آشنایی با برنامه ICT کانادا | شرایط و مدارک مورد نیاز

ممکن است شما هم درباره برنامه ICT کانادا (Intra Company Transfer) سخنان مختلفی را شنیده باشید. در واقع این برنامه برای انتقال نیرو از یک شرکت به شعبه، تابع و یا شرکتی وابسته در کشور کانادا بوده که شرایط خاص خود را دارد، در ادامه ضمن معرفی برنامه ICT کانادا به شرایط و الزامات این برنامه خواهیم پرداخت.

برنامه ICT کانادا چیست؟

مجوز کار انتقال درون شرکتی یا همان برنامه ICT کانادا یک مجوز موقت با مدت ‌زمان محدود است. به کارگران خارجی شاغل در MNC اجازه می‌دهد تا برای مدت محدودی در کانادا کار کنند. برنامه ICT کانادا یک مجوز کار خاص یا بسته است که به اتباع خارجی اجازه می‌دهد با شرکت خود که مادر/فرع/شعبه/شرکت وابسته آن در کانادا است کار کنند. این برنامه به آن‌ها کمک می‌کند تا به تداوم کسب‌وکار در کانادا دست یابند و حتی کسب‌وکار خود را با پشتوانه دانش تخصصی کارمندان خاص یا تجربه مدیران و مدیران ارشد توسعه دهند.

برنامه ICTکانادا به کارگران خارجی با مهارت بالا اجازه می‌دهد تا به طور موقت در کانادا به‌ عنوان انتقال ‌دهنده درون شرکتی (ICT) کار کنند. اگر یک شرکت بین‌المللی دارای یک مکان (شعبه یا وابسته) در کانادا باشد، آن شرکت می‌تواند کارمند خود را به محل کانادا منتقل کند. کارفرمایانی که کارکنان بین‌المللی را به‌ عنوان انتقال‌ دهندگان درون شرکتی به کانادا می‌آورند، از الزام برای دریافت ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) معاف هستند، زیرا از طریق انتقال تخصص خود به مشاغل کانادایی، منافع اقتصادی قابل ‌توجهی را برای کانادا به ارمغان می‌آورند. انتقال‌ گیرندگان درون شرکتی ممکن است از هر کشوری باشند.

دسته‌ های انتقال درون شرکتی

دسته‌ های انتقال درون شرکتی برای برنامه ICT کانادا

طبق برنامه ICT کانادا انتقال درون شرکتی، کارگران خارجی باید در یکی از سه دسته تعریف شده (مجری، مدیر ارشد و کارگر با دانش تخصصی) قرار گیرند.

اجرایی

یک موقعیت باید برخی یا همه معیارهای زیر را داشته باشد تا توقعات مدیران اجرایی را برآورده کند:

 • مدیریت سازمان یا یک جزء و یا عملکرد اصلی سازمان را هدایت می‌کند.
 • اهداف و خط‌مشی‌های سازمان، جزء یا عملکرد را تعیین می‌کند.
 • در تصمیم‌گیری اختیاری، از عرض جغرافیایی گسترده استفاده می‌کند.
 • فقط نظارت یا هدایت کلی را از مدیران سطوح بالاتر، هیئت‌ مدیره یا سهام‌داران سازمان/شرکت دریافت می‌کند.

مدیر ارشد

یک موقعیت باید برخی یا همه معیارهای زیر را داشته باشد تا تعریف مدیر ارشد را برآورده کند:

 • سازمان/شرکت یا بخش، بخش فرعی، عملکرد یا جزء سازمان را مدیریت می‌کند.
 • بر کار سایر کارکنان نظارتی، حرفه‌ای یا مدیریتی نظارت و کنترل می‌کند، یا یک وظیفه اساسی در سازمان، یا بخش یا زیر مجموعه سازمان را مدیریت می‌کند.
 • صلاحیت استخدام و اخراج یا توصیه به آن‌ها و همچنین سایر اقدامات پرسنلی (مانند ارتقا و مجوز مرخصی) را دارد. اگر هیچ کارمند دیگری مستقیما تحت نظارت نباشد، در سطح ارشد در سلسله‌ مراتب سازمان یا با توجه ‌به عملکرد مدیریت شده فعالیت می‌کند.
 • اعمال صلاحیت در مورد عملیات روزانه فعالیت یا عملکردی که کارمند برای آن اختیار دارد.

دانش تخصصی

یک موقعیت دارای «دانش تخصصی» هم به دانش اختصاصی و هم به تخصص پیشرفته نیاز دارد.

 • دانش اختصاصی: تخصص خاص شرکت مربوط به محصول یا خدمات یک شرکت. این نشان می‌دهد که شرکت مشخصاتی را که به شرکت‌های دیگر اجازه می‌دهد محصول یا خدمات را تکرار کنند، فاش نکرده است.
 • تخصص پیشرفته: دانش تخصصی به ‌دست ‌آمده از طریق قابل‌ توجه (یعنی هر چه تجربه طولانی‌تر باشد، دانش «تخصصی» بیشتر است) و تجربه اخیر (یعنی در ۵ سال گذشته) با سازمان و استفاده توسط فرد برای مشارکت به طور قابل‌توجهی به بهره‌وری کارفرما کمک می‌کند.

الزامات کلی برنامه ICT کانادا

برای پذیرش در برنامه ICT کانادا شما باید تمام الزامات کلی زیر را برآورده سازید:

 • شما در حال حاضر در یک شرکت بین‌المللی مشغول به کار هستید و به دنبال ورود به کانادا به ‌عنوان یکی از والدین، شرکت‌های تابعه، شعبه یا شعبه‌های آن شرکت هستید.
 • در حال انتقال به شرکتی هستید که دارای یک رابطه واجد شرایط و در یک موسسه قانونی و مستمر است.
 • شما در حال انتقال به سمتی در ظرفیت دانش اجرایی، مدیریت ارشد یا تخصصی هستید.
 • به طور مداوم توسط شرکتی که قصد دارد شما را به خارج از کانادا و در یک موقعیت تمام ‌وقت مشابه به مدت حداقل یک سال در دوره سه ‌ساله بلافاصله قبل از تاریخ درخواست اولیه منتقل کند، استخدام شده‌اید.
 • فقط برای یک دوره موقت به کانادا می‌آیید.
 • تمام شرایط مهاجرت را برای ورود موقت رعایت می‌کنید.

الزامات شرکت

الزامات شرکت برای برنامه ICT کانادا

شرکت شما باید برای ارائه برنامه ICT کانادا شرایط زیر را داشته باشد:

 • این شرکت باید محل‌های فیزیکی را برای نگهداری عملیات کانادا، به ‌ویژه در مورد دانش تخصصی، ایمن کند. با این‌ حال، در موارد خاص که شامل مدیران ارشد یا مدیران اجرایی می‌شود، قابل ‌قبول است که آدرس راه‌اندازی جدید هنوز ایمن نشده باشد. برای مثال، شرکت ممکن است از آدرس مشاور خود استفاده کند تا زمانی که مدیر اجرایی بتواند یک محل را خریداری یا اجاره کند.
 • شرکت باید برنامه‌های واقع‌ بینانه برای کارکنان عملیات جدید ارائه دهد.
 • شرکت باید توانایی مالی برای شروع کسب‌وکار در کانادا و پرداخت غرامت به کارکنان را داشته باشد.
 • هنگام انتقال مدیران یا سایر کارکنان، شرکت باید نشان دهد که برای پشتیبانی از عملکرد اجرایی یا مدیریتی به ‌اندازه کافی قابلیت دارد.
 • هنگام انتقال کارمندی که دانش تخصصی دارد، شرکت باید نشان دهد که در حال انجام تجارت بوده و اطمینان حاصل کند که کار توسط مدیریت در کانادا هدایت می‌شود.

ملزومات مدارک و اسناد برنامه ICT کانادا

برای اخذ پذیرش موقت و کار در کشور کانادا از طریق برنامه ICT کانادا باید اسناد و مدارک زیر را آماده سازید:

 • تائیدیه که تبعه خارجی در حال حاضر توسط یک شرکت چند ملیتی در خارج از کانادا استخدام شده است و به دنبال ورود برای کار در یکی از شرکت‌های تابعه، شعبه یا وابسته به آن شرکت در کانادا است.
 • تائیدیه مبنی بر این که تبعه خارجی که می‌خواهد به ‌صورت موقت در کانادا مشغول به کار شود، در یک موقعیت شغلی مشابه (به‌ صورت تمام ‌وقت، نه پاره‌ وقت) برای حداقل یک سال در یک دوره سه ‌ساله قبل از تاریخ درخواست اولیه، در شرکت مبدا مشغول به کار بوده است.
 • طرح کلی موقعیت متقاضی در یک ظرفیت اجرایی یا مدیریتی و یا در زمینه دانش تخصصی (یعنی موقعیت، عنوان، مکان در سازمان، شرح شغل).
 • در مورد دانش تخصصی، شواهدی مبنی بر داشتن چنین دانشی و موقعیت در کانادا مستلزم چنین دانشی است.
 • طرح کلی موقعیت در کانادا یعنی (موقعیت، عنوان، مکان در سازمان، شرح شغل).
 • مشخص ‌کردن مدت‌ زمان موردنظر برای اقامت
 • شرح رابطه بین شرکت در کانادا و کشور خارجی (کشور کانادا ممکن است برای ایجاد رابطه بین سازمان کانادایی و خارجی که مایل به انتقال است، مدرک ملموس درخواست کند).

مدت ‌زمان مجوز کار

مجوز کار که از طریق برنامه ICT کانادا به شما اعطا می‌شود معمولا به مدت ۱ سال معتبر است. در موارد خاص، IRCC ممکن است مجوز کار به مدت ۲ سال صادر کند، مشروط بر این که شرکت در کانادا زیر مجموعه شرکت خارجی تاسیس شده باشد.

مجوز کار برنامه ICT کانادا را می‌توان چندین بار تمدید کرد (هر بار ۲ تا ۳ سال و در مجموع حداکثر تا ۷ سال) به‌ شرط رعایت تمام شرایط برنامه (مانند داشتن دفتر در کانادا، استخدام حداقل ۱ کارمند که مقیم دائم یا شهروند کانادا و کسب‌وکار فعال در کانادا و کشور خود باشد).

زمان پردازش برنامه ICT کانادا

زمان پردازش برنامه ICT کانادا

میانگین زمان پردازش برای انتقال درون شرکتی و برنامه ICT کانادا ۲ تا ۱۰ هفته است اما گزینه‌های پردازش اولویتی وجود دارد. افرادی که واجد شرایط زمان پردازش ۲ هفته‌ای هستند، ویزای انتقال درون شرکتی را در عرض ۲ هفته دریافت می‌کنند. این گزینه پردازش اولویت برای کشورهای معاف از ویزا است (پردازش بایومتریک در این ۲ هفته گنجانده نشده است).

نتیجه‌ گیری

برنامه ICT کانادا به شرکت‌های خارجی این امکان را می‌دهد که کارکنان خود را به شرکت مادر، شعب و یا حتی شرکت‌های تابع و وابسته که در کشور کانادا هستند، منتقل کنند. کارکنان شرکت برای پذیرش در برنامه ICT کانادا با توجه ‌به دانش و موقعیت خود، تحت عنوان‌های اجرایی، مدیر ارشد و یا دانش تخصصی تقسیم‌بندی می‌شوند.

همه کارمندان باید جهت اخذ پذیرش موقت در کشور کانادا و مجوز کار در این کشور تمام الزامات گفته شده را فراهم آورند. شرکت‌ها نیز باید ملزومات نام ‌برده ‌شده را رعایت و فراهم کنند. این برنامه به کارکنان شرکت کمک می‌کند تا به تداوم کسب‌وکار در کانادا دست یابند. حتی کسب‌وکار خود را با پشتوانه دانش تخصصی کارمندان خاص یا تجربه مدیران و مدیران ارشد توسعه دهند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!