تحصیل در هلند | بررسی شرایط تحصیل در این کشور

هلند یکی از بهترین و جذاب‌ترین کشورهای اروپایی شناخته می‌شود که به خاطر داشتن سیستم آموزشی مناسب، مقصد فوق‌العاده‌ای برای تحصیل است. ازاین‌رو، تحصیل در هلند در میان افراد مختلف، طرفداران زیادی دارد و هر کسی که می‌خواهد برای مهاجرت تحصیلی به یک کشور اروپایی برود، هلند می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های او باشد. بااین‌حال، بهتر است قبل از مهاجرت به هر کشور، اطلاعات کاملی درباره کشور مقصد خود به دست بیاورید تا بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید.

قبل از این‌که شرایط تحصیل در هلند را برای شما توضیح دهیم، خوب است بدانید که این کشور به خاطر داشتن سیستم آموزشی مناسب، مهاجران خیلی زیادی از نظر تحصیلی دریافت می‌کند. در ادامه، اطلاعات بیشتری درباره این کشور زیبا در اختیار شما قرار می‌دهیم. ازاین‌رو، اگر قصد تحصیل در هلند را دارید، بهتر است حتما این مقاله را با دقت مطالعه فرمایید تا مطمئن شوید که آیا این کشور می‌تواند مقصد مناسبی برای درس خواندن شما باشد یا خیر.

آشنایی با کشور هلند

شاید برای شما جالب باشد که بدانید هلند مساحت بسیار کمی دارد و از این نظر، یکی از کوچک‌ترین کشورهای قاره اروپا شناخته می‌شود. زمانی که درباره این کشور فوق‌العاده صحبت می‌کنیم، به احتمال زیاد در ذهن خیلی از افراد، یک کشور زیبا با جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیر تداعی می‌شود و این مسئله کاملا درست است. هلند نه‌تنها جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد، بلکه بافت شهری و خیابان‌های آن هم بسیار دیدنی هستند.

آشنایی با کشور هلند

یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب شده تحصیل در هلند برای خیلی از افراد و دانشجویان بین‌المللی آرزو باشد، شرایط زندگی در هلند است. خوب است بدانید که هلند از نظر شاخص‌های بین‌المللی مختلفی مانند توسعه انسانی، آزادی مطبوعات، کیفیت زندگی و شادی مردم و همچنین آزادی اقتصادی، در بالاترین رتبه‌ها قرار دارد. به همین دلیل هم این کشور نه فقط برای زندگی و کار کردن، بلکه برای درس خواندن هم می‌تواند مقصد فوق‌العاده‌ای باشد.

دلیل دیگری که موجب افزایش محبوبیت تحصیل در هلند شده، وضعیت اقتصادی فوق‌العاده آن است. خوب است بدانید که این کشور به عنوان هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان شناخته می‌شود. به همین دلیل هم به احتمال خیلی زیاد بعد از این‌که درس خود را در این کشور به اتمام رساندید، خیلی راحت‌تر می‌توانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

تحصیل در هلند

سیستم آموزشی هلند به صورت WO بوده که در مقطع کارشناسی، دارای یک دوره چهار ساله است که در تمام این چهار سال، باید تقریبا ۱۶۸ واحد را پاس کنید. علاوه بر این، نمونه دیگری از آموزش آزاد غیر حضوری هم در این کشور وجود دارد که با نام OU شناخته می‌شود.

یکی از مهمترین سوالاتی که خیلی از مهاجران و متقاضیان درباره تحصیل در هلند می‌پرسند، زبان تحصیل در این کشور است. در این کشور، شما می‌توانید هم به صورت هلندی و هم به زبان انگلیسی تحصیل کنید. همه چیز به شرایط خود شما بستگی دارد و یا دانشگاه مورد نظر خود در کشور مقصد را نیز بررسی کنید تا بدانید که آیا این دانشگاه به زبان هلندی تدریس می‌کند یا انگلیسی.

تحصیل در هلند

شرایط تحصیل در هلند چگونه است ؟

نکته جالب توجه درباره این کشور که موجب شده خیلی از افراد برای تحصیل اقدام کنند، این است که شرایط تحصیل در این کشور بسیار راحت است و تقریبا خیلی از افراد می‌توانند واجد شرایط باشند. به عنوان مثال، تحصیل در این کشور هیچ گونه محدودیت سنی ندارد و شما در هر بازه سنی هم که باشید، می‌توانید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که اگر سن شما کمتر باشد، شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های مورد نظر خود در کشور هلند خواهید داشت.

نکته دیگری که برای شرایط تحصیل در هلند باید بدانید، فاصله بین مقاطع تحصیلی یا همان گپ تحصیلی است. بهتر است که گپ تحصیلی شما بیشتر از است سال نباشد. این بدان معنی است که نباید از مدت زمانی که آخرین مدرک تحصیلی خود را گرفته‌اید، بیشتر از سه سال گذشته باشد. البته این موضوع به عنوان یک قانون در نظر گرفته نشده است و خیلی از افراد با گپ تحصیلی خیلی طولانی‌تر هم می‌توانند برای تحصیل در هلند اقدام کنند.

بر اساس مواردی که پیش از این گفتیم، اگر مدت زمان تحصیل شما کمتر از ۳ سال باشد، شانس بیشتری برای پذیرش گرفتن از دانشگاه مورد نظر خود خواهید داشت. در کنار همه این شرایط، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که شما حتما باید برای تحصیل در هلند داشته باشید، نمره معدل فارغ التحصیلی مناسب است. دانشجویانی که معدل آنها کمتر از ۱۳ باشد امکان ورود به دانشگاه‌های دولتی این کشور را ندارند.

شرایط تحصیل در هلند چگونه است ؟

مدرک زبان برای تحصیل در هلند

یکی از مهم‌ترین مدارکی شما باید حتما برای تحصیل در هلند ارائه دهید، مدرک زبان است. بسته به نوع دانشگاه مورد نظرتان، این مدرک می‌تواند بین آیلتس یا تافل متفاوت باشد. به علاوه، نمره مدرک زبانتان هم تا حد خیلی زیادی به مقطع و رشته تحصیلی شما بستگی دارد. حداقل نمره‌ای که باید برای مدرک آیلتس داشته باشید، ۵.۵ است.

این مسئله را می‌توان یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در هلند به شمار آورد. زیرا در خیلی از کشورها، برای تحصیل در دانشگاه‌ها باید نمره مدرک آیلتس شما بیشتر از ۷.۵ باشد. اما به نظر شما تحصیل در هلند بدون مدرک زبان هم امکان پذیر است ؟

متاسفانه شما این امکان را ندارید که بدون داشتن مدرک زبان با نمره قابل قبول، در دانشگاه‌های این کشور درس بخوانید. به همین دلیل هم حتما قبل از مهاجرت و اقدام برای تحصیل در هلند و یا هر کشور دیگری، مطمئن شوید که از نظر زبان مشکلی ندارید و مدرک زبان مناسبی دارید.

مقاطع تحصیلی مختلف در کشور هلند

در کشور هلند هم مانند هر یک از کشورهای دیگر، مقاطع تحصیلی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.، افراد باید دوباره مدرسه خود را به اتمام برسانند و بعد از گرفتن دیپلم، می‌توانند برای گرفتن مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیز اقدام کنند. در ادامه، مهم‌ترین مقاطع تحصیلی برای درس خواندن در کشور هلند را مشاهده می‌کنید. پس اگر شما هم قصد تحصیل در هلند را دارید، اول از همه مطمئن شوید که می‌خواهید کدام یک از این مقاطع را در این کشور اخذ نمایید.

مدرک زبان برای تحصیل در هلند

مدرسه

شروع مدرسه برای کودکان از ۵ سالگی اجباری است. بعد از ۱۲ سالگی، باید برای درس خواندن در آموزش متوسطه، وارد مدارس متوسطه این کشور شوند که تا ۱۶ سالگی به طول می‌انجامد. در صورتی‌ که بخواهید در مدرسه دولتی این کشور درس بخوانید، نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارید.

این در حالی است که شاید برخی از افراد ترجیح بدهند که فرزند خود را برای تحصیل در هلند به مدرسه‌هایی بفرستند که به صورت دو زبانه هستند. در این مدارس که دروس به زبان هلندی و انگلیسی تدریس می‌شوند، باید هزینه قابل توجهی بپردازند.

کارشناسی

در کشور هلند هم مانند ایران، بعد از این‌که شما دوره ۱۲ ساله مدرسه خود را گذراندید، می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه اقدام کنید. تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی به مدت ۴ سال به طول می‌انجامد. بعد از گذشت این چهار سال بعد قبولی تمام دروس، می‌توانید برای دریافت مدرک لیسانس خود اقدام کنید.

کارشناسی ارشد

یکی از مقاطعی که می‌توانید برای تحصیل در هلند آن را مد نظر قرار دهید، کارشناسی ارشد است. به شما کمک می‌کند تا میزان دانش و مهارت‌تان در رشته خود را تا حد زیادی افزایش دهید. در حالی که خیلی از برنامه‌های مقطع کارشناسی ارشد در کشور هلند به‌صورت پاره وقت هستند، برخی از آن‌ها هم به صورت تمام وقت ارائه می‌شوند. مدت زمان طول دوره کارشناسی ارشد در این کشور بین ۱ تا ۴ سال متغیر هستند.

تحصیل در هلند | بررسی شرایط تحصیل در این کشور

دکتری

در نهایت، آخرین مقطع تحصیلی که شما می‌توانید برای تحصیل در هلند از آن کمک بگیرید، مقطع دکتری است. در این مقطع، شما می‌توانید دروس را به زبان انگلیسی فرا بگیرید. طبیعتا برای این‌که بتوانید در این مقطع تحصیل کنید، باید حتما مقطع کارشناسی ارشد خود را ارائه داده باشید.

از آنجا که در مقطع دکتری، اغلب مواقع دانشجویان را به عنوان محققان حرفه‌ای در نظر می‌گیرند، هزینه ای از آن‌ها گرفته نمی‌شود. به عبارت دیگر، تحصیل در هلند برای دانشجویان دکتری به این صورت است که آنها به‌جای این‌که دانشجو به نظر برسند، به‌عنوان کارمند در نظر گرفته می‌شوند.

به همین دلیل هم خیلی از آنها برای انجام کارهای خود، حقوقی هم دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است که برای تحصیل در هلند در مقطع دکتری، باید حتما مدرک آیلتس با نمره بیشتر از ۶.۵ داشته باشید. اگر بخواهید، این امکان را دارید که دروس را به زبان هلندی نیز یاد بگیرید که این در شرایطی انجام می‌شود که مدرک زبان هلندی خود را نیز ارائه کرده باشید.

سخن نهایی

در این مقاله، اطلاعات کاملی درباره تحصیل در هلند در اختیار شما قرار دادیم. همان‌طورکه متوجه شدید، اگر بخواهید در مقطع مورد نظر خود درس بخوانید، باید حتما مدرک مقطع قبلی خود را نیز ارائه کرده باشید. به علاوه، گفتیم که داشتن مدرک زبان یکی از اصلی‌ترین شروط برای تحصیل در هلند است. به همین دلیل هم به هیچ عنوان این مسئله را پشت گوش نیاندازید. بعد از آماده کردن مدرک زبان و سایر مدارک مورد نیاز، می‌توانید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در کشور هلند اقدام کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!