اکسپرس اینتری کانادا | روش ها و شرایط لازم

کانادا، کشوری واقع در آمریکای شمالی است که قلمرو آن از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی امتداد دارد. مساحت آن بیش از ۹.۹۸ میلیون کیلومتر مربع بوده و از این نظر به دومین کشور بزرگ جهان از لحاظ مساحت تبدیل شده است. مهاجرت به کانادا از روش های مختلفی امکان پذیر است. در این میان، روش اکسپرس اینتری کانادا، یکی از بهترین و حتی سریع ترین راه های مهاجرت به کانادا محسوب می شود؛ زیرا برخلاف روش های دیگر که ممکن است تا چند سال هم ادامه داشته باشد، با این روش می توانید در سریع ترین زمان ممکن اقامت دائم کانادا را داشته باشید.

در این مقاله با تعریف اکسپرس اینتری کانادا، مدارک لازم و روش های انجام این کار را نیز بررسی خواهیم کرد.

تعریف اکسپرس اینتری کانادا

تعریف اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری یک سیستم الکترونیکی است که برای مدیریت برنامه های کاربردی کارگران ماهر که مایل به اقامت دائم هستند، استفاده می شود. زمانی که یک متقاضی، رزومه آنلاین خود را ارسال می کند، دولت فدرال تعیین می کند که آیا فرد نامزد شده، واجد شرایط برنامه ای است که توسط اکسپرس اینتری مدیریت می شود یا خیر.

کاندیدهای واجد شرایط در استخر اکسپرس اینتری پذیرفته می شوند و بر اساس سیستم رتبه بندی جامع (CRS) امتیازدهی می شوند. CRS یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که توسط دولت، برای ارزیابی و رتبه بندی نامزدها در مجموعه اکسپرس اینتری استفاده می شوند. این امتیاز نیز براساس عواملی مانند سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت های زبانی و غیره محاسبه می شوند. تقریبا به فاصله هر دو هفته یکبار، دولت کانادا متقاضیان دارای بیشترین امتیاز را از بین استخر اکسپرس اینتری انتخاب کرده و یک دعوتنامه برای درخواست اقامت دائم (ITA)، برای آن‌ها ارسال می کنند.

برنامه اکسپرس اینتری کانادا چه روش هایی دارد؟

 • برنامه فدرال نیروی کار متخصص (Federal Skilled Worker Class)
 • برنامه فدرال نیروی کار فنی (Federal Skilled Trades Class)
 • برنامه تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

شرایط اکسپرس اینتری

اطلاعات متقاضیان اکسپرس اینتری در بانک اطلاعاتی ذخیره می شود تا اگر کارفرمایان نتوانند کارمند مورد نیاز خود را استخدام نمایند، با کمک آن، فرد مورد نظر را پیدا کنند. افراد متقاضی اکسپرس اینتری که این پیشنهاد شغلی را دریافت کرده اند، در سریع ترین حالت ممکن اقامت کانادا را دریافت می کنند. لازم به ذکر است پرونده افراد منتخب توسط اداره مهاجرت در کمتر از ۶ ماه بررسی می شود.

اکسپرس اینتری چگونه کار می کند؟

اکسپرس اینتری چگونه کار می کند؟

اکسپرس اینتری بسیار ساده است و در واقع دو مرحله اصلی دارد؛ در اولین مرحله اصلی، داوطلبانی که واجد شرایط اکسپرس اینتری هستند، تقاضای خود را برای دریافت اقامت دائم به دولت کانادا نشان می دهند. در دومین مرحله اصلی، دولت کانادا از کاندیدهایی که بالاترین امتیاز را کسب کردند و برگزیده شده‌اند، دعوت می کند تا به کانادا مهاجرت کنند.

نحوه ارسال مدارک و اخذ اقامت دائم

در این قسمت، طریقه ارسال مشخصات برای اکسپرس اینتری و مهاجرت به کانادا را به صورت مرحله به مرحله بررسی خواهیم کرد:

 • در ابتدا بدانید که آیا واجد شرایط اکسپرس اینتری هستید یا نه.
 • آزمون زبان خود را کامل کرده و یک ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) را دریافت کنید.
 • مشخصات خود را در وب سایت اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال کنید.
 • منتظر بمانید تا دعوتنامه ای برای درخواست (ITA) و اقامت دائم از IRCC دریافت کنید.
 • درخواست تکمیل شده خود را برای اقامت دائم (APR) به IRCC تبدیل کرده و هزینه های خود را در زمان تعیین شده، پرداخت کنید. همچنین، لازم است تا معاینه پزشکی و گواهی پلیس خود را به عنوان بخشی از این مرحله ارسال کرده و سپس از IRCC یک تائیدیه با عنوان AOR دریافت کنید.
 • زمانی که درخواست IRCC برای شما ارسال شد، بیومتریک خود را ارسال کنید.
 • منتظر بمانید تا IRCC، تصمیم نهایی را درباره APR شما بگیرد. هدف IRCC این است که درخواست ها را در حداکثر ۶ ماه یا کمتر نهایی کند. پس از تائید درخواست شما، تائیدیه اقامت دائم (COPR) و ویزای اقامت دائم (اگر از کشوری هستید که نیاز به ویزا دارد) دریافت خواهید کرد تا بتوانید به کانادا سفر کرده و فرود خود را تکمیل کنید.

مدت زمان پروسه دریافت اکسپرس اینتری

مشخصات اکسپرس اینتری می تواند تا مدت زمان یک سال معتبر باشد. داوطلبانی که ITA دریافت می کنند، می توانند از دولت کانادا انتظار داشته باشند که درخواست اقامت دائم آن‌ها را ظرف مدت شش ماه بررسی کند. هنگامی که درخواست اقامت دائم به طور کامل دریافت می شود، دولت شروع به اندازه گیری زمان رسیدگی می کند. زمان پردازش زمانی به پایان می رسد که تصمیم نهایی در مورد درخواست فرد متقاضی، گرفته شود. اگر داوطلبی، ظرف یک سال پس از ایجاد نمایه اکسپرس اینتری خود ITA دریافت نکند، در صورتی که همچنان واجد شرایط باقی مانده باشد، می تواند نمایه خود را به راحتی دوباره ارسال کند.

مزیت ها و محدودیت ها

مزیت ها و محدودیت های اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس اینتری نقاط قوت و محدودیت های بسیاری دارد، اما مزایای آن بسیار بیشتر است که در این قسمت به آن‌ها خواهیم پرداخت:

قبل از اکسپرس اینتری، کانادا یک سیستم برنامه کاربردی را با خدمت های اولیه اجرا می کرد. مشکل مدل قدیمی این است که تعداد درخواست های ارسالی، بسیار بیشتر از محل های مهاجرت کارگران ماهر در هر سال است. در نتیجه، متقاضیان موفق اغلب باید چندین سال منتظر بمانند تا IRCC به آن‌ها ویزای اقامت دائم ارائه دهد.

IRCC، اکسپرس اینتری را معرفی کرد تا بتواند ویزای اقامت دائم را برای داوطلبان موفق به مراتب سریع تر صادر کند. در حال حاضر این کشور قادر است تا در مدت ۶ ماه برای متقاضیان موفق، ویزا صادر کند. در حالی که در سیستم قبلی حتی ۶ سال هم به طول می انجامید.

سیستم رتبه بندی جامع (CRS) بر اساس بسیاری از تحقیقات دولت کانادا است که قادر به تعیین ویژگی های مهاجران برای موفقیت در کانادا و یافتن مشاغل خوب می باشد. مهاجرانی که جوان یا میانسال باشند، تحصیلات بالا، تجربه کاری حرفه ای و مهارت های انگلیسی / فرانسوی بالایی داشته باشند در بازار کار حاکم بر کانادا، بسیار موفق خواهند شد.

تحقیقات IRCC از سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که مهاجران اکسپرس اینتری در بازار کار در سطح بسیار بالایی می باشند. مهاجران اکسپرس اینتری می توانند این اطمینان را داشته باشند که در موقعیتی قوی قرار خواهند گرفت تا در نهایت به یک شغل حرفه ای در کانادا مشغول شوند.

یکی از بزرگترین محدودیت ها

بزرگترین محدودیت اکسپرس اینتری این است که به متقاضیان مهاجرت، این اطمینان را نمی دهد که دعوت نامه را برای درخواست اقامت دائم دریافت خواهند کرد. طبق سیستم قبلی، انتظار میرفت که داوطلبان تا زمانی که تمام معیارهای واجد شرایط بودن و پذیرش را داشته باشند، ویزای اقامت دائم دریافت کنند. تحت اکسپرس اینتری، تنها داوطلبانی که امتیاز CRS را دارند، فرصت دریافت ویزای اقامت دائم را خواهند داشت.

اما نکته مثبت این است که قرعه کشی های اکسپرس اینتری معمولا هر دو هفته یکبار انجام می شود که فرصت های زیادی برای دریافت اقامت دائم در اختیار شما قرار می دهد. همیشه می توانید از طریق راه هایی مانند دریافت پیشنهاد شغلی کانادایی، نامزدی استانی، تحصیل در کانادا، کسب تجربه کاری حرفه ای، واجد شرایط بیشتر و با بهبود نمره زبان انگلیسی / فرانسوی خود، سعی کنید نمره CRS خود را افزایش دهید. همچنین علاوه بر اکسپرس اینتری، کانادا بیش از ۱۰۰ مسیر متفاوت برای مهاجرت کارگران ماهر را ارائه می دهد.

هزینه اکسپرس اینتری چقدر است؟

هزینه اکسپرس اینتری چقدر است؟

ارسال نمایه اکسپرس اینتری به مجموعه دولتی کاندیداهای واجد شرایط، رایگان است. با این حال، باز هم کاندیدها قبل از ارسال نمایه، هزینه هایی را متحمل می شوند. این هزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمون زبان انگلیسی / فرانسوی توسط یک سازمان تست زمان که توسط دولت کانادا تائید شده است.
 • ارزیابی مدارک تحصیلی در صورت نیاز به ترجمه. (هرگونه ترجمه مدرک به زبان انگلیسی یا فرانسوی، شامل پرداخت هزینه خواهد شد).
 • استخدام یک متخصص مهاجرت (به عنوان مثال، یک شرکت حقوقی).

هزینه های دولت کانادا برای رسیدگی به درخواست های اقامت دائم عبارتند از:

 • اقامت دائم
 • معاینات پزشکی
 • بررسی سوابق توسط پلیس
 • هزینه های بیومتریک

آیا برای اکسپرس اینتری به وکیل نیاز دارید؟

آیا برای اکسپرس اینتری به وکیل نیاز دارید؟

به طور کلی برای انجام فرآیند اکسپرس اینتری، داشتن وکیل ضروری نیست؛ اما انجام این کار می تواند برای شما مفید باشد. یک وکیل مهاجرت کانادایی باتجربه، حرفه ای و قابل اعتماد می تواند شانس موفقیت شما را در اکسپرس اینتری با هزینه قانونی کم به حداکثر برساند. آن‌ها می توانند راهنمایی هایی در مورد نحوه کسب حداکثر امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) به شما ارائه داده و شما را در فرآیند اکسپرس اینتری از ارسال نمایه تان تا آماده سازی درخواست اقامت دائم پس از دریافت دعوتنامه، برای درخواست اقامت دائم (ITA) راهنمایی کنند. علاوه بر این، این وظیفه یک وکیل است که اطمینان حاصل کند که شما مرتکب اشتباهی نمی شوید یا درخواست مهاجرت به کانادا را نادرست معرفی نمی کنید.

پیشنهاد شغلی کانادا تحت اکسپرس اینتری

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا به پیشنهاد شغلی از جانب کانادا برای اکسپرس اینتری نیاز دارید یا خیر؟
پاسخ به این سوال منفی است. برای موفقیت در اکسپرس اینتری نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. دریافت پیشنهاد شغلی از جانب این کشور، تضمین کننده موفقیت شما نیست، اما به افزایش امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) شما می کند. در صورت دریافت پیشنهاد کاری که واجد شرایط اکسپرس اینتری است، می توانید بین ۵۰ الی ۲۰۰ امتیاز CRS اضافی دریافت کنید.

شغل خوب در انتظار مهاجران اکسپرس اینتری کانادا

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) تکمیل شده است، نشان می دهد که مهاجران اکسپرس اینتری در بازار کار کانادا بسیار موفق عمل کرده اند. زیرا دارای ویژگی های سرمایه انسانی مورد نظر برای کارفرمایان کانادایی هستند. این مطالعه نشان می دهد که مهاجران اکسپرس اینتری، نسبت به میانگین کارگران کانادایی حقوق بیشتری دریافت می کنند و همچنین نرخ اشتغال بیشتر و میزان بیکاری کمتری دارند. به علاوه، انتظار می رود که مهاجران اکسپرس اینتری به عملکرد خوبی در بازار کار کانادا ادامه دهند؛ زیرا مهارت های آن‌ها همچنان مورد تقاضای کارفرمایان کانادایی خواهد بود، چون کارگران بیشتری در دهه های آینده بازنشسته می شوند.

کانادا برای کاهش چالش های اقتصادی و مالی ناشی از پیری سریع جمعیت و نرخ پایین زاد و ولد به مهاجرت متکی شده است.

همچنین می توانید مقاله ۱۱ سایت برتر کاریابی برای مهاجرت کاری به کانادا را مطالعه کنید

مهاجران اکسپرس اینتری چه پیشینه هایی دارند؟

مهاجران اکسپرس اینتری چه پیشینه هایی دارند؟

همه ساله، کانادا از طریق اکسپرس اینتری از بیش از ۱۰۰ کشور مختلف، پذیرای مهاجران است. از آن جایی که این کشور در سال ۱۹۶۷ به اولین کشور در جهان تبدیل شد که سیستم امتیازدهی را برای کارگران ماهر راه اندازی کرد، نامزدهای کارگران ماهر را بر اساس کشور مبدا بررسی نمی کند. در عوض، کانادا فقط داوطلبان را بر اساس توانایی آن‌ها برای ادغام در بازار کار کانادا ارزیابی می کند. برای انجام این کار، سیستم جامع رتبه بندی (CRS) کارگران ماهر را بر اساس سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه های کاری و سایر عوامل سرمایه انسانی ارزیابی می کند.

از آن جایی که افراد با استعداد زیادی در سراسر جهان وجود دارند و کانادا نیز دارای اقتصاد متنوعی می باشد، هر ساله پذیرای افرادی از کشورهای مختلف، مجموعه متنوعی از مهارت ها و زمینه های شغلی مختلف است. اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا، گزارشی سالانه درباره مهاجران اکسپرس اینتری تهیه می کند که اطلاعات بیشتری در مورد سوابق افرادی استعدادها و مهارت های خود را به کانادا آورده اند، ارائه می دهد.

مزایا و معایب اکسپرس اینتری

مزایا و معایب اکسپرس اینتری

مزایای دریافت اکسپرس اینتری

 • اعطای اقامت دائم در همان ابتدای ورود به کانادا
 • کم هزینه بودن پروسه های تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا
 • رشد اقتصادی بالا و امنیت سرمایه گذاری در کانادا
 • ورود هم زمان تمامی اعضای خانواده
 • داشتن حق کار، تحصیل و شرایط بیمه های درمانی
 • کیفیت بالای زندگی در کشور کانادا
 • قابلیت زندگی در تمامی ایالت ها در صورت نداشتن دعوتنامه استانی یا اقدام برای یک استان خاص
 • انجام پروسه تحت یک سیستم کاملا Objective که باعث شده است که افراد در صورت دارا بودن شرایط مناسب انتخاب شده و دعوتنامه دریافت کنند.
 • شفافیت سیستم امتیازبندی
 • ارائه سابقه دعوتنامه های ارسال شده در دوره های گذشته و امتیازهایی که واجد شرایط شده و دعوتنامه دریافت نموده اند.
 • سیستم امتیازبندی در این نوع سرمایه گذاری

اکسپرس اینتری و معایب آن

 • سرد بودن نسبی هوا در کانادا
 • پروسه نسبتا سخت و دارای نکات فراوان در برنامه های زیر مجموعه اکسپرس اینتری کانادا
 • زمان بر بودن پروسه ارسال و تایید مدارک
 • اکثر روش های زیر مجموعه اکسپرس اینتری کانادا نیاز به سابقه کار یا تحصیل و یا سرتیفیکیت از کانادا دارند.
 • در سال های اخیر با توجه به رقابت موجود برای دریافت دعوتنامه، نیاز به سطح زبان بسیار بالا می باشد.

امکان همراه شدن خانواده با فرد متقاضی اکسپرس اینتری

تحت اکسپرس اینتری می توان همسر، شوهر یا شریک قانونی خود را در نظر گرفت. علاوه بر این، می توانید فرزندان تحت تکفل خود، فرزندان تحت تکفل همسر یا شریک زندگی خود را نیز شامل شوید. اگر در شرایط اکسپرس اینتری موفق عمل کنید، اعضای خانواده همراه شما نیز می توانند اقامت دائم را دریافت کنند.

چگونه می توان واجد شرایط اکسپرس اینتری شد؟

چگونه می توان واجد شرایط اکسپرس اینتری شد؟

شما گزینه های مختلفی برای واجد شرایط شدن برای اکسپرس اینتری دارید. اولین کاری که می توانید انجام دهید، این است که تشخیص دهید چرا در حال حاضر واجد شرایط نیستید. برای مثال، شما ممکن است تحت برنامه کارگران فدرال (FSWP) واجد شرایط نباشید؛ چرا که یک یا چند مورد از حداقل شرایط کاری، توانایی زبان یا تحصیلات FSWP را برآورده نمی کنید. رسیدگی به دلیل عدم صلاحیت شما اولین قدمی است که می توانید نمایه اکسپرس اینتری را ارسال کنید.

دومین قدم مهمی که می توانید بردارید این است که مسیر تحصیلی خود را برای اقامت دائم کانادا دنبال کنید. برای واجد شرایط بودن و برای برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC)، حداقل به یک سال تجربه کانادایی واجد شرایط در طول سه سال گذشته نیاز دارید و همچنین لازم است تا حداقل نیازهای زبانی خود را برآورده کرده باشید.

شما می توانید با تحصیل در کانادا، واجد شرایط CEC و در نتیجه اکسپرس اینتری شوید. پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا هم می توانید کار خود را آغاز کنید. یکی دیگر از مزایای این رویکرد این است که به دلیل تحصیلات و تجربه کاری در کانادا، امتیاز بیشتری در سیستم رتبه بندی جامع (CRS) دریافت خواهید کرد.

سامان دادن برنامه های مهاجرت کاری کانادا در اکسپرس اینتری

سامان دادن برنامه های مهاجرت کاری کانادا در اکسپرس اینتری

به طور کلی می‌توان گفت که برای مهاجرت شغلی به کانادا چهار برنامه اصلی وجود دارد که شامل برنامه های زیر است:

نیروی کار متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا (Federal Skilled Worker Program)

هدف دولت کانادا از اجرای این برنامه، جذب افراد متخصص و با تحصیلات آکادمیک بالاست که برای اقتصاد و پیشرفت کانادا سودمند هستند. دولت فدرال کانادا به این ترتیب شغل ها و تخصص های مورد نیاز کشور را تامین می‌کند. لیست شغل های مورد نیاز در کشور کانادا به صورت پیوسته در لیستی به نام ناک (NOC) به روزرسانی و بر اساس اهمیت رتبه بندی می‌شود. در ادامه بیشتر درباره لیست ناک توضیح خواهیم داد.

نیروهای فنی متخصص مورد تایید دولت فدرال کانادا (Federal Skilled Trade Program)

کانادا علاوه بر نیروی کار با تحصیلات آکادمیک، به نیروهای فنی متخصص هم نیاز دارد. به همین منظور دولت فدرال کانادا برنامه ای برای جذب نیروی فنی متخصص مورد نیاز ترتیب داده است که لیست شغل های فنی مورد نیاز هم به صورت پیوسته در لیست ناک کانادا به روز رسانی می‌شود.

برنامه تجربه کار کانادایی یا CEC (Canadian Experience Class)

این برنامه بیشتر برای افرادی است که برای مدت زمانی اقامت موقت کانادا را داشته و سابقه کار و زندگی در کانادا را دارند. در این صورت گفته می‌شود که این افراد تجربه کار کانادایی دارند و می‌توانند از طریق برنامه تجربه کار کانادایی یا همان CEC به منظور اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. این برنامه بسیار مناسب دانشجویانی است که برای تحصیل به کانادا آمده اند و می‌توانند به این روش اقامت موقت خود در کانادا را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنند. استفاده از این برنامه نیاز به داشتن تجربه زندگی در کانادا، تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسه و همچنین داشتن سابقه کار در کانادا دارد.

برنامه گزینش استانی کانادا یا PNP (Provincial Nominee Program)

ایالت های کانادا توافق نامه‌ هایی با دولت کانادا دارند و می‌توانند به صورت مستقل برای جذب نیروی کار مورد نیاز خود اقدام نمایند. چنانچه شما بتوانید با ثبت نام اطلاعات خود در بانک شغلی ایالت های مختلف کانادا پذیرش شغلی دریافت کنید، می‌توانید از طریق برنامه گزینش استانی کانادا یا همان PNP برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

توجه داشته باشید که هر ایالت کانادا نیروهای خاصی را نیاز دارد و به همین دلیل پس از پذیرش کاری در یکی از استان های کانادا شاید قادر به تغییر استان محل کار خود نباشید. اکسپرس اینتری سیستم مهاجرت به کانادا را کاملا تغییر داد و برنامه های مهاجرت شغلی به کانادا را ساماندهی کرد.

پیش از راه اندازی این سیستم، بسیاری از مهاجران واجد شرایط مدت زیادی در انتظار بررسی و تایید پرونده خود می‌ماندند و روند ورود آن‌ها به کانادا بسیار کند پیش می‌رفت؛ اما در حال حاضر و با استفاده از سیستم اکسپرس اینتری متقاضیانی که تخصص آن‌ها مورد نیاز کانادا باشد، به سرعت و آسانی هر چه تمام‌تر گزینش می‌شوند و در سریع‌ترین زمان پس از دریافت دعوتنامه می‌توانند به کانادا مهاجرت کنند.

جمع بندی نهایی

کانادا کشوری است که نیاز روز افزونی به نیروی کار مهاجر دارد. با توجه به آمار سال‌های قبل اکثر این نیروهای کار از طریق اکسپرس اینتری انتخاب شده و به کانادا راه یافته اند. درست است که اکسپرس اینتری سریع‌ترین راه مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم است، اما فراموش نکنید که سیستم امتیازبندی CRS متقاضیانی را واجد صلاحیت تشخیص می‌دهد که دو عامل کلیدی تجربه کاری در کانادا و مدرک زبان معتبر داشته باشند.

بنابراین متقاضیانی که قبلا تجربه کار و زندگی در کانادا را داشته باشند، موقعیت بسیار خوبی برای استفاده از این سیستم را دارند. در این وضعیت است که ارزش تحصیل در کانادا بیشتر مشخص می‌شود. چرا که با تحصیل در کانادا، در کنار استفاده از سیستم آموزشی معتبر و سطح بالای کانادا می‌توان کار کرد و تجربه زندگی کانادایی به دست آورد.

موضوعی که در ادامه می‌توان به وسیله آن از طریق برنامه مهاجرتی CEC و اکسپرس اینتری اقامت دائم کانادا را به دست آورد. بنابراین تحصیل در کانادا یکی از بهترین گزینه های برای فراهم آوردن شرایط لازم در اکسپرس اینتری است و نباید از آن غافل بود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!