوع، هیچ ارتباطی به سن و یا وضعیت اقتصادی شهروندان دارد.

شرایط زندگی در فرانسه؛ خدمات بهداشتی و رفاهی

مهاجرانی که بیشتر از سه ماه از مدت زمان اقامت آن‌ها در فرانسه می‌گذرد، می‌توانند از طریق Protection Universelle Maladie از سیستم‌های مراقبتی و بهداشتی فرانسه بهره‌مند شوند.

در نهایت، خوب است بدانید که شرایط زندگی در فرانسه برای بیماران به این صورت است که بیمه درمانی این کشور، بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد از هزینه‌های مربوط به سلامت را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. میزان پشتیبانی بیمه از این هزینه‌ها تا حد زیادی به میزان درآمد و یا وضعیت بیماری شما بستگی دارد.

هزینه تحصیل در فرانسه

از دیگر مسائل تاثیرگذار در شرایط زندگی در فرانسه که اهمیت زیادی برای مهاجران دارد، هزینه و شرایط تحصیل در این کشور است. در حال حاضر، تحصیل برای افراد بین ۳ تا ۱۶ سالگی اجباری است. مدارس دولتی این کشور کاملا رایگان هستند. مدارس خصوصی و مدارس نیمه خصوصی، مبلغ قابل‌توجهی هزینه از محصلان دریافت می‌کنند. البته همین مدارس هم باید به طور کامل به دستورالعمل‌های رسمی وزارت آموزش فرانسه پایبند باشند.

این موضوع درباره هزینه دانشگاه‌های فرانسه نیز صدق می‌کند. در نتیجه، شرایط زندگی در فرانسه برای دانشجویان بدین صورت است که اگر بخواهند در دانشگاه‌های دولتی این کشور مشغول به تحصیل شوند، نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارند. این در حالی است که برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و نیمه خصوصی، باید مبلغ نسبتا زیادی پول به دانشگاه‌ها بپردازند.

هزینه تحصیل در فرانسه

چیزهایی که قبل از مهاجرت به فرانسه باید بدانید

در بالا تا حد بسیار زیادی با شرایط زندگی در فرانسه آشنا شدید. علاوه بر این، باید بدانید که در کشور فرانسه، افرادی از ملت‌ها و فرهنگ‌های کاملا متفاوتی وجود دارند. به همین دلیل هم می‌توان گفت که فرانسه، کشوری مهاجرپذیر است. بااین‌حال، در حال حاضر فرهنگ فرانسوی به سایر فرهنگ‌های متنوع غالب است. به همین دلیل برای این‌که شرایط زندگی در فرانسه زمانی برای شما راحت‌تر می‌شود که به فرهنگ این کشور احترام بگذارید.

نکته دیگری که درباره این کشور باید بدانید که شاید شرایط زندگی در فرانسه را برای برخی از افراد دشوار کرده، این است که کاغذ بازی‌های این کشور بسیار زیاد است و برای انجام کارهای مختلف، باید مراحل اداری زیادی طی شود.

سخن نهایی

ما در این مقاله، اطلاعات کاملی درباره شرایط زندگی در فرانسه در اختیار شما قرار دادیم. همان‌طورکه می‌دانید، فرانسه یکی از پربازدیدترین و توریستی‌ترین کشورها شناخته می‌شود. بیشتر از همه، به خاطر برج ایفل شهرت زیادی دارد. بااین‌حال، قبل از مهاجرت به این کشور باید شرایط زندگی در فرانسه را به طور کامل بررسی کنید تا مطمئن شوید که این کشور با روحیات و یا جیب شما جور در می‌آید یا خیر.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!