کار در دانمارک | شرایط و مدارک مورد نیاز

دانمارک یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است و کار در دانمارک به دلایل عمده مثل: نرخ بیکاری پایین، فرصت‌های شغلی بسیار، جمعیت کم، افزایش میانگین سنی و ثروتمند بودن این کشور برای بسیاری از متقاضیان امری مطلوب به‌شمار می‌رود. در این مقاله تا حد امکان سعی کرده‌ایم تا اطلاعات اصلی و مهم درباره مهاجرت و کار در دانمارک را برای شما گردآوری کنیم؛ با ما همراه باشید.

انواع روش های مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به دانمارک روش‌های گوناگونی دارد که در زیر به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم؛ شایان ذکر است که در حال حاضر مهاجرت تحصیلی به دانمارک بسیار پرطرفدار است و بهترین راه برای اخذ پذیرش می‌باشد. راه‌های مهاجرت به دانمارک عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

دولت دانمارک ویزاهای متفاوتی را با اهداف مختلف برای متقاضیان صادر می‌کند؛ ویزا کار، ویزا توریستی، ویزا دانشجویی و … فقط هر کدام شرایط و قوانین خاصی دارند که باید مورد توجه قرار گیرد.

شرایط کار در دانمارک

شرایط کار در دانمارک

با همه‌گیر شدن ویروس کرونا و بوجود آمدن شرایط کار نامطلوب در اروپا همچنان نرخ بیکاری در دانمارک ثابت مانده و کرونا تاثیر چندانی بر این موضوع نداشته است

برخی از مشاغل کم‌‌یاب هستند که دولت دانمارک در پی یافتن و جذب نیرو کار برای این موارد است، اصطلاحا به این لیست “فهرست مثبت” می‌گویند و مشاغلی تحت عنوان داروسازی، کشتی‌سازی، موادغذایی، مبل‌سازی، مهندسی پزشکی، بیوتکنولوژی و صنعت فلزات در این لیست جا دارند و افرادی که سابقه کاری مفید و مرتبط با این شغل‌ها را داشته باشند در صدر جدول مهاجرت کار قرار می‌گیرند.

سه روش اخذ اقامت کاری در دانمارک
Pay Limit Scheme (طرح محدودیت پرداخت)
Positive List (لیست مثبت)
Green And Scheme (گرین کارت)

روش اول کار در دانمارک (Pay Limit Scheme)

مبنای این روش داشتن جاب آفر دانمارک از سوی کارفرما است و حقوق کمتر از (DDK) 1500 کرون دانمارک نباید لحاظ شود؛ پس ابتدا کار مورد تقاضا از سوی کارفرما آگهی می‌شود و در صورت تایید متقاضی از سوی دولت ویزا ۳ ساله برای شخص صادر می‌گردد. در صورتی که در مدت اقامت متقاضی مشکلی به‌وجود نیاید ویزا تمدید شده و نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که فرد می‌تواند بعد از اقامت در دانمارک برای همسر و فرزندان خود نیز ویزا بگیرد و همسر وی از بدو ورود اجازه کار خواهد داشت.

روش دوم (Positive List) و مشاغل مورد نیاز

این لیست که حدودا هر سال ۱۴۰ شغل در آن معرفی می‌شود بیشترین تقاضا نیرو را دارد، روش کار بدین‌صورت است که فرد یکی از مشاغل که مهارت و تجربه بیشتر در آن دارد و با رشته تحصیلی وی هم‌خوانی دارد را انتخاب کرده و رزومه خود را ارسال می‌کند، اگر فرد صلاحیت و تخصص لازم برای قرار گرفتن در آن موقعیت شغلی را داشته باشد بنا بر نظر تیم کارشناسی فرد در آن پوزیشن شغلی قرار خواهد گرفت.

لیست مشاغل با نیاز به مهارت بالا

 • مدیریت: شامل مدیر بخش، مدیر کل و مدیر تجاری
 • علوم و مهندسی: از جمله زیست‌شناس، مهندس مکانیک، مهندس عمران، مهندس شیمی، مهندس محیط‌زیست، برنامه‌ریز شهری و مهندس ساخت و ساز
 • امور آموزشی: شامل معلم در تمام مقاطع، معلم از راه دور، پرستار بچه، کمک مربی دوره مهدکودک
 • خدمات بهداشتی: در برگیرنده‌ی پزشک، مشاور، متخصص بیهوشی، پرستار، دندانپزشک، متخصص عکسبرداری پزشکی، متخصص آزمایشگاه، متخصص بهداشت دهان و دندان
 • اقتصاد: مجموعه ممیز حسابداری و حسابدار
 • فناوری اطلاعات: از قبیل مهندس IT، مسئول طرح کامپیوتری، برنامه‌ریز و توسعه‌دهنده رایانه
 • حقوق و علوم‌انسانی: شامل روانشناس، حقوقدان و کتابدار

لیست مشاغل با نیاز به مهارت

مهارت‌های اصلیزیر‌مجموعه
علوم و مهندسیلوله‌کش، مدیر تولید، کارشناس فنی ساختمان
خدمات بهداشتیمتخصص محیط زیست
امور مدیریتیمشاور املاک، منشی اداری، منشی پزشک، کارمند دفتر
علوم انسانی و حقوقگلفروش و کشیش
اقتصادحسابدار و کمک حسابدار
خدمات، نگهداری و مراقبتآرایشگر، مددکار اجتماعی
کشاورزیباغبان
ساخت و سازبنا، نجار و لوله‌کش
رستوران‌داریقصاب، نانوا، آشپز

روش سوم (Green And Scheme)

این روش در حال حاضر متوقف شده است اما روش کار بدین‌صورت است که فرد در یک امتیاز‌دهی با بقیه متقاضیان شرکت داده شده و بر اساس تحصیلات، سطح دانش زبان، تجربه کاری و سن امتیاز داده می‌شود و حداقل امتیاز برای اخذ پذیرش باید ۱۰۰ باشد.

اخذ ویزا از طریق تحصیل در دانمارک

بسیاری از افراد به دلیل سهولت اخذ ویزا تحصیلی و معتبر بودن مدارک دانشگاهی این کشور، برای تحصیل وارد دانمارک می‌شوند و همزمان با درس خواندن به انجام کارهای پاره وقت (در هفته ۱۰ ساعت و در ماه ۴۰ ساعت) می‌پردازند و پس از اتمام درس به اداره مهاجرت مراجعه کرده و با سابقه کار بوجود آمده ویزا تحصیلی خود را به ویزا کار تبدیل می‌کنند و بعد از آن می‌توانند بصورت تمام‌وقت در دانمارک کار کرده و از مزایای شهروندی آنجا بهره ببرند.

بهترین دانشگاه‌های دانمارکرنکینگ جهانی
دانشگاه کپنهاگ (University of copenhagen)۷۶
دانشگاه صنعتی دانمارک (Technical University of Denmark)۱۰۳
دانشگاه آرهوس (Arhus University)۱۴۷

شرایط اخذ ویزای کار در دانمارک

در ابتدا فرد باید مدارک مربوط به تمکن مالی خود را به دولت دانمارک ارائه دهد و ثابت کند که حداقل برای تامین زندگی خود و خانواده به مدت یکسال پس‌انداز دارد. نرخ تعیین شده در این مورد بر اساس تعداد اعضا خانواده تعیین می‌گردد و حقوق دریافتی متقاضی از آن کم شده، اگر حقوق دریافتی بیش از مبلغ تعیین شده باشد فرد نیازی به ارائه مدارک تمکن مالی ندارد. فرد متقاضی باید دارای حداقل مدرک تحصیلی یعنی لیسانس باشد و در غیر اینصورت امتیاز کمتر از ۱۰۰ می‌گیرد و اجازه انجام ادامه مراحل را ندارد. هزینه  زندگی در دانمارک در سال ۲۰۲۲ به‌طور متوسط ۱۸۰۰ یورو در ماه بوده است.

امتیازهای لحاظ شده در سیستم امتیاز دهی بدین شرح است:

 • مدرک کارشناسی ۳۰ امتیاز
 • مدرک کارشناسی ارشد ۶۰ امتیاز
 • مدرک دکترا ۸۰ امتیاز

همچنین مدرک زبان تافل و آیلتس نیز بر اساس نمره کسب شده امتیازبندی می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار در دانمارک

سطح کیفیت بالا زندگی و میانگین درآمد بیش از سطح اتحادیه اروپا، عوامل مهمی برای متقاضی در انتخاب دانمارک برای کار و زندگی است؛ اما شرایط پذیرش کار بر اساس تحصیلات و تمکن مالی فرد امری اجتناب ناپذیر است. بر اساس اعلام سفارت دانمارک مدارک لازم برای اخذ ویزا کار در دانمارک بدین صورت است:

 • تکمیل فرم AR2 ویژه بازار کار
 • پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار ۶ ماهه
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • مدارک تحصیلی و یا مدارک مربوط به فنی و حرفه‌ای
 • ۱ قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه مسافرتی با پوشش حداقلی ۳۰۰۰۰ یورو
 • گواهی تمکن مالی
 • هزینه ویزا DDK3440 (کرون دانمارک)

مقایسه سطح درآمد در دانمارک با کشورهای دیگر

متوسط درآمد در کشورهای مختلف بستگی به عوامل زیادی همچون؛ سن، سابقه کار، رشته تحصیلی و مدرک اخذ شده دارد و با بررسی میانگین درآمد سالیانه هر کشور می‌توان به سطح زندگی مردم و قدرت خرید آن‌ها پی‌برد. در جدول زیر درآمد سالیانه دانمارک را با بقیه کشورها مقایسه کرده‌ایم:

کشورمتوسط درآمد سالیانه به یوروساعت کار در هفته
ایتالیا۴۳،۸۰۰€۴۰
فرانسه۴۹،۵۰۰€۳۵
سوئد۵۳،۱۹۰€۴۰
هلند۵۸،۶۰۰€۴۰
دانمارک۶۵،۵۸۴€۴۰
سوئیس۱۱۵،۰۵۶€۴۲
انگلستان۱۵۱،۰۰۰€۴۰

مالیات بر درآمد در دانمارک به چه میزان است؟

کارکنانی که در این کشور دارای قرارداد رسمی هستند باید ۳۰% از حقوق دریافتی را به‌عنوان مالیات بردرآمد پرداخت کنند. در مورد بیمه بیکاری هم دولت دانمارک قانونی در این‌باره در نظر نگرفته است و متقاضی بر اساس خواست خود می‌تواند برای پرداخت بیمه بیکاری اقدام کند.

۷ شغل برتر و پر درآمد در دانمارک

7 شغل برتر و پر درآمد در دانمارک
 • پزشکان و جراحان

به طور کلی این کار، در اکثر کشورهای دنیا بالاترین حقوق را دارد. حقوق این دسته از افراد در دانمارک نیز بین ۷۷۱۰۰ تا ۲۳۳۰۰۰ کرون دانمارک است.

 • قاضی

قضاوت به دلیل حساسیت بیش از حدی که دارد دارای حقوق بالایی نیز هست. طبق آمار قاضی بین ۱۹۶۰۰۰ تا ۶۴۸۰۰۰ کرون دانمارک دریافت می‌کند.

 • وکیل

وکالت نیز مانند جراحی در تمام دنیا از حقوق بالایی برخوردار است و این مبلغ در دانمارک حدود ۱۵۸۰۰۰ تا ۵۲۴۰۰۰ کرون می‌باشد.

 • مدیر بانک

این شغل علاوه بر مسئولیت بالایی که دارد حقوق بسیار بالایی هم کسب می‌کند. حقوق این دسته از افراد مبلغی بین ۴۹۴۰۰ تا ۱۴۹۰۰۰ کرون دانمارک است.

 • مدیر عامل

سطوح مدیریتی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و استراتژی مدیریت بسیار در این زمینه حائز اهمیت است. حقوق یک مدیرعامل در دانمارک مبلغی بین ۱۴۰۰۰۰ تا ۴۶۳۰۰۰ کرون است.

 • مدیر مالی

کارهای مالی و مرتبط با حسابداری حقوق بالایی دارد، حقوق این افراد در دانمارک از حدود ۴۳۲۰۰ تا ۱۳۰۰۰۰ کرون است.

 • دندانپزشک

سابقه کاری در این زمینه اهمیت بالایی دارد و حقوقی که دندانپزشکان دریافت میکنند مبلغ هنگفتی بین ۴۱۶۰۰ تا ۱۲۶۰۰۰ کرون می‌باشد.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله خواندید، دانمارک به دلیل نرخ اقتصاد قوی و پایین بودن نرخ بیکاری کشوری بی‌نظیر برای مهاجرت و زندگی است و در صورت داشتن سابقه کار معتبر و تحصیلات مرتبط اخذ ویزا کار یک روش ساده و تضمینی برای گرفتن شهروندی و در نهایت اقامت دائمی در این کشور می‌باشد. تا حد امکان سعی کردیم نکات مهم را در این مطالب بصورت دقیق و واضح جای دهیم، در صورت هر گونه ابهام و یا سوال با ما در ارتباط باشید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!