تحصیل در کانادا | بررسی شرایط تحصیل در این کشور

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای آمریکایی شناخته می‌شود که به خاطر داشتن سیستم آموزشی مناسب، بهترین مقصد برای تحصیل به شمار می‌رود. پس اگر شما هم به دنبال یک کشور آمریکایی برای مهاجرت تحصیلی می‌گردید، پیشنهاد ما تحصیل در کانادا است. در ادامه این مقاله، اطلاعات بیشتری درباره موضوع در اختیار شما قرار می‌دهیم تا راحت‌تر بدانید که برای تحصیل در کانادا و مهاجرت به کانادا چه مدارکی نیاز دارید و باید چه شرایطی داشته باشید.

فرقی ندارد که شما بخواهید برای تحصیل به چه کشوری بروید. اصلی‌ترین فاکتوری که باید حتما مدنظر قرار دهید، این است که کشور موردنظر شما سیستم آموزشی مناسبی داشته باشد. علاوه بر این، شما باید اطلاعات کاملی درباره دانشگاه‌های محبوب و پرطرفدار کشور موردنظر خود به دست بیاورید تا بعد از اطلاع از شرایط هر یک از دانشگاه‌ها، شرایط خود را برای پذیرفته‌شدن در آنها ارتقا دهید. این مسئله درباره تحصیل در کانادا و دانشگاه‌های این کشور نیز صدق می‌کند.

درباره کانادا

پیش از این‌که شرایط تحصیل در کانادا را نام ببریم، خوب است در ابتدا این کشور را بشناسید. کانادا یکی از کشورهای واقع در آمریکای شمالی به شمار می‌رود که شامل ۱۰ استان و سه ایالت می‌شود. این کشور نزدیک به ۱۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و از نظر گستردگی، دومین کشور پهناور در سراسر جهان به شمار می‌رود. ازآنجاکه بزرگ‌ترین و مشهورترین شهر کانادا، تورنتو است، شاید خیلی از افراد به اشتباه فکر کنند که تورنتو پایتخت این کشور است.

درباره کانادا

درحالی‌که این‌گونه نبوده و پایتخت کشور کانادا، شهر اتاوا است. نکته بسیار مهمی که قبل از شناخت شرایط تحصیل در کانادا باید بدانید، این است که کانادا کشور سردی شناخته می‌شود و به همین دلیل هم بخش زیادی از این کشور به‌خاطر داشتن آب‌وهوای فوق‌العاده سرد، از سکنه خالی است.

موقع تحصیل در کشورهای خارجی، شما نباید فقط به دانشگاه‌های آن کشور توجه کنید. توجه به شرایط آب‌وهوایی و مناسب‌بودن آن هم می‌تواند تاثیر خیلی زیادی در کیفیت زندگی شما در آن کشور داشته باشد. پس اگر مشکلی با سرما ندارید، مطمئن باشید که کشور کانادا بهترین سیستم آموزشی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا شامل چه مواردی می‌شوند؟

اگر شما هم قصد تحصیل در کانادا را دارید، باید حتما برای درس‌خواندن در این کشور واجد شرایط باشید. البته نسبت به خیلی از کشورهای دیگر، تحصیل در کانادا نسبتا ساده است و شما می‌توانید با رعایت برخی نکات متداول که در اغلب کشورهای دیگر هم وجود دارد، در کانادا مشغول به درس‌خواندن شوید. مهم‌ترین شرایطی که باید برای شروع درس‌خواندن در کانادا داشته باشید، شامل موارد زیر می‌شوند:

داشتن نامه پذیرش دانشگاه

اولین و اصلی‌ترین فاکتوری که به شما این اجازه را می‌دهد تا وارد کشور کانادا شده و در دانشگاه‌های این کشور مشغول به درس‌خواندن شوید، این است که نامه پذیرش از دانشگاه مدنظر خود را داشته باشید. شما باید قبل از اقدام برای گرفتن ویزا، از دانشگاه خود پذیرش گرفته باشید. برای گرفتن پذیرش در هر یک از مقاطع مختلف، باید شرایط خاصی داشته باشید که مهم‌ترین آنها، مواردی مانند معدل بالای ۱۴، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه هستند.

داشتن نامه پذیرش دانشگاه

داشتن نامه پذیرش به این معنی است که شما این اجازه را دارید تا در دانشگاه موردنظر خود در کانادا درس بخوانید. به همین دلیل اگر این نامه را نداشته باشید، حتی ویزای تحصیلی شما به‌راحتی رد خواهد شد و اصلا نمی‌توانید از این طریق وارد کانادا شوید. ازاین‌رو، بهتر است از قبل تمام مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه را آماده کنید و همچنین مدارک خود را در چندین دانشگاه کانادا اپلای کنید تا بالاخره در یکی از آنها پذیرش بگیرید.

داشتن مدرک زبان

یکی دیگر از شرایط بسیار مهمی که باید حتما برای تحصیل در کانادا داشته باشید، مدرک زبان است. به هیچ عنوان حرف افرادی که می‌گویند شما بدون مدرک زبان هم می‌توانید در کانادا درس بخوانید را باور نکنید. فرقی ندارد که شما بخواهید در کدام یک از دانشگاه‌های این کشور درس بخوانید؛ در هر شرایطی، حتما باید مدرک زبان با نمره قابل‌قبولی داشته باشید. نهایتا اگر مدرک زبان نداشته باشید، باید بعد از ورود به کانادا و قبل از شروع تحصیل در دانشگاه موردنظر خود، حداقل دو ترم زبان بگذرانید.

همان‌طورکه گفتیم، برای این‌که واجد شرایط تحصیل در کانادا باشید، باید مدرک زبان با نمره مناسب ارائه دهید. حالا این نمره می‌تواند بسته به مقطع تحصیلی شما متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگر بخواهید در مقطع کارشناسی درس بخوانید، باید مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ داشته باشید. این در حالی است که برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، مدرک آیلتس با نمره به ترتیب ۶.۵ و ۷ موردنیاز هستند.

داشتن مدرک زبان

اثبات تمکن مالی

شرایط مهم دیگری که هر کسی باید برای تحصیل در کانادا و خیلی از کشورهای دیگر داشته باشد، مدارک موردنیاز برای اثبات تمکن مالی است. داشتن مدرکی که نشان دهد شما در حساب بانکی خود مبلغ مشخصی پول دارید، می‌تواند تاثیر خیلی زیادی در رد یا پذیرفته‌شدن ویزای تحصیلی شما داشته باشد. وجود این مبلغ در حساب بانکی شما نشان می‌دهد که می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی خود در کانادا بر بیایید.

دولت کانادا اعلام کرده که برای تحصیل در این کشور باید مدارک تمکن مالی با مبلغ نزدیک به ۱۰ هزار دلار به‌صورت سالیانه داشته باشید. اگر هم بخواهید به همراه خانواده خود وارد این کشور شوید، باید برای اولین نفر ۴۰۰۰ دلار و برای نفر دوم به بعد هم ۳۰۰۰ دلار به‌صورت سالیانه در حساب بانکی خود داشته باشید.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

بسیاری از کسانی که برای تحصیل در کانادا اقدام می‌کنند، می‌خواهند بدانند که برای درس‌خواندن در این کشور باید تقریبا چقدر هزینه بپردازند؟ برای پاسخ، باید گفت که این امر تا حد خیلی زیادی به دانشگاه و شهر انتخابی شما بستگی دارد. به‌علاوه، خیلی مهم است که شما بخواهید در چه مقطع و رشته‌ای در کانادا درس بخوانید. به‌عنوان مثال، رشته‌های کارشناسی، هزینه خیلی کمتری نسبت به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دارند.

علاوه بر این‌که اگر شما بخواهید یکی از دانشگاه‌های شهر تورنتو را برای درس‌خواندن انتخاب کنید، طبیعتا باید هزینه‌های بیشتری بپردازید. زیرا هزینه‌های زندگی در بزرگ‌ترین شهر کانادا، یعنی تورنتو خیلی بیشتر از شهرهای کوچک‌تر است. در این بخش، هر یک از هزینه‌هایی که شما باید برای تحصیل در کانادا بپردازید را به‌صورت مختصر نام می‌بریم. توجه داشته باشید که هر یک از این هزینه‌ها به جز هزینه تمکن مالی در نظر گرفته شده‌اند.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟
 • هزینه‌های پذیرش و ویزا ۲۷۵ دلار کانادا برای هر نفر
 • شهریه دانشگاه بین ۱۳ تا ۲۰ هزار دلار کانادا سالیانه
 • جزوه و کتاب آموزشی دانشگاه بین ۳۵ تا ۴۰ دلار کانادا ماهیانه
 • اجاره محل اقامت بین ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار کانادا ماهیانه
 • هزینه بیمه درمانی بین ۴۰ تا ۸۰ دلار کانادا
 • هزینه خورد و خوراک بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار کانادا ماهیانه
 • هزینه حمل‌ونقل شهری بین ۸۰ تا ۱۰۰ دلار ماهیانه

بورسیه تحصیلی در کانادا

برای این‌که تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی تا حدودی راحت‌تر شود، دولت این کشور بورسیه‌های تحصیلی خاصی برای آنها در نظر گرفته است. خوشبختانه در کانادا می‌توان از بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکترا استفاده کرد. تنها نکته‌ای که برای استفاده از بورسیه تحصیلی باید به آن توجه کنید، دانشگاه موردنظر شماست. این احتمال وجود دارد که دانشگاه موردنظر شما بورسیه‌ای ارائه ندهد و برای دریافت بورسیه مجبور شوید به یک دانشگاه دیگر بروید.

درحالی‌که در خیلی از کشورهای دیگر بورسیه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی به هیچ عنوان داده نمی‌شود، این موضوع درباره تحصیل در کانادا صدق نمی‌کند. در بخش زیر، برخی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در کانادا را نام می‌بریم که می‌توانید برای بهتر شدن شرایط زندگی خود، از آنها کمک بگیرید.

بورسیه تحصیلی در کانادا
 • بورسیه لستر بی پییرسون دانشگاه تورنتو در مقطع کارشناسی
 • بورسیه دانشجویان خارجی دانشگاه یورک در مقطع کارشناسی
 • بورسیه دانشجویان خارجی دانشگاه بریتیش کلمبیا در مقطع کارشناسی
 • بورسیه پرستیژ دانشگاه کارلتون در مقطع کارشناسی
 • بورسیه دانشجویان اینترنشنال ورودی دانشگاه کلگری در مقطع کارشناسی
 • بورسیه وینیپگ در مقطع کارشناسی
 • بورسیه کالج هامبر در مقطع کارشناسی
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی ونییر در مقطع دکترا
 • فلوشیپ تحصیلات تکمیلی دانشگاه منیتوبا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • بورسیه مقطع دکتری پییر الیوت ترودو در مقطع دکترا
 • بورسیه مقطع کارشناسی دانشگاه واترلو در مقطع کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه کلگری در مقطع تحصیلات تکمیلی
 • بورسیه بانتینگ در مقطع فوق دکترا
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحقیقاتی IDRC در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی NSERC در مقطع تحصیلات تکمیلی
 • فاند اکولوژیکی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

سخن پایانی

همان‌طورکه تاکنون متوجه شدید، تحصیل در کانادا به‌خاطر بورسیه‌های فوق‌العاده‌ای که ارائه می‌دهد، می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی کاملا مناسب باشد. در این مقاله، متوجه شدید که مهم‌ترین شرایطی که باید برای تحصیل در کانادا داشته باشید، شامل چه مواردی می‌شوند. پس اگر شما هم این شرایط را دارید و می‌خواهید برای تحصیل به یکی از کشورهای آمریکایی بروید، مطمئن باشید که کانادا می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!