مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌های مهاجرت شناخته می‌شود. با استفاده از این روش، شما می‌توانید با تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان، در کشورهای مختلف زندگی کرده و تجارب زیادی به دست بیاورید. با این حال، قبل از مهاجرت باید حتماً اطلاعات کافی درباره این روش به دست بیاورید تا بتوانید شانس خود را برای مهاجرت تحصیلی افزایش دهید. زیرا برای این نوع مهاجرت، باید حتما ویزای تحصیلی داشته باشید. در این مطلب برای شما توضیح می‌دهیم که به چه صورت می‌توانید ویزای تحصیلی را دریافت نمایید.

در حال حاضر بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور می‌روند. با این حال، نحوه مهاجرت تحصیلی به کشور مورد نظر شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است شرایط هر کشور برای این نوع مهاجرت با کشور دیگر متفاوت باشد. از این رو، اول از همه باید مطمئن شوید که می‌خواهید برای مهاجرت تحصیلی به کدام کشور بروید.

به این منظور، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از افراد متخصص و آگاه در این زمینه کمک بگیرید تا بهتر شما را راهنمایی کنند. زیرا برخی از کشورها شرایط مهاجرت تحصیلی را راحت‌تر کرده‌اند و شما می‌توانید از کشور ایران خیلی راحت و بدون چالش مهاجرت کرده و در دانشگاه‌های مختلف مشغول به تحصیل شوید. اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی دارید، حتماً تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

مزایای مهاجرت تحصیلی

مزایای مهاجرت تحصیلی

ممکن است برخی از افراد فکر کنند که به جای مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد. این در حالی است که باید به شما بگوییم مهاجرت کاری چالش‌های بسیار زیادی برای همه افراد و به خصوص برای ایرانیان دارد. شما حتی با کمی تحقیق در این زمینه، می‌توانید متوجه شوید که روش‌های مهاجرت کاری و یا تحصیلی کدام یک برای شما مناسب‌تر هستند.

البته توجه داشته باشید که نحوه مهاجرت تا حد خیلی زیادی به شرایط فرد نیز بستگی دارد. به‌عنوان مثال، بیشتر مواقع برای مهاجرت تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف، باید شرایط سنی را رعایت کرده باشید. مثلاً برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید سن شما کمتر از ۳۰ باشد.

این در حالی است که در روش مهاجرت کاری، این محدودیت وجود ندارد و شما در بازه سنی بالاتر نیز می‌توانید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید. اما به طور کلی، مهاجرت تحصیلی نسبت به کاری مزایای خیلی بیشتری دارد که در این قسمت، برخی از مهم‌ترین مزایای آن را نام می‌بریم.

 • صدور راحت‌تر ویزای تحصیلی نسبت به کاری به خصوص برای ایرانیان
 • شرایط راحت‌تر ویزای تحصیلی
 • فرصت‌های شغلی متعدد بعد از فارغ التحصیلی
 • امکان راحت‌تر انتقال اعتبار
 • راحت‌تر بودن فرایند دریافت اقامت دائم کشور مقصد
 • راحت‌تر بودن دریافت مجوز کار در کشور مقصد
 • امکان مشغول به کار دانشجویی و پاره‌وقت و کسب تجربه کاری
 • امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان و بهره‌مندی از شیوه‌های روز تدریس
 • محکم شدن پایه‌های علمی در رشته تحصیلی مورد نظر
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی خارج از کشور

مراحل مهاجرت تحصیلی

مراحل مهاجرت تحصیلی

اگر شما هم می‌خواهید مهاجرت تحصیلی کنید، بهتر است مراحل مورد نیاز برای این نوع مهاجرت را یاد بگیرید. این روش برای مهاجرت مراحل خاصی دارد که با طی کردن هر یک از این مراحل به صورت مجزا، می‌توانید برای تحصیل به کشور مورد نظر خود مهاجرت کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم که تا حد امکان، از افراد آگاه در این زمینه مشورت بگیرید تا بهتر شما را درباره مهاجرت تحصیلی راهنمایی کنند و مراحل آن را به صورت دقیق‌تر برای شما توضیح دهند.

انتخاب رشته تحصیلی

اولین و مهم‌ترین کاری که باید برای مهاجرت تحصیلی انجام دهید، این است که تعیین کنید می‌خواهید در چه رشته‌ای مشغول به تحصیل شوید. البته رشته تحصیلی به مقطع قبلی شما نیز بستگی دارد. به‌عنوان مثال، در مقطع کارشناسی می‌توانید در رشته‌های متعددی مشغول به تحصیل شوید. اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، بهتر است به سراغ رشته‌هایی بروید که با رشته مقطع تحصیلی قبلی شما مطابقت دارد.

انتخاب کشور مقصد

شما بر اساس رشته مورد نظر خود، می‌توانید کشور مقصدتان را نیز انتخاب کنید. موقع مهاجرت تحصیلی باید به این نکته توجه داشته باشید که رشته مورد نظر شما در کدام کشورها متقاضیان کمتر و یا بیشتری دارد. به‌علاوه، باید به آینده و فرصت‌های شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی نیز دقت کنید.

به این صورت که کشوری که بالاترین فرصت‌های شغلی برای رشته مورد نظر شما را دارد، انتخاب نمایید. البته توجه داشته باشید که برخی از کشورها شرایط مهاجرت تحصیلی راحت‌تری نسبت به بقیه دیگر دارند. به همین دلیل هم با کمی تحقیق در این زمینه، می‌توانید کشوری را انتخاب کنید که فرایند مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان خارجی را راحت‌تر کرده است.

انتخاب دانشگاه

در هر کشور دانشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارند که شما باید بعد از تحقیق کافی درباره این دانشگاه‌ها، بهترین گزینه را انتخاب کنید. سعی کنید تا حد امکان به سراغ دانشگاه‌های برتر و معتبر کشورهای مورد نظر خود بروید. ممکن است فرایند مهاجرت در دانشگاه با دانشگاه دیگر برای پذیرش دانشجو متفاوت باشد.

آماده سازی مدارک

بعد از این که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید، به طور کامل در سایت دانشگاه اطلاعات مورد نیاز برای دریافت پذیرش را مطالعه فرمایید. برای مثال، مطمئن شوید که چه مدارکی برای دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر شما نیاز است. اگرچه برخی مدارک در همه دانشگاه‌ها مشابه هستند، اما ممکن است برخی دانشگاه‌ها مدارک دیگری نیز اعلام کرده باشند که باید آنها را هم ارائه دهید.

فراموش نکنید که آماده‌سازی مدارک اهمیت بسیار زیادی در دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر دارد. به‌طوری‌که اگر هرگونه نقصی در مدارک شما دیده شود، به احتمال خیلی زیاد درخواست پذیرش شما رد خواهد شد. از این رو، تمام مدارک را با دقت کامل آماده کنید.

اپلای در دانشگاه مورد نظر

اپلای در دانشگاه مورد نظر

منظور از اپلای، ارسال درخواست برای دریافت پذیرش در دانشگاه مورد نظر است. شما باید در زمان تعیین شده و موقعی که ددلاین دانشگاه مورد نظر شما اعلام می‌شود، مدارک خود را برای درخواست پذیرش آپلود کنید و تمام مدارک مورد نیاز و مراحل را به طور کامل طی نمایید. این مراحل بسته به دانشگاه انتخابی شما، می‌تواند تفاوت‌هایی با دانشگاه‌های دیگر داشته باشد.

آزمون ورودی برای برخی دانشگاه‌ها

یکی از مهم‌ترین شرایطی که برخی از دانشگاه‌های جهان برای جذب دانشجویان بین‌المللی دارد، برگزاری آزمون ورودی است. به‌عنوان مثال، اگر شما قصد تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور را داشته باشید، باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود پذیرفته شوید. در صورت دریافت نمره قبولی در این آزمون، امکان مهاجرت تحصیلی شما در رشته پزشکی وجود خواهد داشت.

دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد

اگر همه مدارک شما کامل باشد و در صورت وجود آزمون، در آن نمره قبولی را گرفته باشید، به احتمال خیلی زیاد درخواست مهاجرت تحصیلی شما تایید خواهد شد و از طرف دانشگاه نامه پذیرش برای شما صادر می‌شود. این مدرک اهمیت بسیار زیادی دارد و نشان می‌دهد که دانشگاه مقصد از شما دعوت کرده تا در آنجا مشغول به تحصیل شوید. در صورت تایید مدارک و دریافت نامه پذیرش، از شما دعوت می‌شود تا برای مصاحبه به سفارت کشور مورد نظر خود مراجعه کنید.

گرفتن وقت سفارت و مراجعه حضوری

هم اکنون شما باید برای گرفتن وقت سفارت به صورت اینترنتی اقدام کنید. برای گرفتن وقت سفارت از کشورهای مختلف، باید به وب‌سایت سفارت همان کشور وارد شوید و وقت سفارت را رزرو نمایید. در زمان تعیین شده از طرف سفارت، به وزارتخانه کشور مورد نظر خود در کشور خودتان مراجعه کنید.

گاهی مواقع ممکن است سفارتخانه کشور مقصد در ایران وجود نداشته باشد که در این شرایط، باید به یکی از کشورهای همسایه بروید. در سفارت علاوه بر بررسی کامل مدارک، به صورت شفاهی از شما مصاحبه گرفته می‌شود. در این مصاحبه، سوالاتی درباره دلیل مهاجرت شما به کشور مقصد و سایر موارد این چنینی پرسیده می‌شود. به طور کاملا صادقانه و با اعتماد به نفس پاسخ دهید تا نظر و اعتماد آفیسر پرونده به شما جلب شود.

دریافت ویزای تحصیلی

در قدم بعدی، باید با ارائه مدارک مورد نیاز برنامه پذیرش از دانشگاه مقصد، ویزای تحصیلی کشور مورد نظر خود را دریافت کنید. البته توجه داشته باشید که داشتن نامه پذیرش به این معنا نیست که حتماً ویزای دانشجویی شما صادر می‌شود. برای دریافت ویزای تحصیلی نیز باید مدارکی ارائه دهید و تا چند ماه منتظر بمانید تا ویزا برای شما صادر شود. بعد از دریافت ویزا، می‌توانید به کشور مورد نظر خود مهاجرت تحصیلی کنید و تحصیل خود را آغاز نمایید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

در قسمت‌های قبل نیز به اختصار گفتیم که ممکن است مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، برخی دانشگاه‌ها برای بدنه پذیرش به دانشجویان بین‌المللی، از متقاضیان مدرک زبان آیلتس یا تافل می‌خواهند.

این در حالی است که برخی از دانشگاه‌ها ضرورتی برای داشتن این مدرک نمی‌بینند. به‌علاوه، ممکن است این مدارک در برخی کشورها با کشورهای دیگر فرق‌هایی داشته باشد. از این رو، شما باید حتماً اطلاعات کافی را در سایت دانشگاه مورد نظر خود به دست بیاورید.

از طرف دیگر، برخی مدارک برای همه دانشگاه‌ها و همه رشته‌ها ضروری هستند. باید این مدارک را برای همه مقاطع تحصیلی ارائه دهید تا بتوانید در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید و مشغول به تحصیل شوید. در این قسمت، برخی از این مدارک را به صورت مختصر نام می‌بریم.

 • مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی به همراه گذرنامه معتبر
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه نامه
 • ریز نمرات مقطع قبلی
 • رزومه
 • رسید پرداخت هزینه‌ها
 • گواهی تمکن مالی

لازم به ذکر است که تمام مدارک ذکر شده در قسمت بالا باید به صورت ترجمه شده ارائه شوند و اصلاً با زبان فارسی اصلاً مورد قبول نیستند. پس بسته به کشور مقصد خود که چه زبان رسمی دارد، به همان زبان مدارک خود را ترجمه رسمی کنید.

تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی

تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی

در قسمت‌های قبل به اختصار متوجه شدید که برای دریافت ویزا و مهاجرت تحصیلی به کشور مقصد، باید مدرک تمکن مالی ارائه دهید. تمکن مالی در واقع گردش حساب بانکی شما بین ۳ تا ۶ ماه گذشته است که در این بازه زمانی، باید هزینه قابل توجهی در حساب بانکی شما وجود داشته باشد. این هزینه به این خاطر در نظر گرفته می‌شود که شما به دولت کشور مقصد ثابت کنید که می‌توانید در بازه زمانی که در این کشور می‌گذرانید، از پس هزینه‌های خود بر بیایید.

منظور از هزینه‌های این کشور، شهریه دانشگاه و همچنین هزینه‌های زندگی هستند. با این حال، بسیاری از کشورها بورسیه‌های تحصیلی در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند و آنها می‌توانند بسته به شرایط خود، از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوند.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه کشورهای دیگر بخشی از شهریه و برخی دیگر، هم شهریه و حتی هزینه‌های زندگی را نیز در بر می‌گیرند. از این رو، اگر شرایطش را دارید، بهتر است به سراغ بورسیه‌های فول فاند بروید. در این زمینه افراد متخصص بهتر به شما کمک می‌کنند تا هزینه‌های خود برای مهاجرت تحصیلی را کاهش دهید.

مدت زمان مهاجرت تحصیلی چقدر است؟

مدت زمان مهاجرت تحصیلی چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که بسیاری از افراد درباره مهاجرت تحصیلی می‌پرسند، مدت زمان آن است. با این حال، باید بگوییم که مدت زمان این نوع مهاجرت تا حد خیلی زیادی به طول دوره شما بستگی دارد. این بدان معنی است که هرچه مقطع تحصیلی شما به طول بینجامد، ویزای تحصیلی شما نیز به همان اندازه اعتبار خواهد داشت.

نکته جالب توجه درباره مهاجرت تحصیلی این است که شما می‌توانید بعد از فارغ التحصیلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و در کشور مقصد مشغول به کار شوید. همچنین اگر بازه زمانی مشخصی از ماندگاری شما در برخی کشورها بماند، می‌توانید اقامت دائم آنها را نیز دریافت کنید و پاسپورت کشور مورد نظر خود را نیز بگیرید. تمام این دلایل باعث شده‌اند که بسیاری از افراد برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند.

سخن پایانی

در این مطلب اطلاعات کاملی درباره مهاجرت تحصیلی و نحوه آن در اختیار شما قرار دادیم. همان‌طور که متوجه شدید، این نوع مهاجرت مزایای بسیار زیادی دارد و افرادی که واجد شرایط هستند، می‌توانند برای مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور به راحتی اقدام کنند.

از آنجا که بیشتر مواقع دانشجویان خارجی امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی را دارند، نیازی نیست که چندان نگران هزینه‌های خود باشند. شما می‌توانید با کمک گرفتن از افراد متخصص و حرفه‌ای در این زمینه، اطلاعات بیشتری درباره مهاجرت تحصیلی به دست بیاورید.

درخواست خدماتتون رو ثبت یا مشاوره رزرو کنید

اگر درخواست خدمات دارید یا می‌خواهید مشاوره داشته باشید با ما در ارتباط باشید
۵/۵ - (۱ امتیاز)