تفاوت جاب آفر و کارت PR یا اقامت دائم کانادا

برای پاسخ به این سوال که تفاوت جاب آفر و PR کارت در چیست باید ابتدا هر کدام را به طور جداگانه توضیح داد. در واقع ویزای جاب آفر و PR کارت دو مقوله جدا از هم هستند؛ جاب آفر یک روش مهاجرتی است و PR کارت یک وضعیت مهاجرتی است که مهاجران کانادا بعد از دو سال سکونت در کانادا قادر به دریافت آن خواهند بود. در ادامه همراه مهاجر ۲۴ باشید.

جاب آفر به پیشنهاد شغلی گفته می‌شود که از سوی یک کارفرمای خارجی ارسال می‌شود که به کمک آن شخص متقاضی می‌تواند به کانادا مهاجرت کند. کارت PR کانادا به شهروندان مجوز اقامت دائم در کانادا را می‌دهد. فرآیند دریافت جاب آفر و PR کارت بسیار متفاوت است و هر کدام به طور تخصصی الزامات خاص خودشان را دنبال می‌کنند که در این مقاله بررسی می‌شوند.

جاب آفر و PR کارت به چه معناست

پیشنهاد شغلی یا جاب آفر به وضعیتی گفته می‌شود که یک کارفرما از خارج کشور به طور رسمی از شخصی دعوت کند تا با استفاده از مهارت خود در شرکت مشغول به کار شود. جاب آفر شامل مواردی است که نوع کار، میزان حقوق، تاریخ شروع کار و نام مدیر و جزئیات دیگر را مشخص می‌کند. در حال حاضر کشورهای زیادی مانند کانادا و کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه جاب آفر فعال هستند.

جاب آفر کانادا

جاب آفر کانادا

اگر از علاقه‌مندان کار کردن در کشور کانادا هستید به ‌احتمال زیاد به جاب آفر نیاز دارید. دریافت یک نامه شغلی کانادا از مدارک اصلی برای دریافت ویزای کاری کانادا است. کانادا با کمبود نیروی کار در کشور مواجه است، به همین دلیل از کارگران دیگر کشورها و افراد با تخصص به‌ عنوان نیروی کار به کانادا دعوت می‌کند. در سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۵۹ هزار اتباع خارجی ویزای کار کانادا را دریافت کردند.

نامه جاب آفر کانادا چیست؟

نامه پیشنهاد شغلی کانادا یا جاب آفر، نامه‌ای است که توسط کارفرمای کانادایی به متقاضیان کار در کانادا از دیگر کشورها فرستاده می‌شود. این نامه جزئیات شغل را به طور کامل توضیح می‌دهد و اطلاعاتی از حقوق، مزایا، وظایف و شرایط شغلی و ساعات کاری را مشخص می‌کند. لازم به ذکر است که نامه پیشنهاد شغلی با نامه پیشنهاد استخدام متفاوت است.

چگونه جاب آفر کانادا را دریافت کنیم؟

متقاضیان کار در کانادا راه‌های مختلفی برای درخواست پیشنهاد شغلی از کارفرماهای کانادایی دارند. پورتال‌های شغلی و پلتفرم‌های آنلاین بسیاری مانند: Canadain job bank و Indeed Canada طیف وسیعی از عنوان‌های شغلی را برای افراد خارج از کانادا پیشنهاد می‌دهند. دولت کانادا برنامه‌های مختلفی را برای به‌کارگیری نیروی کار خارجی به کار می‌گیرد، از جمله آن‌ها برنامه استانی PNP کانادا است.

نکات مهم در مورد جاب آفر کانادا

طرح کلی نامه پیشنهاد شغلی کانادا باید مطابق با نامه‌های رسمی شرکت‌ها باشد تا مخاطب را به اشتباه نیاندازد. نکات مهم در مورد جاب آفر کانادا به شرح زیر است:

 • آرم شرکت: نامه ارسالی از سوی شرکت‌ها باید دارای سربرگ رسمی با لوگوی اختصاصی شرکت باشد تا صحت آن مشخص شود.
 • تاریخ و اطلاعات تماس: در قسمت سمت چپ بالای نامه، تاریخ، نام و نام خانوادگی متقاضی و آدرس ثبت شده باشد.
 • خوش آمد گویی: نامه جاب آفر معمولا با بیان و توضیح موقعیت شغلی به کارمند شروع می‌شود.
 • جزئیات شغل: در متن نامه پیشنهاد شغلی کانادا باید مشخصات موقعیت کاری و الزامات آن ذکر شده باشد. این مشخصات شامل: عنوان رسمی موقعیت شغلی، تاریخ شروع، ساعات کاری، محل دفتر و سرپرست متقاضی است.
 • نحوه پرداخت: در نامه جزئیات پرداخت سالانه و ماهانه به متقاضی توضیح داده می‌شود. علاوه ‌بر آن نحوه پرداخت، پاداش و مزایا و تاریخ پرداخت نیز ذکر می‌شود.
 • شرایط استخدام: نامه باید به طور کامل بیان کند که استخدام فرد متقاضی در سازمان با چه هدف و وظایفی است.

PR کانادا

PR کانادا

اداره شهروندی و مهاجرت کانادا از سال ۲۰۰۲ کارت PR کانادا را برای افراد با اقامت دائم کانادا را الزامی دانست. پی ار (PR) کانادا به‌ عنوان یک مدرک هویتی معتبر عمل می‌کند تا افرادی که به خارج از کشور سفر می‌کنند برای برگشت به کانادا از آن استفاده کنند. داشتن کارت پی آر کانادا برای ورود به کانادا بسیار مهم است. افراد پس از دریافت اقامت دائم کانادا می‌توانند کارت PR خود را دریافت کنند.

سایر ساکنان کانادا که مدرک Record of Landing دارند باید برای دریافت کارت پی ار کانادا به اداره مهاجرت (CIC) درخواست دهند. کارت روابط‌ عمومی یا همان پی ار کانادا برای یک دوره ۵ ساله صادر می‌شود و در صورتی‌ که شخص مقیم کانادا همچنان در کانادا حضور داشته باشد می‌تواند آن را برای سال‌های بعدی نیز تمدید کند.

چه کسانی می توانند کارت PR کانادا را دریافت کنند؟

همه مهاجران کانادا در صورتی که مجوز اقامت دائم را دریافت کرده باشند می‌توانند برای دریافت کارت پی ار کانادا درخواست دهند. برای درخواست PR کارت کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • اقامت دائم کانادا را داشته باشید
 • در کانادا حضور فیزیکی داشته باشید
 • دارای منع قانونی از طرف دولت کانادا نباشید

درخواست کارت اقامت دائم یا پی ار کانادا

افرادی که در طی چند سال اخیر اقامت دائم کانادا را دریافت کرده‌اند نیازی به درخواست کارت اقامت دائم یا پی ار کانادا ندارند. کارت PR این افراد توسط آدرس پستی کانادایی که هنگام مهاجرت ثبت کرده‌اند برایشان ارسال می‌شود. تنها افرادی با شرایط زیر باید برای دریافت کارت پی ار کانادا درخواست دهند:

 • کارت PR خود را ۱۸۰ روز بعد از مهاجرت به کانادا دریافت نکرده باشند
 • اگر کارت PR یا روابط‌ عمومی آن‌ها منقضی شده یا کمتر از ۹ ماه تا انقضا آن باقی مانده باشد
 • کارت روابط‌ عمومی آن‌ها مفقود شده یا از بین رفته باشد یا به طور قانونی نام خود را تغییر داده باشند

نکته مهم در مورد کارت PR کانادا

در صورتی‌ که شخص متقاضی پی ار کانادا که در ۵ سال گذشته مقیم دائم کشور کانادا بوده است تعداد روزهای حضور او در کانادا به ۷۳۰ روز نرسد با درخواست او موافقت نمی‌شود. در صورتی‌ که شخص متقاضی نتواند اسناد و شواهد لازم را به افسر مهاجرتی ارائه دهد یا نتواند هویت خود را اثبات کند، با درخواست او موافقت نمی‌شود.

صدور اضطراری کارت پی ار کانادا

در صورت وجود شرایط خاصی که برای دولت کانادا قابل‌ قبول باشد، شرایط رسیدگی و صدور کارت روابط‌ عمومی کانادا سریع‌تر می‌شود. برای دریافت کارت پی ار فوری باید به دلیل یکی از شرایط زیر در ۳ ماه آینده سفر کنید:

 • یک فرصت شغلی
 • بیماری جدی
 • فوت یکی از اعضای خانواده
 • سفر مربوط به شغل فعلی
 • بیماری جدی یکی از اعضای خانواده

حتی اگر فردی واجد شرایط دریافت کارت پی ار فوری باشد، دولت کانادا نمی‌تواند تضمین کند به درخواست فرد در اسرع‌ وقت رسیدگی شود و کارت او به موقع صادر ‌شود، بنابراین بهتر است هرچه سریع‌تر برای دریافت کارت اقامت دائم و تمدید آن اقدام کرد.

مزایای دریافت کارت پی ار (PR)

مزایای دریافت کارت پی ار (PR)

ساکنان کانادا با مجوز اقامت دائم در کانادا با دریافت کارت پی ار می‌توانند از مزایای شهروندی زیادی برخوردار شوند:

 • دریافت پوشش‌های مراقبتی سلامت
 • کار و تحصیل در کانادا
 • درخواست برای شهروندی کانادا
 • حفاظت توسط قانون و حقوق شهروندی کانادا
 • همچنین ملزم به پرداخت مالیات و احترام به قوانین کانادا می‌شوند

فرق بین جاب آفر و PR کارت PR با توضیحاتی که در این باره داده شد به ‌خوبی مشخص می‌شود. دریافت جاب آفر می‌تواند راهی برای ورود به کانادا باشد در حالی‌ که کارت اقامت دائم یا پی ار کانادا بعد از مهاجرت به کانادا و پس از دریافت مجوز اقامت در کانادا صادر می‌شود که شامل حق و حقوقی قانونی می‌شود و به‌ عنوان مجوز ورود به کشور کانادا استفاده می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!