جاب آفر اتریش | شرایط و مراحل دریافت

در سال‌های اخیر کشور اتریش که از نظر پیشرفت در حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه اقتصاد با کشور پیشرفته‌ای چون آلمان برابری می‌کند، به دلیل احساس نیاز به نیروی کار خارجی و ماهر برنامه‌های مهاجرتی مختلفی در اختیار علاقه‌مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. از جمله این برنامه‌های مهاجرتی می‌توان به یکی از انواع ویزای کاری در کشور اتریش اشاره کرد که جاب آفر اتریش نامیده می‌شود.

متقاضیان جهت دریافت ویزای جاب آفر اتریش و در ادامه به منظور مهاجرت و شروع به انجام کار در این کشور، ابتدا ملزم به دریافت یک دعوت‌نامه از سوی یک کارفرمای اتریشی خواهند بود. همچنین لازم به ذکر است افراد به منظور دریافت هر یک از انواع این ویزاها ملزم به برخورداری از برخی شرایط خاص و تهیه مدارک مشخصی خواهند بود که در ادامه محتوا در این زمینه اطلاعات کامل و جامعی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

مباحثی که در این محتوا مورد بررسی قرار گرفته می‌شود:

 • کشور اتریش
 • ویزای جاب آفر اتریش
 • شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای جاب آفر اتریش
 • موقعیت‌های شغلی پر تقاضا در اتریش
 • سایت‌ها و موسسات کاریابی آنلاین در اتریش
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای جاب آفر اتریش
 • مزایای دریافت ویزای جاب آفر اتریش
 • کلام آخر
 • سوالات متداول

کشور اتریش

کشور اتریش

اتریش کشوری مرفه، پر رونق و با ثبات است که تاریخ طولانی و پر تلاطمی دارد. این کشور علاوه بر اینکه در سراسر جهان تحت عنوان کشوری با میراث فرهنگی غنی و کشوری مناسب و فوق‌العاده برای مقصد سفر و شریک تجاری شناخته شده است، به دلیل اقتصاد پویا و نوآورانه‌ای که دارد از ارزش و اهمیت بالایی در نظر متخصصان بین‌المللی برخوردار است.

به منظور تکمیل مطالب فوق می‌بایست ذکر کرد که کیفیت زندگی در کشور اتریش از سطح بالایی برخوردار است. بدین ترتیب در سال ۲۰۱۹ پایتخت این کشور که شهر زیبای وین می‌باشد، تحت عنوان بهترین شهر برای زندگی در جهان شناخته شد. شهروندان کشور اتریش و مهاجران خارجی که در سال‌های اخیر به این کشور پیشرفته مهاجرت کرده‌اند، وجود تعادل در کار و زندگی سالم در این کشور را تایید می‌کنند.

در ادامه محتوا قصد داریم تا در ارتباط با همه جوانب دریافت ویزای جاب آفر اتریش اطلاعاتی در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم. توصیه می‌کنیم به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فوق با ما همراه باشید.

ویزای جاب آفر اتریش

جاب آفر به معنی پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری می‌باشد. ویزای جاب آفر اتریش یکی از روش‌های مهاجرتی به این کشور است که در آن، یک کارفرمای اتریشی از فرد متقاضی برای دعوت به انجام کار در کمپانی یا مجموعه خود دعوت‌نامه همکاری ارسال می‌کند که این دعوت‌نامه تحت عنوان نامه فرصت شغلی برای متقاضی نامیده می‌شود.

از نکات مهم و حائز اهمیت هنگام دریافت ویزای جاب آفر اتریش می‌توان به شرایط سختی که در مسیر مهاجرتی افراد غیر اروپایی وجود دارد اشاره کرد. چرا که کارفرمای اتریشی قبل از اینکه بخواهد برای متقاضی غیر اروپایی دعوت‌نامه جاب آفر اتریش را ارسال کند، ابتدا می‌بایست آگهی موقعیت شغلی خود را به مدت سه ماه در کشور اتریش منتشر کند.

سپس اگر متقاضی مناسبی برای شغل مورد نظر در کشور اتریش یافت نشد، کارفرمای اتریشی ملزم می‌باشد که آگهی استخدام خود را به مدت سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا منتشر کند. در نتیجه هنگامی که مجددا گزینه مناسبی در اتحادیه اروپا نیز یافت نشد، کارفرما مجاز به ارسال دعوت‌نامه همکاری برای متقاضی غیر اروپایی خواهد بود.

در ادامه می‌توان گفت پس از موفقیت متقاضی در دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای اتریشی، وی بایستی مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای جاب آفر اتریش را تهیه کرده و سپس به سفارت اتریش ثابت کند که گزینه مناسبی برای موقعیت شغلی پیشنهاد شده می‌باشد. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که دلیل سخت‌گیری‌های دولت اتریش هنگام جذب نیروی کار غیر اروپایی چیست؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که هدف از سخت‌گیری‌ها در صدور ویزای جاب آفر اتریش برای افراد غیر اروپایی این است که دولت این کشور بر اشتغال شهروندان در کشور خود تمرکز کرده است. به عبارتی یکی از دلایل پیشرفت کشور اتریش همین موضوع می‌باشد و بدین علت نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است.

شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای جاب آفر اتریش

شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای جاب آفر اتریش

متقاضیان به منظور دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای اتریشی و اخذ تائیدیه از سفارت این کشور می‌بایست برخی امتیازات در زمینه‌های مشخص شده از سوی دولت این کشور دریافت کند. به عبارتی می‌توان گفت که جهت دریافت ویزای جاب آفر اتریش یک جدول ۹۰ امتیازی وجود دارد که بر اساس ویژگی‌هایی که متقاضی دارد، به وی امتیاز داده خواهد شد. در نتیجه اگر متقاضی امتیاز حد نصاب را دریافت کند قادر به دریافت ویزای جاب آفر اتریش خواهد بود.

مولفه‌های این جدول به شرح زیر است:

وضعیت تحصیلی

یکی از بیشترین درصد امتیازها در صدور ویزای جاب آفر اتریش به وضعیت تحصیلی متقاضی تخصیص یافته است. حداکثر امتیاز قابل دریافت در این بخش ۳۰ امتیاز است. متقاضی در صورتی که تحصیلات خود را در رشته مورد نظر گذرانده باشد ۲۰ امتیاز دریافت می‌کند. همچنین اگر وی قادر باشد که رشته تحصیلی مورد نظر را در دانشگاه‌های اتریش بخواند، ۵ امتیاز و در صورتی که متقاضی به مدت سه سال در یکی از دانشگاه‌های کشور اتریش تحصیلات خود را گذرانده باشد، ۳۰ امتیاز دریافت خواهد کرد.

به عبارتی می‌توان گفت در صورتی که متقاضی تحصیلات مرتبط با زمینه شغلی خود را در یکی از دانشگاه‌های کشور اتریش گذرانده باشد، به یک گزینه مناسب کاری تبدیل خواهد شد.

سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی

برخورداری از سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی، تاثیر بسیار زیادی در روند تائید درخواست متقاضی مبتنی بر دریافت ویزای جاب آفر اتریش خواهد داشت. همچنین حداکثر امتیاز قابل دریافت در این بخش ۲۰ امتیاز است. روند دریافت امتیاز در این بخش به نحوی است که به ازای هر یک سال سابقه کاری مرتبط با رشته مورد تقاضا، ۲ امتیاز به متقاضی تعلق خواهد گرفت و اگر این سابقه کاری متقاضی در کشور اتریش بوده باشد، وی ۴ امتیاز دریافت خواهد کرد.

تسلط بر زبان آلمانی

ابتدا لازم به ذکر است که زبان رسمی در کشور اتریش، زبان آلمانی است. تسلط متقاضی در هر سطح به زبان آلمانی تاثیر شگرفی در روند قبول درخواست ویزای جاب آفر او خواهد داشت. حداکثر امتیاز قابل دریافت در این بخش ۱۵ امتیاز بوده و متقاضی در صورتی می‌تواند این ۱۵ امتیاز را دریافت کند که از تسلط بالایی نسبت به زبان آلمانی برخوردار باشد و تسلط خود را از طریق مدارک زبان معتبر به مامورین سفارت در هنگام مصاحبه اثبات کند.

در ارتباط با امتیازبندی در این بخش می‌توان گفت که سطح A1 زبان آلمانی دارای ۵ امتیاز، سطح A2 زبان آلمانی ۱۰ امتیاز و در نهایت سطح B1 زبان آلمانی از ۱۵ امتیاز برای فرد متقاضی برخوردار است.

تسلط بر زبان انگلیسی

با وجود اینکه زبان انگلیسی زبان رسمی در کشور اتریش نیست، اما درجه تسلط بر این زبان تاثیر بسزایی در قبول درخواست جاب آفر اتریش متقاضی خواهد داشت. همچنین متقاضی به منظور اثبات تسلط بر زبان انگلیسی و دریافت امتیاز در این بخش ملزم به ارائه مدارک زبان معتبر می‌باشد. در ارتباط با امتیاز بندی در این بخش می‌توان گفت که سطح A2 دارای ۵ امتیاز و سطح B1 دارای ۱۰ امتیاز می‌باشد. (به سطح A1 امتیازی تعلق نمی‌گیرد).

محدودیت سنی

با توجه به اینکه کشور اتریش در طول سالیان سال از نظر اقتصاد کشور بسیار فعالی بوده است، علاقه‌مند به جذب نیروی جوان و تازه نفس نیز می‌باشد. بدین علت سن بالا یک ویژگی منفی برای متقاضی به شمار می‌رود. به عبارتی می‌توان گفت که در برنامه جاب آفر اتریش محدودیت سنی وجود ندارد. اما افزایش سن متقاضی موجب کاهش شدید شانس او در روند قبول درخواست ویزای جاب آفر وی خواهد شد.

در ارتباط با امتیازبندی در این بخش می‌توان گفت که متقاضیان زیر ۳۰ سال از ۱۵ امتیاز و متقاضیان بین ۳۰ تا ۴۰ سال از ۱۰ امتیاز برخوردار خواهند بود. همچنین لازم به ذکر است شانس دریافت ویزای جاب آفر اتریش برای متقاضیانی که سن آن‌ها بیشتر از ۴۰ سال است، تقریبا برابر با صفر خواهد بود.

تاکنون بنا بر تمامی شرایط و ارقام فوق دریافتید که مجموع امتیازات این جدول ۹۰ امتیاز است‌. بنابراین هرچه امتیازتان بیشتر شود، شانس قبول و تائید درخواست جاب آفر شما بیشتر خواهد شد. اما چنانچه امتیاز شما به زیر ۵۵ برسد، درخواست ویزایتان رد خواهد شد.

موقعیت ‌های شغلی پر تقاضا برای جاب آفر اتریش

موقعیت ‌های شغلی پر تقاضا برای جاب آفر اتریش

اغلب افراد متقاضی به منظور مهاجرت به کشور اتریش از طریق ویزای جاب آفر، قبل از مهاجرت همواره به این فکر خواهند بود که کدام موقعیت‌های شغلی در اتریش از طرف متقاضیان خارجی تقاضای بیشتری دارد؟ به عبارتی می‌توان گفت کلید موفقیت در دریافت ویزای جاب آفر اتریش این است که متقاضی در زمان مناسب از موقعیت‌های شغلی پر تقاضا مطلع شود.

از رشته‌های پر تقاضا در بین جاب آفرها می‌توان به رشته‌های فنی، مهندسی، مدیریت، کشاورزی، پزشکی و پیراپزشکی اشاره کرد. چنانچه در هر یک از این رشته‌ها سابقه تحصیلی داشته باشید، شانس بیشتری برای دریافت جاب آفر اتریش خواهید داشت.

هم‌ اکنون پر تقاضا‌ترین رشته‌ها در برنامه‌ جاب آفر اتریش که در لیست پر تقاضا‌ترین رشته‌ها در سال ۲۰۲۱ نیز قید شده را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • هتل‌داری
 • مخابرات
 • پرستاری
 • گردشگری
 • کشاورزی
 • مشاغل فنی
 • ساخت و ساز
 • دندان پزشکی
 • مشاغل مهندسی
 • فناوری ارتباطات
 • تجارت و بیزینس
 • پزشکی و پیراپزشکی

سایت‌ ها و موسسات کاریابی آنلاین در اتریش

لازم به ذکر است سیاست‌های دولت اتریش در جهت رونق همه جانبه در تمامی کسب و کارهای موجود در این کشور است و اشتغال شهروندان اتریشی برای آنان ارجحیت دارد. اما عقیده آنان بر این است که تحت هیچ عنوانی نباید چرخه کسب و کار در این کشور لنگ بماند و مختل شود. بدین سبب در دهه‌های اخیر موسسات و سایت‌های کاریابی آنلاین بسیاری در کشور اتریش ایجاد شده‌اند. متقاضیان خارجی می‌توانند با مراجعه به این سایت‌ها و موسسات، در صورت واجد شرایط بودن شغل مناسبی را برای خود پیدا کنند.

عملکرد سایت‌های کاریابی آنلاین به نحوی است که متقاضی خواهد توانست بدون نیاز به حضور در اتریش، از فرصت‌های شغلی موجود در این کشور آگاه شود و رزومه خویش را برای کارفرمایان اتریشی ارسال کند. همچنین در برخی مواقع نیز امکان مصاحبه غیر حضوری برای فرد متقاضی وجود خواهد داشت.

در ادامه محتوا برخی از مهم‌ترین سایت‌های کاریابی آنلاین در کشور اتریش را شرح می‌دهیم:

لازم به ذکر است علاوه بر سایت‌های فوق، روزنامه‌های بسیاری وجود دارند که بدین منظور منتشر می‌شوند و متقاضی قادر خواهد بود تا آن‌ها را به طور آنلاین بررسی کرده و بهترین گزینه را انتخاب کند. برخی از این روزنامه‌های کاریابی عبارتند از:

 • Neue
 • Heute
 • Kurier
 • Zeitung
 • Kronen
 • Osterreich
 • Die Presse
 • Klaine Zeitung

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای جاب آفر اتریش

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای جاب آفر اتریش
 • شناسنامه
 • بلیت سفر و رزرو هتل
 • پاسپورتی که حداقل به مدت ۶ ماه دارای اعتبار بوده و ۴ صفحه خالی نیز داشته باشد
 • تکمیل فرم درخواست ویزای جاب آفر اتریش به زبان آلمانی و به حروف لاتین توسط متقاضی
 • مدارکی دال بر اثبات تسلط متقاضی به زبان آلمانی A2 یا آیلتس ۵ جهت مصاحبه در سفارت
 • بیمه نامه مسافرتی با پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو و قبول بازگشت آن برای کل مدت زمان اقامت
 • اصل پاسپورت و کپی از صفحه مشخصات (کپی از تمامی ویزا‌های شینگن گذشته متقاضی در صورت وجود)
 • مدارکی دال بر اثبات وجود موقعیت شغلی در اتریش و پخش آگهی‌ کارفرما در این کشور و در اتحادیه اروپا
 • دو قطعه عکس رنگی در سایز‌های ۳.۵ و ۴.۵ با پس زمینه سفید، بدون روتوش که حداکثر برای ۶ ماه گذشته باشد
 • پرداخت هزینه بررسی اسناد و مدارک و رسیدگی به درخواست ویزای جاب آفر اتریش متقاضی معادل ۶۰ یورو
 • مدارکی دال بر اثبات تمکن مالی (پرینت گردش حساب بانکی تائید شده) یا دعوت‌نامه الکترونیکی تجاری (EVE)
 • اصل مدارک کلیه مقاطع تحصیلی و ریز نمرات (۳ سال دبیرستان، دیپلم، پیش دانشگاهی و تمامی مقاطع دانشگاهی)
 • گزارش پزشکی از جدیدترین وضعیت جسمانی و اثبات اینکه متقاضی به بیماری‌های سخت و واگیردار مبتلا نیست
 • گواهی عدم سوء پیشینه و عدم سابقه کیفری (افرادی که سوء سابقه داشته باشند، از دریافت جاب آفر اتریش محروم خواهند بود)
 • نامه اصلی شرکت و یا کارفرمای ایرانی در ارتباط با سمت، مدت زمان همکاری و همچنین ذکر هدف متقاضی از سفر و دریافت ویزای جاب آفر اتریش
 • دعوت‌نامه از شرکت اتریشی که متقاضی ویزای جاب آفر اتریش در تمام سفر تجاری خود قصد بازدید از آن مکان را دارد

نکته مهم

لازم به ذکر است که تمامی مدارک فوق می‌بایست به زبان آلمانی ترجمه شوند و توسط دادگستری و وزارت امور خارجه نیز به تائید برسند. همچنین علاوه بر مدارک ذکر شده، امکان دارد سفارت مدارک دیگری نیز از متقاضی طلب کند تا در نهایت او را برای مصاحبه به سفارت دعوت کند. در صورتی که تمامی مدارک متقاضی تائید شود و امتیاز مناسبی از جدول ۹۰ امتیازی دریافت کند، درخواست او برای دریافت ویزای جاب آفر اتریش پس از گذشت مدت زمان ۲ ماه تایید خواهد شد.

مزایای دریافت ویزای جاب آفر اتریش

کشور اتریش به دلیل برخورداری از اقتصاد پیشرفته و مقاوم و برقراری سطح کیفیت بالا برای زندگی، مزایای بی‌شماری در هر یک از برنامه‌های مهاجرتی خود قرار داده است که هم‌اکنون می‌خواهیم مزایای دریافت ویزای جاب آفر اتریش را بررسی کنیم:

 • امکان انجام کار در کشوری با اقتصاد بسیار قوی و پیشرفته با درآمدزایی فوق‌العاده
 • ویزای جاب آفر بهترین ویزا برای افرادی است که علاقه‌مند به کارآفرینی دارند و می‌خواهند بیزینس خود را راه‌اندازی کنند
 • کشور اتریش به طور سالانه برای تمامی کارکنانش به میزان پنج هفته مرخصی علاوه بر تعطیلات رسمی سالیانه در اتریش در نظر گرفته است
 • امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی که ازدواج نکرده باشند (همچنین ویزای همراه شامل فرزندانی که به سرپرستی گرفته شدند و فرزندان ناتنی متقاضی که حداقل ۲۱ سال دارند می‌شود)

کلام آخــــر

ویزای جاب آفر اتریش از بهترین مسیرهای مهاجرتی به این کشور به شمار می‌رود. چرا که متقاضی از همان ابتدا می‌تواند از درآمد خوبی برای ادامه زندگی به نحو مطلوب برخوردار شود. با این وجود، دریافت ویزای جاب آفر اتریش مراحل سختی دارد. متقاضیان در صورت عبور از این مراحل و دریافت نامه پیشنهاد شغلی خواهند توانست با ارائه مدارک لازم جاب آفر اتریش را دریافت کنند و زندگی مرفه و خوبی را در اتریش تجربه کنند. از اینکه ما را تا پایان این محتوا همراهی کردید سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا می‌توان بدون مدرک زبان در کشور اتریش کار کرد و جاب آفر اتریش را دریافت کرد؟

خیر، متقاضی می‌بایست جهت دریافت ویزای جاب آفر اتریش مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی خود را در صورت وجود به سفارت جهت اثبات ادعای خویش به همراه سایر مدارک ترجمه شده به زبان آلمانی تحویل دهد.

نرخ بیکاری در کشور اتریش معادل چه عددی است؟

نرخ بیکاری در کشور اتریش معادل ۵.۷ درصد است. به دلیل پایین بودن این نرخ در اتریش، برخی مشاغل و برخی کمپانی‌های کوچک یا بزرگ در این کشور هنگام یافتن نیروی کار مورد نیاز خود با مشکل مواجه می‌شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!