اقامت دائم کانادا | شرایط و مزایای اخذ اقامت

کانادا یکی از جذاب ترین کشورها برای مهاجران است. سالیانه تعداد زیادی از مهاجران از طریق روش های مختلف کشور خود را ترک و عازم کشور کانادا می شوند. بسیاری از آنان مورد تایید اداره مهاجرت کانادا قرار گرفته و در نهایت موفق به مهاجرت به کانادا می شوند. تمامی متقاضیان که قصد مهاجرت به کانادا را دارند دارای یک دغدغه مشترک بوده و به دنبال ثبات وضعیت اقامتی خود هستند. هر فرد از طریق برنامه های مهاجرتی متفاوتی که توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) برای مهاجران فراهم کرده است مسیری برای دریافت اقامت کانادا پیش می گیرد. در این مطلب قراره شرایط اقامت دائم کانادا را مورد بررسی قرار دهیم.

اقامت موقت کانادا (مدت دار)

اقامت موقت کانادا (مدت دار)

همه افرادی که برای مدت زمانی از پیش تعیین شده جهت بازدید، تحصیل و یا کار، تصمیم به اقامت در کانادا دارند بایستی از طریق اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) روادید و جواز مورد نیاز را دریافت نمایند. اقامت این افراد مطابق با مدت تعیین شده در ویزا و جواز آنها قانونی می باشد. افراد در طول دوره‌ اقامت موقت خود می توانند از مزایای تعیین شده توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) استفاده نمایند. هرچند بعد از اتمام اعتبار ویزای صادر شده، متقاضی باید برای تمدید ویزای اقامتی و یا ترک کانادا اقدام نماید.

تفاوت اقامت کانادا و شهروندی کانادا

یکی از بزرگترین سوالاتی که برای متقاضیان مهاجرت به کانادا پیش می آید، درک تفاوت بین اقامت کانادا و شهروندی کانادا می باشد. بیشتر متقاضیان مهاجرت به کانادا مسیر خود را با دریافت ویزای اقامت موقت از طریق تحصیل در کانادا، کار در کانادا و یا سرمایه‌گذاری در کانادا شروع می کنند. این افراد طی مدت زمان اقامت موقت خود در کشور کانادا با بهبود بخشیدن شرایط خود برای دریافت اقامت دائم کانادا تلاش می کنند. در کنار این مسیر معمول، گروهی از متقاضیان به عنوان نیروی کار متخصص مستقیما برای اقامت در کانادا اقدام خواهند کرد.

نکته بسیار مهمی که در ارتباط با اقامت دائم کانادا وجود دارد این است که متقاضی باید از طریق یکی از برنامه های مهاجرتی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) در این مسیر قدم برداشته و موفق به دریافت کارت اقامت در کانادا خود شود. بسیاری از مهاجرانی که موفق به اخذ شهروندی کانادا شده‌اند، می توانند با استفاده از برنامه‌ اسپانسر شیپ همسر و فرزندان، خانواده خود را برای اقامت دائم در کانادا، اضافه کنند.

فرد مهاجر در صورت اخذ اقامت دائم خود می تواند برای دریافت کارت اقامت کانادا اقدام کند. این کارت برای مدت پنج سال اعتبار دارد و در طی این مدت به دارنده‌ی این کارت اجازه‌ تحصیل، کار و زندگی بدون محدودیت را اعطا می کند. به طور کلی هر مهاجری می تواند از طریق یکی از برنامه‌های نیروی کار متخصص فدرال، برنامه کاندید استانی، اسپانسرشیپ خانواده، برنامه سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و تجربه کانادایی موفق به دریافت اقامت در کانادا شود.

مزایای اقامت در کانادا

مزایای اقامت در کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که پایین ترین آمار جرم و جنایت را دارد. مانند بریتانیا یا کشور همسایه خود در کشورهایی مانند عراق، افغانستان، لیبی و… به جنگ نمی پردازد. بنابراین از طرف تروریست های داخلی و خارجی در امان است. همچنین از لحاظ قوانین محیطی در حال رشد و توسعه است. کانادا دارای سیاست مرکزی است و کاملا متعادل می باشد. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند می توانند با اطمینان از امنیت میان مردم کانادا و خونگرمی آنها وارد این کشور شوند.

سیستم تحصیلی و خدمات درمانی دولتی کانادا دارای استاندارد بالایی است. به طوری که برخی از شهروندان بریتانیا، خدمات درمانی و خدمات مرتبط را در کانادا بهتر از کشور خودشان توصیف کرده اند. همچنین دولت کانادا امتیازات ویژه ای برای خانواده هایی که به این کشور مهاجرت کرده اند در نظر گرفته است. از مزایای اقامت در کانادا می توان به حمایت از شهروندان در مواقع سختی و بحران اشاره کرد که به مردم و خانواده ها کمک کرده تا بنیان زندگی شان حفظ شود.

اقامت کانادا از طریق تحصیلی

کیفیت دانشگاه‌ها در کشور کانادا بسیار بالا است و در زمینه سطح علمی و آموزشی، نسبت به سایر کشورها صاحب سبک‌ است. همچنین در مورد پذیرش دانشگاه های کانادا باید گفت که هم اکنون بیش از ۱۴۰ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل هستند. کشور کانادا دارای ۲۷ دانشگاه معروف است که تعداد ۴ دانشگاه آن در لیست ۵۰ دانشگاه برتر و ۱۴ دانشگاه آن در لیست ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

علاوه بر این، امکان اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا وجود دارد. ‌با اخذ ویزا تحصیلی کانادا و گرفتن فاند از دانشگاه های کانادا شرایط تحصیل رایگان در این کشور فراهم می شود. با توجه به قوانین مهاجرتی در کشور کانادا، دانشجویان می‌توانند بعد از فارغ التحصیل شدن در دانشگاه‌، اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. بدین صورت که بعد از اینکه دانشجو‌ فارغ التحصیل شد، دولت به فرد دانشجو ویزای کار در کانادا را داده و بعد از اخذ ویزای کار و پیدا کردن کار مناسب، به فرد اقامت کانادا داده می شود. همچنین یکی از شرایط پذیرش دانشجو در کانادا، معدل و‌ ریز نمرات سال آخر دبیرستان است. در صورتی که دانش آموز دارای نمرات بالایی باشد می‌تواند در دانشگاه پذیرش بگیرد و در غیر این صورت باید به کالج برود.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری

کانادا یکی از بهترین پیشنهادات و انتخاب های سرمایه گذاران خارجی جهت سرمایه گذاری است. این کشور به دلیل تجارت پر‌ رونق و اقتصاد فعالی که دارد، یک مقصد فوق العاده جهت سرمایه گذاری می باشد. همچنین سرمایه گذاران خارجی در این مسیر موفق به اخذ اقامت دائم کانادا نیز می شوند. این اعطای اقامت در راستای حمایت همه جانبه دولت کانادا از سرمایه گذاران خارجی می باشد. این حمایت های همه جانبه و امنیت بالایی که سرمایه گذاران خارجی در کانادا دارند، یکی از دلایل عمده پایین بودن نرخ ریسک مصادره اموال در کانادا می باشد. پایین بودن این نرخ عاملی بسیار مهم در جذب متقاضیان برای سرمایه گذاری در کانادا می باشد.

شرایط اقامت دائم کانادا از طریق خود اشتغالی

مهاجرت هنرمندان و ورزشکاران به کانادا از طریق برنامه های خود اشتغالی صورت می پذیرد. اشخاصی که حداقل سابقه دو ساله در رابطه زمینه تحصیلی‌شان نشان دهند و همچنین در جدول امتیاز بندی مربوطه حداقل سی وپنج امتیاز به دست آورند، می توانند از این طریق به کانادا مهاجرت کنند. همچنین در روش خود اشتغالی در کانادا، متقاضی باید نشان دهد که در زمینه ای که فعالیت می کند و اشتغال دارد یک شخص بسیار ماهر است. همچنین ورزشکاران و هنرمندانی که از این طریق اقدام می کنند باید با استفاده از جایزه های ملی و بین المللی و گواهینامه هایی که دریافت کرده اند، ثابت کنند در زمینه حرفه ای که فعالیت می کنند شناخته شده و با کیفیت هستند.

اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری

اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری

در راه مهاجرت به کانادا، شما با شیوه و کارکرد کلی سیستم اکسپرس اینتری کانادا آشنا می شوید و نکات مهمی در خصوص کسب امتیازات بالاتر و افزایش احتمال پذیرش در این برنامه مهاجرتی و در نهایت اخذ اقامت کانادا برای شما بیان می شود. اکسپرس اینتری کانادا یکی از کم هزینه‌ترین روش های اخذ اقامت کانادا است که مختص افراد متخصص و دارای تحصیلات است.

شاید بهتر است بگوییم قطعا ارزانترین روش کسب اقامت دائم کانادا از همین طریق است. در این روش متقاضیان پروفایل خود را در استخر اکسپرس اینتری ثبت می کنند و بر اساس توانمندی‌ها، تحصیلات ، دانش زبان و شرایط فردی دیگر، موفق به کسب امتیازاتی می شوند. منظور از کسب امتیاز این است که اداره مهاجرت کانادا حداقل امتیازاتی را برای شرایط مختلفی تعیین کرده است که در صورت رسیدن امتیازات شخص متقاضی به حد نصاب، امکان حضور وی در این برنامه فراهم می شود که در صورت پذیرش اقامت دائم کانادا را کسب می کند. البته هر چقدر امتیاز شخص بالاتر باشد، احتمال پذیرش او نیز افزایش می یابد.
براى ورود به اکسپرس اینتری و بالاخص دریافت دعوتنامه از اداره مهاجرت کانادا ، متقاضى مى‌بایست واجد شرایط زیر باشد:

  • سن کمتر از سى سال
  • میزان تحصیلات حداقل لیسانس
  • داشتن گواهى آیلتس جنرال یا ۶
  • حداقل یکسال تجربه شغلى تمام وقت مرتبط با رشته تحصیلى
  • داشتن توانایى مالى جهت تامین هزینه های شخصى

اکسپرس اینتری دارای دو مرحله می باشد:

  • ورود به سیستم اکسپرس اینتری به عنوان فدرال اسکیلد ورکر (کسانی که حداقل ۶۷ امتیاز دارند)
  • به دست آوردن امتیاز بالاتر از ۴۰۰ در اکسپرس اینتری بمنظور دریافت اجازه ثبت پرونده اقامت دائم کانادا که برای دریافت اجازه یا دعوتنامه از اداره مهاجرت کانادا برای ثبت این نوع پرونده، متقاضى مى بایست دارای شرایط خوبی باشد تا امتیاز او بالاتر از ۴۰۰ شود.

اقامت دائم کانادا از طریق خویشاوندی

یکی از روش های مهاجرت به کانادا اقدام از طریق برنامه خویشاوندی یا اسپانسری می باشد. برای استفاده از این برنامه می بایست یکی از اعضای درجه یک خانواده که بالای ۱۸ سال سن دارد، در کانادا ساکن باشد و اقامت دائم کانادا یا تابعیت این کشور را نیز داشته باشد. همچنین می بایست شرایط مالی مناسبی جهت حمایت از متقاضی داشته باشد. در این صورت این فرد می تواند اسپانسر شود. دو مسیر مهاجرت همسر و فرزندان و مهاجرت سایر بستگان واجد شرایط برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق خویشاوندی وجود دارد.

اسپانسرشیپ همسر و فرزندان

شما در صورتی که بیش از ۱۸ سال سن دارید و اقامت دائم یا پاسپورت کشور کانادا را دارید همچنین در این کشور ساکن هستید می توانید برای همسر قانونی و فرزندان زیر ۲۲ سال خود درخواست اقامت دائم کانادا از طریق خویشاوندی بدهید. برای این درخواست می بایست قراردادی امضا کنید که طبق آن بایستی از همسر خود به مدت ۳ سال و از فرزند خود به مدت ۱۰ سال(یا هنگامی که به سن ۲۵ سال برسد)، حمایت و پشتیبانی مالی می کنید همچنین اسپانسر شونده نیز می بایست طبق این قرارداد خودش نیز برای نیازهایش تلاش نماید.

همسر شما هنگامی که می خواهد طبق این مسیر وارد کانادا شود می بایست آزمایش های پزشکی و سوء پیشینه ارائه نماید. در صورت داشتن سابقه کیفری نمی تواند وارد کانادا شود. شما نیز در صورتی که در کانادا ضامن شخصی هستید که توانایی مالی برای پرداخت بدهی خود را ندارد، نمی توانید اسپانسر شوید.

اسپانسرشیپ سایر بستگان واجد شرایط

در مهاجرت و اقدام از طریق اخذ اقامت دائم کانادا از طریق خویشاوندی می توان برای غیر از همسر و فرزندان نیز اقدام نمود. برای آن دسته از خویشاوندانی نظیر خواهر، برادر، خواهر زاده، برادر زاده، نوه و… در صورتی که والدین آن ها زنده نیستند، در صورتی که با شما رابطه خونی دارند یا از طریق فرزند خواندگی جزء وابستگان محسوب می شوند، مجرد هستند و سنی زیر ۱۸ سال دارند، می توانید به عنوان اسپانسر اقدام نمایید.

اسپانسرشیپ والدین

در صورتی که بالای ۱۸ سال دارید، می توانید برای پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود در خواست اقامت دائم کانادا از طریق خویشاوندی نمایید. برای این امر می بایست قراردادی را با متقاضی امضا نمایید. بر طبق آن قرارداد باید به مدت ۳ الی ۲۰ سال از متقاضی حمایت نمایید. نیازهای اساسی اولیه نظیر پوشاک، مسکن و خوراک آن ها را تامین نمایید.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج نیز امکان پذیر می باشد. همانند اکثر کشورهای پیشرفته، طبق قوانین مهاجرتی دولت کانادا، زمانی که یک شهروند کانادایی با یک شخص از کشوری دیگر ازدواج می کند، می تواند همسر خود را به کانادا ببرد. همسر شخص کانادایی از این راه می تواند موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شود. این قوانین بر اساس اصل حمایت از بنیان خانواده، در کشورهای پیشرفته مانند کانادا بنا نهاده شده اند. البته از آنجایی که عده زیادی به هدف اخذ PR کانادا دست به ازدواج های سوری زده اند، دولت کانادا قوانین بازدارنده ای جهت جلوگیری از این موضوع وضع کرده است.

مهاجرت از طریق ازدواج صوری در کشور کانادا جرم محسوب شده و منجر به مجازات و زندان می شود. بنابراین اولین قدم در این روش اثبات واقعی بودن ازدواج دو طرف می باشد. اثبات این مسئله می تواند از طریق ارائه تماس های تلفنی، عکس و ویدئوهایی که نشان دهند طرفین ازدواج، از مدت ها قبل با هم در ارتباط بوده اند. پس از اثبات این امر، شخص کانادایی باید ثابت کند که توانایی پوشش هزینه های زندگی همسرش را دارد.

مدت زمان گرفتن کارت PR کانادا

افرادی که قصد دارند اقامت دائم در کانادا را بگیرند، باید با یک دلیل قانونی در این کشور حضور داشته باشند. مدت زمان لازم را برای اخذ اقامت دائم کانادا سپری نمایند تا بتوانند PR کانادا را دریافت نمایند. به طور کلی از شرایط اقامت دائم در کانادا این است که فرد باید مجموعاً ۲ سال یا به عبارتی ۷۳۰ روز از ۵ سال گذشته را در این کشور زندگی نموده باشد. بیمه و مالیات پرداخت کرده باشند. همچنین جرم و جنایتی مرتکب نشده باشد تا بتوانند اقامت دائم این کشور را اخذ نماید.

جمع بندی

همان‌طور که با مطالعه این مطلب متوجه شده‌اید، روش‌های زیادی برای مهاجرت کانادا و اقامت در این کشور مدرن و پیشرفته وجود دارد. شما باید قبل از ارسال درخواست‌های مهاجرتی، برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشید تا کارهای خود را سریع‌تر پیش ببرید و احتمال پذیرش درخواستتان را افزایش دهید. همچنین بهتر است از مشورت با افراد حرفه‌ای در زمینه مهاجرت بهره‌مند شوید و اطلاعات خود را افزایش دهید. متخصصان ما در این زمینه همراه شما و پاسخگوی سوالاتتان هستند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!