شرایط زندگی در آلمان | بررسی هزینه های زندگی

شرایط زندگی در آلمان نسبت به خیلی از کشورهای دیگر اروپایی بهتر است. فرقی ندارد که شما بخواهید به چه کشوری مهاجرت کنید. در هر صورت، باید از قبل اطلاعات زیادی درباره شرایط زندگی در آن کشور به دست بیاورید تا بعدا تصور شما از زندگی در آنجا خراب نشود. به همین دلیل هم اگر می‌خواهید در آلمان زندگی کنید، بهتر است در ابتدا شرایط زندگی در آن را بدانید که ما در این مقاله به طور کامل این موضوع را بررسی می‌کنیم.

توجه داشته باشید که شرایط زندگی در آلمان فقط محدود به هزینه‌های زندگی در این کشور نیستند. علاوه بر هزینه‌هایی که باید بدانید و بودجه خود را بر همین اساس مدیریت کنید، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند شرایط زندگی در آلمان برای شما راحت‌تر شود.

به عنوان مثال، بهتر است قبل از مهاجرت، اطلاعاتی درباره فرهنگ و مردم کشور آلمان به دست بیاورید. به‌علاوه کسب اطلاعات درباره قوانین کلی این کشور و قوانین مجزا در هر یک از شهرها نیز به شما کمک می‌کند که زندگی راحت‌تری داشته باشید. ما در این مقاله، اطلاعات کاملی از همه جوانب شرایط زندگی در آلمان در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس اگر شما هم قصد مهاجرت به آلمان را دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با کشور آلمان

قبل از این‌که شرایط زندگی در این کشور را بدانید، بد نیست اطلاعاتی درباره خود این کشور به دست بیاورید. آلمان یکی از کشورهای اروپایی به شمار می‌رود که در بخش غرب قاره اروپا قرار دارد و همسایگان این کشور از جنوب سوئیس و اتریش، از شمال دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، از شرق لهستان و چک و از غرب هم فرانسه هستند.

آشنایی با کشور آلمان

خوب است بدانید که مساحت این کشور نسبت به مساحت ایران خیلی کمتر است. بااین‌حال، جمعیت آن تقریبا با جمعیت ایران برابری می‌کند و حدودا ۸۲ میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند. نکته جالب توجه درباره شرایط زندگی در آلمان که می‌تواند برای مهاجران مناسب باشد، این است که تقریبا ۸ میلیون از جمعیت آلمان را مهاجران تشکیل می‌دهند. این موضوع نشان می‌دهد که آلمان کشوری مهاجر پذیر است.

فرهنگ مردم آلمان

برخی از افراد فکر می‌کنند که شرایط زندگی در آلمان به خاطر مردم سرد مزاج آن، اصلا مناسب نیست. این در حالی است که باید به شما بگوییم مردم این کشور رابطه خوبی با مهمانان و مهاجران دارند و ویژگی مثبت آن‌ها این است که به هیچ عنوان نژادپرست نیستند. البته شاید در برقرای ارتباط عمیق، کمی زمان بگذرد و نتوانید به‌سرعت دوست پیدا کنید. بهتر است در شهرهای بزرگ آلمان و به خصوص برلین، شب بیرون از خانه نباشید.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که مردم آلمان اهمیت خیلی زیادی به آن می‌دهند، پوشیدن لباس شیک است. به همین دلیل هم اگر با کسی در این کشور قرار دارید، بهتر است به لباس خود دقت زیادی داشته باشید. در این صورت، شرایط زندگی در آلمان خیلی برای شما راحت‌تر و لذت بخش‌تر می‌شود. به‌طورکلی، مردم آلمان افراد فوق‌العاده قانونمند و با فرهنگی هستند که باید موقع برقراری ارتباط با آن‌ها به این نکته توجه کنید.

فرهنگ مردم آلمان

شرایط زندگی در آلمان؛ وضعیت اقتصادی

یکی از فاکتورهای خیلی مهمی که اهمیت زیادی در شرایط زندگی در آلمان دارد، وضعیت اقتصادی این کشور است. طبیعتا هر کسی که بخواهد به کشوری مهاجرت کند، باید از شرایط اقتصادی آن کشور اطلاعاتی داشته باشد تا بداند که بعدا از نظر کسب و کار و هزینه‌های زندگی، می‌تواند بودجه خود را مدیریت کند یا خیر. همان‌طورکه انتظار می‌رود، شرایط زندگی در آلمان از نظر وضعیت اقتصادی فوق‌العاده عالی است.

میزان پایین فساد در این کشور، یکی از اصلی‌ترین دلایل موفق بودن کسب و کارهای مختلف در آلمان است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید بخش مهمی از تصمیم گیری‌های مالی بزرگ در سراسر اروپا را کشور آلمان انجام می‌دهد. نکته جالب توجه دیگری که درباره شرایط زندگی در آلمان باید بدانید، این است که ۳۷ شرکت بزرگ از ۵۰۰ شرکت مشهوری که در سراسر دنیا وجود دارند، در آلمان واقع شده‌اند.

میزان امنیت در آلمان

فاکتور مهمی که به شما کمک می‌کند تا شرایط زندگی در آلمان برایتان راحت‌تر شود، میزان صلح و امنیت در این کشور است. خوشبختانه این کشور تا حد خیلی زیادی تحت تاثیر بلایای طبیعی قرار نگرفته و همچنین از نظر سیاسی هم شرایط پایداری دارد. ازاین‌رو، خیلی جای تعجب نیست که در نظرسنجی‌ها مشاهده می‌کنیم که شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران بسیار لذت‌بخش بوده است.

میزان امنیت در آلمان

علاوه بر این، نکته دیگری که درباره شرایط زندگی در آلمان باید بدانید، این است که بر اساس شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۱۱، آلمان به‌عنوان یکی از صلح‌آمیزترین کشورهای جهان شناخته شد. در این مطالعه که در میان ۱۵۳ کشور انجام شد، آلمان توانست رتبه پانزدهم را کسب کند که از کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و یا هلند هم بالاتر بود. شرایط زندگی در آلمان به‌خاطر ثبات سیاسی و احترام به حقوق بشر، فوق‌العاده عالی است.

هزینه‌های زندگی در آلمان

وقت آن رسیده که شرایط زندگی در آلمان را از نظر هزینه‌های زندگی در این کشور بدانید. برای این‌که بدانید شرایط زندگی در آلمان برای شما مناسب است یا خیر، باید این کشور را از جوانب مختلفی بررسی کنید و بدانید که هزینه‌های زندگی در این کشور از نظر اقامت، حمل و نقل، تحصیلات، خورد و خوراک، سیستم‌های بهداشتی و درمانی و سایر موارد این‌چنینی چگونه است.

افتتاح حساب بانکی در آلمان

هر کسی که بخواهد برای یک بازه زمانی طولانی مدت در کشور آلمان بماند، طبیعتا به یک حساب بانکی نیاز دارد. به عنوان مثال اگر بخواهید خانه اجاره کنید و یا در شرکتی کار کنید که دستمزدتان را به حساب شما واریز می‌کنند، به یک حساب بانکی نیاز دارید تا شرایط زندگی در آلمان برای شما ساده‌تر شود.

افتتاح حساب بانکی در آلمان

برای افتتاح حساب در بانک‌های آلمان به‌عنوان یک مهاجر، شما به پاسپورت، مدارک مربوط به اقامت خود، صورتحساب حقوق و دستمزد از طرف کارفرما (برای برخی از حساب‌های بانکی) و برای برخی دیگر حساب‌های بانکی هم به مجوز کار نیاز دارید. برخی از بانک‌ها به شما این امکان نمی‌دهند که از حساب‌های جاری خود پول برداشت کنید. به همین دلیل قبل از افتتاح حساب، اطلاعات کاملی درباره بانک مورد نظر خود به دست بیاورید.

شرایط زندگی در آلمان؛ هزینه‌های اقامت

خوشبختانه در آلمان طیف گسترده‌ای از خانه‌های مختلف اجاره‌ای با کیفیت بالا وجود دارند. به همین دلیل خیلی از آلمانی‌ها ترجیح می‌دهند که به‌جای خرید خانه، آن‌ها را اجاره کنند. اگر شما هم می‌خواهید به این کشور مهاجرت کنید و شرایط زندگی در آلمان را بدانید، باید بگوییم که بهتر است چند هفته اول زندگی در آلمان قبل از پیدا کردن یک مسکن دائمی، به هتل‌های متوسط این کشور بروید که در حال حاضر قیمتی نزدیک به ۹۰ یورو برای هر شب دارند.

آپارتمان‌هایی هم هستند که به‌صورت موقت به خانواده‌ها اجاره داده می‌شوند که یک آپارتمان دو یا سه اتاق مبله در آلمان، با اجاره ماهیانه ۵۰۰ الی ۱۲۰۰ یورو در اختیار شما قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده شرایط زندگی در آلمان برای مستاجران خیلی راحت باشد، کیفیت بالای خانه‌های اجاره‌ای و تنوع بالای محدوده قیمتی آن‌هاست و هر کسی می‌تواند آپارتمان مورد نظر خود را با قیمت مناسبی پیدا کند.

شرایط زندگی در آلمان؛ هزینه‌های اقامت

خرید یا اجاره خانه

فرقی ندارد که بخواهید خانه‌ها را بخرید و یا اجاره کنید. در هر صورت، می‌توانید اطلاعات مربوط به آن‌ها را در تبلیغات روزنامه‌ها و یا وب‌سایت‌های املاک مشاهده کنید. البته باید بدانید که شرایط زندگی در آلمان از نظر وضعیت مسکن، تا حد بسیار زیادی به شهر و منطقه مورد نظر شما نیز بستگی دارد.

برای مثال، شاید پیدا کردن یک مسکن خوب در شهرهایی مانند مونیخ و فرانکفورت بسیار سخت باشد. علاوه بر هزینه اجاره خانه، هزینه‌های جانبی مانند گرمایش، آب و گاز برای هر متر مربع در شهرهای بزرگ آلمان نزدیک به ۱۴ یورو است. این در حالی است که در مناطق روستایی و شهرهای کوچک‌تر، این هزینه به ۸ یورو کاهش پیدا می‌کند.

خدمات بهداشتی و درمانی

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که شرایط زندگی در آلمان را برای شما راحت‌تر می‌کند، خدمات بهداشتی و درمانی فوق‌العاده باکیفیت و پرسرعت در این کشور هستند. اگر شما و خانواده‌تان به پزشک نیاز داشتید، می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن و با هزینه کاملا منطقی، معاینه شوید. کشور آلمان شبکه متراکمی از بیمارستان‌ها، پزشکان متخصص و داروخانه‌های فراوانی وجود دارند.

از سوی دیگر، یکی از مهم‌ترین قوانین کشور که موجب شده شرایط زندگی در آلمان برای خیلی از افراد راحت‌تر باشد، بیمه درمانی اجباری است که باعث شده هزینه درمان‌ها برای خیلی از افراد مقرون‌به‌صرفه باشد. به خصوص اگر در یکی از شرکت‌های آلمانی کارمند باشید، تحت پوشش بیمه قرار خواهید گرفت و اگر بیمار شوید، بیمه درمانی به‌راحتی هزینه درمان شما و خانواده تحت تکفل‌تان را متقبل می‌شود. هزینه بیمه درمانی تقریبا ۱۱۰ یورو است.

خدمات بهداشتی و درمانی

شرایط زندگی در آلمان؛ حمل و نقل

آلمان در سراسر جهان به عنوان کشوری شناخته می‌شود اتومبیل‌های زیاد و مشهوری در آن وجود دارند. این موضوع باعث شده که شرایط زندگی در آلمان برای بسیاری از مهاجران هم راحت‌تر باشد. در این کشور فرودگاه‌ها، جاده‌ها، راه آهن‌ها و مسیرهای دوچرخه سواری فوق‌العاده‌ای وجود دارند که شما می‌توانید به راحتی از طریق هواپیما اتوبوس قطار و یا دوچرخه سفر کنید.

توجه داشته باشید که فقط شهروندان اتحادیه اروپا، لختنشتاین، نروژ و ایسلند می‌توانند با استفاده از گواهینامه رانندگی خود در کشور آلمان رانندگی کنند. این در حالی است که اتباع سایر کشورها می‌توانند با گواهینامه رانندگی خود فقط به مدت ۶ ماه در این کشور رانندگی کنند. بعد از پایان این دوره، به یک گواهینامه رانندگی آلمانی نیاز دارند. بسته به شرایط زندگی در آلمان برای شما، برای حمل و نقل سفر می‌توانید بین ۵۰ تا ۱۵۰ یورو بپردازید.

خرید در آلمان

یکی از دلایلی که شرایط زندگی در آلمان برای بسیاری از مهاجران لذت بخش است، وجود فروشگاه‌های متنوع در سراسر این کشور است. موجب شده هر کسی هر چیزی را که بخواهد، بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن پیدا کند. برای نیازهای روزمره خود، می‌توانید به سوپر مارکت‌ها و مغازه‌های کوچکی در محله خود بروید که در اغلب مناطق مسکونی وجود دارند.

خرید در آلمان

بسیاری از شهروندان آلمانی برای خرید لباس‌های جذاب، کالاهای خانگی و تجهیزات الکترونیکی، به سراغ مراکز شهر می‌روند. فروشگاه‌های زیادی در آنجا وجود دارند. این در حالی است که فروشگاه‌های بزرگ مبلمان و کالاهای برقی، غالبا در خارج از شهر وجود دارند. شما حتی می‌توانید از طریق اتوبوس یا قطار به آنجا بروید.

بسته به شرایط زندگی خود، می‌توانید انتظار داشته باشید که هزینه‌های خورد و خوراک در این کشور ماهیانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو باشد. توجه داشته باشید که برای کاهش این هزینه‌ها و بهتر شدن شرایط زندگی در آلمان از نظر غذا، بهتر است خودتان آشپزی کنید. همچنین فروشگاه‌های کوچک‌تر را برای خرید انتخاب نمایید.

سخن نهایی

همان‌طورکه تاکنون متوجه شدید، شرایط زندگی در آلمان برای بسیاری از افراد بسیار لذت‌بخش است. بااین‌حال، بهتر است قبل از همه چیز اطلاعات کاملی درباره این کشور به دست بیاورید تا بتوانید تمام هزینه‌های خود را مدیریت کرده و خودتان هم برای زندگی در این کشور بیشتر آماده شوید. امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله ذکر کردیم، توانسته باشند شرایط زندگی در آلمان را به طور واقعی برای شما شرح دهند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!