کار در اتریش | شرایط و مدارک مورد نیاز

افرادی که تحصیلات خود را به اتمام رسانده‌اند و نیرو‌های کاری حرفه‌ای که علاقه دارند درآمد بیشتری داشته باشند کار در اتریش گزینه‌ای عالی خواهد بود. زندگی در کشور‌های اروپایی موقعیت‌های فراوانی برای کار و موفقیت شما خلق می‌کند. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای مهاجرت استفاده کنید. اما، مهاجرت کاری گزینه‌ای‌ایده‌آل است. در این روش علاوه بر بهره‌مندی از استاندارد‌های بالای زندگی می‌توانید ضمن کسب درآمد شرایط برای اقامت دائم را فراهم کنید. اتریش یکی از ثروتمندترین و زیباترین کشور‌های اروپایی است که معیار‌ها و شرایط خاصی برای جذب نیروی کاری ایجاد کرده است.

مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کاری به اتریش

برای اینکه در مهاجرت موفق باشید باید تصویر واقعی از زندگی در مقصد برای خود ترسیم کرده و هدفی روشن داشته باشید. با توجه به شرایط و بازار کار ایران، مهاجرت کاری بهترین گزینه برای اقامت در اروپا محسوب می‌شود. زمانی در دستیابی به اهداف خود موفق خواهید بود که پس از بررسی زیرساخت‌ها و ثبات اقتصادی یک کشور و تناسب فرصت‌های شغلی موجود در آن با مهارت یا سابقه کاری خود مقصدی‌ایده‌آل برای مهاجرت انتخاب کنید.

اتریش پایدارترین اقتصاد اروپا و چهارمین کشور ثروتمند قاره سبز است. کلی شدن صنایع و شرکت‌ها این کشور در اواخر قرن بیستم دلیل اصلی رشد و توسعه اقتصادی آن است. از آنجا که، اقتصاد این کشور به صنایع مختلفی از جمله ساخت فلزات، صنایع شیمیایی، تولید وسایل نقلیه و صنایع غذایی وابسته است فرصت‌های بیشماری برای کار در اتریش وجود دارد.

شرکت OMV که در حوزه نفت و گاز فعال است و شرکت سواروفسکی که تولیدکننده انواع تجهیزات چشم پزشکی، جواهرات و کریستال‌های لوکس در کنار برند بسیار معروف ردبول همگی در اتریش قرار دارند. پس با اندکی مهارت و تجربه می‌توانید شغلی با درآمد عالی پیدا کنید. صنعت گردشگری اتریش از رونق بسیار بالایی برخوردار بوده و فرصت‌های مناسبی برای فعالیت و اشتغال مهاجران فراهم کرده است.

بازار کار کشور اتریش

دلایل مختلفی وجود دارد که اتریش را به مقصد مناسبی برای کار و فعالیت اقتصادی تبدیل می‌کند. اقتصاد پویا و نوآورانه در کنار فرهنگ غنی مهم‌ترین عامل در جذب نیروی کاری بین‌المللی به این منطقه است. سطح پایین جرم و جایت؛ زیرساخت‌های قوی، نرخ پایین پیکاری و اقتصاد باثبات سبب شده که بازار کاری اتریش در مقایسه با سایر کشور‌ها از جمله آلمان رونق بیشتری داشته باشد.

اغلب شرکت‌های فعال در اتریش برای تسهیل فرایند جذب نیرو‌های متخصص غیربومی دستمزد‌های بالاتری می‌پردازند. علیرغم اینکه بیش از ۷۰ درصد نیروی کاری اتریش در بخش خدمات مشغول به کار هستند، این کشور همچنان برای تأمین نیروی کاری موردنیاز صنایع و خدمات خود به جذب متخصصین بین‌المللی نیازمند است. افرادی که تجربه، تحصیلات یا سابقه کاری در حوزه‌های دارویی، تجهیزات پزشکی، صنایع غذایی و الکترونیک دارد شانس بیشتری برای یافتن کار مناسب در اتریش خواهند داشت.

روش‌های اصلی کار در کشور اتریش

علیرغم اینکه فرصت‌های شغلی فراوانی در اتریش وجود دارد، اما متقاضیان برای اشتغال در هر بخش نیازمند رعایت قوانین خاص هستند. علاوه بر این، برخورداری از برخی پیش شرط‌ها برای کار در اتریش الزامی است. بر اساس قوانین دولتی اتریش سه روش مختلف برای اشتغال مهاجران تدوین شده است که عبارتند از: کار پاره وقت، دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر و اخذ ویزای کاری.

اشتغال پاره وقت تنها برای افرادی امکان‌پذیر است که در دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزش عالی اتریش مشغول به تحصیل هستند. آن‌ها پس از دریافت مجوز‌های لازم می‌تواند کاری مناسب پیدا کنند. دریافت مجوز کار پاره وقت می‌تواند شرایط برای اقامت دائم اتریش را فراهم کند. افرادی که موفق به دریافت پیشنهاد کار از یک کارفرمای اتریشی معتبر شوند قادر به دریافت مجوز قانونی کار در کشور اتریش بوده و می‌تواند به این منطقه مهاجرت کنند.

ویزای جستجوی کار در اتریش گزینه دیگری است که می‌توانید از آن استفاده کنید. دارندگان این ویزا، شش ماه فرصت خواهند داشت که بر اساس سن، تحصیلات و سابقه کاری خود شغل مناسبی پیدا کنند. برای این افراد هیچ محدودیت برای سکونت در شهر‌های مختلف اتریش وجود ندارد. البته، افراد ساکن منطقه اقتصادی یا اتحادیه اروپا نیازی به دریافت ویزا یا مجوز کار ندارند.

قوانین و قرارداد‌های کاری در اتریش

قوانین و قرارداد‌های کاری در اتریش

موقعیت جغرافیایی و شرایط اقتصادی اتریش سبب شده افراد زیادی برای یافتن شغل مناسب به این کشور مهاجرت کنند. به همین دلیل، دولت این کشور قوانین سختگیرانه‌ای وضع کرده و تمام متقاضیان کار در اتریش موظف به رعایت آن‌ها هستند. تمام افرادی که علاقه‌مند هستند در این کشور مشغول به کار شوند موظف به دریافت ویزا و مجوز کار خواهند بود. فراموش نکنید بر اساس قوانین کاری شما باید ۴۰ ساعت در هفته کار کنید. روز‌های کاری این کشور نیز از دوشنبه تا جمعه است. البته، امکان اضافه کاری تا ۶۰ ساعت در هفته برای کارمندان وجود دارد.

افرادی که بدون مجوز کاری در این کشور مشغول به کار شوند تحت پوشش بیمه یا خدمات درمانی قرار نمی‌گیرند. هر زمان که دولت متوجه حضور این افراد در شرکت‌ها یا پروژه‌های کاری شود کارفرما و شخص خاطی مجاز خواهند شد. بر اساس قوانین اتریش افرادی که به صورت غیرقانونی و بدون مجوز کار می‌کنند بلافاصله اخراج شده و تا ۱۰ سال بعد حق ورود به این کشور را ندارند. مشاغل اتریش نیز به دو دسته رسمی (White- collar) و غیر رسمی (Blue-collar) تقسیم می‌شوند. مشاغل رسمی در حقیقت شغل‌های دفتری و دولتی هستند. اما، سایر مشاغل اتریش در دسته Blue-collar قرار می‌گیرند.

قرارداد‌های کار در اتریش به سه نوع دائمی، خدماتی و موقتی تقسیم شده‌اند. قوانین کار تنها برای قرارداد‌های دائمی اجرا می‌شود. در سایر موارد، توافق بین کارفرما و نیروی کاری مهم‌ترین بخش خواهد بود. فرد پس از امضای قرارداد کاری موظف به رعایت تمام قوانین و محدودیت‌های موجود در آن است. امکان ثبت قرارداد به دو صورت کتبی و شفاهی وجود دارد، که توصیه می‌کنیم حتماً عقد قرارداد را به صورت کتبی انجام دهید تا در صورت بروز هر مشکل شرایط برای پیگیری قانونی مهیا باشد.

چه مواردی باید در قرارداد کاری ذکر شود؟

هنگام عقد قرارداد‌های کتبی ذکر برخی موارد در متن قرارداد اهمیت فراوانی دارد. این موارد عبارتند از:

 • مشخصات کامل و آدرس کارفرما و نیروی کاری
 • تاریخ دقیق عقد قرارداد
 • تعینن دوره کاری
 • میزان حقوق
 • محل کار
 • شغل
 • محدودیت‌ها و قوانین
 • ساعت کاری
 • تعطیلی‌ها و مرخصی‌ها
 • مقررات استخدام و شرایط بازنشستگی

یافتن کارفرمای معتبر در اتریش

برای دریافت مجوز کار یا اقامت کاری در اتریش نیازمند پیشنهاد کار از یک کارفرمای معتبر هستید. چالشی که اغلب متقاضیان با آن درگیر هستند انتخاب کارفرمای معتبر است. توصیه عاقلانه این است که رزومه خود را همزمان برای ند کارفرما ارسال کنید. این روش به تسریع روند دریافت جاب آفر اتریش کمک می‌کند. ابزار مناسب برای یافتن کارفرما استفاده از وب سایت‌های معتبر و پرتال هاش شغلی دولتی اتریش است. برای کار در اتریش بهتر است شرمت‌ها و کارفرمایان بین‌المللی را در اولویت قرار دهید. افرادی که مهارت و تسلط بالایی به زبان انگلیسی و آلمانی دارند شانس بیشتری برای یافتن کارفرمای مناسب دارند.

مدارک مورد نیاز برای کار در اتریش

همانطور که اشاره کردیم دریافت ویزای کاری مهم‌ترین بخش کاریابی در اتریش است. برای اینکه عملکرد خوبی در این مرحله داشته باشید تهیه لیست کامل مدارک موردنیاز الزامی است.

 • ارائه گذرنامه یا سند مسافرتی معتبر
 • ارائه گواهی تولد
 • عکس پرسنلی
 • اجاره نامه برای تأیید محل سکونت متقاضی در اتریش
 • بیمه خدمات درمانی برای پوشش تمام حوادث در حین کار
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی

دریافت ویزای همراه

دریافت ویزای همراه

اغلب افرادی که برای کار به اتریش مهاجرت می‌کنند علاقه‌مند به برخورداری از همراهی خانواده خود در این مسیر هستند. برای اینکه خانواده ماقاضی بتواند در این مسیر با او همراه باشد شرایط متفاوتی وجود دارد. برای مثال، افرادی که موفق به دریافت جاب آفر شود اجازه دارند که از همان ابتدا خانواده‌شان را به اتریش بیاورند. اما افرادی که از طریق ویزای جستجوی کار به اتریش مهاجرت کرده‌اند مجاز به دریافت ویزای همراه نیستند. در صورتی که فرد در دوره‌ای ۶ ماهه کاری مناسب در اتریش پیدا کند شرایط لازم برای دریافت مجوز اقامت کاری در اتریش را خواهد داشت. این مجوز به معنی هموارسازی مسیر دریافت ویزای همراه از طریق کار در اتریش است.

باید به این نکته اشاره کنیم که فرزندان مجرد و کمتر از ۱۸ سال و همسر متقاضی می‌توانند از طریق دریافت ویزای همراه به اتریش مهاجرت کنند. همسر متقاضی از طریق دریافت ویزای قرمز پلاس یا قرمز سفید دسترسی راحتی به بازار کاری اتریش خواهد داشت.

میزان حقوق و لیست مشاغل مورد نیاز اتریش

یکی از چالش‌های اصلی که در مسیر کاریابی با آن مواجه هستید میزان حقوق ماهانه است. درآمد کار شا باید به اندازه‌ای باشد که در تأمین مخارج شخصی یا خانوادگی خود با مشکل مواجه نشوید. حقوق نیروی کاری اتریش با توجه به شهر محل سکونت و نوع شغل آن‌ها متفاوت است. اما در حالت کلی متخصصان برنامه‌نویسی، توسعه‌دهندگان وب، مدیران، فعالان حوزه IT و معماران بالاترین میزان حقوق در اتریش را به خود اختصاص می‌دهند.

البته، قبل از بررسی میزان درآمد مشاغل مختلف باید بدانید که بر اساس مهارت، تحصیلات و سابقه کاری خود می‌توانید شغل مناسبی پیدا کنید یا خیر. فراموش نکنید، نیوی‌های کاری و مجرب و ماهی برای کار در اتریش با مشکل جدی مواجه نمی‌شوند. اما، فارغ التحصیلان رشته‌های زیر شانس بیشتری برای اشتغال در این کشور دارند.

 • تکنسین و مهندسی برق
 • توسعه‌دهندگان وب
 • برنامه‌نویسان
 • متخصصان IT
 • مددکاران اجتماعی
 • فعالان بخش خدمات درمان
 • مهندسی عمران یا ساخت و ساز
 • بهداشت عمومی
 • مدیریت و MBA
 • مهندس مکانیک
 • مهندسی قدرت
 • پردازشگر و تحلیلگر داده

مؤسسات کاریابی معتبر در اتریش

تسلط به زبان بومی یکی از الزامات اصلی برای کاریابی در اتریش است. علیرغم اینکه، زبان انگلیسی به بخشی رایج در صنایع و خدمات اتریش تبدیل شده است اما تسلط به زبان آلمانی امتیاز ویژه‌ای برای کار در اتریش محسوب می‌شود. افراد علاقه‌مند به کار در حوزه‌های مدیریت و بازاریابی باید تسلط بیشتری به زبان آلمانی داشته باشند. پس از یافتن کارفرما سعی کنید رزومه کاری خود را از طریق‌ایمیل برای او ارسال کنید. ارائه عکس پرسنکی همراه با رزومه تأثیر بسزیی در جلب نظر مثبت کارفرمایان اتریشی دارد.

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای یافتن کار از آن‌ها استفاده کنید. اما، بهترین مسیر‌ها عبارتند از:

آگهی‌های منتشر شده در روزنامه: معتبر‌ترین روزنامه‌هایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید عبارتند از:

 • kurier
 • derstandard
 • diepresse
 • krone
 • nachrichten

وب سایت‌های کاریابی: استفاده از وب سایت‌های معتبر روشی بسیار رایج برای کاریابی در اروپا است. برای اینکه به دام کلاهبردار‌ها نیافتید باید بهترین وب سایت‌ها را بشناسید.

اقامت و تابعیت اتریش از طریق کار

اقامت و تابعیت اتریش از طریق کار

یکی از راه‌هایی که می‌تواند مسیر برای دریافت اقامت دائم و شهروندی اتریش را فراهم کند دریافت ویزای کاری است. تنها دارندگان ویزای کاری اتریش می‌توانند موفق به دریافت کارت قرمز سفید قرمز اتریش شوند. پس از گذشت دو سال از اقامت در اتریش در صورتی که بیش از ۲۱ ماه مشغول به کار باشید از شرایط لازم برای اقامت در این کشور برخوردار هستید. پس از این دوره فرد قادر به دریافت کارت قرمز سفید قرمز پلاس است. دارندگان این مجوز برای کار در اتریش نیازمند پیشنهاد شغلی از کارفرمای معتبر نیستند و دسترسی آزادتری به بازار کاری این کشور دارند.

اعتبار مجوز قرمز سفید قرمز پلاس سه سال است. پس از پایان اعتبار، متقاضی می‌تواند مجوز را تا ۵ سال دیگر تمدید کند. با اتمام دوره ۵ ساله، متقاضی می‌تواند برای اقامت اتریش درخواست دهد و یک سال بعد از دریافت اقامت اتریش، از شرایط لازم برای دریافت پاسپورت و شهروندی این کشور برخوردار می‌شود. افرادی که بتوانند در مشاغلی با درآمد بالا مشغول به کار شوند موفق به دریافت کارت آبی خواهند شد. کارت آبی به این معنی است که متقاضی برای کار در سایر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا هیچ محدودیتی ندارد.

سخن پایانی

کار در اتریش گزینه‌ایده‌آل برای زندگی در محیطی امن و برخورداری از رفاه اجتماعی بالا است. اتریش یکی از ثروتمندترین کشور‌های جهان و اروپا است و رشد اقتصادی مطلوب آن فرصت‌های شغلی فراوانی برای نیرو‌های متخصص فراهم کرده است. سه روش مختلف برای مهاجرت به اتریش از طریق کار وجود دارد. متقاضیان باید با بررسی مدارک موردنیاز و شرایط خود بهترین روش را انتخاب کنند. فراموش نکنید شرایط برای دریافت ویزای همراه از طریق کار در این کشور فراهم است. افرادی که موفق به دریافت کارت قرمز سفید قرمز پلاس و اقامت بالای ۸ سال در اتریش باشند می‌توانند برای اقامت دائم و شهروندی این کشور اقدام کنند. دریافت کارت آبی اتریش به شما اجازه می‌دهد بدون محدودیت در سایر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا کار کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!